Jak správně nastavit dalekohled

Seřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a v pěti krocích vám ukážu, jak na jeho seřízení!

pozorování dalekohledem

Čištění dalekohledu

Před použitím dalekohledu je důležité, aby byly okuláry i objektivy čisté. Po každém použití je očistěte hadříkem na brýle, abyste odstranili všechny otisky prstů a prach. Tento krok je důležitý a jeho opomenutí se nevyplácí, protože kvůli otisku prstu na objektivu můžete ztratit až 20 % propustnosti světla, což se možná nezdá, ale je to opravdu hodně.

Základní obecné doporučení k čištění zní: používejte speciální optický kartáček a hadřík na čištění otisků prstů. Nepoužívejte k čištění chemikálie, nečistěte dalekohled cípem oděvu, jak se často dělá u brýlí, a čistý prach a zbytky vždy očistěte kartáčkem. 

Nastavení vzdálenosti mezi očima

Po vyčištění vnějších ploch objektivů a okulárů je prvním krokem úprava mezipupilární vzdálenosti. Tento krok je klíčový pro dokonalé vidění skrz dalekohled. Pro ideální viditelnost musí být vaše oko dokonale v souladu s cíli. Špatná úprava výrazně zhorší vidění a na okrajích obrazu se objeví stíny.

Seřízení ostrosti

Dalekohled se ostří pomocí dvou koleček: jedno najdete na pravé očnici dalekohledu a druhé uprostřed. Nejdříve ostříme pro pravé oko tak, že zavřeme levé oko a zaostříme prostředním kolečkem.

Chcete-li ostře a zřetelně sledovat váš objekt, otáčejte centrálním nastavovacím kolečkem doleva a doprava, dokud nezískáte jasný obraz. Mějte ale na paměti, že čím větší je přiblížení, tím nižší je ostrost sledovaného objektu. Čím je přiblížení nižší, tím ostřejší obraz vidíte.

Chcete-li zjistit zvětšení sledovaného objektu, podívejte se na dalekohled na střední zaostřovací kolečko. Jedná se o první číslo v zapsaných hodnotách, například 10×42 znamená, že zvětšení je 10násobné

nastavení dalekohledu
myslivecký dalekohled

Seřízení mezery mezi očima

Velmi důležité je i seřízení vzdálenosti mezi očima. Vezměte si dalekohled oběma rukama a jemným tahem nahoru nebo dolů si jej nastavte tak, aby mezera přesně odpovídala vzdálenosti mezi vašima očima. 

Nastavení dalekohledu pro vaše oči

Pokud nosíte brýle, další krok vám umožní dosáhnout ostrého obrazu. Jedná se o výsuvné očnice. Některé dalekohledy mají systém očnic, který umožňuje nejlepší přizpůsobení při omezení způsobeném nošením brýlí. Pokud brýle nenosíte, musíte očnice otočením co nejvíce povytáhnout. Pokud je nosíte, zašroubujte očnice proti tělu dalekohledu.

Stačí tedy 5 základních kroků a pravidel, aby byl váš dalekohled v co nejlepší formě a vy jste si mohli užít pozorování přírody na maximum. Důležité je starat se o dalekohled pravidelně a uchovávat jej ideálně v ochranném obalu, aby nedošlo k jeho poškození či zašpinění, které pak snižuje jeho funkčnost. Tak hurá do lesa pozorovat tamní faunu a flóru nebo na louky pozorovat za jasných nocí nebe plné hvězd!

Kateřina Garetová
V Decathlonu pracuji od roku 2015, kdy jsem nastoupila brigádně ke studiu do prodejny na Černém mostě, a to konkrétně do oddělení jezdectví, které bylo odjakživa mým velkým koníčkem. Postupně jsem zvyšovala hodinový úvazek a nakonec jsem se, díky možnosti kariérního růstu, stala součástí týmu e-commerce a na plný úvazek jsem začala pracovat na webových stránkách, kde se starám o své oblíbené sporty. Ježdění na koni se věnuji pravidelně od 11 let, od 17 let pak voltiži. Dnes jsem lonžérkou a cvičitelkou ve voltižním a paravoltižním oddíle. Volný čas tedy trávím primárně ve stáji, ať už na tréninku s dětmi nebo ježděním. V případné volné chvíli pak ráda chodím na dlouhé procházky do přírody se psem.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.9 / 5. Počet hodnocení: 7

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

lovecké vybavení a batohy
Jak vybrat lovecký batoh

Jak vybrat lovecký batoh

Jak vybrat lovecký batohBatoh nebo taška jsou nezbytné doplňky pro přepravu veškerého loveckého vybavení. Jelikož existuje více typů a velikostí, musíte zvolit to správné „zavazadlo”, aby se vám do něj vešlo vše, co potřebujete, aniž byste byli nějak omezováni v...

maskovaní myslivci
Vše o kamufláži

Vše o kamufláži

Vše o kamuflážiKamufláž neboli maskování je důležitou podmínkou pro nepozorované přiblížení se ke zvířatům. Ať už chcete fotografovat, nebo lovit, maskování a nehlučný pohyb jsou klíčové k tomu, abyste se ke zvířatům dostali co nejblíže. Jak by měl vypadat ideální...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!