Fast Hike:
zvyšte své tempo v horách

Turistika má v České republice dlouhou historii a tradici. Věděli jste, že vynález turistických značek pochází právě od českých turistů? Neustále vznikají nové a nové možnosti, kam se vydat, kde přespat, kde se dobře najíst a jak relaxovat v kombinaci s turistikou. I nabídka produktů v tomto segmentu se mění tak, aby pomáhala turistům zvyšovat pohodlí, bezpečí a užitek. V posledních letech se začíná objevovat nový směr turistiky, který se k nám pomalu dostává ze západní Evropy. Jedná se o fast hiking, tedy o rychlostní turistiku, jejímž cílem je zvýšit tempo a dorazit na vrchol dříve. Výhody tohoto sportu vám představím v tomto článku.

Fast hiking je aktivita ve vyšším tempu

PROČ ZAČÍT S FAST HIKINGEM

Chodit vysoko do hor a kochat se krásnými výhledy je lákavá záležitost pro mnoho lidí po celém světě. Nezáleží jak vysoká je hora, vždy se jedná o krásný zážitek. Co se ale stane, když trochu zvýšíte tempo? Rychlost přidá tomuto sportu další rozměr. Od klasické turistiky se liší v následujících faktorech:

Posílení kardiovaskulárního systému – Ano, každý sport pomáhá vašemu tělu, včetně turistiky, nicméně díky vyššímu tempu vám tep roste a s ním posilujete i srdce, které se musí více snažit, aby zvládlo vaše tělo zásobit kyslíkem. 

Posílení svalů – Už samotným stoupáním na vrchol hory či kopce posilujete. Nejvíce dostávají zabrat vaše nohy, zadek a pokud máte hůlky, tak i záda a ruce. Dále pracuje celý střed těla, který udržuje tělo vzpřímené. Díky fast hikingu můžete svaly stimulovat ještě více a rychleji. Uvidíte, jak rychle půjde vaše fyzička nahoru.

Více zážitků – Tento rozdíl vychází ze samotného faktu, že jste rychlejší. Když jste rychlejší, ujdete delší vzdálenost. Když ujdete delší vzdálenost, více toho uvidíte.

Hecněte se – Možná patříte mezi sportovce, kteří rádi překonávají rekordy, ať už své, nebo cizí. Při běžné turistice, která většinou probíhá v poklidném tempu, se na čas nějak zásadně nezaměřujeme. V případě rychlostní turistiky však můžete zabrat a dostat se nahoru v rekordním čase.

TRAILOVÝ BĚH NEBO FAST HIKING?

Možná si říkáte: ,,Ale počkat, vždyť to je přece to samé jako trailový běh.” a do určité míry máte pravdu, ovšem pár zásadních rozdílů zde nalezneme. Trailový běh vás zavede do náročného terénu, lesů a hor, a vy celou, nebo většinu cesty běžíte. Fast hiking vás zavede do stejného prostředí, kde budete překonávat velké převýšení, ale je to stále hiking, tedy chůze, i když rychlejší. Trailový běh je také více namáhavý, proto fast hiking můžete dělat delší dobu a teoreticky můžete ujít i větší vzdálenost. Je jednodušší celý den jít, než běžet. Fast hiking může být opravdu zajímavý, když máte méně času, ale chcete vidět více výhledů a přírody.

Ve výsledku je jasně definované, co je trailový běh, ale u fast hikingu to tak není, a pod tímto souslovím si stále každý představí něco jiného. Někdo může tento sport dělat, protože chce vidět více vrcholů v kratším čase, někdo jiný chce zase překonat sám sebe a zdolávat stejný kopec stále a stále dokola s lepším časem. Důležité je být v přírodě, v horách a užít si vše, co okolo sebe uvidíte. Vždy se ale jde větší rychlostí než je chůze, ale menší než je běh. Tento sport si tak bere z turistiky i trailu to nejlepší. 

Úžasné je, že fasthikerem může být téměř každý, protože není tak náročný jako běh. Trailoví běžci zase zařazují výstupy v rychlejším tempu do svých tréninků kvůli zlepšování kondice.

Správné oblečení a vybavení na fast hike vám pomůže vylepšit výkon
Buďte nahoře rychleji a dojděte dál

VYBAVENÍ NA FAST HIKING

Pokud máte v plánu s tímto sportem začít, není potřeba hned investovat do drahé výbavy. Ze začátku vám bude stačit vaše běžné turistické oblečení a vybavení. Pokud však kouzlu rychlostní turistiky propadnete, doporučuji pořídit adekvátní výbavu, která vás požene vpřed. Společným jmenovatelem vybavení na fast hiking je extrémně nízká hmotnost a prodyšnost. A přesně to během vašich rychlých výšlapů potřebujete.

Oblečení na fast hiking Když se podíváte na oblečení na fast hiking, všimnete si, že má spoustu odvětrávacích otvorů a i materiál je velice prodyšný. Je to z toho důvodu, že při této aktivitě se budete více potit a mokrá záda v kombinaci se studeným horským vzduchem nezní moc přívětivě. Trička vás udrží pěkně v suchu, abyste nepřišli k nějakému tomu nachlazení. Jsou vyrobené z velice prodyšného materiálu. Kalhoty a legíny jsou opět velice prodyšné a lehké. Fasthikingové větrovky jsou z lehkého materiálu a často mají perforaci na zádech kvůli odvodu potu.

Boty na fast hiking Boty na tuto aktivitu jsou především velice stabilní a ultra lehké. Stabilita je zásadní, protože občas při rychlejším tempu nestoupnete ideálně a noha může sklouznout. V tu chvíli je potřeba mít pořádnou podporu nohy, abyste nemuseli vzápětí řešit vymknutý kotník. 

Vybavení na fast hiking Na tento typ turistiky toho zas tak moc nepotřebujete. Vybavení je, podobně jako boty a oblečení, velice lehké. Dalším faktorem je vysoká odolnost. Batohy na fast hiking jsou kromě již tolikrát zmíněné nízké hmotnosti také speciálně tvarované, aby pěkně seděly na zádech a ,,neposkalovaly” během túry. Fast hikingové hole jsou minimalistické, odolné a opět velice lehké. 

Fast hiking je jedinečným sportem, který si bere to nejlepší z několika jiných aktivit. Pomáhá zlepšit fyzičku, posílit srdce a zároveň není tak náročný pro klouby a záda. Doufám, že se i díky tomuto článku řady nás fasthikerů rozrostou a  potkáme se buď nahoře na Ještědu nebo dole v naší liberecké prodejně Decathlon. Přeju vám hodně turistických úspěchů.

Ondřej Turek
Od dětství mám rád přírodu, zvířata a s tím spojenou turistiku. Během života jsem procestoval mnoho zajímavých míst jak v České republice, tak i v zahraničí. Nejčastěji vyhledávám hory, zříceniny a v neposlední řadě také zajímavá místa na kempování. Do Decathlonu jsem se dostal v roce 2016, kdy jsem začal pracovat v plzeňském obchodě. Po roce jsem se posunul do Liberce, kde jsem se dostal na pozici vedoucí oddělení turistiky a následně i školitel pro celou republiku. Tato pozice mi vynesla možnost pravidelně navštěvovat naše vývojová centra ve Francii a setkat se s lidmi, kteří přímo vytváří naše produkty QUECHUA a FORCLAZ. Je úžasné potkat tak nadšené lidi, kteří mají mnoho nápadů, jak si turistiku zpříjemnit. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.5 / 5. Počet hodnocení: 6

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

turitika s trekovými holemi
Jak vybrat trekové hole

Jak vybrat trekové hole

Jak vybrat trekové holeČím dál tím víc lidí nachází oblibu v turistice, a to jak v té nenáročné, tak i v té náročnější horské. Velkým pomocníkem jim při výletech a zejména při zdolávání horských vrcholů a rozmanitého terénu mohou být trekové hole. Jsou vhodné...

Jak vybrat tu nejlepší bundu na turistiku
Jak vybrat turistickou bundu

Jak vybrat turistickou bundu

Jak vybrat turistickou bunduMohli bychom říci, že bunda je nejdůležitější součást vašeho turistického outfitu. Potřebujete ji mít u sebe prakticky celý rok. V horách se počasí mění skutečně velice rychle. I v horkém létě vás tam může chytnout silný vítr nebo...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!