Bushcraft: Přežití v přírodě
Zajímá vás umění přežití v přírodě neboli bushcraft? Rádi byste se vydali na své první dobrodružství, ale nevíte, jak na to? V tomto článku si vysvětlíme úplné základy, které se vám budou pro začátky s bushcraftem hodit. Pokud už teď jste milovníky přírody, možná to vaši vášeň ještě prohloubí a dostanete chuť si své zážitky v přírodě ještě více okořenit. Tak pojďme na to!

Bushcraft vs. turistika a táboření
V první řadě je dobré si vysvětlit jak se bushcraft liší od turistiky nebo táboření. Bushcraft, jak sám název napovídá, je činnost, která je spojená i s výrobou různých předmětů jako třeba nožů, seker, pilek nebo vařeček apod. a také stavbou obydlí pro přežití v přírodě. Všechny tyto činnosti mají ulehčit a zpříjemnit pobyt v přírodě, ideálně na více dní či delší časové rozmezí.
Jak začít
První zkušenost, kterou je dobré v začátcích absolvovat, už má většina z vás možná za sebou a ani o tom neví. Jde o prostý pobyt v přírodě – strávit v ní 1 až 2 hodiny a na chvíli se úplně odpojit od jakéhokoliv spojení se světem, být v klidu a jen relaxovat. Pro každého znamená relaxace něco jiného. Můžete si třeba zavěsit hamaku a zdřímnout si, číst si nebo jen tak v klidu ležet a poslouchat zvuky okolní přírody.
Potěšení z relaxace a přírody
Pokud se vám první zážitek v přírodě líbil a chcete udělat další krok, připravte si venku na ohni jídlo. V první řadě si ověřte, že na místě, kde se chystáte rozdělat oheň, je to povolené a neporušujete tím žádná pravidla. Přesvědčte se, že máte dostatečné vybavení na bezpečné založení ohně. Vyčistěte půdu a okolí, udělejte do země malou díru a obložte ji kameny – nepoužívejte však kameny z potoka! Nikdy nedělejte velký oheň a pro jistotu si připravte i vodu na zalití ohně.
Příprava jídla
Jak vypadá vaření ve stylu bushcraft? Na ohni můžete opékat, vařit i dusit, takže si můžete připravit maso, zeleninu, a třeba i pečivo. Nevyužijete při tom teflonovou pánev a hrnec, ale kotlík nebo ešus. Jediným limitem je vaše představivost a nádoby na vaření, které budete mít k dispozici.
Jednou z klasik připravovaných na ohni při bushcraftu jsou chlebové placky Naan, které se pečou na rozpáleném kameni. Těsto připravíte z mouky s trochou vody, soli a olivového oleje, hotové placky můžete dochutit česnekem nebo čímkoli jiným, co budete mít po ruce.
Pokud zvládnete i tento druhý krok a budete mít chuť svůj zážitek ještě povýšit, je to dobré znamení, že jste připraveni na poslední fázi zkušenosti přežití v přírodě.


Komplexní zkušenost
Třetí stupeň pobytu v přírodě, tedy spaní v lese, je jen pro ty nejodvážnější. Můžete si pověsit hamaku, kterou v případě očekávání deště doplníte o plachtu. Tak si užijete usínání při zvucích lesa a pod hvězdnou oblohou. Měnící se nebeská scéna je v tomto případě zaručena.
Existuje mnoho různých způsobů, jak si bushcraft oťukat a pouštět se do divočiny krok za krokem. Respektujte své limity a pokaždé se přírodě přibližte o kousek blíž, abyste si výlet užili o kousek víc. Takto si postupně osvojíte všechny typické prvky bushcraftu: najít si dobré místo na spaní, rozdělat oheň a uvařit si na něm něco dobrého k snědku.
Je však potřeba dodržovat jedno základní pravidlo: nenechat po sobě po svém odchodu na místě žádnou stopu. To znamená rozházet a zašlapat popel, zamaskovat ohniště, nezanechat žádné stopy na stromech a hlavně po sobě na místě nezanechat žádné odpadky a nepořádek.
Doufám, že nejen vášniví turisté budou mít po přečtení tohoto článku chuť vyzkoušet něco nového a vydat se objevovat ryzí krásy přírody a pobytu v ní. Je to skvělá příležitost na chvíli se odtrhnout od pracovního shonu a odpojit se od všech rušivých vlivů včetně neustále aktivních zařízení, která nám sice pomáhají udržovat kontakt s lidmi, ale současně nás odvádějí od kontaktu s přírodou. Bushcraft zkrátka znamená být na chvíli offline a zkusit se o sebe postarat v drsnějších podmínkách, než je pohodlí našeho gauče. Stačí jen vyrazit!
Ohodnoťte článek
Podobné články
Recenze: Lovecký nůž Solognac Sika 90
Recenze: Lovecký nůž Solognac Sika 90Za poslední rok se mi několikrát stalo, že jsem v Decathlonu procházel okolo nože Solognac Sika 90. Už na první pohled vypadal sympaticky, takže když jsem dostal možnost jej otestovat, neváhal jsem ani minutu. Při svých výletech...
Recenze: Lovecký nůž Sika 150 Solognac
Recenze: Lovecký nůž Sika 150 SolognacUž před nějakou dobou jsem zahlédl v Decathlonu zajímavě vypadající nůž. Zprvu jsem jej pustil z hlavy, ale pak jsem měl možnost jej vidět, jak se říká „na živo”, a najednou mi ležel doma na stole. Následně jsem tedy zpracoval...
Jak správně nastavit dalekohled
Jak správně nastavit dalekohledSeřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a...
Dobrý den.
Musím se jen smát při čtení tohoto článku. Bushcraft…. jak honosné a najednou objevené. A dokonce fenomén !
Když si vzpomenu, jak před 45 lety jsem poprvé v hamace propadnul do sněhu. Před 34 pode mnou probíhalo stádečko divočáků, když jsem v hamace spal i se svým, tehdá 6 letým synem a taky jsme přežili.
Ono totiž pod názvem Tramping, by se to asi tak neprodávalo!
Je to české, český fenomén starý již přes 100 let. To by mladým moc nevonělo. Ale Bushcraft to je jiná…. ten se prodává.
Trampi přežívali i režimy a světovou válku.Učili si vyrábět vše, co v článku píšete a mnohem více.
Hlavně ale láska k přírodě byla v lidech, ne v obchodě. Tak si někdy “vyguglujte” Tramping a vzhůru na Bushcraft.
Karel
Pane Karle, hlavní je že se lze u nás ještě volně pohybovat krajinou, z toho mám neuvěřitelnou radost. V mnoha evropských zemích už to tak snadno nejde. Nechme stranou agresivní marketing, který lidem nutí nadbytečné harampádí pod free-cool-in názvy. Ten kdo se chce toulat k tomu zas tak moc věcí nepotřebuje, ale to dnes není moderní. Sám mám ešus po rodičích… Buďme za to rádi 🙂 Naštěstí jsou i místa daleko od silnic a parkovišť, kam dojde jen někdo 🙂