Ekologické produkty v Decathlonu

Decathlon je již 40 let zaměřený na sport a vždy měl jasný cíl: zpřístupnit sport co nejvíce lidem. To znamená vytvářet kvalitní produkty nejen pro začínající, ale i pokročilé sportovce s nízkou marží a tedy i nižší cenou, aby byl produkt dostupný všude a pro všechny. Pokud se stanete sportovním gigantem s pobočkami v různých zemích světa, který chrlí miliony produktů ročně, začnete si jako vlastník firmy či jako zákazník všímat produktů kolem sebe a jejich cesty. V tomto článku se tedy podíváme na ekologickou stránku našich výrobků.

šetření materiálu při výrobě produktů

Ještě 15 let zpátky se francouzský turista poznal podle oblečení s nápisem Quechua, což je jedna z prvních značek Decathlonu. Dneš už toto neplatí. Quechuu i ostatní značky z Decathlonu znají a nosí lidé po celém světě. Není se tak čemu divit, že staré a zničené produkty neskončí vždy na správném místě. Tam leží na zemi mikina u Mont Blancu, po zimní sezóně si můžete jít nasbírat ztracené nebo zapomenuté rukavice a čepice na sjezdovky, z moře občas vytáhnete botu a když už jsme u těch moří a oceánů, určitě jste někdy narazili na tašky a plastové obalové materiály plovoucí v dříve panensky čistých vodách a na plážích. 

Sport si nejvíce užijete v čisté přírodě. Myslím si, že šnorchlovat s odpadky nebo se jít proběhnout lesní cestou lemovanou pohozenými plasty se vám nejspíš chtít nebude. No ale co s tím? 

Jak to můžeme změnit?

Je důležité se tímto tématem zaobírat a tak jsme si dali za cíl vyrábět všechny produkty tak, aby snižovaly produkovaný odpad, aby méně zatěžovaly životní prostředí, aby se daly opravit, rozebrat, zrecyklovat nebo znovu využít. Ideálně vše bez obalových jednorázových materiálů.

Vznikl tak pracovní název pro produkty, které podle nás planetě ubližují nejméně: eko-produkty. Procesu výroby těchto produktů říkáme jednoduše ekologická výroba a protože se do tohoto nového směru zákazníci a sportovci pracující v Decathlonu doslova zamilovali, tak se rok 2021 stal rokem globální práce. Společně se všechny země snaží najít nová řešení, abychom v roce 2026 prodávali pouze tyto eko-produkty, abychom oxid uhličitý také kompenzovali, ne ho jen produkovali a abychom využívali pouze čisté energie z obnovitelných zdrojů

Je to vůbec možné? My věříme, že ano. V roce 2019 se v České republice prodalo měsíčně 9 000 eko-produktů. V roce 2020 to už bylo 27 000 a za rok 2021 prozatím 80 000 eko-produktů měsíčně! A to vše zatím držíme pod pokličkou. Téměř nikdo o naší vnitřní eko-revoluci zatím neví. To se ale brzy změní, protože pod označením EcoDesign začínáme na tyto eko-produkty více poukazovat, abychom zapálení pro sport v čisté přírodě přenesli i mimo prodejny.

ekologická výroba produktů
ekologická výroba

Jak eko-produkt vypadá?

Eko-produktů máme již tisíce. Každý takový produkt se kreslí a navrhuje tak, aby splňoval naše ekologická kritéria: například musí být opravitelný, což je asi nejsložitější část, která zahrnuje materiály, náhradní díly, jak produkt znovu obnovit, apod. Dále musí být vyroben z recyklovaných materiálů a ideálně být i dále recyklovatelný. V rámci celkového návrhu se řeší i další složky výroby a distribuce jako jsou přeprava, spotřebovaná energie nebo životnost produktů.

Při návštěvě Decathlonu se například zaměřte na turistické batohy, které splňují snad všechna tato kritéria. Poskytujeme na ně záruku až 10 let (ano, i na batoh za 74 korun). Batohy jsou vyrobeny z odolných materiálů, které se barví pomocí speciálních metod, o kterých bude řeč v článku z oblasti udržitelné výroby Techniky barvení látek. Dále se na jejich výrobu využívá recyklovaný materiál, jsou šité pro vysokou odolnost, což prodlužuje jejich životnost a jsou vyráběné tak, abychom mohli vše na prodejnách opravit či vyměnit a produkt tak neskončil na skládce. Všimnout si můžete také zvláštních barev, které jsou důsledkem právě speciálních technik barvení, kdy se barví pouze každé druhé vlákno. 

Dále mohu uvést mikiny vyráběné z pet lahví či zajímavost, kterou zatím téměř nikde neuvádíme a to, že 98 % bavlny používané pro výrobu produktů v Decathlonu je bavlna ekologická. V roce 2022 bychom rádi dosáhli 100 %!

Jsme samozřejmě teprve na začátku naší zodpovědnější cesty ve výrobě a prodeji produktů, ale upřímně vidím budoucnost naší planety zeleně stejně jako ostatní velké firmy jako třeba Ikea či Apple. Veřte, že to vše není jen marketing, ale jde o životní potřebu nás všech.

Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

No Results Found

The posts you requested could not be found. Try changing your module settings or create some new posts.

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!