Jak začít běhat
Běh je nejpřirozenější pohyb. Člověk běhá již od pradávna. Nejdříve byla schopnost rychlého běhu nutná k přežití, při shánění jídla a nebo při útěku před něčím větším a nebezpečnějším. Od té doby se samozřejmě hodně změnilo a dnes již běh k naší existenci bezprostředně nepotřebujeme. Ovšem, stále zde zůstává mnoho benefitů běhu, které jsou paradoxně dnes důležitější, než tomu bylo v minulosti. Žijeme v rychlé digitální době. stres je všude kolem nás a my s ním musíme bojovat. Co třeba právě za pomoci běhu?

JAK BĚH PROSPÍVÁ NAŠEMU ZDRAVÍ
JDEME NA TO!
Na začátku je nejdůležitější být k sobě upřímný a zhodnotit si, jak na tom jste. Zde totiž může docházet k problému s přetrénováním a ztrátou motivace, protože se rozhodnete na prvním výběhu zdolat 10 km. Dejme tomu, že se vám to povede, ale týden se nebudete moci hnout. Běh si spojíte s bolestí, bolest se ztrátou vůle, a je po běhu. Není tedy žádná ostuda začít například se sportovní chůzí nebo nordic walkingem. To bych doporučoval opravdovým začátečníkům či lidem s hmotností nad 100 kg, a to hlavně kvůli šetření kloubů. Oba tyto sporty jsou totiž mnohem méně „otřesové“ než právě běh. Pokud půjdete rychlostí kolem 8 km/h (rychlá chůze), kila poletí dolů, šlachy a svaly zesílí a vy tak připravíte tělo na první opravdový výběh bez rizika zranění. Co se týče vybavení, ani zde není běh moc náročný. Jediným nezbytným vybavením jsou dobré běžecké boty, s jejichž výběrem vám poradím ve článku Jak vybrat běžecké boty. Dále vám může váš trénink zpříjemnit i kvalitní běžecké oblečení z funkčních materiálů, které vás udrží v teple v zimě, v suchu v létě, a díky strečovým materiálům vám nebude bránit v pohybu. Pořídit si také můžete nejrůznější běžecké doplňky, ale bez těch se ze začátku obejdete. Můžete si je pak postupně pořizovat za odměnu.
Na první výběhy volte opravdu krátké vzdálenosti. Klidně třeba jenom oběhněte blok. Není důležité, kde začínáte, ale kam dojdete za měsíc, za rok, za pět let. Co je v tuto chvíli zásadní, je postupné zvyšování zátěže. Překvapí vás, jak malými, ale pravidelnými změnami rychle porostete. Za chvilku vám nebude stačit kilometr, ani dva, ani tři. A takto to půjde dál do doby, než dosáhnete vaší vysněné vzdálenosti. I pro ty nejaktivnější a nejnamotivovanější z vás bych určitě nedoporučil překročit vzdálenost 5 km během prvního měsíce. Dejte tělu čas, aby se adaptovalo a zvyklo si na nový sport. Klidně se nebojte využít „indiánský běh“. Tedy 100 metrů běžím, 100 metrů jdu.


POKRAČUJEME!
Přetrpěli jste úplné začátky a zvládáte něco uběhnout. Teď je důležité stanovit si váš běžecký cíl, pokud jste to již neudělali dříve. Pro někoho to může být vzdálenost, pro jiného shozená kila a pro někoho zase úspěch na závodech. Zaveďte si jistou rutinu, aby vás to bavilo a naučili jste se šetřit energii. Důležité je, že všechno chce čas a není potřeba být moc agresivní v progresu. Pamatuji si na své začátky s běháním, kdy jsem právě postupně zvyšoval zátěž a tím rostla i moje výkonnost. Při budování dlouhodobé kondice by to tak i mělo být. Pokud jste si například dali za cíl uběhnout za půl roku půlmaraton, není třeba jej v tréninku běžet dříve než v závodě. Kilometry se dají naběhat na kratších distancích. Při závodu samotném se pak hecnete a prostě to dáte. Pokud však chcete běžet na nějaký skvělý čas, na pódium například, tak je na to potřeba dlouhodobější práce.
Přes 10 km bych se odhodlával pouze po delší době, vracet se můžete vždy, pokud ale nemáte kam se vrátit, tak skončíte, jako jsem zmínil dříve. Na co však nikdy nezapomínejte je pořádné protažení a rozhýbání před během, aby vaše svaly nebyly zatuhlé a vy jste neriskovali jejich poškození. Při dýchání se také zaměřte na střídání nádechu a výdechu z hrudi a z břicha.
Tak a teď už jen stačí sebrat běžecké boty a vyrazit běhat!
Můj tip: Pokud si nejste jistí a chtěli byste pomoci, na stránce ceskybeh.cz se najde plno trenérů, kteří vám ochotně poradí.
Ohodnoťte článek
Podobné články
Pokročilý začátečník na rozcestí
Pokročilý začátečník na rozcetí Dlouhé běžecké distance jsou v kurzu. Uběhnutá pětka či desítka už dnes nikoho neoslní, a proto novopečení běžci, kteří si na těchto distancích odbyli závodní premiéru, velice často začnou hned pošilhávat minimálně po půlmaratonu....
Chvátej pomalu!
Chvátej pomalu!Návod na spokojenost začínajícího běžceObyčejně chceme všechno hned, zázraky do pěti minut. Doba je dynamická, společnost nedočkavá. Nelze nezmínit ani nepochopený, kolektivně znásilňovaný zátopkovský bonmot, že když nemůžeš, přidej. V běhu to zase...
Sledujte své pokroky
Sledujte své pokrokyJiž nějakou dobu pravidelně běháte, a tak je dosti pravděpodobné, že se také lepšíte. Doběhnete dále, s menší námahou a s velkou pravděpodobností také rychleji. Je ale tempo vašeho zlepšování dostatečné, nebo spíš stále připomínáte ufuněnou...