Jak vybrat vysoké jezdecké boty

Vybrat vysoké jezdecké boty může být pěkný oříšek. V dnešní době najdeme na trhu mnoho variant různých velikostí, ale existuje i možnost nechat si jezdecké vysoké boty vyrobit na míru. Nejlepší je, když si jezdec může boty vyzkoušet. Pokud ovšem nemáte možnost a chcete si boty objednat, se správným měřením to také hravě zvládnete! 

vysoké jezdecké boty

Druhy vysokých jezdeckých bot

Gumové vysoké boty – boty jsou spíše vhodné pro děti nebo pro jezdce, kteří s ježděním začínají nebo nemají vysoké sportovní ambice. Gumové boty se totiž téměř nedokáží přizpůsobit noze a prošlápnutí paty může být velmi nepohodlné. Na druhou stranu jsou jedny z nejlevnějších, jsou nepromokavé a mají vysokou odolnost vůči znečištění. Snadno je otřete navlhčeným hadrem nebo opláchnete pod tekoucí vodou. U jezdců jsou spíše využívány během péče o koně. 

Vysoké boty ze syntetické kůže – boty z „koženky” neboli syntetické kůže jsou vhodné spíše na příležitostné použití. Umělá kůže nemusí vydržet dlouhá léta, protože nedýchá jako pravá kůže a často má tendenci praskat. O boty je potřeba se trochu více starat, abyste prodloužili jejich životnost. Každopádně pokud nejste náročný jezdec, boty z umělé kůže vypadají velmi dobře a dokáží udělat velkou parádu. Výhodou je nižší pořizovací cena než u bot kožených. 

Kožené vysoké boty – nákupem kožených jezdeckých bot nic nezkazíte. Pokud se o ně hezky staráte, vydrží několik let a často vypadají jako nové. Kožené vysoké boty se dokáží maximálně přizpůsobit tvaru nohy a po prošlápnutí jsou velmi pohodlné. Pro každodenní použití je vhodnější zvolit boty se šitou podešví. Jsou o něco odolnější než boty s lepenou, případně navařenou podešví. O kožené boty je dobré pečovat po každém použití, více se dozvíte v našem článku Jak pečovat o jezdecké boty a perka. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Pokud jste ale o koupi rozhodnuti, určitě nebudete litovat. 

Jak se správně změřit

Pokud vybíráte vysoké boty z pohodlí domova, mám pro Vás pár rad, jak se správně změřit, abyste pořídili tu správnou velikost. Nejlepší je, když si oblečete jezdecké oblečení – tedy rajtky, případně i podkolenky. Vezměte si krejčovský metr a sedněte si na židli. Nikdy nezapomeňte změřit obě nohy.

U velikosti chodidla je nejlepší změřit stélku. Pokud jste si vybrali boty s úzkou špičkou, je vhodné vzít o číslo větší velikost. Nejdříve si změřte obvod lýtka. Metr umístěte do nejširšího místa lýtka a utáhněte tak akorát. Neměl by vás  škrtit, ale zase nenechte metr příliš volně. Poté změřte celkovou výšku boty. Tento rozměr měříme od podlahy do podkolenní jamky. Kožené boty se časem prošlápnou a trochu si sednou – tedy sjedou o pár centimetrů dolů. Proto je vhodné podle materiálu volit boty o cca 2-4 cm vyšší, než jste naměřili. Boty z měkké kůže se přizpůsobí o něco rychleji a sednou si mnohem více než boty z kůže tvrdší.

A to je vše! Teď již znáte správné rozměry a můžete se pustit do samotného výběru. Na trhu najdete mnoho modelů v různých barevných variantách. Velmi dobrou vlastností je šněrování, které perfektně dotvaruje botu. Vybírat můžete i podle umístění zipu.

vysoké jezdecké boty
Patricie Nejedlá
V Decathlonu pracuji od listopadu roku 2021. Dělám sportovního poradce v Jihlavě na oddělení přírody a kolečkových sportů, ale nejvíce se pohybuji v oddělení jezdectví. Každý den se snažím předávat zákazníkům vlastní zkušenosti. Kolem koní se pohybuji od malička, ale aktivně jezdím cca 11 let. Věnuji se závodně parkurovému skákání. Dlouho jsem hledala sport, který by mě bavil a naplňoval – jezdectví je přesně to, co jsem vždy hledala.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 6

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Výběr jezdeckého kroužku
Jak vybrat jezdecký klub a kroužek

Jak vybrat jezdecký klub a kroužek

Jak vybrat jezdeckýklub a kroužekVýběr jezdeckého kroužku nebo klubu je poměrně složitý proces. Před konečným rozhodnutím je potřeba položit si pár zásadních otázek, které finální volbu ovlivní. Malé děti se rychle nadchnou do nového sportu, ale po nějaké době...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!