Jaké boty si vzít na podzimní běh do terénu?

Značka Evadict, která patří pod sportovní řetězec Decathlon, se specializuje na trail running a pochopitelně nabízí širokou škálu bot. V současné době nalezneme v nabídce 7 modelů pánských a 6 modelů dámských, přičemž jejich užití se liší v závislosti na povrchu a vzdálenosti. O nejnovějších modelech jsme si povídali s Filipem Cenefelsem, expertem Decathlonu na trail. 

běžecké boty xt8

Rozhovor s Filipem Cenefelsem: expertem na trail

Evadict letos představil model XT8, což je už čtvrtá inovace této boty. Jak se za ta léta vývoj v Decathlonu posunul?

„Oficiálně to začalo rokem 2004, kdy vznikla značka Kalenji a sám jsem zažil Decathlon běžecké boty ve svých začátcích. Nyní je XT8 již čtvrtý, resp. pátý model. Přelomový byl pro mě model XT4, který jsem začal kupovat a využívat boty značek Decathlonu. Díky tomu úspěchu jsem viděl progres u mnoha dalších modelů, které jsou dnes srovnatelné s konkurencí.”

Představil Evadict letos ještě jiné novinky?

„Letos Evadict představil svoje první skládací hůlky, takzvané z-poles, které rychle složíte a rozložíte, zabírají málo místa a skoro nic neváží. Jsou v hliníkové i karbonové verzi. Nově jsou v naší nabídce trailové větrovky, které máme s pružnými zádami a tak jsou vhodné jak pod batoh, tak i přes batoh a běžec si tak nemusí vybírat již větší velikost, než je jeho vlastní. Dále změnou a inovací prošla řada trailových batohů, kde jsou nové materiály. Právě teď máme horkou novinku na podzim/zimu, a to čelovku Ontrail 250, která má vzadu na hlavě i červené světlo.”

Chystají se na příští rok nějaké další inovace?

„Na příští rok se bude pokračovat ve vylepšování trailových batohů a přibude i vesta čistě pro ženy, která bude co nejlépe uzpůsobena ženské morfologii těla. Dále se můžeme nejspíše v druhé půlce roku těšit na nové nepromokavé bundy a vylepšení modelu MT Cushion.”

Jakým směrem se chce značka do budoucna profilovat?

„Hlavním záměrem značky je nabídnout komplexní vybavení pro trailového běžce, tedy obuv, oblečení a další doplňky jako jsou batohy na náročné tratě různých vzdáleností.”

Snaží se už Decathlon nabídnout zboží nejen začátečníkům a středně pokročilým, ale také těm, kteří mají běhání jako životní vášeň? 

„Nabídka je převážně přizpůsobena pro širokou veřejnost, začátečníky a středně pokročilé. Ale i ti nejlepší si zde vyberou. Důkazem je například ženský trailový tým Evadict, z něhož mohu třeba jmenovat Blandine L’Hirondel, která před nedávnem vyhrála pod barvami Evadictu závod CCC na slavném UTMB ve Francii. Osobně jsem také velice vášnivým běžcem a snažím se naše produkty testovat v těch nejnáročnějších podmínkách co to jen jde.”

běžecké boty Mt Cushion

Mění se podle tebe vnímání značky z obchodního řetězce jako je Decathlon? Nebo značce lidé v ČR stále ještě moc nevěří? Čím to je?

„Za ta léta, co v Decathlonu působím, sám vidím progres, jak v modelech co nabízíme, tak i v důvěře našich zákazníků. Stále je tu ale značný odpor. Nejvíc vidím nedůvěru od magazínů, ostatních prodejců a našich českých profi běžců, kteří ty boty často ani nevyzkouší a hned by je kritizovali. Chápu, že je někdo pod kontraktem s tou, nebo onou značkou, ale sám mám v botníku jak značku Evadict, tak i třeba Salomon a každá má své plusy a mínusy. V dnešní době se tyto rozdíly velice změnily, neboť se obuv vyrábí hned vedle sebe, v továrnách co spolu skoro sousedí. Česká veřejnost dá dost na vnější názor a ne na svůj pocit. Doporučuji si to sám vyzkoušet a pak dělat závěry nezaujatě. Bota se zaběhne až po takových 100 km a vysoká cena nezaručí vždy kvalitu.”

běžecké boty TR2

Kolekce modelů Evadict podle Filipa

Prvním a nejlevnějším by byl model TR, který se hned při svém uvedení na trh v prestižním časopise Trails umístil na prvním místě jako hybridní bota na přechod mezi silnicí a trailem, a to jak pro muže, tak pro ženy. Tato bota za pouhých 999,- je určena na zpevněné cesty, cestičky a vzdálenosti do 40 km na jeden zátah, tudíž plně dostačující většině českým běžcům. Osobně s ní mám příjemnou zkušenost jako s botou na odpočinkové trasy, ale i třeba na obyčejné chození mimo město. 

Druhým modelem byly boty TR2, které se vyvinuly z předchozího modelu. Určení je stejné, ale bota nabídne navíc větší flexibilitu díky dělené podrážce a je lépe krytá achilovka. Díky zpevněné podrážce na patě, která je jako razítko, je ideálním parťákem třeba na Nordic Walking a umožní vám nejen běhat, ale i pohodlně chodit.

Třetí model je XT8, čtvrtá, resp. pátá generace boty do nerovného terénu. Tento model Vám nabídne zpevnění nártu díky obepnutí nohy a velice agresivní vzorek, který Vás nezradí na kluzkém a blátivém podkladu. Model XT nejčastěji potkáte u běžců na OCR tratích, překážkových tratích typu Spartan, Gladiator, Predator Race. Doporučení je na distance do 80 km na jeden zátah.

MT2 je botou do velmi tvrdého terénu. Pokud vás čeká plno kamenů a chcete mít chráněnou vaši nohu, lepší ochranu na svršku u nás neseženete. Jedná se o botu na vzdálenosti až 170 km na jeden zátah a díky míře tlumení je vhodná i pro silovější běžce, kteří sebou nosí o nějaké to kilo navíc. 

MT Cushion je modelem, který si vezmete do více smíšeného terénu a chcete-li botu o něco měkčí. Oproti MT2, kterou si vezmete do toho „nejhoršího”, si tento model vezmete do terénu, kde spíše očekáváte tvrdé nárazy a chcete mít nohu maximálně v pohodlí.

Tímto jsme vyčerpali naše objemové boty a následují závodní modely:

Race Light je celkem pořád čerstvou novinkou. Díky svršku z materiálu Matryx je bota velice odolná. Máte v ní velkou flexibilitu a dynamiku díky nízkému dropu (4 mm) a minimálnímu tlumení. Pokud se chystáte letět a ne běžet, tím myslím vyhrávat, tak Vás tento model nezklame. Vhodné na širokou škálu sportů jako je OCR, orienťák, trail nebo skyrunning.

Uzavíráme modelem Race Ultra, který máme bohužel jen v pánských velikostech, od vel. 40. Tento model je určen stejně jako předchozí na atakování předních příček závodů s rozdílem důrazu na delší distance. Proto jsou označovány jako ultra.

Alt text
trailový běh
Svět Běhu
Svět běhu je nejčtenější běžecký web a časopis v ČR. Měsíčně zavítá na web, který nabízí inspirativní rozhovory, tréninkové plány, recenze vybavení, závody, výživu, regeneraci nebo tipy na trasy více než 60 000 běžců. Časopis vychází v nákladu 10 000 ks a čtenáři ho dostávají 4x ročně do svých schránek nebo mohou zakoupit v trafikách.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 5

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!