Jak vybrat běžky
Běžecké lyžování se v České republice těší čím dál větší oblibě. Nejen že je nejčastěji spojený s pohybem v hezké přírodě, ale je i velmi zdraví prospěšný. Zároveň je to také zimní alternativa k mnoha letním sportům. Co je na něm ale poněkud složitější, je správně vybrat vybavení odpovídající našim potřebám a úrovni. Připravil jsem pro vás článek, kde se podíváme na výběr těch správných běžek, které budou odpovídat vašim schopnostem a běžkařským cílům. Zároveň se také podíváme na to, jak je to se správnou délkou lyží. Tak jdeme na to.

Zvolte si váš styl
Ještě než se pustíme do specifických vlastností lyží, je potřeba si určit vaší běžkařskou disciplínu. Na běžkách se tradičně užívají dvě základní techniky, tedy klasický styl a bruslení. V současnosti se do povědomí dostává také styl backcountry, který přichází ze severských zemí. Jedná se o běžkování na klasických, širších běžkách, ve volné přírodě na neupravených cestách a stezkách v hlubším sněhu. Tento styl je ale zatím velice okrajovou záležitostí a velmi záleží na sněhových podmínkách.
Pro volbu vybavení tedy zůstaneme u běžek na klasiku, běžek na bruslení a kombi běžek, což jsou běžky určené pro obě dvě techniky (kombinovaná technika). Pokud patříte mezi úplné začátečníky a teprve svůj styl hledáte, v rychlosti vám zde shrnu výhody a nevýhody jednotlivých technik.
Klasická technika – V Česku jde stále ještě o nejčastější kategorii běžek. K tomu, abyste mohli jezdit na běžkách klasickým stylem není zapotřebí zvládnutí nějaké složité techniky ani vynikající fyzička. Samozřejmě, pokud máte sportovní ambice, je správná technika zásadní a její učení je mnohdy těžší, než u bruslení, ale pokud jste rekreační běžkař, základy pochytíte velice rychle. Zároveň v jeho rekreační podobě je tento styl také méně namáhavý než právě bruslení.
Bruslařská technika – Bruslení, nebo také skate, je dynamičtější a fyzicky náročnější než klasická technika. Pohyb na běžkách se odehrává mimo stopu po pevném sněhu (ideálně manšestru) a pohyb skutečně připomíná bruslení na bruslích. Bruslařské trasy, stejně jako stopy pro klasiku, nalezneme často v běžkařských tratích či magistrálách, kde se o jejich údržbu stará speciální rolba.
Můj tip: Pokud jste úplní začátečníci, doporučuji vždy začínat s klasickou technikou, i když se máte v plánu později věnovat bruslení. Klasický styl vám umožní lépe se s běžkami sžít, naučit se pracovat s rovnováhou a první skutečná vyjížďka se dostaví rychleji.


Jak vybrat běžky na klasiku
Jak už bylo řečeno výše, běžky na klasiku jsou výhradně určené pro klasickou techniku a jízdu v běžecké stopě. Tyto lyže se ošetřují na skluzné části skluznice skluznými vosky (parafíny) a v oblasti stoupací komory, která se na skluznici nachází z velké části v úrovni vázání, potom vosky stoupacími či novějšími technologiemi, které zajišťují odraz směrem dopředu při zatížení/prošlápnutí lyže.
Stoupací komora
Pro klasické lyže je tedy specifický odraz přes stoupací komoru. Ta zamezuje podkluzování lyží a tedy zlepšuje efektivitu odrazu. V současnosti se provedení stoupací komory řeší třemi způsoby:
Šupiny – U šupinových běžek je povrch pod vázáním řešen drsným vzorkem, který v minulosti připomínal uspořádání rybích šupin, což dalo těmto lyžím jejich název. Dnes známe již lepší tvary těchto výstupků, ale účel zůstává stejný. Výhodou je minimální náročnost údržby šupin a cena, jelikož se jedná o nejlevnější ze všech řešení. Nevýhody u tohoto řešení vidím v nižší rychlosti díky odporu šupin a také ve specifickém zvuku, který šupinové běžky vydávají.
Skin/tulení pásy – V současnosti se do popředí zájmu rekreačních i sportovních běžkařů dostává technologie skin. Můžete ji také znát pod pojmem tulení pásy nebo chlupy. Ve skutečnosti se jedná o mohérové pásy, které jsou po směru hladké, ale v protisměru hrubé (díky ,,naježení” chloupků). To umožňuje, na rozdíl od šupin, rychlejší a efektivnější skluz díky menšímu odporu a zároveň i nehlučnost. Nevýhodou je omezená životnost pásů (je potřeba je měnit). I cena bude vyšší než v případě šupinovek.
Hladké běžky – Hladké běžky žádné řešení stoupací komory na první pohled nemají. Zamezení prokluzu běžky je dosahováno použitím speciálních stoupacích vosků, kterými se oblast pod vázáním namaže. Tento typ vyhledávají především zkušení běžkaři, jelikož je náročný na péči a zároveň je potřeba disponovat znalostmi o správném mazání běžek. Jistě jste už někdy slyšeli známou frázi: ,,Kdo (správně) maže, ten jede”. Pokud běžky ošetříte špatně, bude pro vás celá vyjížďka utrpením. Nevýhodou tedy je, kromě náročné údržby, také potřeba ošetřovat skluznici před každou jízdou. Výhodou je rychlost a skluz.
Šířka lyží
Když si vyberete ideální řešení stoupací komory, doporučuji se dále zaměřit na šířku běžky. Ta se udává v takzvaném “side-cut” čísle a je vždy uvedena na lyži ve formátu tří čísel oddělených pomlčkou. Toto číslo nám udává šířku ve špičce, ve středu a na patce. Zápis pak může vypadat například takto: 41-44-44 nebo 50-47-49. Zde si můžeme všimnout, že první lyže je nejužší ve špičce a poté stejně široká ve středu i na patce. Jedná se tedy spíše o sportovnější lyži, kdežto druhá je velmi široká hned od špice a poté i za vázáním směrem k patce. Bude tedy více stabilní a vhodnější pro začátečníky. Naopak užší lyže bude lépe ovladatelnější ve vyšší rychlosti. Tato šířka má vliv na výkonnost lyže a na náročnost jejího ovládání.
Široké běžky – Většinou mají pod vázáním side-cut šířku 45 a více. Jejich nespornou výhodou je stabilita, takže je doporučuji pro začátečníky. Pokud na běžkách začínáte, či vyjedete opravdu párkrát za sezónu v pohodovém tempu, stabilita pro vás bude jedna z nejdůležitějších vlastností. Co se týče ceny, jedná se většinou o levnější modely.
Úzké běžky – Běžky se šířkou pod vázáním méně než 44 ocení především zkušení běžkaři se sportovními ambicemi. Jsou náročné na ovládání a je tedy třeba už techniku dobře ovládat. Odměnou vám však bude vyšší rychlost díky menšímu odporu lyže. S touto technologií se také pojí vyšší cena.

Materiál
Jako poslední parametr, na který je dobré se zaměřit, je materiál běžky. Ten může být různý. Směs několika materiálů či pouze dřevěné. běžka je tvořena samotným jádrem lyže. To je poté ještě pokryté takzvaným top sheetem, který lyži chrání především před vlhkostí a také tvoří její design. Zespodu pak nalezneme samozřejmě skluznici.
Nejlevnější lyže, pro začátečníky, mají nejčastěji jádro ze dřeva. To má dobrou odolnost, avšak je poměrně těžké. Může tedy být ještě odlehčeno vyfrézováním drážek. Toto odlehčené dřevěné jádro hmotnost lyže snižuje, ale zachovává vlastnosti dřeva.
Dalším velmi používaným jádrem je celulózová plástev (honeycomb). Jedná se o materiál, který na první pohled vypadá jako velmi tvrdý karton (je tedy stále ze dřeva). Ten svou strukturou připomíná včelí plástev. Po obvodu je pak jádro ještě tvrzeno a chráněno skelným vláknem, či karbonem. Tyto výztuhy zlepší jízdní vlastnosti, především pro pokročilé běžkaře, ale s tím také roste cena.
Dle mého názoru je aktuálním top jádrem patentovaný materiál Nomex, který je velice lehký, ale zároveň tuhý a schopný přenášet do lyže dynamiku a sílu lyžaře. Lyže s takovým jádrem jsou nejčastěji konstruovány ještě v kombinaci s karbonovým vláknem.

Jak vybrat běžky na bruslení
Běžky na bruslení poznáme podle typické špičky. Ta je, na rozdíl od klasických lyží, jen velmi málo prohnutá směrem nahoru. Je prakticky plochá a širší, protože přes ni není veden skluz. Skatové lyže si oproti klasice pořizujeme vždy kratší a pro jízdu na nich se používají pouze skluzné vosky. Lyže dále nejsou tolik „vypouklé“. Odrážíme se totiž nejprve z celé délky hrany lyže a poté vedeme skluz po celé šířce skluznice.
Podobně jako u klasiky se většina modelů bruslařských lyží nabízí v několika tvrdostech, a tak musíme zohlednit jak naši výšku a váhu, tak také technickou zdatnost. Vzhledem k tomu, že zde nemáme úskalí v podobě stoupací komory, bude jediným důležitým parametrem při volbě běžky její tvrdost a materiál. Obecně platí, že lyže musí být dostatečně tvrdá, aby poskytla dobrý skluz, ale zase ne natolik, aby se z ní člověk nedokázal pohodlně odrazit od sněhu.
Měkké běžky – Doporučuji především pro začátečníky a příležitostné běžkaře. Jejich největším benefitem je snadnost odrazu. Jízda na nich bude pohodlnější. Na druhou stranu počítejte také nižší rychlostí, jelikož díky měkkosti nedosáhneme tak dobrého přenosu energie do běžky a tření se sněhem bude po celou dobu jízdy větší plochou lyže.
Tvrdé běžky – Jsou určené pro pokročilé běžkaře se sportovními ambicemi. Vynikající přenos energie do běžky zajistí vysokou rychlost a maximální využití vašeho potenciálu. Na druhu stranu je potřeba počítat s vyšší náročností při odrazu.
Materiál
Co se týče materiálu, pro tyto skejtové běžky platí to samé, co pro klasičky, jak jsme si poslali výše. Tedy dřevěné jádro, lehčí honeycomb nebo Nomex v kombinaci s výztuhami z karbonu či skelného vlákna.
A co kombi běžky?
Pro nevyhraněné běžkaře jsou běžky pro kombinovanou techniku. Jak už název napovídá, jejich využití je obojetné. Umožňují nám klasickou i bruslařskou techniku jízdy. Takovéto lyže se velmi podobají těm na klasiku. Jako lyže s použitím na obě techniky jsou ale o něco tvrdší a méně klenuté. Délka se tedy volí kratší než u klasiček, aby nám u bruslení co nejméně překážely.
Jak je ze specifik a názvu jasné, tyto lyže jsou postavené na kompromisu. Na kombi si běžkař občas zabruslí, ale pokud na nich má již z klasiky stoupací vosk, asi to nebude nijak příjemná projížďka. Při klasice zas nebude odraz kvůli tvrdosti ideální a vlastně i péče o takové lyže bude muset být skoro dvojnásobná. Buď si je totiž namažete stoupacími vosky, které se ale na bruslení nehodí, nebo budete muset vosk sundat a lyže zase celé naparafínovat. V opačném případě budete drhnout a lepit se. Jedinou jejich výhodou je tedy cena, pokud je vaším cílem techniky střídat. Osobně je tedy moc nedoporučuji, jelikož si pořádně neužijete ani jednu z technik.

Jak vybrat správnou délku běžek
Pokud jste si vybrali běžky, je důležité zvolit si také jejich správnou délku. Ta se bude vždy odvíjet od stylu a preferencí. Při výběru je vždy potřeba dále zohlednit výšku a hmotnost lyžaře a dále jeho běžkařké zkušenosti.
Délka u klasiček – Pokud si běžky nakupujete přes internet a nemáte tedy možnost provést takzvaný ,,papírkový test”, doporučuji se řídit pravidlem, že lyže by měly být o 20 až 30 cm delší, než je výška postavy. Samozřejmě, pokud máte postavu štíhlejší, volte spíše spodní hranici a naopak při plnější postavě se přikloňte spíše k té horní. Pokud vybíráte běžky v prodejně, obsluha by vám měla být schopna poradit se správnou délkou, a to za pomoci takzvaného papírkového testu či přímo speciálního přístroje pro určení správné délky. Oba tyto způsoby pracují s hmotností běžkaře a volba velikosti je tak přesnější.
Délka u skatů – Pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší. Zde platí, že začátečník bere lyže spíše kratší, pokročilý delší. Zároveň doporučuji zohlednit také váš styl. Pokud si zvolíte kratší běžky, budou lépe ovladatelné a naopak delší běžky budou rychlejší.
Můj tip: Mnoho výrobců dnes také disponuje tabulkami pro výběr běžek, kde na základě vaší hmotnosti určí ideální délku. Ale pozor, pří výběru délky se také zamyslete, jestli máte v plánu vozit nějaký batoh, případně další zatížení. Taková termoska s čajem v batohu, boty nebo zimní bunda, kterou často volí rekreační běžkaři může vaší hmotnost o pár kilo zvednout.
To by bylo asi tak vše. Přeji vám šťastnou ruku při volbě správné délky běžek a spoustu radosti ve stopě i mimo ni. Nezapomeňte, že o každé běžky je potřeba se správně starat. O tom, jak běžky nejen navoskovat, ale zároveň z nich udělat parťáka na celou sezónu, jsem napsal článek Jak připravit běžky na sezónu. A pokud jste si běžky zamilovali tak jako já, můžete se jim věnovat po celý rok. Jak? podívejte se na můj článek Kolečkové běžky: Běžkařská sezóna nekončí na jaře. Kdyby vám náhodou tyto rady nestačily, neváhejte mi napsat dolů do komentářů pod článkem. Skol!
Ohodnoťte článek
Podobné články
Letní příprava v běžeckém lyžování
Letní příprava v běžeckém lyžováníZ minulého článku Kolečkové běžky: Běžkařská sezona nemusí končit na jaře už víte, co to vůbec kolečkové běžky jsou, jak vybrat ty správné, jak se ovládají a jaké vybavení je potřeba. V tomto článku se zaměříme spíše na fyzickou...
Po stopách vývoje značky Inovik
„Máte vývojové centrum? A mohla bych ho vidět?“aneb po stopách vývoje značky InovikInovik je jedna z mnoha značek francouzského sportovního řetězce Decathlon. Pro mnoho zákazníků je Decathlon známý díky skvělému poměru ceny a kvality, což byl jeden z hlavních...
Jak připravit běžky na sezónu
Jak připravit běžky na sezónuKdyž skončí léto, každý běžkař se začíná těšit, že brzy nadejde čas, kdy se opět postaví do stopy. Než k tomu však dojde, je potřeba věnovat běžkám předsezónní péči. Pokud tuto část sezóny nepodceníte, běžky vám dlouho vydrží a skluz...
Dobrý den,
jakou velikost běžek na klasiku doporučíte pro šestnáctiletou dívku 160cm/55kg?
Dobrý den Libore, děkujeme za Váš dotaz,
Klasické běžky by měly být dlouhé 20-30 cm. Pro začátečníka bych doporučil spíše kratší, aby byly ovladatelnější a běžkař si lépe odšlápl nejen v zatáčkách, zároveň se na běžkách netrápil.
Jedním z hlavních parametrů pro výběr běžek je i váha. Důvodem je tak správné tzv. “prošlápnutí” běžky. Pokud by jste měl moc tvrdé (dlouhé) běžky, tak by jste se z lyží neodrazil, protože by se šupina nebo skin nedotkly sněhu. Pokud by jste měl moc měkké (krátké), lyže by se prošlápla až moc a odrazová zóna se skinem či šupinou by se prodloužila a lyže by se stále smekaly a opět by se dcera neodrazila.
Z tohoto důvodu bych zvolil lyže Inovik 150, které jsou širší než ostatní naše běžky a tím zajistí tak lepší stabilitu.
Zde zasílám tabulku pro výběr správné délky dle váhy
50–60 kg => 185 cm
60–75 kg => 195 cm
80–95 kg => 200 cm
více než 90 kg = 205 cm
Pro VÁS bych tedy doporučil lyže 185 cm dlouhé.
Dobrý den,
jakou velikost běžek doporučíte pro začátečnici 160cm,55kg?Chtěl bych pro ni lyže se skinem. Děkuji.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz,
Klasické běžky by měly být dlouhé 20-30 cm. Pro začátečníka bych doporučil spíše kratší, aby byly ovladatelnější a běžkař si lépe odšlápl nejen v zatáčkách, zároveň se na běžkách netrápil.
Nejdůležitějším parametrem je i váha, je to z toho důvodu, aby jste běžky tzv. “prošlápl”. Pokud by jste měl moc tvrdé běžky, tak by jste se z lyží neodrazil, protože by se šupina nebo skin nedotkly sněhu. Pokud by jste měla moc měkké, lyže by se prošlápla až moc a odrazová zóna se skinem či šupinou by se prodloužila a lyže by se smekaly a opět by jste se neodrazila.
Z tohoto důvodu bych zvolil lyže Inovik 150, které jsou širší než ostatní naše běžky a tím zajistí tak lepší stabilitu.
Zde zasílám tabulku pro výběr správné délky dle váhy
50–60 kg => 185 cm
60–75 kg => 195 cm
80–95 kg => 200 cm
více než 90 kg = 205 cm
Pro VÁS bych tedy doporučil lyže 185 cm dlouhé.
Dobrý den,
jsem příležitostný běžkař, váha 70 kg / výška 172 cm a zvažuji nákup tohoto setu pro klasiku. Je to, prosím, za Vás dobrá volba nebo byste doporučil něco jiného?
INOVIK/ Běžky na klasiku 550 MEDIUM s pásy + vázání Rottefella XCELERATOR (2938003) / velikost 195 cm
INOVIK/ PÁNSKÉ BOTY NA BĚŽKY NA KLASIKU 500 (2972920)
INOVIK/ BĚŽKAŘSKÉ HOLE 500 (2485228) / od rameního kloubu / výpočet přes koeficient mi vychází 142 cm. Mám zvolit hůlky 140 cm nebo 145 cm?
Děkuji!
Dobrý den, Vladimíre, děkujeme za Váš dotaz,
Běžky Inovik 550 jsou spíše pro pokročilé běžkaře, narozdíl od modelu Inovik 150 jsou užší a nejsou tak stabilní, což může mít následek i pocitově horší odraz. Neodrážíte se zkrátka z takové plochy. Běžky Inovik 550 jsou ale skluznější a lépe jedou po rovině a z kopce. Tyto běžky zároveň mají kvalitnější mohérový pás, který lépe drží. Váhově by Vám měly sednout dobře právě již výše zmiňované Inovik 550 s tvrdostí medium a délkou 195 cm. Je tedy spíše na Vás, zda upřednostníte stabilitu před lepším odrazem a skluznější lyží.
Boty Inovik 500 bych Vám opravdu doporučil, jedná se o boty, které pro nás vyrábí firma Alpina, jsou o něco pevnější než boty řady 150, které jsou takové “bačkůrky”, ale jsou zase teplejší a pohodlnější než řada 500.
Hole by jste měl zvolit spíše kratší, je to z toho důvodu, aby se zbytečně nenatahoval o pár centimetrů výše a dobře se z nich odrazil. Delší hole mají už opravdu zkušení jezdci, kteří mají vypracovaný styl a délku více využijí. Kratší hole jsou i stabilnější pro začátečníky. Existuje i varianta si koupit delší a o 3 centimetry si je zkrátit, aby jste měl opravdu hole přímo na sebe. Hole zkrátite tak, že madla nahřejete (pozor na roztavení hole, aby jste neroztavil skelná vlákna, hole pak jsou nepoužitelné), sundáte je a o tři centimetry pilkou zkrátíte. Madla pak přilepíte zpět tavným lepidlem.
Moc děkuji za komplexní odpověď! Je to věda 🙂 U těch Inovik 150 (8648167) by tedy platila stejná výška, tj. 195 cm? Tyto běžky mají šupiny, je to pro mé potřeby ok nebo radši volit pásy? Děkuji!
Ano, přesně tak, na vaši váhu by seděla délka 195 cm u lyží Inovik 150.
Rozdíl mezi šupinami a mohérovým pásem je, že šupiny jsou o něco pomalejší. Nejsou tak skluzné a při jízdě po rovině brzdí, zároveň tak brzdí i při jízdě z kopce ( často je slyšet jak šupiny sviští). Zároveň šupiny nedrží tak dobře při starém přemrzlém sněhu, je potřeba je nastříkat sprejem, který se po chvíli přes krystaly obrousí a nedrží.
Mohérové pásy nemají tak tutový odraz jako šupiny při mokřejším sněhu, ale obecně odraz je komplexnější a jistější při různých podmínkách. Mohérové pásy nebo také skiny jsou i skluznější při jízdě po rovině a z kopce, zkrátka nebrzdí tak.
Dobrý den, moc děkuji za skvělý servis! Lyže a hůlky jsem si objednal 🙂 Inovik 150 na klasiku s pásy
Ještě se chci poradit ohledně bot, mám velikost 40. Mám volit stejnou velikost i u bot na běžky, nebo se doporučují větší? Zvažuji Vámi doporučené INOVIK/ PÁNSKÉ BOTY NA BĚŽKY NA KLASIKU 500
Moc díky za rady!
Dobrý den, Vladimíre,
Doporučil bych určitě o číslo větší než jste zvyklý u klasických bot, je to z toho důvodu, že noha se při pohybu u klasického stylu pohybuje dopředu a dozadu, lehce se pak může stát to, že se vám odřou prsty nebo udělají puchýře. Dalším faktorem je také to, že si do bot dáte teplejší ponožku, která je vhodnou izolační vrstvou pro nohy.
Dobry den, bezky pro zacatecnika 190cm/107kg budou vhodne inovik 150 supinove velikost 207? Dekuji
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz,
Klasické běžky by měly být dlouhé 20-30 cm. Pro začátečníka bych doporučil spíše kratší, aby byly ovladatelnější a běžkař si lépe odšlápl nejen v zatáčkách.
Nejdůležitějším parametrem je i váha, je to z toho důvodu, aby jste běžky tzv. “prošlápl”. Pokud by jste měl moc tvrdé běžky, tak by jste se z lyží neodrazil, protože by se šupina nedotkla sněhu. Pokud by jste měla moc měkké, lyže by se prošlápla až moc a odrazová zóna se skinem či šupinou by se prodloužila a lyže by se smekaly a opět by jste se neodrazila.
Vhodným modelem pro začátek jsou běžky Inovik 150 ve verzi se s mohérovým pásem (skinem) nebo ve verzi se šupinami. Lyže jsou širší a zajišťují tak větší stabilitu.
Zde zasílám ještě hmotnostní tabulku pro délky běžek Inovik 150
50–60 kg => 185 cm,
60–75 kg => 195 cm,
80–95 kg => 200 cm,
více než 90 kg = 205 cm
Z tohoto důvodu bych Vám doporučil nejtvrdší a zároveň nejdelší verzi 205 cm dlouhé běžky.
Dobrý den,
mohla bych poprosit o doporučení běžkařských lyží pro úplnou začátečnici o výšce 175 cm a váze 54 kg. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz,
Klasické běžky by měly být dlouhé 20-30 cm. Pro začátečníka bych doporučil spíše kratší, aby byly ovladatelnější a běžkař si lépe odšlápl nejen v zatáčkách.
Důležitým parametrem je i váha, je to z toho důvodu, aby jste běžky tzv. “prošlápla”. Pokud by jste měla moc tvrdé běžky, tak by jste se z lyží neodrazila, protože by se skin nebo šupina nedotkli sněhu. Pokud by jste měla moc měkké, lyže by se prošlápla až moc a odrazová zóna se skinem či šupinou by se prodloužila a lyže by se smekaly a opět by jste se neodrazila.
Vhodným modelem pro začátek jsou běžky Inovik 150 ve verzi se s mohérovým pásem (skinem) nebo ve verzi se šupinami. Lyže jsou širší a zajišťují tak větší stabilitu.
Zde zasílám ještě hmotnostní tabulku pro délky běžek Inovik 150
50–60 kg => 185 cm
60–75 kg => 195 cm
80–95 kg => 200 cm
více než 90 kg = 205 cm
Pro vás bych tedy doporučil běžky 185 cm dlouhé.
S láskou ke sportu,
Filip Trenda, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den, ráda bych pro sebe a dceru pořídila běžky. Jsme úplní začátečníci. Dcera má 135cm a 25kg já 168cm a 98kg. Jaké běžky nám doporučíte?
Dobrý den, Báro, děkujeme za Váš dotaz,
Dětské běžky by měly být dlouhé 5-15 cm nad výšku postavy, kratší jsou ovladatelnější, delší zase skluznější. U dospělých by běžky měly být dlouhé 20-30 cm nad výšku postavy. Důležitým parametrem je váha, je to z toho důvodu, aby se běžkař dokázal odrazit. Pokud by si běžkař vybral dlouhé tvrdší běžky, lyže by neprošlápl a stoupací zónou by se nedostal na sníh a neodrazil. Kratší měkčí by naopak se dotkl moc odrazovou zónou(prostředek lyže) a odrážel by se i ze skluzné části, lyže by se prokluzovala a neodrazil by se.
Pro začátečníky bych doporučil spíše lyže se šupinami Inovik 150, lyže z kopce nejsou tak skluzné, tedy nejedou tolik jako lyže hladké nebo lyži s mohérovým pásem. Další výhodou je, že jsou téměř bezúdržbové, žádný odrazová vosk nemažete. Doporučil bych pouze aspoň jednou za rok je nechat namazat skluznými vosky (parafíny). Nevýhodou těchto lyží je, že se z nich neodrazíte při různých podmínkách například při hodně zmrzlém sněhu.
Dle váhy bych Vám doporučil tyto délky: Dceři bych doporučil běžky dlouhé 125 cm, kratší běžky než píšu výše nevadí, lyže budou ovladatelnější. Pro Vás bych dle váhy doporučil lyže dlouhé 205 cm.
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jaká je životnost mohérového pásu. Jsou lepší než šupiny nebo funkce je srovnatelná?
díky Pavla
Dobrý den,
Životnost mohérového pásu je 800-1000 km, záleží ale na tom jak se o mohérový pás staráte. Pro jeho správnou funkci je důležitá i jeho impregnace pomocí sprejů nebo aplikátorů s houbičkou. Tyto přípravky se nazývají Skin Care a stačí skiny jednou za čas “promáznout”. Narozdíl od šupin, skiny fungují na více druhů sněhu, jsou skluznější a nebrzdí tak jako šupiny. Šupiny navíc nefungují moc na přemrzlém starém sněhu, mohérový pás přeci jen drží lépe.
Dobrý den, jsme začátečníci a rádi bychom si pořídili běžky. 163 cm/80 kg, 175cm/70 kg a 186 cm/85 kg. Běžky pouze s podporou stoupání ( šupiny). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Andreo, děkujeme za Váš dotaz,
Běžky na klasiku by měly být dlouhé 20-30 cm nad výšku postavy, důležitým faktorem je také váha. Je to z toho důvodu, aby se lyže tzv. “prošlápla” a dobře jste se odrazila. Na lyžaře se 163 cm/80 kg by sedly lyže Inovik 150 se šupinami 195 cm dlouhé (200 cm by byly moc dlouhé a pro začátečníka by nebyly ani dostatečně stabilní, zároveň se více prošlápnout), na lyžaře se 175 cm/70 kg by sedly také 195 cm dlouhé běžky, na lyžaře se 186 cm a 85 kg jsou vhodné 200 cm dlouhé běžky.
Dobrý den,jak zvolit dlouhé běžecké hole při výšce 180cm prosím na klasiku.Děkuji
Dobrý den, Martino, děkujeme za Váš dotaz,
Hole vybíráme tak, že by měly být správně do výšky ramenního kloubu. Délka se také dá vybrat tak, že na klasiku vaši výšku vynásobíte koeficientem 0,83. Na vás tedy vychází velikost 150 cm.
Dobrý den, chtěla bych moc poprosit o radu, jak začít učit pětiletou dceru lyžovat na běžkách. Já i manžel jsme oba běžkaři, máme krosové běžky se šupinami, jezdíme jen klasický styl. Rádi bychom už tuto zimu naši pětiletou dceru také postavili na lyže. Nikdy ještě na žádných lyžích nestála. Ale máme začít rovnou s běžkami? Pokud ano, jaký typ jí vybrat a jakou velikost? (měří 105 cm a váží 16 kg) Na sjezdovkách by s ní bohužel neměl kdo jezdit. Potřebovala bych tedy poradit, jak to vyřešit. Rádi bychom jí novou výbavu pořídili pod stromeček. Moc děkuji za radu.
Dobrý den, Marie, děkujeme za Váš dotaz,
Určitě bych běžky doporučil. Na běžkách se naučí dcerka dobře stabilitu, kterou zúročí jistě i na sjezdovkách. Co se týče velikosti, tak dětské běžky by měly být 5-15 cm nad výšku postavy, důležitá je ale i hmotnost, kvůli odrazu. Naše běžky se dělají ale od váhy 25 kg a délky 125 cm, proto si myslím, že by bylo lepší ještě chvíli počkat nebo pořídit nejmenší délku do budoucnosti.
Dobrý den, jake bezky by jste mi doporucily, kdyz merim 203 cm a vazim cca 130 kg. dekuji za odpoved. S pozdravem Karel k.😉
Dobrý den, Karle, děkujeme za Váš dotaz,
Klasické lyže by měly být dlouhé 20-30 cm, důležitá je ale i váha. Je to z toho důvodu, aby jste lyži správně prošlápl. Na Vás bych tedy doporučil nejtvrdší lyži a to lyži dlouhé 205 cm.
Franto skol!
Moc pěkně napsané, jen oprav překlep ve větě:
Bruslařská technika – Bruslení, nebo také skate, je dynamičtější a fyzicky náročnější než bruslení.
na
Bruslařská technika – Bruslení, nebo také skate, je dynamičtější a fyzicky náročnější než klasická technika.
Pokud to tak bylo myšleno.
Skol H. E.
Dobrý den, chci běžky na klasiku, nejlépe aby dobře stoupaly a dolů jely. Lyžuji rekreačně, žádné závody. Měřím 168 cm.
Děkuji.
Můžu je koupit co nejdříve?
Dobrý den, Hano, děkujeme za Váš dotaz.
Ideální pro dobrý odraz a skluz jsou klasické lyže s technologií skin. Pokud jezdíte rekreačně, mohu doporučit lyže INOVIK 500 SKIN.
Aby byl ale dobrý odraz i lyže optimálně jely, je potřeba koukat na tvrdost. Na našich webových stránkách proto máme u všech lyží tabulku, kdy u uvedené délky je i hmnotnostní rozpětí, kdy budou tyto aspekty ideální.
Co se týče délky, doporučil bych Vám lyže kolem 180-185cm. Poté záleží tedy ještě na vaší váze a podle toho vybrat nejideálnější poměr.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobry den.Mohu kombinovat bezky se sistemem SNS a boty se sistemem prolink pri klasicke technice běžkovani?Děkuji,Reichert.
Dobrý den, Karle, děkujeme za Vás dotaz.
Bohužel, systém SNS nelze kombinovat se systémem Prolink ani Rottefella.
Boty s normou SNS mají jinou podrážku než Prolink a Rottefella, ty mají stejnou normu – NNN.
Stejně tak je tomu logicky i u vázání.
Lze tedy kombinovat pouze vázání Prolink s botou Prolink či NNN a naopak, ale pro SNS podrážku musí být SNS vázání (a naopak také – na botu SNS vázání SNS).
S láskou ke sportu, František
Dobrý den,
chtěla bych poradit s vybavením na běžky (lyže, hole, boty). Na běžkách jsem nikdy nestála, ale aktivně lyžuji 20 let. Měřím 167 cm a vážím 90 kg. Plánuji za sezónu vyjet na běžky tak 10-12x. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Ideální začátečnické lyže, především díky dobré stabilitě, jsou naše KLASICKÉ LYŽE INOVIK 150 a to buď ve variantě s šupinami nebo s mohérovým pásem – skinem.
Pro úplného začátečníka je také ideální, zvolit lyže o něco kratší a měkčí, aby jejich ovladatelnost byla co nejsnažší a odraz byl stabilně dobrý, díky dostatečnému prošlápnutí na stoupací komoru v oblasti skluznice pod vázáním (šupiny či skin).
Pro vaše parametry bych tedy například zvolil lyže 192cm u Inovik 150 s šupinami.
Hole vyberte ideálně v délce 135cm (max 140cm) a určitě vám pro začátky dobře poslouží naše Inovik 120.
U bot, v rámci typu, je pro začátečníky vhodná bota také z řady Inovik 150, základní, pohodlná a velmi dobře zateplená a voděodolná.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den Františku,
Přeji prima cely nový rok a prosím o radu.
Běžkuju moc ráda. Žiju na Vysočině a tak nasazuju běžky u stodoly, pouštím psy a jedeme. Takže žádná stopa, dělám si ji sama každý den. Nejsem hltač kilometrů, jezdím protože miluju sníh, přírodu, ten klid a mé psy. A chci si koupit nové běžky. Co byste mi doporučil? Měřím 180, vážím 85 a je mi přes padesát :-)))). A jestli mi poradilte i typ botů (vel 41), tak super. Moc děkuji Renata
Dobrý den, Renato, děkujeme za Váš dotaz.
I Vám přeji pohodový rok, plný zdraví a sportu.
Máte náš obdiv a jsme rádi, že Vás pohyb v přírodě stále baví, protože to je oprabdu to hlavní, o výkony a kilometry jít nemusí! 🙂
Pokud se podíváme na výběr nejvhodnějšího vybavení pro vaše potřeby, tak v rámci lyží jsou pro Vás patrně vhodné co nejšírší lyže, tedy naše INOVIK 150 či ATOMIC Mover 52 a teď je pouze otázkou, zda zvolit ve variantě s mohérovým pásem či šupinami.
Osobně bych se možná přikláněl k šupinám, ačkoliv jsem zastáncem a spokojeným uživatelem modernější technologie mohérových stoupacích pásů, tak při lyžování na neupravených plochách (louky, lesní cesty, atd.) se přeci jen může skin o něco snadněji poškodit, či nějakým způsobem z méně mrzlé vody namrznout a vaše “výpravy” s pejsky by tak nemusely být tak komfortní…
Zároveň bych do měkčího (neupravené trasy) zvolil lyže možná o malinko měkčí, tím pádem i lehce kratší. Na vaše parametry u INOVIK 150 s šupinami hezky vycházejí lyže s délkou 202cm, nicméně možná bych i kvůli zmiňované lepší ovladatelnosti a tuhosti zvolil o velikost menší/měkčí, tedy velikost 192cm.
Také je tu varianta lyží taktéž s šupinami, od značky Atomic, které jsou srovnatelné s výše uváděným modelem od značky Inovik. Rozdílem je, že tyto lyže mají o něco vyšší model vázání, lišící se především (a vlastně pouze) v zapínání. U Inovik stačí botu nacvaknout a automaticky je přidělána. U těchto se člověk musí ohnout a rukou zavřít pomosí “packy” vpředu vázání. Pro vycvaknutí boty je to obdobné. Musíte rukou otevřít, oproti možnosti zmáčknutí hůlkou “tlačítka” na lyžích Inovik. To je asi jediný hlavní roudíl.
Lyže Atomic Mover 52 Grip jsou také o malinko měkčí, protože jejich jádro není pouze dřevěné, ale je zde použita speciální pěna, která je velmi lehká. Zde by k vaší výšce a váze hezky vycházely v délce 198cm, ale také by šlo zvolit ještě měkčí, 191cm.
Jen pozor, tento model nelze objednat přímo domů (poštou), ale pouze po objednání přes internet se zaškrtnutím “Vyzvednout na prodejně” – výdejním okénku do jedné hodiny.
Pokud jde o boty, určitě by měly být fajn klasické boty Inovik 150, což je velmi pohodlná, měkčí bota, s velmi dobrým zateplením (Thinsulate) a je také voděodolná. Ve velikosti 41 měří vnitřní stélka na délku 26cm a na šířku 6cm u paty a 8cm v nejširší části vpředu.
Pro velikost 40 je délka 25,5cm a šířka stejná, jako u 41.
Ještě Vám mohu doporučit, pokdu budete jezdit mimo upravené cesty, pořídit si na boty neoprenové návleky (pro velikost boty 41 odpovídá velikost M), které jednak ještě více hřejí a chrání před vodou, což teda u modelu, který zmiňuji výše není až tak potřeba, ale především jsou vyšší než samotné boty, takže by vám do nich nemusel padat nový, prašanový sníh. Ale záleží, to je spíše takový tip. Lide k tomu také často využívájí známější a používanější, návleky na normální boty, turistické, jako napříklady tyto.
Doufám a věřím, že nyní zvládnete snáze vybrat.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den Františku, chtěla bych koupit běžky i hůlky pro syna 12let, 160cm, váha 50kg, dosud měl běžky Quechua – 160 cm se šupinami. Lyžuje rekreačně cca 10x za sezónu. Prosím o doporučení bot , vel.nohy 40. Ráda bych aby měl alespoň ty běžky alespoň na 2 sezony. Děkuji Jana
Dobrý den, Jano, děkujeme za Váš dotaz.
Obecně je bohužel poměrně těžké vymyslet takové vybavení, aby dětem vydrželo více sezón. S tím, jak rychlý je růst a především změna hmotnosti se u tvrdosti jádra lyže těžko pracuje. Pokusím se zde vypsat mé návrhy.
Pokud by jste chtěli opět lyže s šupinami, tak můžete zvolit buď lyže INOVIK 150 Crown a to ve velikosti 182cm, případně lyže ATOMIC Mover 52 Grip ve velikosti 177 či pro “větší výdrž” i velikost 184cm, která je ale o něco tvrdší, takže ještě letos by mu občas při odrazu mohla lyže tzv. smeknout.
Pak je tu ještě případně možnost pořídit lyže s novější technologií, mohárovým pásem – skinem, který zaručuje o něco lepší odraz a také skluz. To vše především na větším rozpětí typů sněhu, nežli šupiny.
Zde se jedná o typ INOVIK 150 SKIN v délce 185cm. Pokud ale nejezdíte příliš často, určitě mohou postačit i lyže šupinové.
Co se týče bot, určitě by měly stačit klasické boty Inovik 150, což je velmi pohodlná, měkčí bota, s velmi dobrým zateplením (Thinsulate) a je také voděodolná. Pro velikost 40 je délka 25,5cm a šířka a šířka 6cm u paty a 8cm v nejširší části vpředu. Myslete ale při výběru velikosti ještě na ponožku – na běžky častěji silnější, než běžnou, takže případně volte například o číslo větší.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den,
jakou velikost a běžky na klasiku byste , prosím, poradil? Dcera měří 160cm a váží 50kg. A délku hůlek, prosím.
Děkuji
Dobrý den, Ilono, děkujeme za Váš dotaz.
Dceři bych vybral juniorské lyže a to v největší velikosti, tedy buď 167cm ve variantě se skinem nebo případně 169cm u stejného modelu ale s šupinami. Tvrdostí to vychází nejlépe.
Hůlky zvolte ideálně ve velikosti 130cm.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobry den , hledam bezky na klasiku ( jsem zacatecnik) 90kg , 186 vyska, cetl jsem o tech losich pascich. Prosim o doporuceni. Dekuji.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Lyže se stále poměrně novou technologií skin – tedy mohérových pásu v oblasti odrazové komory na skluznici, máme v nabídce jak pro začátečníky tak pokročilé i experty.
Pokud by jste se tedy rozhodl pro lyže s tímto “páskem”, mohu jako začátečnické doporučit INOVIK 150 SKIN a to ve velikosti 205cm, která by Vám měla sedět jak výškou, tak váhově (tvrdostí). Pokud by jste však chtěl mít lyže ještě lépe ovladatelné, a zároveň mít o něco jistější odraz, můžete sáhnout i po velikosti 200cm, které mají dřevené jádro o něco měkkčí.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den,
chtěla bych koupit online běžky pro dceru na klasiku. Měří 160cm a váží 50kg. Jakou velikost, prosím?
Děkuji
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Dceři můžete pořídit ještě juniorské lyže a to v největší velikosti, tedy buď 167cm ve variantě se skinem nebo případně 169cm u stejného modelu ale s šupinami. Váhově (tvrdostí) to vychází nejlépe.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den,
Rad bych se zeptal jaké by jsme potřebovali běžky. Jsme začátečníci a chtěli by jsme klasiku, já 180 cm 110 kg a ještě 165 cm 80 kg děkuji za info Karel
Dobrý den, Karle, děkujeme za Váš dotaz.
Ideální začátečnické lyže, především díky dobré stabilitě, jsou naše KLASICKÉ LYŽE INOVIK 150 a to buď ve variantě s šupinami nebo s mohérovým pásem – skinem.
Lyže se novější technologií mohérového pásu mají tu výhodu, že jeho funkčnost oproti tzv. šupinám je větší na vícero druzích sněhu, tedy například i na velmi zmrzlém či naopak tajícím, mokrém.
Pro začátečníky je také ideální, zvolit lyže o něco kratší a měkčí, aby jejich ovladatelnost byla co nejsnažší a odraz byl stabilně dobrý, díky dostatečnému prošlápnutí na stoupací komoru v oblasti skluznice pod vázáním (šupiny či skin).
Ideální volbou by pro vás byly lyže kolem 200-202cm a pro druhou osobu (parametry) kolem 190cm.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den chtěl bych si koupit běžky na rekreační využití. Měřím 195 váha 110kg. Vybral jsem BĚŽKY ATOMIC MOVER 52 GRIP + VÁZÁNÍ ATOMIC PROLINK ATOMIC 205cm. Chci šupiny ne pás. Myslíte že to bude OK?
Dobrý den, Františku, děkujeme za Váš dotaz.
V tomto případě myslím, že jste vybral naprosto správně – délku/tvrdost lyže, takže by to měl být správný výběr a nebál bych “po nich sáhnout”. 😉
S láskou ke sportu,
František, expert běžeckého lyžování Decathlon
Krasny den Frantisku, (a Stastny Novy rok!), chtela bych pozadat o radu. Jsem zacatečnik na bezkach – byla jsem tak 5x a zatim jsem si bezky jen pujcovala. Mam cca 160 cm a povanocnich 70 kg ( doufejme ze se to vrati v lednu pod 70 a nebudem o tom uz mluvit). Rada bych klasicke bezky s pasy a nebo i supinami, ale vzhledem k tomu ze jsem uz normalne pomala, tak mozna spis ty pasy 🙂 Odhadovala jsem se na nejakych 180 -185 cm a divala se na : https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-bezecke-lyzovani/c2-bezky/_/N-436gttZ4716rt Nicmene podle tabulky bych mela mit mnohem delsi, coz mi pri me vysce prijde uz prehnane. Doporucil byste mi nejake co by padly lepe? Diky Tereza
Dobrý den, Terezo, děkujeme za Váš dotaz a přání Nového roku – Vám též přejeme.
Na povánoční kila zapomeňme tedy a i kdyby, aktuálně na horách napadlo opravdu dost sněhu a tak pojďme zkusit pro Vás vymyslet co nejideálnější lyže a hurá to vysportovat… 🙂
Pokud by jste chtěla sáhout po skinech – mohérovém pásu, což oproti šupinám určitě doporučuji z vlastních zkušeností více, tak bychom se u modelu Inovik 150 SKIN, který také přikládáte, bavili spíše o velikosti 185cm, vzhledem k vaší výšce.
U začátečníků opravdu spíše zastávám názoru, že je lepší, aby se člověk spíše pohodlne odrazil a mšl z jízdy větší radost, když mu to tzv. nesmeká (nepodkluzuje dozadu) na úkor o něco lepšího skluzu (rychlosti ve sjezdech), který by nabídl spíše delší = tvrdší pár (195cm ve vašem případě). Delší varianta je na Vás opravdu už dost velká a do té bych se osobně nepouštěl. Lyže budou hůře ovladatelné a celkově pohyb na nich bude náročnější…
Pokud by jste se nakonec rozhodla pro případné “šupinky”, tak nejlépe by Vám asi seděly běžky od značky Atomic, které jsem do nabídky našich obchodů zařadil také.
Jedná se o klasický model Mover 52 GRIP a nejlepší by byla velikost 184cm.
U těchto lyží však aktuálně nejde objednat skrze e-shop přímo domů (poštou), ale pouze při zaškrtnutí možnosti “Vyzvednutí na prodejně” skrze naše výdejní okénka, kdy Vám lyže na dané, vámi nejbližší prodejně, připravý do hodiny.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
dobry den, chcel by som sa spytat na vase bezky inovik 500 mam 182cm a 90 kg a som zaciatocnik vybral som bezky 200cm to si myslim ze jev norme. chcel by som sa vsak opytat ci su pri kupe bezky uz navoskovane ted apripravene hned na jazdu. ak nie ako by ste mi odporucil postup? navoskovat ich v servise alebo doma? a este mam jednu otazku ako sa starat o moherove pasy? treba ich nejako cistit a udrzovat aby sa nelepil sneh? dakuejm
Dobrý den, Davide, děkujeme za Váš dotaz.
Velikost jste zvolil ideálně a délka lyží 200cm by měla být fajn.
Lyže jsou již tzv. “ready to go”, tedy schopné jízdy ihned při zakoupení. Jsou od výroby navoskované a mají navrtané vázání.
Není již potřeba s nimi po zakoupení něco dělat.
Pokud jde o mohérové pásy, jsou defakto bezúdržbové. Ideálně by tedy lyže se skinem neměly po jízdě (mokré) zůstávat v příliš nízkých teplotách, abych skin mohl uschnout, ale jinak za normálního používání o něj defakto nemusíte pečovat.
Mohou však nastat případy, kdy například rozjedete něco ve stopě (v praxi většinou třeba tekutý vosk – klistr), který se vám na skin dostane a v dané ploše zamezí jeho ideálnímu fungování. V taktových případech je nutné pás vyčistit, ideálně speciálním (pro mohair velmi šetrným) přípravkem – Skin Care, který máme v nabídce – ZDE.
Lahvička vám vydrží několik sezón a je zde i speciální hadřík.
Pokud jde o namrzání skinu, tak se v praxi nějak často nestává. Muselo by dojít například k projetí nějaké vody nebo opravdu měkkého sněhu a poté následovat jízda na více zmrzlém, aby například začal namrzat. Pro větší životnost a nejlepší vlastnosti ale může pomoci výše uvedený prostředek na údržbu.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobry den, chtela bych poradit s vyberem bezek pro 7 letou dceru. Je naprosty zacatecnik. Meri 122cm a vazi 21kg – je drobna. Je potreba resit hlavne delku lyzi nebo vahu lyzare, aby lyze proslapla? Muzete mi doporucit konkretni model a delku? Dekuji a zdravim.
Dobrý den, Adélo, děkujeme za Váš dotaz.
Pro vaše dítě, kor jako začátečníka, bude nejhlavnější, abych se dcera zvládla pohodlně odrazit a tedy jet pohodlně dopředu a do kopce.
Důležité tedy bude, aby lyže na odrazovou komoru (která je buď s šupinami nebo s mohérovým pásem) dostatečně prošlápla.
Z naší nabídky bych Vám pro ni tedy doporučil buď již zmiňovanou variantu s šupinami – Inovik 130 JR Crown a to buď ve velikosti 119cm, kdy by to bylo ale tak na letošní sezónu a nebo 129cm, což by bylo i délkou ideální a stále by je zvládla prošlápnout a především by jí mohly být i například za rok (i kdyby trochu kratší, tak alespoň tvrdostí).
Stejná lyže je v nabídce s mohérovým pásem, tedy stoupacím skinem – Inovik 130 JR Skin (ideálně ve velikosti 127cm), které díky skinu mají oproti šupinám tu výhodu, že jsou lépe účinné na více typech sněhu (přemrzlý i mokrý např.), nicméně u menších dětí, kor začátečníků, jsou šupiny dostačujícíc variantou a zvolil bych tedy klidně ty.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jaké běžky by pro mě byli vhodné. Jsem začátečník co jezdí klasiku, měřím 170cm a vážím 50kg.
Mockrát děkuji za radu. Jitka
Dobrý den, Jitko, děkujeme za Váš dotaz.
Jako začátečnici bych Vám doporučil buď klasické lyže Inovik 150 Crown – tedy s šupinami, a to v délce (s kterou je spojena jejich tvrdost) 182cm, případně stejné lyže ale s mohérovým pásam – skinem, který zajišťuje jako mdernější technologie lepší odraz na vícero druzích sněhu. Jedná se tedy o klasické lyže Inovik 150 Skin ve velikosti 185cm.
Třetí možností jsou i lyže jiné značky, které nabízíme, a to Atomic s modelem Mover 52 Grip které se případně nabízejí v ještě kratší variantě a to buď 177cm nebo 184cm.
Ideálně bych ale zvolil Inovik 150 se skinem, avšak v ČR už jich aktuálně není mnoho a naskladnění dalších kusů proběhne až ke konci ledna.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den, prosím o radu jaké běžky + boty pro začátečníka, který se po x letech vrací na běžky. Jsem vysoká 179cm a váha 83 kg. Nejsem lyžař, ale na běžkách to před x lety nebylo tak zlé 🙂
Mockrát děkuji
Dobrý den, Jano, děkujeme za Váš dotaz.
Pokud jste začátečník, doporučil bych Vám naše základní lyže s mohérovým pásem – stoupacím skinem, Inovik 150 Skin a to buď v délce 195cm, pokud požadujete opravdu lepší odraz a tím měkčí lyži a nebo naopak preferujete spíše rychlejší a lepší skluznost, tak to bych volil velikost 200cm. Delší varianta ale bude i o malinko náročnější na ovladatelnost.
Pokud si troufáte na o něco sportovnější typ, tak jsou zde v ideální tvrdosti i délce možné lyže Inovik 500 skin, ve velikosti 195cm.
Pokud jde o boty, tak zateplenější a více měkké máme základní typ, Inovik 150, které jsou určitě dostačující pro začátky. O něco techničtější a také lehce tvrdší a sportovnější typ jsou boty Inovik 500, které máme jak v Unisex provedení (černo-modré), které se dělají ve větších velikostech a jsou malinko širší, tak v bílo-černé, dámské verzi.
Záleží tedy na Vás. Obě uvedené řady – 150 a 500 jsou mírně odlišné. Pokud chcete větší pohodlí pro začátky, neváhal bych zvolit produkty z řady nižší. Avšak pokud to již před lety nebylo “tak zlé”, je určitě možné pořídit i sportovnější řadu 500.
S láskou ke sportu,
František, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den, chtěl bych si koupit běžky a jsem začátečník. Uvažoval jsem o běžkách INOVIK 550 za5499k. Měřím 188cm a vážím 109kg.Jestli zvolit délku 202cm nebo207cm. Jestli by byly vhodné pro mně. A ještě bych se rád zeptal, jaké boty by jste mi doporučil k běžkám. Mockrát děkuji za odpověď, Mirek
Dobrý den, Mirku, děkujeme za Váš dotaz.
Pokud by jste se rozhodl pro typ lyže INOVIK 550, tak bych určitě zvolil velikost 202cm v provedení – tvrdosti HARD.
K těmto lyžím bych v ideálním případě doporučil boty INOVIK CL 500.
Pokud jste ale opravdu v začátcích s běžkováním, tak nevím, zda by Vám lyže 550 ihned seděly. Možná bych spíše sáhnul pro INOVIK 500, které jsou o něco stabilnější a především mají větší plochu mohérového pásu, který Vám usnadní odraz. I zde bych ro začátek zvolil spíše kratší a tím pádem i měkkčí lyže, které budou na odraz lepší – tedy v délce 200cm. I zde bych doporučil ty stejné boty.
S láskou ke sportu,
Dobrý den , chci si pořídit běžky nikdy jsem na nich nestala . Vybrala jsem klasiku ,ale potřebovala bych radu jaké typove vybrat a jaké parametry by měly mít. Měřím 160 a vážím 73 , dále jsem přemýšlela o inovativním mat .o kterém se zmiňujete ne o šupinách. Jakou délku holi ? Doporuceni na druh a vel.bot ? Zds vetsi ,ci akorát na nohu? Diky Romana
Dobrý den, Romano, děkujeme za Váš dotaz.
Klasické lyže pro začátečníka by měli mít především vyšší side-cut, což je informace 3 čísel, ukazující poměr vykrojení lyže, tedy šířku ve špičce, středu (u těžiště) a patce.
Poměr se vždy udává oddělen pomlčkou a mají to takto běžky všech výrobců. Čím vyšší čísla, především u špice, tím širší (v milimetrech) lyže a tím stabilnější – větší polocha na sněhu.
Zároveň u lyží pro začátečníka koukáme na ideální tvrdost (jádro) a také “snadnost” používání. Proto například naše začátečnické lyže (Inovik 150) mají vždy vázání Rotefella Basic, které se pouze nacvakává našlápnutím a nemusí se nijak složitě člověk do lyží obouvat a zapínat.
Jak jsem již zmínil, nejvíce důležitý je výběr spárvné délky, respektivě u klasika a především u začátečníka, správné tvrdosti lyže.
Při odrazu je ji potřeba dostatečně protlačit ke sněhu (prošlápnout) a zvládnout se odrazit z co největší plochy odrazové komory. Na té pak člověk má buď šupiny, onu novější technologii mohérových pásů SKIN a nebo klasické stoupací vosky.
Pro vaše parametry bych zvolil lyže Invoik 150 kolem délky 185cm. Záleží pak jen na vás, zda se rozhodnte pro technologii skin či lyže šupinové.
Hole zvolte ideálně v délce 130cm a určitě vám pro začátky bohate poslouží naše Inovik 120.
U bot já osobně volím velikost o malinko větší, ideálně však půl, max jedno číslo a to především kvůli o něco tlustší ponožce, kterou na běžky nosím.
V rámci typu je pro začátečníky vhodná bota také z řady Inovik 150, základní, pohodlná a velmi dobře zateplená a voděodolná.
Věřím, že zvládnete dobře vybrat dané produkty a běžecké lyžování se stane vaší další zálibou.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den, potřebovala bych poradit s délkou běžek a hůlek pro děti. Nejstarší dítě: syn 11 let, 152cm, 36kg. Prostřední dítě: dcera 9 let, 141cm, také 36kg. Nejmladší dítě: dcera 6 let, 128cm, 25kg. Starší děti mají s běžkami již mírné zkušenosti, nejmladší je začátečník. Děkuji.
Dobrý den, Lado, děkujeme za Váš dotaz.
Pro vaše děti bych volil buď lyže INOVIK 130 JR se skinem nebo pro děti i spíše dostačující, s šupinami.
Pro nejstaršího syna:
– lyže: 159cm, – hole: 130cm, tedy už mohou být první velikost dospělých (HOLE INOVIK 120)
Prostřední dítě:
– lyže: 149cm, hole: 120cm (HOLE INOVIK 100)
Nejmladší dcera:
– lyže 139cm, hole 110cm, také Inovik 100.
S láskou ke sportu,
Dobrý den, Františku, chtěla bych běžky se skinem. Jsem běžkový začátečník, ale dobrý lyžař. Na běžkách už jsem stála asi 3x a celkem mi to šlo. Mám 162 cm a 80 kg. Jakou velikost běžek byste mi doporučil? Manžel mi zakoupil Classic 150 skin, ale podle mě strašně vysoké – 2001 cm.
Dobrý den, Veroniko, děkujeme za Váš dotaz.
U výběru délky lyže záleží defakto na 3 faktorech, na které je ideální si odpovědět a poté vybrat.
První věc je určitě Vaše výška, která hraje taky poměrně velkou roli při výběru. Pokud máte 162cm, tak bych se podle výšky rozhodl spíše pro lyže kratší, tedy 185cm, max. 195. – kratší lyže pro Vás budou lépe ovladatelné.
S tím ale souvisí i druhá věc, a to, že je nutné si říci, jaké zhruba úrovně jste běžkař. Souvisí s tím nejen zmiňovaná ovladatelnost, kdy pokud je člověk méně zkušený, je lepší mít spíše o něco kratší lyže a s těmi se poté lépe manipuluje, ale také s tím úzce souvisí poslední důležitá věc. Jde o to, že pokud jste například na přelomu 2 tvrdostí lyže, tak si odpovězte, co je pro Vás důležitější. Na lyži 195cm a větší, která je tvrdší, se mnohem hůře z pásu (skinu) odrazíte, protože lyži dostatečně “neprošlápnete” a tak se nedostane do kontaktu s podložkou (sněhem) celý skin, z kterého se příjemně odrazíte. Pokud naopak zvolíte lyže kratší = měkkčí, budou ovladatelnější a především se lépe odrazíte. V tomto případě Vám ale samozřejmě třecí plocha (skinu) vzroste a tím pádem vám to i o něco pomaleji pojede z kopce (ale opravdu jen o trochu), protože dotyková plocha bude větší.
Záleží tedy především na těchto faktorech a věřím, že na základě tohoto, si určíte, co je pro Vás prioritou a pro takovou délku a tvrdost se rozhodnete.
Určitě bych ale pro Vás používal lyže kratší, než je 200cm. Jako začátečník 185cm, jako pokročilejší klidně ty 195cm.
S láskou ke sportu,
Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně běžek i s vázáním pro syna 9. let, měří 145 cm a váží 35kg. Je úplný začátečník.
Dobrý den, Lenko, děkujeme za Váš dotaz.
Co se týče výběru, jsou v juniorských běžkách na klasiku dvě varianty a to buď s šupinami v odrazové komoře nebo s mohérovým pásem, tzv. skinem. Ten má výhodu v tom, že se z něj dá lépe odrazit na vícero druzích sněhu (přemrzlém i naopak dost mokrém).
Co se týče délky a tvrdosti, tak bych pro syna volil velikost 149cm u šupinových lyží Inovik 130 Crown a 147cm u lyží se skinem – Inovik 130 SKIN. Výběr technologie záleží na Vás. Pokud je naprostý začátečník, tak určitě vyhovují i ta levnější varianta s šupinami.
Pokud jde o vázání, tak to je součástí – je již namontované a v ceně. Jen pozor, pokud už máte nějaké boty, tak aby u nich byla stejná norma podrážky, jako je naše vázání, tedy normy NNN – Rotefella, nikoliv SNS, kterou je druhá, zastaralejší norma, která není kompatibilní s žádným našim vybavením…
S láskou ke sportu,
František, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den , potřeboval bych poradit jaké běžky pro klasiku a boty si u Vas objednat. Jsem pokročilý běžkař . Prosím o nějaký návrh , chtěl bych vyzkoušet běžky s pásy okolo 3000, plus boty a hůlky .
Měřím 176 cm a vážím 65 kg.
Děkuji.
Oprava email je
zak.vesce@seznam.cz
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Pro pokročilé uživatele doporučuji lyže INOVIK 500 SKIN a pro Vaše parametry ideálně v délce 190 či možná lépe 195cm. Ty sice budou o něčo tvrdší, ale záleží tedy, jak pokročilý jste a na co si “troufáte”. Pokud chcete mít jistější odraz, zvolte lyže kratší=měkčí, naopak pro lepší skluz a dynamiku, zvolte k vaší výšce v délce 195cm.
Ze stejné řady, 500, pro pokročilé, mohu doporučit i boty INOVIK CL 500.
Z hůlek můžete zvolit například s 30% poměrem karbonu INOVIK 530 či již s rychloodepínacím poutkem a 50% karbonu – INOVIK 550. Oboje bych dle vašich parametrů volil ideálně ve velikosti 145cm.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Pro pokročilé uživatele doporučuji lyže INOVIK 500 SKIN a pro Vaše parametry ideálně v délce 190 či možná lépe 195cm. Ty sice budou o něčo tvrdší, ale záleží tedy, jak pokročilý jste a na co si “troufáte”. Pokud chcete mít jistější odraz, zvolte lyže kratší=měkčí, naopak pro lepší skluz a dynamiku, zvolte k vaší výšce v délce 195cm.
Ze stejné řady, 500, pro pokročilé, mohu doporučit i boty INOVIK CL 500.
Z hůlek můžete zvolit například s 30% poměrem karbonu INOVIK 530 či již s rychloodepínacím poutkem a 50% karbonu – INOVIK 550. Oboje bych dle vašich parametrů volil ideálně ve velikosti 145cm.
S láskou ke sportu,
František JAKL, expert běžeckého lyžování Decathlon
Dobrý den,
hledám kompletní vybavení na běžky pro syna (jako dárek, asi trochu pozdě). 21 let, 189 cm, cca 82 kg. Na běžkách jezdil (klasicky) od 9 do 15 let. Slušně, základy techniky má. Pak na běžky nebyl čas, ani vybavení. Sportuje, instruktor sjezdového lyžování, vysokohorská turistika, posiluje. Běžky zřejmě využije jen čas od času (většinou turisticky, občas kondičně, z 98% klasicky), spíše je to investice na hodně let. Nikdy si lyže nemazal, bylo to na mně. Ohledně bot – má užší nohu cca 43, s širokými botami (pohorky, tenisky) má trochu problém. Samozřejmě k tomu vázání + hole. Hodně se investuje do sjezdovek a dalších sportů, „doplňkové“ vybavení na běžky by mělo být spíše v cenově „příznivé“ kategorii. Můžete poradit? Nemusí to být 100% na Vánoce, raději i trochu počkat a koupit odpovídající vybavení. Děkuji, Jiří
Dobrý den, Jiří, děkujeme za Váš dotaz. Pro výběr lyží bych určitě neváhal zvolit nějaký typ s technologií SKIN, tedy se stoupacím, mohérovým pásem. Odpadá tak nutnost mazat stoupací vosky a například oproti zastaralejší “technologii” šupin je skin účinější na vícero druhů sněhu. Například lépe funguje i ve více mokrém, natátém sněhu. Pokud jde o ideální model, podle předpokladů a zkušneostí, co píšete, volil bych lyže INOVIK 500 SKIN a to v délce 200 cm, která dobře odpovídá i jeho váze, tedy tvrdost lyže bude dostačující v poměru dobrý odraz/skluz. Vázání je vždy součástí našich lyží a je jak v ceně, tak již namontováno, takže tento artikl Vám jako starost s nákupem lyží odpadá.
Pokud jde o boty, tak rozumím problému s šířkou, respektive s užší nohou. Do naší nabídky se vždy snažíme na danou sezónu zařadit boty užší i širší, pro vyšší nárt i nižší. Doporučil bych vám v ideálním případě boty INOVIK 500, které by měly sedět nejlépe. Pokud by jste chtěl spíše sáhnout po botě levnější, tak jsou k dispozici ještě INOVIK 150, ty jsou ale o něco širší.
Pro hole je možností ještě více. To záleží už spíše na zvolení komfortu, hmotnosti a s tím i cenové kategorie. Každopádně bych pro klasický styl zvolil hole ve velikosti 160 cm. Kratší spíše ne a s tím, že syn asi i rád posiluje, určitě ho může začít bavit jezdit tzv. soupaž, která je nyní velmi populární a dobrá “posilka” na ruce, takže je lepší mít hole takto, ideálně dlouhé. Typově hole dělíme podle složení materiálu tubusu – máme hliníkové, 30% karbonu, 50%, 80% karbonu. Tyto jsou samozřejmě lehčí a více dynamické. Dále lze rozlišovat podle rukojeti a poutka. Základní hliníkové mají obyčejnou plastovou rukojeť a normální poutka. Všechny ostatní typy mají již poutka rukavičková – pohodlnější a rukojeti z umělého či přírodního korku. Nové typy, hole INOVIK 550 a 900 navíc mají velmi praktické, rychlo-odepínací poutka, takže odpadá věčné navlékání se do hůlek. To už ale záleží opravdu na vašem výběru a pouze bych se držel velikosti, kterou jsem vám doporučil. Na kompletní nabídku holí se můžete podívat ZDE a mé doporučení, pokud byste brali výše zmiňované lyže i boty řady 500, jsou hole INOVIK 530 ještě techničtější, či s odepínacím poutkem a lepší dynamikou hole INOVIK 550.
Doufám, že Vám mé rady s výběrem pomohou a pořídíte ideální vybavení. Téměř vše je zatím skladem a tak by jste měl stíhat i do Vánoc. 😉 S láskou ke sportu, František
Zdravím Františku, pro přítelkyni, která s běžkami teprve začíná, ale jinak sportuje, vybírám běžky na klasiku se skinem-do upravené stopy. Rozmýšlím se mezi turistickými Inovik 150 a sportovnějšími 500. Můj dotaz směřuje hlavně na rozdíl ve stabilitě a “jistotě” ve stopě, kdy očekávám, že přestože je začátečník, tak věřím, že se na běžkách nebude ze začátku příliš trápit a půjde jí to. Sám mám sportovnější běžky s krojením 42-45-45 a ze začátku byly hodně vratké, ale rychle jsem si zvyknul. Jsou širší běžky o tolik jednodušší v začátcích? Jakou velikost běžek zvolit u řady Inovik 150 a 500 případně zvolit pro postavu: 172 cm a 65-68 kg. Děkuji
Dobrý den, Jiří, děkujeme za Váš dotaz.
Toto je bohužel poměrně “ožehavé” téma… Těžko říci, jak přítelkyni v začátcích běžkování půjde. Budete asi vědět lépe vy, ale pakliže má předpoklady k tomu, že se do toho tzv. rychle dostane, tak bych se modelu 500 zas až tak nebál. Samozřejmě, je méně stabilní, kvůli sportovnějšímu vykrojení, avšak tato lyže ještě není tak vysoká a dynamická, jako například modely 550 a 900. Jádro lyže je stále dřevěné, ikdyž s vybráním a vzduchovými kanálky, oproti Inovik 150, kde jsme v celé konstrukci v plně dřevěném profilu – jádru.
Pokdu jde o výběr délky a tvrdosti, tak pro uvedené míry bych u modelu Inovik 150 SKIN volil ideálně 185cm pro lepší odraz – lehce měkčí lyže v této délce a pro model INOVIK 500 SKIN vychází ještě více ideálně svou tvrostí i délkou taktéž velikost 185cm.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den, zakoupil jsem běžky BĚŽKY NA KLASIKU 150 INOVIK s vázáním. Pasují na tyto běžky i jiné boty než Inovik? Případně jaké vázání na to tyto běžky pasuje? Děkuji Jiří
Dobrý dem, Jiří, děkujeme za Váš dotaz.
Všechny naše lyže jsou osazené vázáním Rotefella, tedy splňují normu NNN a Prolink. Boty můžete použít jakékoliv s podrážkou tohoto označení. Pro NNN jsou to například veškeré od značky Inovik, Quechua, Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus, atd. a pro normu (podrážku) Prolink jsou to boty od značky Salomon či Atomic, avšak pozor, tyto značky dodávají také podrážky s normou SNS (a SNS Pilot) a to je ta rozdílná, tedy té se vyvarujte.
S označením NNN (či Rotefella) nebo Prolink se ale určitě nesplete a tak nemusíte mít pouze naše boty Inovik.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den, ráda bych koupila běžky a hole pro dceru (11 let, 160cm, 40kg) i s vázním. Běžkuje od mala, ale je to děcko, tak asi se šupinkami. Můžete mi prosím něco doporučit: Děkuji. Kateřina
Dobrý den, Kateřino, děkujeme za Váš dotaz.
Dceři bych doporučil naše dětské lyže Inovik 130 se šupinami a to ve velikosti (na webu kód: 8524781) a to s tím, že váhově tedy spadá ideálně do těch ve velikosti 159cm, avšak výškou a navíc pokud už od mala jezdí, tak by jí více seděly asi ty ve velikosti 169cm, ale ty jsou o něco tvrdší, takže by mohlo hrozit, že se jí bude hůře odrážet, protože je tolik neprošlápne. Skluz (rychlost) bude ale naopak zase lepší. Záleží tedy, na prioritě, zda chcete spíše lepší odraz nebo skluz. Bohužel je dcera na vyšší a k tomu lehčí. U těchto základních lyží více tvrdostí pro jednu délku neděláme.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den, jaký je rozdíl mezi Inovik 150 s pásy a Inovik 500 s pásy? Mají běžky Inovik 150 dřevěné jádro? Předem díky za odpověď.
Dobrý den, Honzo, děkujeme za Váš dotaz.
Lyže Inovik 150 mají celodřevěné jádro, oproti tomu Inovik 500 mají sice také dřevěné, avšak s vyfrézovanámi kanálky, které zajišťují nižší hmotnost a větší dynamiku lyže.
Dalším rozdílem mezi každou řadou (150 a 500) je vázání. U nižšího modelu je základní, Rotefella Basic, které je do lyže přímo navrtané a bota se do něj uchycuje pouhým zacvaknutím (našlápnutím). U modelu Inovik 500 je vázání “rychlo upínací”, a to na lyži nalepé desce (patent NIS) a lze s ním snadno posouvat, měnit těžiště, vyměnit ho bez vrtání do lyže, či posunout si patěnku v případě velké/malé boty. Vázání je při obouvání potřeba ale zacvaknout ručně (tedy shýbnout se a páčkou zavřít).
Lyže se dále liší ještě tzv. side-cutem, tedy lidově řečeno vykrojením/střihem lyže. To je poměr šířky v oblasti špičky, středu a patky.
Čím nižší čísla jsou, tím je daná lyže úzká. Toto číslo je u prvního modelu 51 – 48 – 50 (špička-střed-pata), což zaručuje lepší stabilitu, ale při větších rychlostech zase náročnější ovladatelnost a jakousi “hravost” lyže. Model 500 pak má side-cut v poměru 41 – 44 – 44, tedy lyže jsou znatelně užší.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den, dovolím si navázat a zeptat se na Váš názor. Rád sportuji a v této divné době bych chtěl začít běžkovat. Jsem tedy začátečník, těch pár jízd na lyžařském kurzu před 25 lety nepočítám. Jinak ale sportuji. Tenis, golf, kolo, plavání, sjezdovky… Probírali jsme volbu běžek a váhali mezi modely 150 a 500. Nakonec jsme se přiklonili k 500. Trochu se teď obávám, abych se na těch úzkých běžkách udržel a nebyl zklamán. Neměl bych raději sáhnout po 150? Počítám, že vyjedu tak 10-15 za sezonu, upravené stopy, klasika. Děkuji za Váš pohled. Jirka
Dobrý den, Jirko, děkujeme za Váš dotaz.
S tím, co píšete, bych Vám také doporučil klidně spíše model Inovik 500. Šířka lyže, tedy tzv. side-cut je sice oproti lyžím 150 poměrně znatelně menší – tj. užší, ale lyže 500 ještě nejsou tak vysoké, jako například vyšší modely (Inovik 900) a tak stabilita, pokud jste už na běžkách jezdil a máte dobré předpoklady z jiných sportu, by pro Vás neměla být problém. Kor pokud plánujete jezdit převážně po upravených tratích (magistrálách), tak tam ve stopě lyže hezky drží a vedou. Lyže Inovik 150 je opravdu poměrně dost pro opravdové začátečníky, kteří ani neplánují se na běžky dostat s takovou periodicitou, jako zmiňujete vy.
Pokud by jste ale i tak byl na “vážkách”, neváhejte se mi osobně ozvat na email frantisek.jakl@decathlon.com a můžeme Vám poskytnout zápůjčku testovacích lyží, které máme primárně v Liberci, tedy pro jízdy v Jizerských horách, ale jsme schopni je i odeslat na vám bližší Decathlon a poté by jste si je mohl například na 3 dny bezplatně zapůjčit a porovnat tak oba zmiňované typy.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den, chci běžky pro manželku. Má 160 nebo 162 cm, 80kg, a chce se šupinkami. Plus hole. Jakou délku lyží a holí? Co mi můžete nabídnout? Děkuji, L. Sádlo
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Pro manželku bych zvolil lyže Inovik 150 Crown a to ve velikosti 182 či ideálně 192cm. Záleží, jak je paní zkušená. Lyže svou tvrdostí by byly lepší ve velikosti 192cm, nicméně ty jsou již poměrně dlouhé na její postavu. Ty kratší jsou ideální, nicméně jsou měkčí, zruba na 65kg, takže budou více prošlápnuté – tudíž pojedou pomaleji. Na druhou stranu se z nich alespoň bude dobře odrážet. Bohužel u těchto základnějších lyží nemáme vícero tvrdostí pro jednu délku. Jádro lyže je jednodušší (v této kategorii/ceně se šupinami) a tak nelze zvolit naprosto přesně, jako například u vyšších modelů se stoupacím pásem (skinem). Pokud jde o hole, tam na klasickou techniku odpovídají ve velikosti 130cm. Pokud je zkušenější, tak může být i 135cm. S láskou ke sportu, František.
Dobrý den, chtěl bych si koupit běžky INOVIK 550 za 5499 Kč Hard, měřím 185cm vážím cca 105kg. Jsem na vážkách jestli si mám koupit 202cm nebo 207 mohl bych požádat o radu? Děkuji
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Z mých zkušeností, bych s Vaší výškou i váhou, zvolil u tohoto typu lyže určitě velikost 202cm.
S láskou ke sportu, František
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaké bych u Vás mohla zakoupit běžky klasiku, pokud měřím 170 cm a vážím 65 kg. Jedná se o začátečníka. Děkuji
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz,
Dospělé běžky na klasiku by měly být dlouhé 20-30 cm nad výšku postavy, kratší jsou ovladatelnější, delší zase skluznější. Důležitým parametrem je váha, je to z toho důvodu, aby se běžkař dokázal odrazit. Pokud by si běžkař vybral dlouhé tvrdší běžky, lyže by neprošlápl a stoupací zónou by se nedostal na sníh a neodrazil. Kratší měkčí by naopak se dotkl odrazovou částí moc a odrážel by se i ze skluzné části, lyže by se prokluzovala a neodrazil by se.
Pro začátečníka bych doporučil spíše lyže se šupinami, jejich výhodou je, že z kopce tolik nejedou díky šupinám, zároveň ale nejedou ani moc po rovině. Nemusíte ale také řešit mazání stoupacími vosky, což je největší výhoda šupinových běžek.
Zde posílám velikostní tabulku délek lyží
50–60 kg => 182 cm
60–75 kg => 192 cm
80–95 kg => 202 cm
více než 90 kg = 207 cm
Velikostně by jste tedy měla mít běžky dlouhé 182 cm. Model bych doporučil Inovik 150, který je vhodný pro začátečníky, zároveň lyže jsou širší, takže zajišťují dobrou stabilitu.