Ekologické techniky a procesy výroby

Jelikož je téma udržitelnosti čím dál tím více důležité a rezonuje společností, i my v Decathlonu se touto oblastí zabýváme. Snažíme se snižovat dopad výroby našich produktů na životní prostředí a ulehčit tak naší přírodě. Snažíme se z procesu vypustit kroky, které nejsou nezbytně nutné a ty, které nutné jsou, se snažíme dělat jinak, a to šetrněji. Nejvíce těchto eco-friendly technik je využíváno zejména při samotné výrobě, a to hlavně v oblasti barvení. Na jednotlivé ekologické techniky se nyní podíváme v tomto článku.

Technologie Dope dyed

Jednou z technik barvení, která značně snižuje spotřebu energie a vody je Dope Dye. Toto barvení je použitelné pro všechny druhy barvených vláken. Nebarví se produkty jako celek, ale pouze jednotlivá vlákna, ze kterých je výrobek zhotoven. 

Ve výrobě ušetří tato technika 60 % energií a 70 % vody. Zásadní je, že se enormně omezuje použití chemických látek, a to až o 70 %. Prováděné testy prokazují stejnou kvalitu výrobku a navíc stálost barev

Technologie Part dyed

Další technikou je Part Dyed, při níž se část produktu nebarví vůbec. Jde především o ty části výrobku, které není potřeba barvit, například vnitřek batohu či ložnice ve stanech. Celkově má výrobek nižší uhlíkovou stopu a menší dopad na životní prostředí

Technologie Bi-ton

Technologie barvení produktů Bi-ton je proces, při kterém se barví pouze polovina vláken a výsledkem tak je 50% snížení uhlíkové stopy v této fázi výroby. 

Technologie Dry dyed

Pokročilejší technikou pro barvení polyesterových vláken, při které se ušetří dokonce 100 % vody je technika Dry Dye. Polyester je umělý recyklovaný materiál a barevné granule se přidávají do materiálu při tepelném zpracování. Tak následně vzniká vlákno, které má barevnou stálost i po letech používání. Praním nebledne, protože barva není na povrchu, ale je přímo součástí samotného vlákna. 

Technologie Undyed

Předposlední technika Undyed, stojí na tom, že se produkt nebarví vůbec. Rozhodli jsme se u některých produktů jít ještě dále a nabídnout je ve své čisté nebarvené podobě, tím pádem i s nejnižší možnou uhlíkovou stopou. Není použita žádná technika barvení, takže produkt disponuje pouze čistou barvou samotného materiálu. V roce 2022 bude těchto produktů přibývat a jako ochutnávku můžeme předestřít, že jedním z nebarvených produktů bude například stan. 

servis produktů

Opravitelnost a odolnost

Ekologický produkt, který si pořídíte v Decathlonu nemusíte za dva roky kupovat znovu. Nejvíce energie a materiálu se spotřebuje při výrobě produktů a při samotném návrhu nových výrobků. Dbáme tedy na to, aby naše výrobky splňovaly vysoké nároky na odolnost. Na stovky produktů z Decathlonu se vztahuje rozšířená záruka až na 10 let, nabízíme servis bezplatných záručních oprav, kdy většinu produktů dokonce opravujeme přímo v našich servisech a ne ve spolupráci s externími partnery. Poskytujeme i pozáruční opravy, disponujeme databází náhradních dílů a mnoho dalšího. Nemusíte tak produkt při jeho rozbití či vadě ihned vyhodit, ale stačí kontaktovat Decathlon a my zkusíme navrhnout řešení, které bude ve výsledku ekologičtější. Čím déle bude produkt sloužit, tím lépe pro životní prostředí a tím i pro nás všechny. 

Vodoodpudivost

I u jednotlivých vlastností produktů se Decathlon snaží vymyslet nová ekologičtější řešení. Například pro vodoodpudivé svrchní vrstvy oblečení vyvinul Decathlon vlastní technologii, která je šetrnější k životnímu prostředí a nahrazuje vodoodpudivé nátěry z PFC (perfluorovodík), při jehož použití vznikaly látky škodlivé jak pro člověka, tak pro životní prostředí. Ačkoliv je technologie šetrnější, rozhodně není méně kvalitní, poskytuje stejné funkční vlastnosti. 

Recyklované materiály

Díky recyklovaným materiálům nejen že nemusíme čerpat nové přírodní zdroje, ale navíc snižujeme množství již vytvořeného odpadu. Podíl těchto materiálu v našich výrobcích se každým dnem zvyšuje, avšak kvalita výrobků zůstává stejná. Naším cílem je zakomponovat do našich výrobků minimálně 70 % recyklovaných materiálů. 

Zpracování recyklátů je energeticky méně náročné než získávání materiálů nových. Jejich používáním se znatelně snižuje celková uhlíková stopa výroby u jednotlivých produktů. Navíc se tím zvyšuje poptávka po správné recyklaci a díky tomu mnohem méně odpadu skončí tam, kde nemá. 

A když mluvíme o recyklovaných materiálech, nemáme na mysli jen ty uměle vytvořené jako polyester nebo plast, ale i ty přírodní jako například dřevo, korek nebo bavlna. Všechny tyto přírodní materiály však musí mít certifikaci o jejich udržitelném pěstování. Pro představu o jaké produkty se může jednat uvedu například rotoped s dřevěnou konstrukcí, dřevěný bloček na jógu nebo produkty vyrobené z ekologicky pěstované bavlny. 

Biobavlna

Bavlna je velmi využívaným materiálem, ale při jejím pěstování se používá obrovské množství vody a většinou i nebezpečné chemické pesticidy. Proto Decathlon využívá od roku 2006 certifikovanou bavlnu z ekologického zemědělství a recyklovanou bavlnu a zároveň od roku 2021 podporuje iniciativu BCI (Better Cotton Initiative)

Bezobalový prodej a přeprava

Poslední fází celé výroby a produkce je balení produktů a jejich následná přeprava na jednotlivé prodejny. I v této fázi se, z důvodu použití obalových materiálu a paliva při přepravě, spotřebuje velké množství energie, které vyprodukuje znatelnou uhlíkovou stopu. To je hlavním důvodem proč spoustu našich výrobků nenajdete zabalenou v krabicích a plastových pytlích. Například boty jsou prodávány bez kartonové krabice. Vy je sice odnesete jen v tašce, ale díky tomu se ušetří velké množství energie a materiálu, které by bylo nutné na její výrobu a distribuci. Nakonec by její výroba byla stejně zbytečná, protože doma byste boty vybalili a krabici vyhodili. Z funkčního hlediska tam tedy obal nehraje žádnou roli a není proto nutné zatěžovat přírodu jeho výrobou. 

To je jen stručný popis všech technik a procesů, kterými se v Decathlonu snažíme snížit náš dopad na životní prostředí, snížit spotřebu vody a uhlíkovou stopu. Každým dnem naše týmy pracují na dalších postupech a zlepšeních, abychom byli čím dál ekologičtější a šetrnější k naší planetě. Zapojte se i vy!

doprava
Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.9 / 5. Počet hodnocení: 8

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dope a dry dyed
Techniky barvení látek

Techniky barvení látek

Techniky barvení látek V rámci udržitelné výroby a snahy o co největší snížení jejího dopadu na životní prostředí se snažíme všechny procesy optimalizovat, abychom ulehčili naší planetě. V tomto článku vám představím nové techniky barvení látek, které Decathlon při...

bavlna
Ekologická bavlna

Ekologická bavlna

Ekologická bavlnaAčkoliv bavlna je přírodní surovina, její pěstování má významné environmentální i sociální důsledky spojené především s obrovskou spotřebou vody při jejím pěstování a zpracování. Problémem je i používání velké množství pesticidů, které mají...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!