Jak vybrat plavecké brýle

Chcete začít plavat a nevíte, jaké plavecké brýle si vybrat? V tomto článku se podíváme na základní kritéria, podle kterých je třeba se při výběru řídit. Nejprve si musíte položit několik otázek: Jak často budete plavat? Jste rekreační plavec, nebo závodník? Budete plavat venku, nebo v krytém bazénu? Vybíráte brýle pro dospělého plavce, nebo pro dítě? Pojďme se na jednotlivé parametry podívat blíže!

plavkyně v bazénu

Skla

Skla brýlí vybírejte na základě toho, zda se chystáte plavat spíše venku, nebo uvnitř. Na plavání venku se hodí tři typy skel, která dobře odráží světlo a tím poskytují očím větší komfort:

Zrcadlová skla – ideální skla na plavání venku. Mohou mít i lehké zabarvení do zlata, modra, růžova nebo červena, jde však pouze o designovou záležitost, která funkčnost brýlí nijak nemění.

Kouřová skla – ideální varianta, pokud preferujete světlejší typ skel. Tato skla snižují celkový jas barev bez nadměrného zkreslení.

Polarizovaná skla – modrá skla, která jsou navržena tak, aby snižovala oslnění od vody a zajistila tak dobrou viditelnost v ostrém světle. 

Pokud se chystáte plavat spíše v krytém bazénu, budou pro vás vhodnější jiné kategorie skel:

Čirá skla – tato skla jsou ideální do vnitřních bazénů, které nejsou příliš osvětlené.

Barevná skla – oranžově nebo žlutě zbarvená skla dávají plavci pocit, že je všechno v bazénu čisté a jasné, protože eliminují z barevného spektra modrou barvu

Nosník

Při výběru berte ohled i na nosník brýlí. Existují tři typy:

Nastavitelný nosník – tento nosník má několik drážek, díky kterým je možné očnice přiblížit nebo oddálit. Většinou se vyrábí z měkkého plastu.

Vyměnitelný nosník – výhoda tohoto typu spočívá v tom, že si můžete vybrat z několika velikostí, které často bývají součástí balení. Tyto nosníky jsou vhodné především pro plavce, kteří mají oči blíže u sebe nebo naopak dále od sebe

Pevný nosník – tento nosník se nedá nijak nastavit. Vyrábí se z měkkého plastu, takže se dobře přizpůsobí obličeji plavce.

Těsnění očnic

Dalším kritériem, které je důležité i pro začínající plavce, je těsnění očnic. 

Bez těsnění – brýlím bez těsnění se říká skořápky nebo švédské plavecké brýle. Jsou většinou závodní, takže mají nízký profil, aby kladly při plavání co nejmenší odpor. Nejsou však příliš pohodlné a někdy mohou způsobovat i bolestivé otlaky.

plavání v bazénu
Neoprenové těsnění – tyto brýle mají kolem očnic slabou neoprenovou vrstvu. Toto těsnění je měkké a zajišťuje pohodlí, ale má nižší životnost. Proto se brýle s tímto těsněním hodí na méně intenzivní používání

Silikonové těsnění – jde o nejběžnější typ těsnění. Silikon je antialergenní a příjemně sedí na obličeji. Navíc nepraská a má poměrně dlouhou životnost.

pásek u plaveckých brýlí

Zkoušení a správná velikost

Pokud jste si ujasnili své požadavky dle parametrů výše, můžete vyrazit do kamenné prodejny a vybrané brýle si tam vyzkoušet. Je velmi důležité koupit si brýle ve správné velikosti. Jak ji poznáte? Vezměte brýle, pásek nenatahujte přes hlavu a pouze si přitiskněte očnice na oči. Pokud se na nich samy udrží alespoň dvě vteřiny, je velmi pravděpodobné, že jste trefili správnou velikost. Pak si brýle vyzkoušejte i s nataženým páskem přes hlavu, abyste posoudili jejich celkový komfort. 

Nastavení pásku

Plavecké brýle se liší i podle podoby pásku, který se přetahuje přes hlavu: 

Jednoduchý pásek – může být úzký nebo se vzadu rozšiřovat. Brýle se díky němu rychle a snadno nasazují, takže se používá hlavně u dětských brýlí.

Dvojitý pásek – tento typ se lépe nasazuje na hlavu, oba pásky je možné posouvat nahoru a dolů a lépe tak nastavit nejpohodlnější pozici.

Rozdvojený pásek – zlatá střední cesta, pokud se nedokážete rozhodnout, který pásek je pro vás lepší. Od očnic je pásek spojený a na zadní straně se rozpojuje. Výhodou je snazší manipulace a lepší držení na hlavě

Věřím, že pokud se budete řídit těmito parametry, při výběru se nespletete a pořídíte si brýle, s nimiž se vám bude plavat jedna radost. Důležité je především ujasnit si, kde a jak často budete plavat, a podle toho pak vybírat brýle z vhodných materiálů poskytující odpovídající pohodlí. Tak hurá do vody!

Kristýna Fišarová
V roce 2018 jsem se podílela na otevření opavské prodejny a tím začala moje cesta v Decathlonu. Jelikož mám ráda zimu a všechny sporty, které k ní patří, začala jsem v týmu Wedze a vodních sportů v kombinaci se zákaznickým servisem. V létě nadcházejícího roku jsem dostala na starost tým a celé oddělení vody. K vodním sportům jsem měla vždycky blízko a díky Decathlonu jsem si zamilovala i ty sporty, které jsem do té doby neměla možnost vyzkoušet. Mezi ně patří hlavně paddleboarding. Mimo jiné hraju závodně lední hokej, aktivně se věnuji crossfitu a moji dlouholetou vášní je běžecké lyžování, které mám v Opavě také na starost.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Jak vybrat paddleboard

Jak vybrat paddleboard

Jak vybrat paddleboardStand up paddle (SUP) nebo také paddleboard je poměrně nový sport, který se začíná těšit velké oblibě. V posledních letech zažívá nevídaný rozmach. Také díky vývoji technologií, které dovolí vzít si celý SUP jako batoh, který není větší než...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!