Jak vybrat basketbalový míč

Na začátku sezon různých sportů nebo s příchodem školního roku a nástupem vašich ratolestí do škol a do různých sportovních kroužků přichází i potřeba nákupu nového vybavení. Buď máte doma úplné začátečníky, kteří potřebují pořídit výbavu poprvé, nebo možná jen chcete po roce obnovit jednotlivé prvky pro maximální požitek ze hry. V basketbalu je jedním z nejdůležitějších kusů výbavy basketbalový míč. Na trhu však existuje několik druhů a velikostí a člověk se v tom může ztratit. A proto je tu tento článek, který vám s výběrem pomůže!

Tomáš Fulín
30/08/2021
Rada

VELIKOST

Nejzákladnějším parametrem, kterého se musíte při výběru držet, je velikost basketbalového míče. Zde nezáleží na tom, zda hledáte míč pouze pro zábavu a rekreační účely, nebo na pravidelné tréninky. Na velikost musíte brát ohled vždycky. Následující rozpis jednotlivých velikostí vám pomůže vybrat tu správnou:

Velikost 1 – nejmenší velikost, která slouží v podstatě jako hračka pro nejmenší děti přibližně do 4 let. Je to také ideální velikost do závěsných mini košů pro rekreační využití. 

Velikost 3 – i tato varianta je určena pouze na rekreační využití, ideálně pro děti od 4 do 6 let

Velikost 4 – nově se na trhu objevuje i tato velikost, která může zároveň být v odlehčené variantě. Jedná se o míče, které jsou speciálně vyvinuté na tréninky dětí v přípravných kategoriích, na tzv. minibasketbal. Jsou tedy ideální do úplných začátků.

Velikost 5 – touto velikostí se již dostáváme do oficiálních rozměrů. Míče této velikosti jsou určeny pro mládežnické kategorie do 13 let

Velikost 6 – ve velikostech se přihlíží také k tělesné konstituci a rozdílům mezi ženskou a mužskou postavou. Proto se i velikosti míčů dělí dle pohlaví. Velikost 6 je oficiálním rozměrem pro ženy a dívčí kategorie od 14 let

Velikost 7 – poslední, největší, velikost je pak oficiální velikostí pro muže a chlapecké kategorie od 14 let.

Existuje ještě jedna speciální kategorie, ve které figurují míče na streetball. Ty mají velikost 6, ale váhu míče velikosti 7 a jsou univerzální pro ženy i pro muže. 

A kde údaj o velikosti míče najdete? Vždy je uveden přímo na míči, spolu s doporučenou hodnotou správného nahuštění.

MATERIÁL

Na povrch basketbalového míče se nejčastěji používají 3 materiály. Všechny mají své pro i proti, pojďme se tedy na jednotlivé materiály podívat detailněji.

Guma – tato varianta je nejlevnější, a proto dobře poslouží zejména rekreačním hráčům. Hra s těmito míči je možná jak v hale, tak na venkovních hřištích. Nevýhodou gumových míčů je však jejich nižší přilnavost. Už při drobném zpocení tak hráč nemá ideální kontrolu nad míčem.

Syntetika – tento materiál se při výrobě basketbalových míčů používá nejčastěji. Jeho výhodou je vysoká odolnost a současně dobrá přilnavost. Vhodný je především do haly, ale zvládne i venkovní použití, avšak za cenu rychlejšího opotřebení.

Kůže – třetí materiál je již spojen s vyšší cenou, odmění se vám ale ideální přilnavostí. Při hře s koženým míčem se nebudete moci vymlouvat, že míč neposlouchá a klouže. Slouží pouze ke hraní v tělocvičnách. Na venkovních hřištích by se míč rychle opotřebil a ztratil tak své výborné vlastnosti. 

VENKOVNÍ, NEBO VNITŘNÍ VYUŽITÍ

Chcete-li si být jistí, na jaký povrch je míč určen, detailněji prozkoumejte nápisy na míči. Kromě již zmíněných údajů o velikosti a ideálním tlaku nahuštění je na míčích i nápis indoor či outdoor, který vám pomůže rozklíčovat i třetí parametr: zda je míč určen do tělocvičny, tedy indoor, nebo na venkovní využití – outdoor

Pokud tedy víte, na jaké úrovni budete hrát, a máte rozmyšleno, zda se vaše tréninky budou uskutečňovat spíš venku, nebo uvnitř, máte z poloviny vyhráno. Pak už jen stačí zvážit, jak dobrý materiál chcete, a dle jednoduchého výčtu, uvedeného výše, si vyberete velikost dle kategorie, do které vy nebo vaše děti spadají. Pak už vám nic nebrání v tom, vyrazit na parkety tělocvičen nebo na venkovní basketbalová hřiště a můžete začít!