Jak vybrat sjezdové lyže – přehled materiálů

V článku Jak vybrat sjezdové lyže jsem vás provedl složitým procesem výběru lyží. Vzhledem k tomu, že materiálů, které se na výrobu lyže používají, je skutečně mnoho, sestavil jsem pro vás přehled téměř všeho, co můžete v lyži najít. Zároveň jsem i popsal jednotlivé vlastnosti každého materiálu, abyste si mohli zvolit ty, které skutečně podtrhnou váš styl a budou pro vás dokonalým parťákem na sjezdovce.

Zadní část lyží

Jádro

Jádro je jakási kostra lyže. Materiálů pro jeho výrobu není mnoho, ale o to důležitější je jejich správná volba. V moderních lyžích můžete nalézt následující:

Polyuretanová pěna – PU pěna je velice poddajná, měkká a také cenově dostupná. Lyže jsou tedy konstruované pro lepší ovladatelnost, ale nedokážou dost dobře podpořit při vyšších rychlostech. Je to také cenově nejdostupnější materiál jádra. 

Dřevo – Dřevěná jádra jsou velice variabilní. Záleží nejen na tloušťce, ale také na konkrétním dřevě. Měkčí a levnější dřevěná jádra se vyrábí například z topolu, naopak tvrdší a dražší jsou nejčastěji vyhotovena z buku. Dále můžete v lyži nalézt nejrůznější kombinace měkkých a tvrdých dřev v různých poměrech. Obecně lze říci, že dřevěná jádra tvrdí lyži a ty nejměkčí jsou tužší než PU jádro. Nutno počítat s vyšší pořizovací cenou.

Kámen – Abychom měli soupis materiálů kompletní, musíme uvést i kámen. Jádra z tohoto netradičního materiálu jsou specialitou jen několika málo firem. Jedná se o luxusní lyže a vyrábí se buď na zakázku nebo ve velmi omezeném množství kusů.

Výztuhy

Nezřídka se navíc u lyží používají výztuhy, které mají za cíl lyži ještě více vytvrdit. Ta pak odolá i skutečně velikým silám, které na ni v průběhu oblouku ve vysoké rychlosti působí. Mezi nejčastější výztuhy patří:

Skelná vlákna – Nejčastěji používaný materiál. Je lehký, relativně levný a pevný. Úroveň tvrdosti pak dále ovlivňuje způsob vinutí vlákna (biaxiální, triaxiální, quadriaxiální).

Karbon – Karbonové výztuhy jsou pevné, pružné a velice lehké. Zároveň dobře odolávají tlaku. Jejich velkou nevýhodou je pořizovací cena, která bývá o dost vyšší než je tomu u skelných vláken. 

Flax (lněné vlákno) – Flax je tužší než skelné vlákno, ale je také podobně drahý jako karbon. Lyži dodává skvělé tlumící vlastnosti. 

Kevlar – Výztuhy z tohoto materiálu jsou velice pevné a lehké. Je však potřeba počítat s opravdu vysokou cenou.  

Titan – Vlastnosti titanu jsou velice podobné kevlaru. Je velice lehký a pevný. Zároveň disponuje velice dobrými tlumícími vlastnostmi. Co se týče ceny, lze ho i zde přirovnat ke kevlaru. 

Titanal – Je často prezentován jako slitina hliníku s titanem či přímo titan. Nutno podotknout, že nejde zdaleka o stejné materiály.  Titanal je slitina hliníku (přes 88 %), zinku (7 %) a dalších prvků. Jeho velkou výhodou je, že i v tenké vrstvě odolává tlaku ve všech směrech.

Grafen – Grafen se používá u velice sportovních lyží. Kromě jeho nízké hmotnosti je také vyhledávaný pro svou pevnost.

Závodní lyžař
Lyžařka na manšestru

Skluznice

Poslední částí lyže, na kterou se zaměříme je skluznice. Zde není důležitý pouze materiál, ale také způsob provedení. Nejčastěji naleznete jeden ze tří způsobů, tedy extrudovanou, sintrovanou nebo grafitovou. 

Extrudovaná – Měkčí skluznice s větším množstvím pórů. Absorbuje více vosku a nemusí se tak často voskovat. Zároveň je i snadno brousitelná. Díky menším nárokům na údržbu a levnějšímu provedení ji najdete spíše u ekonomičtějších modelů. 

Sintrovaná – Skluznice s větší molekulární hustotou a méně póry. Je velice odolná vůči poškrábání a bude také rychlejší. Nejčastěji se používá pro střední a vyšší kategorie lyží, čemuž odpovídá i vyšší cena. Ale pozor, tyto lyže je potřeba častěji voskovat. 

Grafitová – Vyrábí se tak, že se do sintrované skluznice přidá příměs grafitu. To má za účinek zlepšení kluzných vlastností a lepší absorpci vosku. Používá se u opravdu drahých modelů. 

Materiály, ze kterých se vaše lyže skládá jsou důležité, ale zdaleka to není jediný důležitý parametr pro jejich výběr. Záleží na dalších aspektech, jako například konstrukce lyže, vykrojení, šířka lyže a další. Pro kompletní výběr lyží se podívejte na můj článek Jak vybrat sjezdové lyže. Přeji vám hodně radostných chvil na svahu i mimo.

Michal Bodický
V roce 2019 jsem nastoupil do Decathlonu v Brně-Modřicích, kde mohu zúročit své zkušenosti z oblasti lyžování a snowboardingu. Ty jsem nabyl při působení v půjčovnách, servisech či jako instruktor přímo na sjezdovce. Z kopce dolů jsem se po sněhu spouštěl již na všech možných i nemožných výmyslech včetně více než 50 modelů lyží a přes 10 různých snowboardů. Aktuálně jsem součástí Wedze týmu, kde mohu své znalosti a zkušenosti předávat ostatním kolegům na našich prodejnách. Kromě toho jsem v životě vyzkoušel ať už v rámci tréninků, či soutěží, tenis, volejbal, tae-kwon-do, fotbal, motorsport (automobilové orientační soutěže), abych v 17 letech zakotvil u futsalu, který je mojí největší vášní dodnes.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Lyžování
Jak se obléct na lyže a snowboard

Jak se obléct na lyže a snowboard

Jak se obléct na lyže a snowboardNení žádným tajemstvím, že správné oblečení na horách je jeden z hlavních předpokladů pohodlného a bezpečného sportování na sněhu. Pokud se oblečete správně, můžete si užívat zimní radosti nehledě na teplotu i počasí. Naopak, pokud...

Výběr lyžařských bot
Jak vybrat lyžáky

Jak vybrat lyžáky

Jak vybrat lyžákyV minulém článku jsem vám sepsal mé rady Jak vybrat sjezdové lyže. S těmi se neodmyslitelně pojí také lyžáky, které musí s lyží ladit. A teď samozřejmě nemluvím o barvě. Správné lyžáky můžou podtrhnout vlastnosti lyží a pomoci lyžaři vyladit jeho...

Sjezdové lyžování
Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyžeLyžování je nejoblíbenějším zimním sportem u nás a pátým nejoblíbenějším sportem vůbec. Každoročně se téměř pětina Čechů vydává na hory, ať už na ty tuzemské, nebo do zahraničí, aby si užili sportování na sněhu. K tomu, abyste si lyžování...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!