Jak vybrat naviják

Výběr navijáku je pro rybáře jeden z nejdůležitějších aspektů a každý rybář klade na toto vybavení speciální důraz. Naviják může být alfou a omegou pro správné a úspěšné zdolání ryby. Naopak špatný výběr může být důvodem k neúspěchu, může vést ke ztrátě ryby či k obtížné manipulaci s prutem a podobně. Abyste si vybrali správný naviják, který bude vyhovovat vašemu typu rybaření, připravil jsem pro vás tento článek, který vám s výběrem pomůže!

naviják s přední brzdou

Dělení navijáků

Navijáky se dělí do dvou základních skupin: podle rybolovné techniky, kterou rybář preferuje, což může být například kaprařina, feeder, lov sumců nebo mořský rybolov, a podle brzdy, kterou na různé techniky rybolovu používáme. Brzdy mohou být přední, zadní, bojové a volnoběžné. Samostatnou jednotkou pak jsou speciální navijáky, jako například multiplikátory nebo navijáky na muškaření. 

Navijáky dle typu brzdy

Prvním možným atributem při výběru může být typ brzdy. Existují 4 typy:

Navijáky s přední brzdou – tento typ je mezi rybáři nejpoužívanější. Je to především kvůli jejich univerzálnímu využití, kdy se dají použít pro všechny druhy rybolovu od kaprařiny přes lov přívlačí až po sumcařinu. Dalším důvodem je jejich brzdná síla, která je větší než u navijáků se zadní brzdou. Přední brzda zároveň slouží jako jištění cívky a jejím odšroubováním lze cívku vyjmout. Naopak při utahování brzdy zvyšujeme brzdnou sílu navijáku.

Navijáky se zadní brzdou – tyto jsou méně používanou variantou oproti navijákům s brzdou přední. Brzdná síla je zde menší a navijáky se hodí spíše pro chytání jemnějšími technikami, jako feeder nebo plavaná. Tento typ brzdy je pro někoho snadněji ovladatelný a hodí se pro začínající rybáře nebo pro děti právě díky snadné manipulaci. Brzda je umístěna nejčastěji na zadní straně zespodu navijáku a ovládáme ji otáčením doprava a doleva, čímž zvyšujeme nebo snižujeme brzdnou sílu navijáku.

Navijáky s bojovou brzdou – tato varianta je velmi podobná navijákům se zadní brzdou. Liší se v tom, že mají na spodní částí těla malou páčku, díky které je rybář schopen rychle reagovat na výpady ryby. Tím umožňuje rybáři rychlé reakce a plynulé ovládání brzdy. Tento typ navijáku se hodí spíše pro lov přívlačí či feeder nebo na plavanou.

Navijáky s volnoběžnou brzdou – tento typ, jinak nazýván také „baitrunner“ je kombinací různých typů brzd. Přední brzda je nastavena na souboj s rybou a druhá brzda je připravena na samotný záběr, kdy umožňuje plynulé odvíjení vlasce z navijáku a ryba nám tak nestrhne prut do vody. Na zadním těle navijáku je páčka, kterou přepínáme z jedné polohy – funkce přední brzdy – na druhou polohu – funkci brzdy volnoběžné. Její citlivost pak nastavujeme zadní brzdou. Tento typ se nejvíce hodí k lovu kaprů, ale lze ji použít i k lovu na feeder.

naviják se zadní brzdou
rybářský naviják

Navijáky dle rybolovné techniky

Druhou oblastí, dle které lze naviják vybrat, je rybolovná technika, kterou rybář preferuje. Zde se zaměřujeme zejména na velikost cívky. Navijáky se zpravidla označují třímístným nebo čtyřmístným číslem a lze je rozlišit do tří kategorií:

1000–4000 – navijáky s tímto označením jsou vhodné na lov přívlačí, feeder či plavanou.

5000–14 000 – tento typ se hodí převážně na lov kaprů.

6000 a větší – tyto navijáky se používají primárně na sumcařinu

Obecně platí, že čím větším číslem je naviják označený, tím je robustnější a větší a proto musíme velikost navijáku přizpůsobit nejen rybolovné technice, ale také velikosti prutu.

Multiplikátory

Předposledním typem jsou multiplikátory. Jsou to navijáky s robustním tělem a slouží k chytání především kapitálních úlovků. Nejčastěji se tak využívají v mořském rybolovu, pilkování nebo sumcařině. Osa cívky multiplikátoru je kolmo k prutu, na rozdíl od předchozích typů navijáků, a montuje se z horní strany prutu. Většina těchto navijáků není moc určena k nahazování, ale menší modely to umožňují. Díky robustnímu tělu snese naviják hrubé zacházení, výpady ryb či silný tah ryby při jejím zdolávání. 

Navijáky na mořský rybolov

Tyto navijáky jsou podobné navijákům na sumcařinu. Mají robustní tělo a mohou to být buď přímo multiplikátory nebo navijáky větších velikostí. Nejvíce se odlišují svou povrchovou úpravou, který zajišťuje, že naviják nepoškodí mořská sůl a s tím spojené agresivní prostředí mořské vody. 

Toto byl základní výčet typů navijáků, se kterými se můžete setkat. Obecně je tedy důležité vědět, jakou technikou budete lovit, přihlédnout i k vašim zkušenostem, zda jste začátečník, či už máte s rybolovem nějaké zkušenosti, a také k velikostem jednotlivých navijáků a prutů. A máte vybráno!

navijáky na mořský rybolov
Tomáš Končický
Do Decathlonu na Černém Mostě jsem přišel v roce 2017. Z tamní party lidí se brzy stala moje druhá rodina, a tak se pro mně z původní brigády při škole Decathlon proměnil v práci na plný úvazek. K rybaření mě přivedl děda s tátou, se kterými jsem už odmala jezdil na Labe, Sázavu a jiné revíry. Nejvíce preferuji kaprařinu, plavanou a přívlač, ale v poslední době jsem propadl také feederu. V budoucnu bych si chtěl vyzkoušet i jiné specifické techniky rybolovu. Mimo rybařinu mě baví snad všechny sporty, ať už je to hokej či fotbal, který jsem hrál závodně, nebo turistika, jízda na horském kole, vodáctví a jiné. Jsem opravdu sportovně multifunkční.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

rybář s úlovkem
Vícedenní rybolov

Vícedenní rybolov

Vícedenní rybolovKdysi někdo prohlásil, že čas strávený na rybách u vody se do života nepočítá a proto je pro každého rybáře svátkem, když se může vypravit k vodě na vícedenní rybářskou výpravu. V tomto krátkém článku se vám pokusím shrnout vše potřebné, bez čeho...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!