Cvičení na rotopedu 2/3:
4 rady jak neztratit motivaci

Rotoped je fitness stroj vhodný prakticky pro každého, kdo se chce udržet ve formě. Jelikož při cvičení na rotopedu nedochází k tělesným otřesům, může na něm cvičit kdokoliv bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Rotoped se dokonce využívá i v rehabilitaci za účelem zlepšení kondice a posílení a obnovení hybnosti končetin. To, že při cvičení nedochází k otřesům, ale neznamená, že cvičení není účinné. Můžete měnit zátěž, délku tréninku nebo intenzitu. V prvním ze série článků jsme objevili všechny benefity tohoto cvičení a teď vám poradím, jak při domácím cvičení neztratit motivaci. Znovu začít sportovat je totiž skvělé, ale nepřestat a vytrvat je ještě mnohem lepší!

Domyos Woodbike

1) Plánování tréninků

Pokud chcete do svého běžného režimu začlenit nový zvyk, musíte si na něj vytvořit prostor. Uvádí se, že pro vytvoření nového návyku je nutné jej opakovat po dobu 21 dní. Takže zvláště pokud máte pocit, že máte málo času, musíte si vše správně zorganizovat, abyste byli schopni nový zvyk zabudovat do svého každodenního programu. 

Nejprve se zamyslete nad tím, čím „ztrácíte” čas. Zeptejte se sami sebe, co z vašich každodenních činností není tak úplně nutné nebo efektivní a jestli by to nešlo nějak změnit. V dnešní době už je spousta služeb a vychytávek, které vám mohou ušetřit spoustu času. Takže pokud jste opravdu velmi vytížení, můžete například ušetřit čas tím, že místo cesty do obchodu si objednáte nákup online. Nebo si můžete uvařit dopředu na několik dní a nevařit pak každý den zvlášť. Případně můžete využívat hromadné dopravy místo stání v kolonách v autě. Tím navíc šetříte nejen svůj čas, ale i životní prostředí a to už je dvojnásobná radost! Určitě přijdete na spoustu dalších způsobů jak ušetřit i pár minut denně. 

Jakmile si vyčleníte čas, náplanujte si cvičení vždy dopředu. Dejte si konkrétní čas úterý večer, čtvrtek odpoledne, neděle ráno apod. Když budete mít předem stanovený termín, budete mít nastaveno, že vás něco čeká a nebudete se pak muset do cvičení tolik nutit. Pokud chcete pravidelné cvičení začlenit do svého rozvrhu, musí pro vás být stejně důležité jako ostatní aktivity. Občas se do něj budete možná muset trochu nutit, ale ten pocit po tréninku vás vždy namotivuje na další! Uvidíte, že po pár trénincích bude vaše tělo pohyb vyloženě samo vyžadovat. 

2) Nastavení konkrétního cíle

Konkrétní cíle jsou motivační a udrží vaši koncentraci na výkon. Každodenní práce na fyzické kondici, jízda na kole, redukce celulitidy, snížení hmotnosti, závody… Najděte si svou výzvu!

Jakmile víte, čeho byste chtěli dosáhnout, co nejvíce si tento cíl upřesněte a konkretizujte. Například místo obecného výroku „Chci více jezdit na kole” si řekněte „Chci strávit týden s přáteli na kolech v Bretani” nebo místo obecného „Chci zhubnout” si stanovte konkrétní váhu, na kterou se chcete dostat, nebo o kolik chcete zhubnout buď v kilogramech, nebo lépe v centimetrech obvodu jednotlivých partií. Dalším cílem může být místo „Chci najet hodně kilometrů” konkrétní číslo, kolik chcete za týden zvládnout. Jasné a konkrétní cíle vám dají chuť se překonávat a vytrvat, dokud jich nedosáhnete. Budete vědět, proč to vše děláte. Dejte pozor, abyste se příliš nepřemotivovali nějakým, ve vaší fázi, třeba nedosažitelným cílem. Stanovte si jeden hlavní cíl, ale zároveň i několik menších mezicílů, které vaši motivaci udrží, protože jich budete dosahovat postupně. Pokud si nastavíte jeden velký, příliš ambiciózní cíl, může se vám stát, že pokud jej brzy nedosáhnete, začnete mít pocit, že to nemá cenu a naopak vás tato meta spíše demotivuje. Proto si stanovujte cíle motivující a ambiciózní, ale zároveň reálné

cvičení na rotopedu
manipulace s rotopedem

3) Přínosy

Všichni chceme být zdraví, vitální a ve formě, ne? Na stále častější sedavý způsob života naše tělo doplácí. Domácí rotoped je skvělý způsob, jak s tím bojovat. Pokud (znovu) začínáte sportovat a udržovat se v kondici, 30 minut střední intenzity 3krát týdně vám bohatě postačí. Budete se cítit plni energie a tělo vám za to poděkuje!

Navíc pohyb je přínosný pro vaše tělo nejen fyzicky, ale i po psychické stránce. Cvičení snižuje stres a zároveň vyplavuje endorfiny hormony štěstí takže trénink vždy skončíte s dobrým pocitem, dobrou náladou a dobitými baterkami!

4) Regenerace

Důležitý bod na konec: regenerace. Myslete na to, že méně je někdy více. Zejména pokud jste začátečníci, každodenní intenzivní trénink vám k rychlejšímu dosažení cíle nepomůže. Někdy právě naopak. Aby tělo mohlo podávat dobré výkony, potřebuje také dostatečný odpočinek a čas na regeneraci. Představujte si svou cestu spíše jako maraton, ne sprint. Pokud budete měsíc velmi intenzivně trénovat a pak zvolníte, nebo úplně přestanete, bude vám to v podstatě k ničemu.

Přílišnou intenzitou si sport můžete znechutit a navíc vaše svaly nestihnou zregenerovat a nabrat potřebnou sílu. Pro každého sportovce je odpočinek důležitý stejně jako trénink. Umožňuje tělu přizpůsobit se, zlepšovat se a snižuje riziko zranění. Zapomeňte tedy na každodenní několikahodinové tréninky a dívejte se na rotoped jako na dlouhodobou součást vašeho života.

Teď už víte, jaké všechny benefity můžete ze cvičení na rotopedu čerpat i jak si udržet motivaci při dosahování vašich cílů. V posledním díle tohoto rotopedového seriálu si povíme jak postupně zlepšovat pomocí rotopedu svou vytrvalost!

Alt text
protahování po tréninku
Lenka Wolfová
V Decathlonu jsem od roku 2014 a v současnosti se můžeme potkat na opavské prodejně. Začínala jsem však na druhém konci republiky v krásných Českých Budějovicích, kde byl pro mě Dekáč perfektní přivýdělek ke studiu. Má cesta směřovala na oddělení fitness, kde jsem mohla dělat to, co mě baví, tedy radit našim zákazníkům ohledně cvičení. Dnes je mým domovem již zmíněná Opava, kde vedu oddělení fitness. Zároveň jsem také součástí týmu fitness pro celou republiku, takže mám šanci být přímo u zrodu nových produktů a školit pak naše kolegy na prodejnách. Co se týče oblíbených sportů, mou vášní je jednoznačně crossfit, trojboj a vzpírání, kterým se věnuji závodně.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

podložky na cvičení
Jak vybrat podložku na cvičení

Jak vybrat podložku na cvičení

Jak vybrat podložku na cvičeníPilates, jóga, posilování s vlastní vahou těla nebo s pomůckami – tyto aktivity si většinou žádají využití různých pomůcek a jednou z nich je podložka. Té je důležité věnovat při výběru zvláštní pozornost. I když se může zdát, že typ...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!