Doplňky k jezdeckému sedlu

Z článku o výběru sedla víme, že vybrat samotné sedlo není úplně snadné a musíme zohlednit spoustu parametrů. K ježdění na koni však nestačí pouze sedlo. Je třeba jej opatřit třmeny a třmenovými řemeny, stabilizovat podbřišníkem a někdy i podocasníkem. Na sedle najdete i různá očka, do kterých lze připínat další pomůcky, jako třeba martingal kombinovaný s poprsníkem. Pojďme se tedy společně na jednotlivé pomůcky podívat a něco málo si o nich říci. 

Jezdecké třmeny a řemeny

Třmeny a třmenové řemeny

Jízda na koni s sebou přináší riziko úrazu, takže v první řadě je nutné myslet na bezpečnost a je důležité být připraven nejen fyzicky, ale i výbavou. Jedním ze zásadních doplňků k sedlu jsou třmeny. Usnadňují jezdci nasedání na koně a zároveň mu při jízdě drží nohu mírně opřenou, což ji pomáhá stabilizovat. Platí přitom, že třmen musí být správně našlápnutý. To znamená, že styčná plocha třmenů a jezdeckých bot musí být v nejširší části chodidla. 

Třmeny můžeme rozdělit do několika kategorií podle materiálu či úrovně bezpečnosti. Každý typ třmenů je pro jezdce jinak komfortní a jejich výběr je tak zcela individuální. Pohodlí může zajistit široká nášlapná plocha, která uleví kloubům, speciální vzorek na gumě či kovové hroty, které zvýší přilnavost k botě. Vybírat můžete z plastových, kovových či kombinovaných materiálů. Některé třmeny jsou pro vyšší bezpečnost vybaveny mechanismem, který v případě pádu uvolní nohu a nechá jezdce spadnout na zem. Nehrozí pak nebezpečná situace, kdy zůstane jezdcova noha zaklíněná ve třmenu a jezdec je vláčen za koněm. Takových uvolňujících mechanismů je na trhu hned několik. Nejjednodušší jsou třmeny s postranní gumičkou. Další typy jsou třmeny s výklopným ramenem nebo s ramenem, které se v případě pádu zlomí. Další možností jsou třmeny kloubové. Všechny výše zmíněné typy se často označují jako bezpečnostní. 

Ke zvýšení celkové bezpečnosti slouží také košíčky do klasických třmenů. Dalším praktickým doplňkem ke třmenům jsou obaly na sedlo, které jej chrání před případným znečištěním nebo poškrábáním. Neoddělitelnou součástí třmenů a tím pádem nezbytným doplňkem jsou také třmenové řemeny. Ty mohou být z různých materiálů: syntetické, kožené, ale i kombinované. Pro snadnější nastavení bývají jednotlivé dírky na řemenu označeny čísly.

Podbřišník

Dalším nezbytným doplňkem, bez kterého se sedlo neobejde, je podbřišník, který pomáhá držet sedlo na správném místě. Vyrábí se ze syntetiky, neoprenu či kůže. Velikost podbřišníku se nejčastěji udává v centimetrech, podle jeho délky. Už na první pohled lze rozlišit 3 druhy podbřišníku: drezurní, klasický a okopávací. Drezurní podbřišník je krátký (50–80 cm), jeho přezky jsou kryté a jak název napovídá, je určený speciálně pod drezurní sedla, která mají dlouhé dotahovací řemeny.

Klasický podbřišník je naopak vybavený nekrytými přezkami s dotahovacími gumami, které mohou být buď jen na jedné straně, nebo na obou. Existují však i podbřišníky, které tuto možnost nenabízejí. Velikosti se pohybují nejčastěji do 145 cm.

Třetím typem je podbřišník okopávací. Ten využijí především parkuroví jezdci. Jeho součástí je krycí plát, který chrání koně, aby se při skocích, při nichž krčí nohy pod sebe, nekopnul do hrudníku. Tento ochranný kryt je možné zakoupit i samostatně a přidat ho ke klasickému podbřišníku. Součástí podbřišníku je často očko nebo karabina pro připnutí martingalu či poprsníku. Pro maximální pohodlí mohou být podbřišníky také opatřeny beránkem, gelovou výplní nebo mohou být speciálně anatomicky tvarované.

podbřišník
martingal

Když sedlo klouže

Pokud sedlo i přes správné dotažení klouže a ujíždí, lze jej stabilizovat i dalšími pomůckami. Jejich výběr záleží na tom, zda vám sedlo klouže spíš vpřed, nebo vzad. Pokud vám sedlo ujíždí dopředu, můžete si vypomoci podocasníkem. Nejčastěji se využívá u poníků s nevýrazným kohoutkem. Opačný problém, kdy sedlo klouže dozadu, vám může pomoci vyřešit poprsník. Ten může být dále doplněn o martingalovou vidlici, která slouží jako pomocná otěž a zabraňuje koni příliš zvedat hlavu. Tato vidlice může být i odepínatelná.

Existuje několik typů poprsníku – může to být pouze jednoduchý pruh přes plece, nebo také tříbodový či pětibodový doplněk. Názvy jsou vždy odvozeny od počtu míst, na která se poprsník upíná. Například tříbodový se upíná k podbřišníku a ve dvou očkách v sedle. Obecně je velmi praktické vybrat upínání do sedla pomocí karabin. Sedlání je pak znatelně rychlejší. 

Tímto doplňkem uzavíráme náš výběr hlavních pomůcek k sedlu, které by se vám při jízdě na koni mohly hodit. Pokud byste si rádi vybrali i další vybavení na jezdectví a nevíte si rady, nebo byste se chtěli inspirovat, jak se o jednotlivé věci starat, můžete se podívat například na články Jak vybrat jezdeckou helmu nebo Jak pečovat o kožené jezdecké vybavení, které by vám ve vašem bádání mohly pomoci!

Zuzana Vernerová
Do Decathlonu jsme se dostala v roce 2016. Byla to pro mě mezizastávka na cestě mezi bakalářským a magisterským studiem. Moje původně letní brigáda se trochu protáhla a zůstala jsem až do současnosti. Začala jsem v prodejně v Olomouci, kde jsem vedla oddělení jezdectví. Měla jsem také šancí stát se národní expertkou, takže v současnosti zaštiťuji tento krásný sport pro celou republiku. Na podzim 2018 jsem přijala další výzvu v podobě vedení oddělení jezdectví v prodejně v Ostravě Avion, kde se můžeme potkat i dnes. Díky tomu mám možnost se starat o jedno z největších oddělení jezdectví v České republice. Tato práce spojuje moje dvě největší radosti, a to starost o zákazníky a jezdectví.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.5 / 5. Počet hodnocení: 4

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Sprývně vybraná jezdecká helma vás ochrání
Jak vybrat jezdeckou helmu

Jak vybrat jezdeckou helmu

Jak vybrat jezdeckou helmuJezdectví je úžasný a elegantní sport, ve kterém se snoubí příjemná aktivita na čerstvém vzduchu s láskou ke koním a ke zvířatům obecně. Učí nás zodpovědnosti, vytrvalosti, ale také empatii a disciplíně. Ovšem, i během tohoto sportu se...

lonžér
Lonžování 1/3: Proč a jak začít

Lonžování 1/3: Proč a jak začít

Lonžování 1/3: Proč a Jak začítSlyšeli jste o lonžování a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nebo jste v této jezdecké disciplíně začátečník a potřebujete rozšířit své znalosti? Připravila jsem pro vás sérii článků o lonžování, kterému se věnuji již několik...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!