Jak se rodí nápady a vznikají kolekce

Řekli jste si někdy, co vede designéry k vytvoření nové kolekce? Jak je napadají všechny ty barvy, jejich kombinace a designy? V tomto rozhovoru s Amélií Chalus, designérkou týmu Fouganza, vám dovolíme nahlédnout pod pokličku hrnce, ve kterém se vařila kolekce pro rok 2022. A odhalíme, na jaké barvy se můžete těšit. Ukážeme si tak, jak se rodí nápady a následně kolekce ve všech různých sportech a značkách v Decathlonu.

Amélie

Tvorba nové kolekce

Jak vytvoření nové kolekce funguje? Odkud pocházejí nápady?

Vytvoření nové kolekce není otázka pár měsíců – po technické ani designové stránce. Na té, která se chystá do obchodů v roce 2022, se začalo pracovat už v lednu o dva roky dříve. Z té doby pocházejí první nápady a inspirace. V únoru se také v Mnichově koná světová sportovní výstava, která pomohla určit trendy a směr, kterým se chceme dále ubírat. První vize naší vlastní kolekce přišla o měsíc později. Konkrétnější podobu mohla nabrat i díky výstavě zabývající se textilem a módními trendy. Světová pandemie koronaviru se negativně podepsala na celé přípravě, ale v září jsme se mohli opět naplno pustit do práce. 

A jak se tedy z prvních nápadů dostanete ke konkrétním návrhům?

Využíváme takzvané „mood boards”. Na nich se pomocí fotek snažíme nastínit celkovou náladu a barvy, které má kolekce přinést. Jakmile nasajeme tu správnou atmosféru a jsme naladěni na jeden tón, vytváříme siluety. To jsou takové náčrty figurín, co by jak mohlo vypadat. Inspirací jsou nám také návrhy týmů jiných značek Decathlonu, například pro běh nebo fitness. 

Propojení značek Decathlonu

Mluvíte o ostatních značkách, existuje tedy nějaké propojení?

Ano, jsme Decathlon, jeden sportovní obchod. Nabízíme vybavení pro jednotlivé sporty, ale chceme zároveň uchovat i jakousi jednotu. Celý rok týmy jednotlivě prozkoumávají celý svět přes internet, média, sociální sítě a snaží se zjistit, co je a bude trendy. Dvakrát ročně se pak konají „cosmetic days”, kde si vyměňujeme poznatky. Ty pak navíc ještě kombinujeme s odhady trendů poradenských agentur. Důležité je, že se nezaměřujeme jen na sportovní oblečení a vybavení, ale i na to, ve kterém se chodí do práce nebo na nákupy. Když víme, jakým směrem se bude ubírat světová móda, vyfiltrujeme si to, co se hodí pro nás jako Decathlon. V posledním kroku si každý sport vybírá to, co se hodí právě pro něj. 

kolekce Fouganza
tvorba nové jezdecké kolekce

Kolekce 2022

Co tedy konkrétně bylo inspirací pro tuto kolekci?

Decathlon stanovil 9 témat, ze kterých si Fouganza vybrala 3, která k nám nejvíce promlouvají. Prvním z nich je sladký domov, který se nám nechce opouštět. Zde čerpáme inspiraci hlavně ohledně pohodlí a chceme vytvořit oblečení, ze kterého se nikomu nebude chtít svlékat. Druhé téma jsou duny, představující moderní archeologii. Tedy vlastně objevování nových obzorů, konkrétně hlavně v přírodě. No a do třetice je to marocká kultura, známá pro svůj mátový čaj. 

Slyšeli jsme, že snad existuje nějaký příběh k celé kolekci?

Ano, přesně tak. Nyní, v roce 2022, kdy je světová pandemie snad konečně za námi, se všechno vrací k normálu. Když se podíváme do zrcadla, jsme rádi, že jsme si zachovali svou lidskost, když jsme byli uzavření. Zavření jako kůň v boxu. Věříme, že od té doby jsou naši miláčci rozmazlováni ještě více. Dáváme jim svobodu jako koni cválajícímu po poušti. Zde vidíme propojení s tématem dun. A tahle nová svoboda posiluje naše pouto a láká nás k novým zážitkům. Vidíme život v barvách a sníme o dobrodružství. Například v dalekém Maroku, kde se pije mátový čaj. Tato kolekce se proto inspiruje potřebou propojení s přírodou, optimismem a vlastně i trochu únikem. 

Můžete nám tedy prozradit, v jakých barvách se nová kolekce ponese?

Touha po útěku nás přiměla vrátit se zpět k našim kořenům, k přírodě, jednoduchosti, zemi a písku. První destinací je proto Sahara, která představuje obrovský kontrast oproti uspěchanému modernímu světu. Navíc, který jezdec nikdy nesnil o vyjížďce v písečných dunách? Úplně poprvé se tak v naší kolekci objeví jemně oranžová barva – terracota. Ta bude doplněna o kontrastní černou, ale i písečnou krémovou. Toto spojení dokáže přinést harmonii i do technicky propracovaných produktů. Objeví se také dekor ve stylu minerálů. 

V úplném kontrastu je potom druhé téma mátového čaje. Zatímco do saharského vzhledu zahalíme naši letní kolekci, celoroční produkty se ponesou v duchu popíjení ledového čaje ve stínu pergol v Maroku. Závan svěží energie nám dovolí znovu nabít svůj optimismus. Barvy jsou přírodní a zavánějí výletem do orientu. Burgundy, mango a maliny, to jsou tři hlavní odstíny, se kterými se budeme celý rok setkávat. 

Čekají nás kromě barev i nějaké nové produkty?

Samozřejmě, Fouganza neustále vyvíjí nové produkty pro jezdce i koně. V letní kolekci se budeme držet produktů, které jsme představili minulý rok, ale v nových barvách. Novinek se dočkáme v celoroční kolekci, závodním vybavení a také produktech pro koně. Vše se bude postupně objevovat v prodejnách i na e-shopu. My už se na novou kolekci těšíme Foukne nám svěží vítr do plachet. A co vy?

barvy nové kolekce
Andrea Nádvorníková
Do Decathlonu jsem přišla v roce 2016, kdy jsem jako středoškolačka chtěla brigádu, která by mi pomohla sponzorovat moji velkou vášeň – jezdectví. Díky skvělému týmu, který na prodejně máme, jsem si dokázala správně vybrat nejen vysokou školu, ale taky životní směr. V současné době vedu oddělení jezdectví a golfu v Plzni, kde pomáhám vybrat začátečníkům jejich první výbavu, a pokročilým jezdcům zase předávám zkušenosti s našimi produkty. Největší radost mám, když se k nám původně nezkušený nováček vrací jako aktivní jezdec, nebo dokonce majitel koně. Kromě plzeňské prodejny se můžeme potkat také na jezdeckých festivalech a akcích, kam s našim FOUGANZA stánkem vyrážíme.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte ten správný jezdecký tábor
Jak vybrat jezdecký tábor

Jak vybrat jezdecký tábor

JAK VYBRAT JEZDECKÝ TÁBORTýden nebo dva na jezdeckém táboře mohou být pro malou jezdkyni či jezdce přelomové. Možná to bude začátek dlouhé, mnohdy celoživotní cesty, která jim přinese radost do života. V případě, že na takový tábor jedou děti, které již nějaké...

kůň při lonžování
Lonžování 3/3: Pomůcky

Lonžování 3/3: Pomůcky

Lonžování 3/3: PomůckySlyšeli jste o lonžování a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nebo jste v této jezdecké disciplíně začátečník a potřebujete rozšířit své znalosti? Už jste si přečetli první dva díly našeho seriálu o lonžování a chtěli byste ještě více...

Jezdecká disciplína: Parkur

Jezdecká disciplína: Parkur

Jezdecká disciplína: ParkurJezdeckých disciplín existuje hned několik. V minulém článku Jezdecká disciplína: Voltiž jsme si představili jednu z nich a nyní je čas posunout se k další! Parkurové skákání, zkráceně parkur, je vůbec nejoblíbenější disciplínou, ve které...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!