Jak prát jezdecké deky

Každý ví, že správnou péčí o produkt lze prodloužit jeho životnost o několik let. Jezdecké deky nejsou výjimkou. Věřím, že zrovna Váš kůň je nejlepší v bahenních koupelích, nejvíce kreativní v nošení deky „naopak” či diskusi s parťáky, čí deka potřebuje více poupravit, aby co nejlépe odpovídala koňským trendům. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak deku správně vyprat!

jezdecké deky

Odstranění hrubých nečistot

Úplně na začátku zbavte deku pomocí hřbílka nebo kartáče chlupů, nánosů bahna a zaschlého trusu. Nezapomeňte ji vykartáčovat i z vnitřní strany, abyste ji zbavili krusty a map vytvořených zaschlým potem a prachem. 

Doporučení výrobce

Vždy si ověřte, jak praní deky doporučuje výrobce. Deky lze většinou prát v pračce na 30°C. Doporučuji použít prací gel či prášek bez parfemace, který nebude dráždit koňskou pokožku. A samozřejmě, který dobře pere při zmíněných 30 °C. Nebojte se použít místo aviváže dezinfekci, abyste deku zbavili roztočů, bakterií, plísní či virů. Toto ošetření je ideální po skončení dekovací sezony před uložením deky do skříně na delší období. 

Bez aviváže

Aviváž snižuje vlastnosti a kvalitu vláken a v některých případech může produkt i zcela zničit. Nylon, elastan a polyester s aviváží moc nekamarádí a nepromokavé úpravy a membrány stejně tak. Navíc Váš parťák jistě ví, že nejlepší koňský parfém je vůně „čerstvých koblih” nebo bahenního zábalu.

Sušení

Správně deku vyprat je jedna věc, stejně důležité je však i její správné sušení. Deku je třeba pořádně zbavit vlhkosti, ideálně na čerstvém vzduchu. Využít k tomu můžete stojany navrtané do zdi, kruhovku, bidlo anebo klasickou šňůru na prádlo. Zimní termodeky, kvůli jejich hmotnosti, pověste minimálně přes 2 řady. Tak navíc bude lépe proudit vzduch a deka lépe a rychleji proschne. Kvalitní usušení deky je důležité, protože zbytkovou vlhkostí v dece či jejím uložením na nevětraném místě můžete způsobit rozvoj plísní.

sušení deky
jezdecký trénink

Impregnace

Pokud máte deku nepromokavou a chcete obnovit či udržet její vlastnosti, znovu ji ošetřete impregnací. Volit můžete formu rozprašovače, spreje či přidat přípravek přímo během praní.

Tak a je to! Deku teď stačí uložit a nebo začít rovnou používat. Postup je vhodný jak pro lehké deky, termodeky, a bederní deky tak, bez posledního bodu, i pro podsedlové dečky, kamaše a ohlávky. 

Pokud si na praní koňských textilií netroufáte, můžete svoje deky také svěřit do péče odborníků. Jistě najdete v okolí specializovanou prodejnu nebo koňskou prádelnu, která tuto službu nabízí. Navíc můžete vyřešit i drobné opravy jako je obnova prošití, záplatování či výměna přezek. A nyní hurá do sedla!

Zuzana Vernerová
Do Decathlonu jsme se dostala v roce 2016. Byla to pro mě mezizastávka na cestě mezi bakalářským a magisterským studiem. Moje původně letní brigáda se trochu protáhla a zůstala jsem až do současnosti. Začala jsem v prodejně v Olomouci, kde jsem vedla oddělení jezdectví. Měla jsem také šancí stát se národní expertkou, takže v současnosti zaštiťuji tento krásný sport pro celou republiku. Na podzim 2018 jsem přijala další výzvu v podobě vedení oddělení jezdectví v prodejně v Ostravě Avion, kde se můžeme potkat i dnes. Díky tomu mám možnost se starat o jedno z největších oddělení jezdectví v České republice. Tato práce spojuje moje dvě největší radosti, a to starost o zákazníky a jezdectví.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dekování koní
Průvodce dekami pro koně

Průvodce dekami pro koně

Průvodce dekami pro koněOBSAH ODPOCOVACÍ DEKY | STÁJOVÉ DEKY | VÝBĚHOVÉ DEKY | BEDERNÍ DEKY | SPRÁVNÁ VELIKOSTRozhodli jste se, že budete svého koně dekovat, ale ztrácíte se v nabídce obchodů a e-shopů s jezdeckými potřebami? Říkáte si, k čemu slouží a v čem se...

lonžér
Lonžování 1/3: Proč a jak začít

Lonžování 1/3: Proč a jak začít

Lonžování 1/3: Proč a Jak začítSlyšeli jste o lonžování a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nebo jste v této jezdecké disciplíně začátečník a potřebujete rozšířit své znalosti? Připravila jsem pro vás sérii článků o lonžování, kterému se věnuji již několik...

Rozehřátí a strečink v jezdectví

Rozehřátí a strečink v jezdectví

Rozehřátí a strečink v jezdectvíOBSAH ASYMETRIE JEZDCE | KDYŽ JEŽDĚNÍ BOLÍ | ROZCVIČKA PRO JEZDCE | STREČINKEM K UVOLNĚNOSTIChceme-li mít zdravé a šťastné koňské atlety, nebo spokojené parťáky na vyjížďky, musíme jim pohyb s jezdcem co nejvíce usnadňovat. Proto je...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!