Bouldering:
Limitem je jen vaše tělo

Bouldering je sport, který je v poslední době stále populárnější. Lidé se mu přitom věnovali už dávno v minulosti, hnáni přirozenou lidskou zvědavostí, touhou po dobrodružství a dobývání neznámého i prostou radostí z pohybu v přírodě. Své pojmenování získal z anglického slova „boulder”, které znamená balvan nebo kámen. Pojďme se spolu tedy podívat, co to ten bouldering vlastně je.

skupina boulderistů

Představení sportu

Bouldering je v podstatě geniálně jednoduchá záležitost. Jde jen o to, vylézt na vrchol nějakého nízkého kamenu, a když ne přímo kamenu, tak jen do určité výšky na skále. Možnost je také lézt v jedné výšce do stran – i to je bouldering. Je to hledání vlastních výzev, vlastních směrů, vlastní cesty. Krystalická svoboda pohybu, pobyt v přírodě a díky nízkým nárokům na materiální vybavení i malá finanční náročnost. 

Obvykle se leze jen zhruba do tří až čtyřmetrové výšky. Při boulderingu se nepoužívá jištění jako při skalním lezení, takže velkou roli hraje i to, kam a do jaké výšky každého pustí jeho strach a pud sebezáchovy. Jediným limitem je tak vlastní tělo, jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. A to je pořádná výzva, překonávat své limity!

Historie

Opravdu seriózně se boulderování začali věnovat američtí lezci v druhé polovině minulého století. Díky dostatku přírodních skalních oblastí a útvarů měli ideální podmínky pro lezení. Další výrazná komunita se ve stejné době zformovala také v Anglii a postupně i ve Francii a zbytku světa. Jednou z nejznámnějších osobností, která svým průkopnickým smýšlením a přístupem tvořila historii boulderování, je bezesporu Američan John Gill.

Boulderové oblasti

Bouldering byl pro lezce původně jen nástrojem pro nácvik do hor nebo na velké stěny. Postupně se z něj ale stala samostatná, dynamicky se rozvíjející disciplína. Skupinky i jednotlivci začaly ve skalních oblastech s dostatkem vhodných terénů přelézat své cesty na vrcholy balvanů, tedy boulderů, a dávat jim jména a klasifikaci. Po celém světě vznikly boulderové oblasti, kam se sjíždějí lezci a pokoušejí se překonávat bouldery nebo i hledat vlastní, nové, nevylezené směry. Takové oblasti najdete například v Yosemite Valley, Bishopu, Joshua Tree, Allbaracin nebo v jihoafrickém Rocklands

Ke každé takové oblasti existuje průvodce, kde je celá oblast rozkreslená po jednotlivých balvanech s nákresy všech známých výstupů. Uvádí se u nich jejich obtížnosti, jméno autora, případně i nějaké poznámky nebo omezení. Tyto „lezecké bible” mohou mít v závislosti na velikosti oblasti i stovky stran. Průvodce se často dají dohledat i na internetu, webových stránek na toto téma je čím dál více. 

bouldering

I u nás máme k boulderování spoustu míst. Můžete se pozeptat místních lezců, kam se ve vaší oblasti dá zajít, nebo se můžete podívat na internet. U nás se bouldruje v pískovcových oblastech, na krasových územích i třeba na žulových balvanech rozesetých po lesích. Namátkou mohu uvést například Petrohrad, Děčínský Sněžník, Labské údolí nebo Adršpach či Ostaš

skupina při boulderingu

Úrovně obtížnosti

Každému novému přelezu bouldru určí jeho autor obtížnostní stupeň. Úroveň často konzultuje s ostatními lezci a řídí se i porovnáním jednotlivých bouldrů v dané oblasti. Jde totiž o subjektivní záležitost, kterou může každý vnímat odlišně.

K označení obtížnosti se u nás v Evropě nejčastěji používá „francouzská“ klasifikační stupnice, kterou začali používat francouzští lezci v rozlehlé oblasti pískovcových balvanů kolem Fontainebleau. Stupeň obtížnosti je složený z čísla a písmene (A, B nebo C), někdy se pro upřesnění používá i znaménko +. Vypadá tedy takto: 6B+, 7A… až po 8C+. V anglicky mluvících zemích se ujala jiná klasifikace – značí se písmenem V a číslem. Její rozsah je od V0 do V16. Ani jedna ze stupnic není nijak ohraničená, těžší bouldry se zkrátka označí dalším číslem v pořadí.

Trendu hodnocení bouldrů se přizpůsobili i provozovatelé stěn, takže i při indoor boulderingu mohou lezci překonávat osobní limity a stanovovat si stále nové cíle. U lezeckých stěn ale nejde o oficiálně uznaný systém, bouldry se spíše rozdělují na lehčí, střední a těžké. Jejich značení bývá na různých stěnách různé a nelze je tedy mezi sebou porovnávat. Někde se bouldry značí barevnými páskami, kde každá barva znamená nějaký stupeň, jinde využívají třeba francouzskou klasifikaci. Značení bývá srozumitelné, takže i začátečník se dokáže rychle zorientovat a najít si pro sebe tu správnou obtížnost. 

Vybavení

Už víme, co boulder je i kde ho můžeme praktikovat. Co všechno je k němu ale potřeba? Jak jsem již zmínila, při bouldrování se nepoužívá žádné jištění. Leze se jen do výšek, odkud je možné seskočit nebo slézt. Tato hranice je samozřejmě velmi individuální. Zkušení a odvážní boulderisté se častokrát ocitnou i ve výškách, odkud se už pád nepřipouští a bez jištění je to tedy velmi riskantní. Základním a jednoznačně nejdůležitějším vybavením jsou tzv. lezečky. To jsou speciální boty na lezení, ve kterých je možné pohybovat se na skále i po těch nejtitěrnějších nerovnostech neboli stupech. Mají tenkou gumovou podrážku a obsázku, která je velmi pružná a přilnavá. Výběr lezeček bývá častým tématem lezeckých diskusí, ale za mě je nejlepší řídit se vlastní hlavou a pocitem.

Aby ruce na chytech tolik neklouzaly, používá se magnesium, které zvyšuje tření, případně i pytlík na magnesium. Ale pozor, vždy je potřeba ověřit, zda je v dané oblasti povolené! Pro zabezpečení komfortního dopadu při pádu nebo odskočení od stěny slouží tzv. bouldermatka. To je přenosná žíněnka, za kterou je každý boulderista rád zejména ve chvílích nejistoty, kdy se drží tři nebo čtyři metry nad zemí. S ohledem na terén tvořící dopadiště se většinou používá více kusů pod jeden boulder. V některých oblastech ani není nutná, jinde se bez ní rozhodně neobejdete. Pro začátek je možné ji sdílet s lezeckými partnery. Bouldering se totiž velmi často provozuje v partě, kdy jeden leze a zbytek stojí na zemi, takže bouldermatek je většinou dostatek. 

lezečky
indoor bouldering

Indoor bouldering

S popularizací sportovního lezení začaly vznikat i umělé lezecké stěny, které jsou aktuálně skoro v každém větším i menším městě. Rozdělují se na stěny vysoké, kde se praktikuje lezení s lanem, a na stěny boulderové. Větší centra pak nabízejí oba typy pod jednou střechou. Boulderové stěny jsou méně náročné na prostor a díky tomu jsou častější. Někteří lezci si je dokonce staví doma jako soukromý tréninkový prostor. 

Umělá stěna je ideálním místem pro seznámení s tímto sportem a druhem pohybu. Často u ní bývá i půjčovna lezeček, takže pokud jste úplný začátečník a chcete si bouldering prozatím jen vyzkoušet, nemusíte do svých začátků investovat téměř žádné peníze. Stačí mít sportovní oblečení, trochu kuráže, a můžete začít!

Právě na indoorových stěnách se pořádají bouldrové závody všech úrovní. Česko má několik medailistů ze světových pohárů. Letos uvidíme lezení, včetně boulderingu, poprvé dokonce i na Olympijských hrách v Tokiu.

Bouldrování nabízí širokou škálu úrovní obtížnosti. Ty nejlehčí vyleze opravdu každý, nejtěžší bouldry zvládne třeba jen jeden člověk na světě. Důležité však je, že každý si může najít úroveň, která mu bude vyhovovat a dělat radost. Lezou opravdu všichni – muži, ženy, děti, modelky i aktivní důchodci. Stačí jen vyzkoušet to na vlastní kůži. Třeba zjistíte, že právě tenhle sport je jako stvořený pro vás!

Věra Kostruhová
V Decathlonu pracuji od roku 2015. Nastoupila jsem na oddělení turistiky do nově otevřené prodejny v Brně Modřicích, jehož součástí byla i lezecká značka Simond. S lezením se pojí kus mého života. Věnovala jsem se kromě skal i závodům v rámci české reprezentace. Mám několik republikových titulů, bronz z mistrovství Evropy i světa v boulderingu. Díky těmto zkušenostem jsem brzy dostala nabídku stát se Country sport expertem pro tuto značku. Obnášelo to účast na školeních v mé oblíbené Francii, proškolení týmů u nás na prodejnách, pomoc jednotlivým vedoucím se správným výběrem produktů pro danou lokalitu. Nyní jsem tuto misi předala kolegovi, ale dál se věnuji Simondu jako sportlídr v Decathlonu v brněnských Ivanovicích.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Jak si správně nastavit a sbalit batoh či krosnu
Jak správně sbalit a nastavit batoh

Jak správně sbalit a nastavit batoh

Jak správně sbalit a nastavit batohv minulém článku jsem vám předala své doporučení Jak vybrat batoh a krosnu. Nyní bych vám ráda poradila, jak seskládat věci do batohu tak, abyste ušetřili co nejvíce místa, měli vše potřebné po ruce a batoh či krosna vám příjemně...

Vyberte si ty pravé turistické boty pro vás
Jak vybrat turistické boty

Jak vybrat turistické boty

Jak vybrat turistické botyTuristická obuv je nejdůležitější částí vašeho outfitu a společně se správným batohem také nejdůležitějším vybavením vůbec. Boty na turistiku vám musí nejen zajistit pohodlí, ale také bezpečnost a stabilitu v terénu. Pokud vám bota někde v...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!