Jak začít se surf skateboardingem

Jak již název napovídá, při surf skateboardingu můžete na asfaltu zažít podobný pocit jako při surfování ve vlnách. Pohyb a styl je velmi podobný surfingu, takže pokud již máte nějaké zkušenosti se sjížděním vln na moři, bude pro vás tento sport o to snazší. Ovládání carvingového longboardu vyžaduje trochu tréninku, ale jakmile se do toho ponoříte a získáte ten správný grif, užijete si s ním spoustu zábavy! Můžete se na něm jen tak projíždět, používat ho na pump track nebo v bowlu. Navíc pro vás pak ostatní sporty podobného ražení, jako je již zmiňovaný surfing, případně i klasická jízda na skatu nebo třeba na snowboardu, budou o poznání jednodušší. Tak pojďme na to!

surfskateboardista na rampě

Surf skating vs. longboarding

Čím se vlastně liší klasický longboarding od surf skatingu? V první řadě typem longboardu, který se na jednotlivé disciplíny využívá. Na longboarding stačí klasický longboard, který jsme si popsali již v článku Jak vybrat longboard nebo cruiser. Na surf skateboarding je nutný carvingový longboard, kterému se říká také surf skate nebo carver. Od běžného longboardu se liší zejména výše posazenou deskou, což umožňuje dostat se do takového rozsahu, díky kterému může prkno zatáčet v malém rádiu.

Největším rozdílem mezi těmito dvěma, jinak velmi podobnými, disciplínami je zejména technika pohybu vpřed. Na surf skatu se můžete pohybovat dopředu tzv. pumpováním, to znamená pouhým náklonem desky dopředu bez odrážení nohama. Rozsah pohybu trucků – tedy podvozku, na kterém drží kolečka – je mnohem výraznější, takže carvingový longboard umožňuje lépe „řezat” zatáčky

Specifika jízdy

Jízda na surf skatu je specifická hlavně svým stylem, kdy hlavní není rychlost, ale spíše plynulost celé jízdy. Právě díky plynulosti pohybů můžete při jízdě zažít podobné pocity jako při surfování. Pokud si troufnete, můžete se pokusit i napodobit triky jako cutback nebo bottom turn.

První kontakt a začátky

Pokud jste zvyklí jezdit na klasickém skateboardu nebo longboardu, může vám zvykání na jízdu na carveru chvíli trvat. Nejdůležitější je naučit se při jízdě úplně uvolnit a současně co nejlépe ovládat své tělo a pohyby. Pokud se vám trucky zdají příliš měkké, můžete si na ně zvykat tak, že si prkno položíte do trávy, postavíte se na něj a vyzkoušíte citlivost trucků, aniž by s vámi prkno někam ujíždělo.

surf skateboardisté
skateboardisti

Pozice těla a umístění nohou na desce

Pokud vám chybí základní průprava jízdy na jakémkoli prkně, protože s jízdou na skateboardu nebo longboardu nemáte žádné zkušenosti, trochu vám přiblížím pozici těla a umístění nohou na desce. Na prkno nastoupíte tak, že přední nohu položíte rovnoběžně s hranami desky pár centimetrů před šrouby. Poté ji mírně pootočíte, abyste se postavili do polohy, v níž budete schopni jet vpřed. Zadní nohou se lehce odrazíte a poté ji položíte na tail, což je zadní, mírně zvýšená část skateboardu. 

Obě nohy jsou na desce, a co teď? Jak jsme již zmínili, při surf skatingu se pohybujete vpřed tzv. pumpováním. To znamená, že máte obě nohy na desce a k pohybu používáte pouze váhu svého těla – přenášíte váhu ze špiček na paty a zpět. Při tom je důležité mírně pokrčit nohy v kolenou a ramena tlačit lehce vzad

Po ovládnutí základního pohybu vpřed se můžete naučit, jak měnit směr. Směr pohybu řídíte přední nohou, podobně jako při surfování. Jakmile získáte jistotu, začnete zapojovat i ramena a trup. Tím se zvětší váš rozsah pohybu i rychlost. Vždy mějte na paměti, že pumpování vychází z pohybů horní poloviny těla, ne z nohou. Při zatáčení pak zapojte i hlavu a vždy se podívejte tam, kam chcete jet. Stejným směrem následně natočte i trup a paže. 

A to je vše! I tato disciplína vyžaduje trénink, stejně jako všechny jiné sporty. Pokud jste úplní začátečníci, pádům se pravděpodobně nevyhnete. Když však překonáte těžké začátky, čeká vás odměna v podobě pocitu totální svobody a skvělého pocitu z jízdy. Teď už je to jen na vás!

surf skateboardista na projížďce
Vojtěch Říha
Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2017. Začínal jsem na oddělení cyklistiky v Ostravě, sám jako cyklista, který vyrážel s nosičem a naplněnou trojbrašnou na delší výlety. K cyklistice i k jiným sportům mě rodiče vedli od malička. Hrál jsem závodně florbal a cvičil aikido. Po kurzech na vysoké škole jsem začal přes zimu lyžovat a také jsem se seznámil s longboardingem, který mě naprosto uchvátil. Proto jsem se přesunul na oddělení Oxelo. První longboard jsem měl půjčený od kamaráda a jen těžko jsem se s ním loučil, takže bylo jasné, že budu potřebovat vlastní. Jakmile jsem si koupil vlastní longboard, začal jsem jezdit úplně všude: do práce, do obchodu, prostě kam to šlo. Později jsem se dostal i na sjezdovou akci Ecce Homo Freeride ve Šternberku, kde jsem si zkusil jízdu ve velké rychlosti a naučil se „slidovat“. K mým oblíbeným sportům patří kromě longboardingu i cyklistika, plavání a turistika. Díky výrobkům z Decathlonu si je všechny můžu užívat naplno. Nyní se s výběrem snažím pomáhat zákazníkům ve Frýdku-Místku.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

montáž trucku na skate
Jak vybrat trucky na skateboard

Jak vybrat trucky na skateboard

Jak vybrat trucky na skateboardTrucky představují součásti skateboardu, které mívají nejdelší životnost. Z toho důvodu je důležité si je vybírat obzvlášť pečlivě, protože s vámi budou opravdu dlouho. Cílem tohoto článku je pomoci vám s výběrem trucků, které nejlépe...

detail longboardu
Jak vybrat longboard nebo cruiser

Jak vybrat longboard nebo cruiser

Jak vybrat cruiser nebo longboardS hezkým počasím každoročně přichází i větší možnost brázdění chodníků a silnic na prknech na kolečkách. Ať už hledáte nezapomenutelný zážitek, nebo se jen chcete stylově projet po městě nebo přemístit z bodu A do bodu B, longboardy...

jízda na skateboardu
Jak vybrat desku na skateboard

Jak vybrat desku na skateboard

Jak vybrat desku na skateboardDeska, prkno, skateboard – názvů pro tento základní prvek výbavy každého skateboardisty je hned několik. Výběr správné desky a především její velikosti je zásadní pro to, aby se vám jezdilo co nejlépe, měli jste ve svůj skateboard...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!