Jak vybrat basketbalový míč

Na začátku sezon různých sportů nebo s příchodem školního roku a nástupem vašich ratolestí do škol a do různých sportovních kroužků přichází i potřeba nákupu nového vybavení. Buď máte doma úplné začátečníky, kteří potřebují pořídit výbavu poprvé, nebo možná jen chcete po roce obnovit jednotlivé prvky pro maximální požitek ze hry. V basketbalu je jedním z nejdůležitějších kusů výbavy basketbalový míč. Na trhu však existuje několik druhů a velikostí a člověk se v tom může ztratit. A proto je tu tento článek, který vám s výběrem pomůže!

dětský basketbal

Velikost

Nejzákladnějším parametrem, kterého se musíte při výběru držet, je velikost basketbalového míče. Zde nezáleží na tom, zda hledáte míč pouze pro zábavu a rekreační účely, nebo na pravidelné tréninky. Na velikost musíte brát ohled vždycky. Následující rozpis jednotlivých velikostí vám pomůže vybrat tu správnou:

Velikost 1 – nejmenší velikost, která slouží v podstatě jako hračka pro nejmenší děti přibližně do 4 let. Je to také ideální velikost do závěsných mini košů pro rekreační využití. 

Velikost 3 – i tato varianta je určena pouze na rekreační využití, ideálně pro děti od 4 do 6 let

Velikost 4 – nově se na trhu objevuje i tato velikost, která může zároveň být v odlehčené variantě. Jedná se o míče, které jsou speciálně vyvinuté na tréninky dětí v přípravných kategoriích, na tzv. minibasketbal. Jsou tedy ideální do úplných začátků.

Velikost 5 – touto velikostí se již dostáváme do oficiálních rozměrů. Míče této velikosti jsou určeny pro mládežnické kategorie do 13 let

Velikost 6 – ve velikostech se přihlíží také k tělesné konstituci a rozdílům mezi ženskou a mužskou postavou. Proto se i velikosti míčů dělí dle pohlaví. Velikost 6 je oficiálním rozměrem pro ženy a dívčí kategorie od 14 let

Velikost 7 – poslední, největší, velikost je pak oficiální velikostí pro muže a chlapecké kategorie od 14 let.

Existuje ještě jedna speciální kategorie, ve které figurují míče na streetball. Ty mají velikost 6, ale váhu míče velikosti 7 a jsou univerzální pro ženy i pro muže. 

A kde údaj o velikosti míče najdete? Vždy je uveden přímo na míči, spolu s doporučenou hodnotou správného nahuštění.

basketbalové míče

Materiál

Na povrch basketbalového míče se nejčastěji používají 3 materiály. Všechny mají své pro i proti, pojďme se tedy na jednotlivé materiály podívat detailněji.

Guma – tato varianta je nejlevnější, a proto dobře poslouží zejména rekreačním hráčům. Hra s těmito míči je možná jak v hale, tak na venkovních hřištích. Nevýhodou gumových míčů je však jejich nižší přilnavost. Už při drobném zpocení tak hráč nemá ideální kontrolu nad míčem.

Syntetika – tento materiál se při výrobě basketbalových míčů používá nejčastěji. Jeho výhodou je vysoká odolnost a současně dobrá přilnavost. Vhodný je především do haly, ale zvládne i venkovní použití, avšak za cenu rychlejšího opotřebení.

Kůže – třetí materiál je již spojen s vyšší cenou, odmění se vám ale ideální přilnavostí. Při hře s koženým míčem se nebudete moci vymlouvat, že míč neposlouchá a klouže. Slouží pouze ke hraní v tělocvičnách. Na venkovních hřištích by se míč rychle opotřebil a ztratil tak své výborné vlastnosti. 

Venkovní, nebo vnitřní využití

Chcete-li si být jistí, na jaký povrch je míč určen, detailněji prozkoumejte nápisy na míči. Kromě již zmíněných údajů o velikosti a ideálním tlaku nahuštění je na míčích i nápis indoor či outdoor, který vám pomůže rozklíčovat i třetí parametr: zda je míč určen do tělocvičny, tedy indoor, nebo na venkovní využití – outdoor

Pokud tedy víte, na jaké úrovni budete hrát, a máte rozmyšleno, zda se vaše tréninky budou uskutečňovat spíš venku, nebo uvnitř, máte z poloviny vyhráno. Pak už jen stačí zvážit, jak dobrý materiál chcete, a dle jednoduchého výčtu, uvedeného výše, si vyberete velikost dle kategorie, do které vy nebo vaše děti spadají. Pak už vám nic nebrání v tom, vyrazit na parkety tělocvičen nebo na venkovní basketbalová hřiště a můžete začít!

outdoorové basketbalové míče
Tomáš Fulín
Decathloňákem jsem od podzimu roku 2016, kdy jsem hledal práci ke studiu, a jelikož se celý můj život točí kolem sportu, Decathlon mě zaujal hned na první dobrou. Posílil jsem prodejnu v Praze na Chodově a doteď jí zůstávám věrný. Ačkoliv se od mala věnuji basketbalu a v dresu Benešova stále brázdím druholigové palubovky, svou cestu Decathlonem jsem začínal jako sportovní poradce na oddělení inline. Po krátkém čase jsem však zamířil k tomu, čemu se věnuji nejvíce – kolektivním sportům. Postupem času jsem vzal poslání Decathlonu za své a měl jsem chuť zde dále růst. To, co mě Decathlon naučil, jsem se rozhodl vrátit mu zpět a stal jsem se sportleadrem basketbalu. Tento projekt se začal postupně naplňovat a v červnu 2020 jsem dostal nabídku na vedení celého oddělení raketových sportů a golfu. Znamenalo to sice odtržení od milovaného basketbalu, ale zároveň novou roli a cenné zkušenosti. Rok se s rokem sešel a v červenci 2021 se kruh uzavřel – v současné chvíli mě můžete potkat na prodejně Decathlon Chodov jako vedoucího oddělení kolektivních sportů. A pokud mě nenajdete zde, budu pravděpodobně pobíhat někde pod bezednými koši, kopat do míče na zeleném pažitu, skákat rybičky pod síť do písku nebo neúnavně kroužit s raketou po antukovém kurtu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.3 / 5. Počet hodnocení: 14

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte si správné boty na fotbal
Jak vybrat kopačky

Jak vybrat kopačky

Jak vybrat kopačkyVýběr správných fotbalových bot je zcela zásadní pro požitek ze hry. S kvalitním obutím můžete využít vašich fotbalových předností a zároveň vylepšit kontrolu míče i přesnost a rychlost střel. V dnešní době nalezneme na trhu nepřeberné množství...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!