Jak vybrat trucky na skateboard

Trucky představují součásti skateboardu, které mívají nejdelší životnost. Z toho důvodu je důležité si je vybírat obzvlášť pečlivě, protože s vámi budou opravdu dlouho. Cílem tohoto článku je pomoci vám s výběrem trucků, které nejlépe odpovídají vašemu stylu jízdy, pokročilostní úrovni a fyzickým vlastnostem. 

kolečka a trucky na skateboard

Z čeho se skládá truck

Pro začátek je dobré si představit, co to vlastně truck je a z čeho všeho se skládá. Klasický truck má 5 částí: kingpin, hanger, osu, baseplate a bushingy

Osa – jedná se o díl umístěný symetricky po obou stranách hangeru, k němuž jsou připevněna kolečka a ložiska (ta jsou uvnitř koleček). 

Můj tip: Když se vám při nasazování na ložisko kolečko zasekne a nedokážete s ním hnout, můžete ho nasadit nadoraz tak, že kolečko nasadíte na osu a pořádně zatlačíte proti hangeru.

Bushingy – jinak též silentbloky, jsou uretanové kroužky kolem čepu. Fungují podobně jako pružiny a přenášejí tlak z nohou do trucků, čímž umožňují zatáčení na skateboardu

Hanger – trojúhelníková součástka, kterou prochází osa. Hanger musí odolat nárazům, protože právě hanger slouží ke grindování. Různé druhy grindů – například smith, feeble nebo crooked – vedou k tvorbě vrypů na hangerech, které jsou způsobeny opakovaným namáháním jednoho místa. Já osobně mám rád, když jsou trucky trochu „sjeté”, protože skateboard pak při grindování díky vyryté drážce lépe drží rovnováhu. Vytváří se tak sweet spot, který umožňuje grindovat i několik kilometrů. 

Baseplate – jde o plochou kovovou část, která se přišroubovává k desce. Právě tady se dotýká kingpin, hanger a skateboardová deska. Má velké rozměry, a proto zlepšuje distribuci váhy. Právě distribuce váhy zaručuje vyšší stabilitu a zajišťuje, že se nárazy rozloží rovnoměrně po celé délce trucku namísto toho, aby působily na jedno místo.

Kingpin – tento kovový čep prochází mezi bushingy, neboli silent bloky, a spojuje hanger s baseplatem. Na konci kingpinu je matice, kterou můžete upravovat míru stlačení bushingů, což má přímý vliv na ovladatelnost skateboardu. Čím více ji utáhnete, tím těžší pro vás bude zatáčet pomocí váhy těla. Naopak pokud matici utáhnete méně, tím bude zatáčení snadnější a „měkčí”. Než se rozjedete nadzvukovou rychlostí, pořádně trucky utáhněte! Povolené trucky mají při vysokých rychlostech tendenci vibrovat, což nemusí být každému po chuti. 

Můj tip: Pokud jste úplný začátečník, doporučuji pořídit si nejprve kompletní skateboard. Nejen že je levnější, ale na první triky a začátky s technikou vám úplně postačí.

truck na skateboardu
truck na skateboard

Šířka

Nyní už tedy k samotnému výběru. Trucky se obvykle popisují pomocí vnitřní šířky (což je šířka hangeru). Jejich rozměry jsou často udávány v palcích (inch). Převodní poměr na naše staré známé centimetry je 1 palec = 2,54 cm. Některé značky pro vyjádření šířky trucků používají také milimetry. Doporučujeme vždy vybírat trucky s osou o stejné šířce jako má váš skateboard. Trucky samotné by ale měly být o něco užší, než je šířka skateboardu. 

Výška

Druhým atributem je výška trucků. Ty mohou být snížené, klasické nebo zvýšené, ale často je poměrně složité se mezi nimi zorientovat, protože neexistuje jedno jediné rozpětí, které by používali všichni výrobci. Klasické trucky od jedné značky tak mohou být vyšší než zvýšené trucky od jiného výrobce. Čert aby se v tom vyznal, že?

Při výběru výšky trucků tak musíte mít na zřeteli dvě věci: vaši výšku a váhu a velikost koleček. Výška trucků totiž ovlivňuje velikost koleček, která můžete použít. 

Drobnější postava – pokud jste drobnější postavy, doporučuji vybrat nízké trucky, protože vám usnadní popy, což je odrážení tailem o zem během triků. Mezi tailem a zemí bude menší vzdálenost. Nicméně i vyšší jezdci mohou preferovat skateboardy s nízkými trucky, protože triky lze pak provádět rychleji. 

Můj tip: Při otočkách a přetáčení prkna hrozí wheelbite, tedy zadrhnutí kolečka o desku skateboardu. Abyste tomuto zádrhelu předešli, doporučuji společně s nízkými trucky používat maximálně 54mm kolečka. Popřípadě lze tento problém vyřešit vložením distančních podložek mezi trucky a desku. 

T-tool

Na závěr bych rád zmínil jednu nezbytnou pomůcku pro každého skateboardistu. T-tool je totiž něco jako hasák pro instalatéra nebo stetoskop pro lékaře. Díky tomuto nástroji můžete provést veškeré potřebné úpravy trucku. Jeden konec je vybaven klíčem na tři velikosti matic (10, 13 a 14), druhý konec je v podobě imbusového nástavce a poslední konec je vybaven křížovým šroubovákem. Vždy tak u sebe máte potřebné nářadí. 

Teď už si můžete být jisti, že jste vybrali správnou velikostu trucků, tak to rychle jděte rozbalit na svá oblíbená místa!

t-tool
David Sluka
Jmenuji se David a v Decathlonu na Zličíně pracuji již od roku 2016. Na přijímací pohovor jsem tenkrát přijel na longboardu. Nyní tu mám na starost celý poprodejní servis, kde se setkávám nejen se skateboardy, ale i s koly a technickým vybavením na jiné sporty. Už jako malý jsem se zamiloval do jízdy na skateboardu a cruiseru. Život bez prkna na kolečkách si nedokážu představit. Kdykoliv mám čas, a v jakémkoliv počasí, vyrážím jezdit na skateboardu či longboardu, a to i do práce. Mojí další sportovní vášní je aktuálně také cyklistika.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

skateboardista
Jak vybrat skateboardová kolečka

Jak vybrat skateboardová kolečka

Jak vybrat skateboardová kolečkaSkateboardová kolečka jsou jednou z nejdůležitějších částí skateboardu. Zajišťují kontakt se zemí a tím i možnost pohybu vpřed. Protože jsou hlavním prostředkem pohybu, dochází u nich k nejrychlejšímu opotřebení. Je tedy důležité je...

skateboardista ve skateparku
Jak si složit skateboard

Jak si složit skateboard

Jak si složit skateboardPomalu se začíná oteplovat a počasí začíná být čím dál přívětivější. To znamená jediné: kromě cyklistické sezony nás čeká zahájení i té skateboardové, inlinové, koloběžkové – zkrátka té s menšími kolečky. V tomto článku se proto s naším...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!