Kiprun a Coros spojily své síly: jak vypadají nové GPS hodinky pro každého?

Na první pohled se zdá spojení nepředstavitelně. Značka Kiprun, která patří pod giganta Decathlon, se rozhodla spojit své síly s americkým Corosem: značkou dobře známou zejména za oceánem, přičemž na trhu jsou teprve od roku 2018. Obě společnosti sdílí stejné hodnoty – navrhovat spolehlivé, inovativní a dostupné výrobky.

Společnými silami vytvořily nový model hodinek nazvaný prostě: GPS500. „Pro všechny své modely používá Coros špičkové technologie schválené předními světovými sportovci, jako je Eliud Kipchoge, rekordman a dvojnásobný olympijský vítěz maratonu. Jejich modely ale nejsou tak dostupné pro majoritu, proto nám spojení dává velký smysl. Chtěli jsme redukovat cenu na nejnižší možnou,” říká na úvod produktový manažer značky Kiprun Romain Degezelle. Bez nadsázky se tedy dá říci, že všechno, co se nachází uvnitř hodinek, je vyrobené Corosem. Nabízí celou řadu sportů – od běhu, cyklistiky po triatlon nebo workout. Sporttester můžete využít jak uvnitř (např. při běhu na pásu), tak v outdoorovém prostředí, kde GPS modul můžete nastavit do 3 různých modulů: GPS, GPS+Glonass a GPS + Beidou. A co zaujme na první pohled? Jejich váha! Hodinky váží pouhých 48 gramů.

hodinky s GPS 500
spárování hodinek

Spárujte s mobilem a STRAVOU

Spárování hodinek přes mobilní telefon probíhá přes aplikaci Coros, která je dostupná pro uživatele Android i iOS. Správný model a sériové číslo hodinek pak načtete pomocí QR kódu, který se vám zobrazí přímo na hodinkách. Při této příležitosti si můžete nastavit notifikace, pokud chcete na svém sporttesteru dostávat oznámení o hovorech nebo zprávách. Synchronizace probíhá v reálném čase a ihned vidíte, kolik jste dneska už spálili kalorií nebo ušli kroků. V přehledné tabulce jsou barevně oddělené aktivity dle sportu, vidíte vzdálenost, rychlost, strávený čas a také datum s lokalitou. Když stisknete příslušnou aktivitu, větší část obrazovky pak pokrývá mapa, kterou lze změnit na 2D nebo 3D model, s vyznačenou trasou a kilometráží. Aplikace Coros toho však umí mnohem více – například si jednotlivá data můžete zaslat na e-mail nebo dostanete pořádnou dávku podpory, pokud si nebudete něčím jistí. Všichni milovníci sociální sítě STRAVA budou potěšení – aplikace umožňuje synchronizaci dat. Stejně tak lze propojit s aplikací Decathlon nebo Apple health. A v neposlední řadě lze sporttester spárovat s hrudním pásem, pokud jej při sportování využíváte.

Mějte trenéra po ruce

Pokud se nechcete při plánování spolehnout pouze na své pocity, můžete využít virtuálního kouče – pro komplexní fungování je dobré mít nainstalovanou aplikaci Coros. Funkce EvoLab sleduje několik důležitých parametrů: VO2max, tréninkovou zátěž a čas potřebný pro regeneraci. Dokáže tak optimalizovat váš další trénink. Aby data byla co možná nejspolehlivější, musíte zadat své fyziologické údaje. To znamená definovat svou vytrvalost nebo nastavit aerobní a anaerobní práh. Race Predictor zase na základě historie vašich aktivit, VO2max nebo efektivity kroků spočítá odhad času na jednotlivé distance – od 5 km po maraton. Recovery Time, tedy čas odpočinku, se aktualizuje po každé zátěži. Hodinky poskytují stav zotavení a indikují typ aktivity doporučené pro další období: od snadného tréninku po obtížnější.

Vize na další roky

Je jasné, že první vlaštovka Kiprunu nezůstane dlouho osamocená. „Aktuálně máme pouze jeden produkt. V další verzi se chceme zaměřit zejména na funkci barometrického výškoměru. Tento model bychom rádi představili ještě letos,“ odhaluje Romain Degezelle. Aktuální verze GPS500 je spíše pro pány, ale již se pracuje na vývoji dámského modelu. „Více designů hodinek pro ženy je náš další cíl, pracujeme na nich tak, aby byly dostupné v letech 2023-2024,“ uzavírá Degezelle.

Pamatuji si na své první GPS hodinky, které jsem jako velmi mladý běžec nadšeně rozbalil u vánočního stromečku a o 10 min později vyběhl ven jen otestovat. Nefungovaly tak, jak jsem si představoval, a o pár dní později jsme je s rodiči šli reklamovat. Byl jsem proto velmi zvědavý, jak tento model dopadne v rámci mého měsíčního testování, a trochu se bál, aby nenastala situace jako před lety. Dobré recenzi nebylo nakloněné ani období – v rámci jarního testování jsem byl namlsán novými modely jako Garmin Fenix nebo Coros VERTIX 2 v úplně jiné cenové hladině. Sporttester GPS500 však příjemně překvapil.

běžci
hodinky Coros s GPS 500

Osobní pohled

Na dobře čitelné obrazovce najdete veškeré parametry, které v průběhu dne potřebujete: aktuální čas, délka aktivity, počet kroků, spálené kalorie nebo třeba západ/východ slunce. Pro někoho může být ze začátku trochu zmatečné jiné rozložení tlačítek oproti konkurenčním modelům (aktivitu spouštíte tlačítkem dole vlevo). Na to si však po druhém tréninku zvyknete. Coros vidíte na každém kroku. Když se zastavíte, sporttester vám ukazuje strávenou dobu neaktivitou, což vás může vyhecovat ke kratší pauze na odpočinkovém místě nebo pomůže při intervalovém tréninku. Přesnost GPS? Opravdu parádní.

Srovnatelná s modely, které jsou výrazně dražší. Načtení signálu GPS je závislé na prostředí a může chvíli trvat (obvykle ale maximálně 30 sekund). V menší velikosti by byly ideálním modelem pro děti a mládež, třeba jako jejich první opravdové sportovní hodinky. Na závěr nutno dodat, že sporttester rozhodně nabíjet denně nebudete. Výrobce uvádí výdrž baterie 25 hodin při zapnuté GPS. Opravdu se nejedná o marketingový tah a sám můžu potvrdit. Už teď vím, že GPS500 se stanou jasnou volbou pro méně náročné uživatele.

hodinky s GPS
Svět Běhu
Svět běhu je nejčtenější běžecký web a časopis v ČR. Měsíčně zavítá na web, který nabízí inspirativní rozhovory, tréninkové plány, recenze vybavení, závody, výživu, regeneraci nebo tipy na trasy více než 60 000 běžců. Časopis vychází v nákladu 10 000 ks a čtenáři ho dostávají 4x ročně do svých schránek nebo mohou zakoupit v trafikách.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 3.8 / 5. Počet hodnocení: 15

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Hubnutí, fáze druhá

Hubnutí, fáze druhá

Hubnutí, fáze druháaneb Proč to nejde jako na začátku?​Ze začátku to šlo snadno: Pustili jste se do běhání, maličko se omezili v jídle a kila z vás padala jako zralé hrušky. Jenže teď už běháte nějakou dobu, ubírat v jídle už také moc nezvládáte, ale váha už ne...

sprinteři na startu
Jak vybrat boty na atletiku

Jak vybrat boty na atletiku

Jak vybrat boty na atletikuAtletika je velmi rozmanitý sport, který zahrnuje mnoho různých disciplín. Každá z nich se vyznačuje jiným pohybem, a tím pádem i jinými potřebami a nároky na vybavení. Vrhač koulí bude jistě očekávat trochu jiné vlastnosti obuvi než...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!