Ekologická bavlna
Ačkoliv bavlna je přírodní surovina, její pěstování má významné environmentální i sociální důsledky spojené především s obrovskou spotřebou vody při jejím pěstování a zpracování. Problémem je i používání velké množství pesticidů, které mají negativní vliv na biodiverzitu (rozmanitost živých organismů) i na zdraví pěstitelů, kteří tuto komoditu pěstují a zpracovávají. Proto jsme se rozhodli jít šetrnější cestou a zavázali jsme se, že budeme používat pouze bavlnu pěstovanou či získávanou udržitelným způsobem, tzn. biobavlnu, recyklovanou bavlnu a bavlnu pocházející od pěstitelů s certifikátem BCI (Iniciativa za lepší bavlnu). Již nyní představuje bavlna z těchto tří zdrojů více než 95 % bavlny, kterou v Decathlonu při výrobě produktů používáme. Pojďme se na tuto surovinu podívat blíže!

Bavlna je v našich textilních výrobcích zastoupena stejným poměrem jako na celém trhu, tedy přibližně 30 %. Tato surovina má významné environmentální a sociální dopady a proto jí věnujeme zvláštní pozornost. Již před několika lety jsme se zavázali k odpovědnému přístupu k nákupu bavlny.
3 typy udržitelné bavlny
V Decathlonu jsme se zavázali ke zpracování tří druhů udržitelné bavlny:
Biobavlna – v roce 2006 jsme začali používat bavlnu z ekologického zemědělství, což je úzký trh, který v současné době představuje pouze 0,4 % celosvětové produkce bavlny.
Recyklovaná bavlna – pokud jde o recyklovanou bavlnu, výrobci stále čelí technickým potížím při vývoji systémů schopných recyklovat použité či vyhozené oděvy. Úzce spolupracujeme s ADEME, což je Agentura pro životní prostředí a energetický marketing, a ve spolupráci s konsorciem francouzských průmyslníků podporujeme výzkum v této oblasti. Volíme dvě cesty zpracování recyklované bavlny: recyklaci z průmyslového odpadu a recyklaci z použitého oblečení.
Iniciativa za lepší bavlnu – od roku 2012 podporujeme Iniciativu za lepší bavlnu (BCI), jejíž osvědčené postupy pomáhají snižovat dopady na životní prostředí ve srovnání s konvenčním pěstováním bavlny a mají i významný sociální dopad.
Dnes, v roce 2021, pochází 98 % bavlny, kterou využíváme, z ekologického zemědělství. Toto odvětví podporujeme i proto,, že jsme se zavázali být do roku 2026 CO2 neutrální. Bavlníky filtrují emise, takže i toto rozhodnutí by mohlo přispět ke splnění našeho velkého cíle. V roce 2022 by měl být podíl eko bavlny již 100 %.
Ohodnoťte článek
Podobné články
Ekologické techniky a procesy výroby
Ekologické techniky a procesy výrobyJelikož je téma udržitelnosti čím dál tím více důležité a rezonuje společností, i my v Decathlonu se touto oblastí zabýváme. Snažíme se snižovat dopad výroby našich produktů na životní prostředí a ulehčit tak naší přírodě....
Techniky barvení látek
Techniky barvení látek V rámci udržitelné výroby a snahy o co největší snížení jejího dopadu na životní prostředí se snažíme všechny procesy optimalizovat, abychom ulehčili naší planetě. V tomto článku vám představím nové techniky barvení látek, které Decathlon při...
Udržitelnost – marketingový krok, nebo skutečný zájem?
Udržitelnost - marketingový krok, nebo skutečný zájem?Každá firma se nějakým způsobem podílí na znečišťování planety. To s sebou nese určitou společenskou odpovědnost. Kroky, které přispívají k dosažení uhlíkové neutrality, jsou důležité pro budoucí vývoj. Proto je...