Cyklisté vítáni:
Záruka kvality na vašich cyklotoulkách

Pokud patříte mezi nadšené cyklisty, kteří vyrážejí na kolo, kdykoli to počasí aspoň trochu dovolí, zbystřete! Tento článek pravděpodobně bude právě pro vás. Nezáleží na tom, jestli jezdíte po asfaltkách nebo lesních cestách, či dokonce v náročnějším horském terénu. Ať už jezdíte závodně nebo rekreačně, určitě si občas na celodenním výletě rádi dáte nějaké dobré jídlo a malinovku na uhašení žízně. A pokud rádi vyrážíte na kolo na víc dní, bezpochyby oceníte dobré ubytování, kde můžete své ušlapané nohy a pedály na noc uložit a nabrat síly na novou cestu. Přesně takové tipy nabízí projekt Cyklisté vítáni, který bychom vám v tomto článku rádi představili. Počasí venku je čím dál hezčí, takže není na co čekat, pojďme na to!

Článek, který právě čtete není výsledkem placené spolupráce. Projekt Cyklisté vítáni jde ruku v ruce s naším projektem, tedy zpřístupňovat sport co nejvíce lidem a garantovat kvalitu a co nejpříjemnější sportovní zážitek. 

cyklisté na výletě
skupina cyklistů na vyjížďce

Představení projektu těmi nejpovolanějšími

Na úvod jsme se zeptali na pár otázek přímo lidí, kteří za celým projektem stojí. Pojďte se tedy podívat, co o něm říkají samotní členové týmu:

„Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky – od nadšenců pro silniční cyklistiku, přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi, seniory či adrenalinové bikery. Vedle atraktivní infrastruktury a kvalitního marketingu jednotlivých produktů či destinací je důležitá také nabídka perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty.“

Kdy tento projekt vznikl a co vlastně představuje?

Certifikaci Cyklisté vítáni rozvíjí v Česku Nadace Partnerství již od roku 2005. Nadace Partnerství je tak naší zastřešující organizací. Vznikla v roce 1991 a je zaměřena environmentálně na zlepšování a péči o životní prostředí. Co se týče projektu Cyklisté vítáni, jedná se o celonárodní certifikační systém, který hodnotí kvalitu turistických služeb v České republice. Označuje stravovací a ubytovací zařízení, kempy a turistické cíle vybavené speciálně pro potřeby cyklistů.”

Kdo za tímto nápadem stojí, jak vznikl?

„Systém certifikace turistických služeb se zrodil v Německu pod patronací Německého spolku cyklistů (ADFC) v roce 1995, pod názvem Bett und Bike. Spolu s Rakouskem jsme byli prvním subjektem, který se k certifikaci přidal. Na počátku, v letech 2004 a 2005, u zrodu stáli naši kolegové Daniel Mourek a Juraj Flamik z Partnerství, o.p.s.. Vedla je jednoduchá trojčlenka, že kritéria bude dobré sdílet v Evropě i na světe, že v Česku, jako ráji pro cyklisty se určitě ujmou a nakonec i proto, že právě kvalita služeb pro cyklisty je tím, v čem dlouhodobě za svými sousedy zaostáváme.

skupina cyklistů
dobíjení elektrokol

Kolik už v ČR existuje míst s touto certifikací?

„V současné době je napříč celou Českou republikou téměř 1000 certifikovaných služeb Cyklisté vítáni a z toho přibližně jedna čtvrtina jsou oblíbené turistické cíle.”

Systém Cyklisté vítáni začal fungovat asi v 70 % okresů. V souladu s německým vzorem jsme certifikovali tři kategorie: ubytování, stravování a kempy. Na rozdíl od Němců, Rakušanů a později téměř všech evropských zemí, které certifikaci implementovali, jsme však vytvořili i čtvrtou kategorii, a to turistické cíle. Důvod byl jednoduchý. Mnoho hradů a zámků cyklisty „nevítalo” a žel, ještě stále nevítá – vjezdy do areálů jsou pro kola zakázány, možnost bezpečně odložit kola a v mnoha případech i batožinu u památek chybí, služby jako možnost zapůjčení drobného nářadí, pumpy, prodej map apod. cyklistům nenabízí.”

Co všechno musí služby a zařízení splnit, aby obdržely tuto certifikaci?

„Mezi základní poskytované služby patří kvalitní a bezpečné parkování pro kola, zapůjčení základního nářadí pro jednoduché opravy kol nebo ubytování na jednu či více nocí s možností vyprání a usušení oblečení a výstroje, případně i umytí kola u ubytovatelů. Většina certifikovaných zařízení již také počítá s potřebou dobíjení elektrokol.”

Jak vybíráte/kde dostáváte tipy na jednotlivá zařízení? Může vás zařízení kontaktovat, že chce tuto certifikaci, nebo si vybíráte sami? Případně mohou vám i sami cyklisté psát návrhy na zařízení a místa?

„Dostáváme tipy přímo od cyklistů, profesních partnerů, profesionálů v cestovním ruchu. Sami jsme cyklisté a proto většina tipů jde přímo od nás nebo našich hodnotitelů. Každé zařízení nás může kontaktovat napřímo formou telefonátu, mailu nebo přihláškou na webu.”

Jak je ověřujete/testujete? Sami na vlastní kůži?

„Před uzavřením spolupráce vyhodnocujeme současný stav zázemí přímo s provozovatelem / majitelem / personálem zařízení, konzultujeme a poskytujeme poradenství, jak zázemí vylepšit. A v průběhu spolupráce pak plnění povinných kritérií ověřujeme přímo v terénu, namátkovou kontrolou sami na vlastní kůži.”

Kolik lidí ověřuje jednotlivé služby?

„Každý rok se číslo hodnotitelů mění dle počtu nových a stávajících zařízení a taky dle konkrétní situace. Za poslední rok proběhlo kontrol kvůli uzavření služeb minimum, proto jsme ověřovali na dálku alespoň zázemí pro cyklisty pomocí fotodokumentace. Do terénu už se my i naše externí hodnotitelé moc těšíme! U některých zařízení je dokonce cyklozázemí patrné již v rámci webové prezentace na našem portálu Cyklisté vítáni či Stezky.cz. Ne každé zařízení si fotografii cyklozázemí přeje zveřejnit a my toto plně respektujeme.”

Jak ověřená zařízení poznám a jak je najdu?

Jednotlivé služby a zařízení, která certifikací projdou, jsou poté označena zeleno-bílým logem Cyklisté vítáni s usmívajícím se kolem.

Jelikož tento projekt funguje už od roku 2005, je nyní už poměrně známý a nové mapy a navigace už s ním počítají. Kromě vývěsních štítů se zmíněnou značkou tak můžete označená místa najít i v mapách nebo v navigačních aplikacích. Jsou také vyznačená v mapě dálkových cyklotras Greenways a Eurovelo ČR. Více o top dálkových cyklotrasách včetně služeb Cyklisté vítáni v ČR najdete na stránkách. Projekt má také facebookový profil, kde kromě jednotlivých zařízení najdete také tipy na výlety v jejich okolí. 

logo cyklisté vítáni
skupina cyklistů

Co mohu od ověřených zařízení očekávat?

Podobné systémy certifikací fungují i v jiných zemích, například v Německu nebo v Rakousku. Česká obdoba těchto služeb je z hlediska standardu srovnatelná právě s těmito zahraničními projekty.

Existuje několik specifických kritérií, které musí určité zařízení či služba splňovat, aby mohly být označeny usmívajícím se kolem. Jsou zde povinná a volitelná kritéria a pro získání certifikace musí každé zařízení mimo povinných splňovat také alespoň tři volitelná.

Jak již bylo zmíněno, tuto certifikaci mohou získat 4 typy zařízení: ubytovací zařízení, stravovací zařízení, kempy a turistické cíle. A na co se na jednotlivých místech můžete těšit? U ubytovacích zařízení je samozřejmě základem možnost ubytování na jednu noc, což ocení především tzv. „dálkaři”. Dále se většinou setkáte s nabídkou energetické snídaně nebo minimálně vybaveným kuchyňským koutem, možností vyprání a usušení oblečení, možností umytí kola nebo zapůjčení základního nářadí na jednoduché opravy kol. Z volitelných parametrů vám jednotlivá ubytování mohou poskytnout třeba zapůjčení kvalitních kol, možnost zakoupení obědových balíčků na cestu, možnost zakoupení náhradních dílů pro vaše kolo nebo třeba zajištění odvozu či přepravy zavazadel pro cyklisty.

Stravovací zařízení se pyšní nabídkou jídla a nápojů přizpůsobenou přímo pro cyklisty, bezpečným odstavným místem pro kola nebo základním nářadím na jednoduché opravy. V některých z nich se navíc můžete těšit na místní gastronomické speciality, možnost vyprání a usušení vaší výstroje, doporučení cyklovýletů v okolí, možnost umytí kol a někde vás dokonce přivítají v jakoukoliv denní i noční hodinu díky celodenní provozní době.

Kempy musí kromě výše zmíněných povinných parametrů navíc mít oddělenou stanovou zónu přímo pro cyklisty a jiné hosty, kteří do kempu nepřijeli autem. Musí také umožňovat parkování kol v blízkosti stanů a na území kempu bez poplatku. Nabízejí samozřejmě také možnost vyprání a usušení oblečení a základní nářadí na opravy kol. V některých z nich můžete využít i možnost pronájmu chatek nebo bungalovů, připravený seznam dalších ubytovacích možností v regionu s podobnými službami pro cyklisty, možnost nákupu nejnutnějších potravin a nebo možnost posezení u stolků v blízkosti stanové zóny.

Poslední kategorií jsou turistické cíle. Jedná se zejména o hrady, zámky, jeskyně nebo vinné sklepy a vinařství, pivovary, muzea či turistická informační centra apod. Zde jsou základní požadavky v podstatě stejné jako u jiných míst – možnost odstavného místa na kola nebo poskytnutí základního nářadí na jednoduché opravy kol. Na některých atraktivních místech se můžete těšit i na možnost zakoupení cyklistických map s výlety v okolí nebo možnost opláchnout si své kolo po dlouhé cestě. 

cyklisté u mapy
cyklisté na vyjížďce

Vzhledem ke stoupající oblibě elektrokol nabízí většina zařízení a turistických cílů také možnost jejich dobití.

Pokud vás tento projekt zaujal, není divu. Nejen pro cyklisty, ale i pro pěší turisty je to výborný způsob, jak si vybrat dobré místo k občerstvení nebo ubytování a vyhnout se tak zklamání nebo nespokojenosti. Samozřejmě to neznamená, že neověřená zařízení nemohou nároky cyklistů uspokojit také. Ale ruku na srdce, když máte možnost zajet na již vyzkoušené místo, kde máte jistotu kvality, proč ji nevyužít? 

Na závěr jsme se autorů projektů zeptali na jejich další aktivity a plány, které jistě nadchnou nejednoho milovníka vína:

„Kromě certifikace Cyklisté vítáni se v našem týmu šetrné turistiky a cykloturistiky věnujeme tématům zejména z oblasti cyklistiky a vinařské turistiky. Jedním z našich hlavních témat je v této době propagace dálkových cyklotras. Jednou z našich nejvýraznějších aktivit je také koordinace Moravských vinařských stezek, Labské stezky, péče o jejich značení v Jihomoravském a Zlínském kraji, monitoring cyklistů a pěších, pořádání akcí pro veřejnost, konference, semináře nebo webináře. Organizujeme mimojiné i cykloturistické akce pod názvem Krajem vína, a to v různých lokalitách Moravských vinařských stezek. Momentálně máme jednu trasu pro pěší a 2 trasy pro cyklisty. V roce 2021 plánujeme zatím 5 akcí, které organizujeme přímo my a dalších 6 partnerských obcí.”

Hledáte kvalitní zázemí při vašich cyklotoulkách? Pak jsou tu služby s certifikací Cyklisté vítáni právě pro vás!

skupina cyklistů na vyjížďce
Monika Pohlová
V Decathlonu pracuji již od roku 2014, kdy jsem začínala brigádně na prodejně v Hradci Králové a byla jsem tak při jejím otevření. V roce 2016 jsem se přesunula do Prahy za účelem studií a při té příležitosti jsem pokračovala v Decathlonu na chodovské prodejně na oddělení fitness. Postupně jsem se mimo práce na prodejně začala realizovat i v překladatelském týmu a pomáhala jsem s překlady a koordinací projektů pro fitness. Vystudovala jsem fyzioterapii a po dokončení studií jsem se na pozici v překladatelském týmu přesunula úplně. Aktuálně tedy pracuji jako koordinátorka překladu pro fitness, vodní sporty a chůzi a zároveň pomáhám s editací a správou Decathlon Blogu. Mezi mé oblíbené sporty patří hlavně turistika, jóga nebo lyžování.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.9 / 5. Počet hodnocení: 11

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Objevte bikepacking

Objevte bikepacking

Objevte bikepackingOBSAH CO JE BIKEPACKING | PLÁNOVÁNÍ | NEŽ VYRAZÍTE | VYBAVENÍCestování, poznávání nových krajů a míst, ale také dobrodružství, sport a parťák na dvou kolech. Jestliže chcete propojit všechny tyto parametry, může pro vás být ideální volbou...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!