Ekologická bavlna

Ačkoliv bavlna je přírodní surovina, její pěstování má významné environmentální i sociální důsledky spojené především s obrovskou spotřebou vody při jejím pěstování a zpracování. Problémem je i používání velké množství pesticidů, které mají negativní vliv na biodiverzitu (rozmanitost živých organismů) i na zdraví pěstitelů, kteří tuto komoditu pěstují a zpracovávají. Proto jsme se rozhodli jít šetrnější cestou a zavázali jsme se, že budeme používat pouze bavlnu pěstovanou či získávanou udržitelným způsobem, tzn. biobavlnu, recyklovanou bavlnu a bavlnu pocházející od pěstitelů s certifikátem BCI (Iniciativa za lepší bavlnu). Již nyní představuje bavlna z těchto tří zdrojů více než 95 % bavlny, kterou v Decathlonu při výrobě produktů používáme. Pojďme se na tuto surovinu podívat blíže!

zpracování bavlny

Bavlna je v našich textilních výrobcích zastoupena stejným poměrem jako na celém trhu, tedy přibližně 30 %. Tato surovina má významné environmentální a sociální dopady a proto jí věnujeme zvláštní pozornost. Již před několika lety jsme se zavázali k odpovědnému přístupu k nákupu bavlny. 

3 typy udržitelné bavlny

V Decathlonu jsme se zavázali ke zpracování tří druhů udržitelné bavlny:

Biobavlna – v roce 2006 jsme začali používat bavlnu z ekologického zemědělství, což je úzký trh, který v současné době představuje pouze 0,4 % celosvětové produkce bavlny.

Recyklovaná bavlna – pokud jde o recyklovanou bavlnu, výrobci stále čelí technickým potížím při vývoji systémů schopných recyklovat použité či vyhozené oděvy. Úzce spolupracujeme s ADEME, což je Agentura pro životní prostředí a energetický marketing, a ve spolupráci s konsorciem francouzských průmyslníků podporujeme výzkum v této oblasti. Volíme dvě cesty zpracování recyklované bavlny: recyklaci z průmyslového odpadu a recyklaci z použitého oblečení.

Iniciativa za lepší bavlnu – od roku 2012 podporujeme Iniciativu za lepší bavlnu (BCI), jejíž osvědčené postupy pomáhají snižovat dopady na životní prostředí ve srovnání s konvenčním pěstováním bavlny a mají i významný sociální dopad. 

Dnes, v roce 2021, pochází 98 % bavlny, kterou využíváme, z ekologického zemědělství. Toto odvětví podporujeme i proto,, že jsme se zavázali být do roku 2026 CO2 neutrální. Bavlníky filtrují emise, takže i toto rozhodnutí by mohlo přispět ke splnění našeho velkého cíle. V roce 2022 by měl být podíl eko bavlny již 100 %. 

Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dope a dry dyed
Techniky barvení látek

Techniky barvení látek

Techniky barvení látek V rámci udržitelné výroby a snahy o co největší snížení jejího dopadu na životní prostředí se snažíme všechny procesy optimalizovat, abychom ulehčili naší planetě. V tomto článku vám představím nové techniky barvení látek, které Decathlon při...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!