Jezdecká disciplína: Voltiž

V rámci jezdectví existuje mnoho disciplín, které se od sebe navzájem hodně liší. Postupně vám je představíme v sérii článků a začneme uměleckou a sportovně náročnou aktivitou, která vypadá jako gymnastika či tanec na koni a veřejností je často považována spíše za umění než za sport, Řeč je o voltiži. Pojďme se s ní seznámit blíže!

dvě akrobatky na koni

Historie a charakteristika

Historie voltiže sahá až do starověku. Závody se konaly již ve starověkém Římě, kde byla voltiž také součástí výcviku vojáků, kteří si tak zlepšovali svou obratnost. Ta pro ně byla při bojích nezbytná. Postupem času se pak voltiž vyvinula v samostatný sport a zařadila se po bok dalších jezdeckých disciplín. V roce 1920 byla zařazena mezi olympijské sporty.

V čem tedy tato disciplína spočívá a jak vypadá? Při voltiži se nejčastěji cvičí na cválajícím nebo krokujícím koni, kterého vede lonžér na kruhu o průměru přibližně 15 m. Na závodech cvičí buď jednotlivec, dvojice nebo skupina. Soutěžící během závodů předvádí povinnou a volnou sestavu. Povinná sestava se pro jednotlivé kategorie liší. Ve volné si pak cvičenec cviky vybírá dle své výkonnosti. Všechny sestavy jsou prováděné v dresu, který tematicky ladí k hudbě, kterou si cvičenec sám vybírá.

Rozhodčí hodnotí jednotlivé cviky známkami 0 až 10, s tím, že mohou známkovat s desetinnými čísly. Kromě sestav cvičenců se hodnotí i chod koně a jeho sehranost s lonžérem. Při volné sestavě pak ještě i umělecký dojem a technika, která zahrnuje obtížnost cviků a jejich provedení. Obtížnost jednotlivých cviků se rozděluje do tří kategorií: lehká, středně těžká a těžká. Při závěrečném hodnocení se průměruje součet známky z povinné a z volné sestavy. Tento součet pak tvoří celkovou výslednou známku.

Vybavení jezdce a koně

Jelikož se nejedná o klasickou jezdeckou disciplínu, kůň nemá sedlo, ale tzv. voltižní madla. Dalším vybavením je voltižní deka (peřinka nebo podložka), která kryje záda koně. Dále se využívá molitanové vyztužení pod madla. Nesmí chybět také vyvazovací otěže a lonž, na které je kůň veden lonžérem. Lonžér navíc využívá voltižní bič, který je dlouhý přibližně 3–4 m, a šlahoun. Mezi volitelné pomůcky patří bandáže a chrániče nohou.

Proč zvolit právě tuto disciplínu?

I když tato disciplína není příliš známá, divácky je velmi zajímavá. Její výhodou je, že propojuje mnoho sportovních disciplín, například gymnastiku, tanec a akrobacii. K tomu samozřejmě nesmí chybět ani fyzická – posilovací – průprava. Jelikož se jedná o disciplínu, kde tým tvoří cvičenec, lonžér a kůň, je důležitý také zodpovědný přístup ke zvířeti a péče o něj. Voltiž tak člověka rozvíjí jak po fyzické, tak po duševní stránce.

akrobatka na koni
akrobatky při voltiži

Zajímavosti

Na závěr bych ráda zmínila nějaké perličky a zajímavosti týkající se této disciplíny. V roce 2008 probíhalo MS ve voltiži u nás v České republice, konkrétně v Brně, a mistrem světa se stal český zástupce Petr Eim. 

O 10 let později, v roce 2018, se česká ekipa zúčastnila světových jezdeckých her v Tryonu a umístila se na krásném 7. místě. 

Celkově je v České republice velmi rozšířena také paravoltiž jako odvětví hiporehabilitace. Oddíly, které se věnují paravoltiži, najdeme na Moravě i v Čechách a celkem registrují asi 60 cvičenců.

V tomto díle jsme se seznámili s první jezdeckou disciplínou a vy už se můžete těšit na další! Druhý díl série nebude o ničem jiném než o drezuře.

Kateřina Garetová
V Decathlonu pracuji od roku 2015, kdy jsem nastoupila brigádně ke studiu do prodejny na Černém mostě, a to konkrétně do oddělení jezdectví, které bylo odjakživa mým velkým koníčkem. Postupně jsem zvyšovala hodinový úvazek a nakonec jsem se, díky možnosti kariérního růstu, stala součástí týmu e-commerce a na plný úvazek jsem začala pracovat na webových stránkách, kde se starám o své oblíbené sporty. Ježdění na koni se věnuji pravidelně od 11 let, od 17 let pak voltiži. Dnes jsem lonžérkou a cvičitelkou ve voltižním a paravoltižním oddíle. Volný čas tedy trávím primárně ve stáji, ať už na tréninku s dětmi nebo ježděním. V případné volné chvíli pak ráda chodím na dlouhé procházky do přírody se psem.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.8 / 5. Počet hodnocení: 4

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

jezdecká deka
Jak prát jezdecké deky

Jak prát jezdecké deky

Jak prát jezdecké dekyOBSAH ODSTRANĚNÍ HRUBÝCH NEČISTOT | DOPORUČENÍ VÝROBCE | BEZ AVIVÁŽE | SUŠENÍ | IMPREGNACEKaždý ví, že správnou péčí o produkt lze prodloužit jeho životnost o několik let. Jezdecké deky nejsou výjimkou. Věřím, že zrovna Váš kůň je nejlepší v...

kůň při lonžování
Lonžování 3/3: Pomůcky

Lonžování 3/3: Pomůcky

Lonžování 3/3: PomůckySlyšeli jste o lonžování a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nebo jste v této jezdecké disciplíně začátečník a potřebujete rozšířit své znalosti? Už jste si přečetli první dva díly našeho seriálu o lonžování a chtěli byste ještě více...

Rozehřátí a strečink v jezdectví

Rozehřátí a strečink v jezdectví

Rozehřátí a strečink v jezdectvíOBSAH ASYMETRIE JEZDCE | KDYŽ JEŽDĚNÍ BOLÍ | ROZCVIČKA PRO JEZDCE | STREČINKEM K UVOLNĚNOSTIChceme-li mít zdravé a šťastné koňské atlety, nebo spokojené parťáky na vyjížďky, musíme jim pohyb s jezdcem co nejvíce usnadňovat. Proto je...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!