Jak vybrat dalekohled

Dalekohled: pomůcka, kterou můžeme využít všude, kde chceme pozorovat vzdálené předměty, živočichy nebo krajinu. Jeho využití najdeme v mnoha profesích, například u bezpečnostních složek. Bez dalekohledu se neobejde žádný myslivec ani ochránce přírody. Hodí se však i jako doplněk na turistiku nebo pro návštěvníky zoo či nejrůznějších sportovních akcí. Nabízí se tedy otázka, jaký dalekohled na jakou příležitost vybrat. Připravili jsme pro vás článek, kterým vám s tím pomůže.  

Maskáče a dalekohled

MONOKULÁR NEBO BINOKULÁR?

Na začátek je dobré si ujasnit pojmy. Každý asi tuší, že monokulární dalekohled se používá pouze na jedno oko, zatímco dalekohled binokulární slouží pro obě oči.  

Monokulární dalekohled –  Je konstruován na pozorování na větší vzdálenosti, je tedy vybaven větším přiblížením než binokulární. Nicméně s větším přiblížením se zmenšuje zorný úhel a především při pozorování se zvětšením více než 12× se do obrazu přenáší i sebemenší chvění rukou. Monokulární dalekohledy se z toho důvodu používají v kombinaci se stativem. Tyto dalekohledy si tedy pořizují lidé jako například ornitologové, fotografové pro fotografování na větší vzdálenosti nebo policie především pro konkrétní činnosti a účely. 

Binokulární dalekohled – Pozorování binokulárním dalekohledem je pohodlnější, jako zdánlivá nevýhoda se může zdát menší přiblížení, nicméně právě díky menšímu přiblížení není k pozorování nutný stativ. Další výhodou je větší zorný úhel, který určitě oceníte při pozorování pohybujícího se cíle.

PŘIBLÍŽENÍ ANEB JAK SE ZNAČÍ DALEKOHLEDY

Pro správný výběr dalekohledu je dobré vědět, co znamenají čísla, kterými se jednotlivé typy dalekohledů značí. Každý dalekohled má dvoučíselné označení, například: 8×25, 10×26, 10×42, 8×56 nebo i 20–60×60

První z čísel označuje přiblížení (zvětšení). Například u dalekohledu se zvětšením 10× a při pozorování na 1000 m nám bude připadat, jako bychom předmět viděli na vzdálenost 100 m. Čím větší bude zvětšení, tím horší obraz. U ručních dalekohledů bych vám doporučil zvětšení maximálně 12×, při větším zvětšení je ideální použít stativ nebo jakoukoliv jinou oporu.  Na druhou stranu platí, že čím je přiblížení menší, tím je obraz kvalitnější. 

Druhé číslo znamená průměr předních čoček objektivu (čím větší, tím kvalitnější obraz). Čím je také číslo větší, tím lepší světelnou propustnost dalekohled má, a tím je také vhodnější do zhoršených světelných podmínek (šero, noc, mlha). Laicky řečeno, čím je přední čočka dalekohledu větší, tím více světla dokáže zachytit a je déle vidět. 

Dalekohled a maskovací síť
Pozorování dalekohledem

Dalším faktorem pro výběr dalekohledu může být samozřejmě i velikost nebo četnost použití. Bude vaším favoritem skladný dalekohled „do kapsy“, univerzální dalekohled nebo myslivecký dalekohled na pravidelné použití?

A CO KDYŽ NOSÍM BRÝLE?

Dobrá otázka. Všechny dalekohledy, kromě nejzákladnějších modelů mají nastavitelné neboli posuvné očnice, tudíž vám nebude dělat problém dívat se skrze dalekohled i s nasazenými brýlemi. Brýle nejsou pro pozorování žádným omezením!

Pokud si chcete sledování zvěře užít opravdu nepozorováni, vybavte se také maskovací plachtou nebo sítí, případně se oblečte do maskovacích vzorů. Jestliže se chystáte s dalekohledem v ruce strávit delší dobu, může se vám hodit skladná židlička nebo trojnožka. A pokud přemýšlíte kdy se ideálně vydat na výlety do přírody, podívejte se na článek mého kolegy Vaška Červen: měsíc myslivosti a ochrany přírody.

Doufám, že se již nyní orientujete v základních parametrech, podle kterých si vyberete ten pravý dalekohled. Přeji vám spoustu dobrodružných chvil s dalekohledem, ať už pozorujete zvěř či krajinu, rekreačně či profesionálně.

Filip Razák
Každé prázdniny a téměř každý víkend jsem jako malý trávil u prarodičů. Tím, že jsou oba moji dědové myslivci, objevil jsem pod jejich vedením lásku k přírodě a také k nádhernému koníčku – k myslivosti. Čas strávený v lese a blízko přírodě je skvělý relax, který mě nabíjí energií. V Decathlonu pracuji od října 2017. Začínal jsem v Liberci na oddělení běhu a kolečkových bruslí. Po roce a půl jsem dostal šanci stát se vedoucím oddělení přírody, kde jsem se našel a mohl spojit svou celoživotní zálibu s prací. Díky Decathlonu mám já i moji kolegové možnost testovat produkty značky SOLOGNAC v terénu. Právě díky těmto zkušenostem dokážu lépe poradit s výběrem správných produktů komukoliv, kdo náš krásný obchod navštíví.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.8 / 5. Počet hodnocení: 9

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

čiětění a olejování zbraní
Jak vyčistit loveckou pušku

Jak vyčistit loveckou pušku

Jak vyčistit loveckou puškuMyslivecká či lovecká praxe vyžaduje nejen pořízení správného, kvalitního vybavení, ale zahrnuje především pečlivou péči o něj. U loveckého vybavení jako jsou zbraně to platí dvojnásob. Špatná nebo nedostatečná údržba může vést k mnohem...

myslivecký dalekohled
Jak správně nastavit dalekohled

Jak správně nastavit dalekohled

Jak správně nastavit dalekohledSeřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!