Jak vybrat florbalovou hůl

Možná máte doma malého začínajícího florbalistu nebo florbalistku, možná jste se sami rozhodli začít s touto kolektivní hrou, nebo chcete oprášit své florbalové dovednosti. Pak budete pravděpodobně potřebovat vybrat nové vybavení, aby vaše výkony byly co nejlepší. Florbal je kolektivní hra, ke které není zapotřebí velké množství vybavení a pořízení jednotlivých věcí vám rozhodně neudělá díru do peněženky. Stačí mít pořádné sálové boty, sportovní oblečení, florbalový míček a nejdůležitější věc z celé výbavy – florbalovou hůl. Ačkoliv může výběr hole vypadat jako brnkačka, realita je jiná. Při výběru správné florbalové hole musíte myslet na několik pravidel a parametrů, nejen aby se vám dobře hrálo, ale také abyste předešli možným zdravotním problémům. Nevíte si s výběrem rady? Pojďte se tedy se mnou podívat, co je pro výběr florbalové hokejky nejdůležitější.

Lucie Linhartová
19/03/2021
Rada

PRAVÁ NEBO LEVÁ?

Prvním a nejdůležitějším parametrem při výběru florbalové hole je zahnutí čepele. Hokejky se vyrábějí ve dvou provedeních – se zahnutím vlevo a vpravo. Jakou si vybrat? Poznáte to podle toho, jak hokejku držíte. Ruka, kterou máte na holi položenou níže určuje zahnutí čepele na hokejce. To znamená, že pokud držíte hůl dole levou rukou, je pro vás správné levé zahnutí čepele. A naopak, pokud máte níž pravou ruku, vyberte si variantu s čepelí zahnutou doprava. 

Můj tip: Často se setkávám s otázkou, jak tento parametr zjistit u dítěte, které třeba drží hokejku v ruce poprvé. Jednoduše. Pošlete dítě zametat a sledujte, jak drží v ruce koště. Měli byste mít hned jasno!

DÉLKA

Druhým parametrem, který je důležitý pro účelnou a přesnou hru, je správná délka hole. Když si hůl postavíte vedle sebe, musí svírat pravý úhel s podlahou a horní část shaftu (tyč hole) by měla dosahovat přibližně po pupík. S příliš dlouhou holí by se vám hůře manipulovalo a bylo by to znát především na pomalejší práci s míčkem a dost možná i na horší střelbě. Ani s příliš krátkou holí byste si moc nepolepšili. Kromě menšího dosahu a neflorbalového pohybu s míčkem v tomto případě při dlouhodobém používání hrozí i problém s bolestmi zad nebo dokonce svalová dysbalance zádových svalů. 

Můj tip: Florbalové hole by měly dosahovat přibližně do středu břicha. U dětí je však možné zvolit o něco delší variantu.

TVRDOST

Další rozhodující parametr, který je potřeba sledovat, je tvrdost neboli FLEX hole. Označuje se čísly, a to na škále od 23 do 40. Toto číslo určuje, o kolik mm se tyč (neboli shaft) prohne při zatížení 30 kilogramy. Čím je číslo vyšší, tím je hůl měkčí a pružnější. Naopak nízké číslo flexu znamená hole tvrdší. Nevíte, která hodnota je pro vás ta pravá? Tvrdé hole jsou většinou doporučovány spíše pro zkušenější hráče. Umožňují větší razanci při střele a jsou vhodné pro silové typy hráčů. Měkké hole jsou naopak vhodné pro děti a začátečníky, protože se s nimi lépe ovládá míček.

Pokud nepatříte ani do jedné z kategorií, zvolte střední rozmezí hodnot – od 27 do 30. Hole s tímto označením flexu jsou ideálním kompromisem mezi razancí střely a ovladatelností míčku. V případě, že vybíráte hůl pro své dítě nebo pro jakéhokoliv začátečníka, doporučuji vybrat hůl s flexem vyšším, ideálně od 31 výše. 

Florbalové hole by měly dosahovat přibližně do středu břicha. U dětí je však možné zvolit o něco delší variantu.

MATERIÁL

Posledním faktorem, na který je dobré se ohlížet, je materiál, z něhož je hůl vyrobena. Nejčastěji se používá kompozit a karbon, méně často pak plast. Plast je z těchto tří materiálů nejlevnější, což se odráží i na výsledné ceně těchto hokejek. Ty jsou vhodné pro nejmenší hráče, nejen díky své pružnosti, ale i z důvodu častějších výměn s tím, jak dítě roste, kdy není pořízení nové hokejky tak finančně náročné. Nabízíme i plastové hole, které lze zkrátit na požadovanou délku podle výšky dítěte. 

Kompozitní materiál je základem pro kvalitní florbalové hole. Kompozit je odolný a pevný, takže hole z tohoto materiálu zastupují na stupnici flexu střední až nižší hodnoty, a jsou tak vhodné pro pokročilé hráče. Posledním materiálem je karbon, který se vyznačuje zejména nízkou hmotností. Z tohoto důvodu jsou karbonové hole určené hlavně pro profesionální hráče.

Pokud patříte mezi zkušenější hráče a kromě rekreačního hraní a tréninků se účastníte i zápasů a turnajů, vaše hůl by měla být pro tyto účely certifikovaná Mezinárodní florbalovou federací (IFF). S holemi nesoucími toto označení můžete hrát na soutěžích podporovaných a pořádaných Českou florbalovou unií. Tuto certifikaci najdete u karbonových a kompozitových holí, u plastových nikoliv. 

Ať už patříte mezi začátečníky nebo profesionály, děti, juniory nebo dospělé, ať už hrajete rekreačně pro radost, nebo máte vyšší ambice, každopádně potřebujete správnou hůl, která vám bude vyhovovat a s níž budete podávat co nejlepší výkony. Pokud ještě stále váháte, jakou hůl si zvolit, nebojte se zeptat! Já i mí spoluhráči vám rádi přihrajeme další rady a tipy!