LED osvětlení v našich prodejnách

V rámci naší snahy o udržitelnost a ochranu životního prostředí hraje velkou roli ekologicky šetrný provoz našich prodejen. Každá budova má své provozní potřeby – osvětlení, vytápění a klimatizaci, zásobování spotřebním materiálem a vybavením apod. Tyto aktivity samozřejmě mají environmentální dopad, zejména z hlediska produkce C02 a dalších škodlivin či spotřeby materiálu. Protože chceme být ekologičtí i v tomto směru, snažíme se dopad fungování našich prodejen na životní prostředí co nejvíce snížit. V sekci Ekologie v prodejnách vám představíme několik projektů, kterými se toho snažíme dosáhnout. Začneme osvětlením v prodejnách.

mountain store

Přechod na LED osvětlení

Jedním z projektů, který výraznou měrou přispěl k ekologičtějšímu provozu našich prodejen, byla změna osvětlení prodejních ploch a zázemí – původně instalovaná halogenová svítidla a jiné starší druhy svítidel byly nahrazeny LED osvětlením. Cílem tohoto projektu nebyla jen lepší kvalita osvětlení pro zákazníky i zaměstnance, ale především snížení emisní stopy všech prodejen Decathlon v České republice. Projekt výměny byl dokončen v druhé polovině roku 2018. Přinesl výrazné snížení spotřeby energie na našich pobočkách, a tím snížil i naši environmentální zátěž. Omezení spotřeby energií se samozřejmě promítlo i do finanční stránky provozu.

Výsledky

A jak tento projekt dopadl v číslech? Po dokončení projektu 100 % LED jsme v roce 2018 zjistili, že roční úspora činí téměř 3000 Mw/h, což je bezmála 2 500 tun CO2 za rok. Byl to tedy bezpochyby obrovský krok k ekologičtějšímu provozu Decathlon poboček v celé ČR.

V následujících letech jsme projekt doplnili o propracovanější řízení osvětlení, jež pracuje s externími zisky světla, které prochází do prodejny například prosklenou fasádou či světlíky ve střechách prodejen. Tímto způsobem pak můžeme řídit intenzitu osvětlení kombinovanou s venkovním světlem na požadované hranici. Za slunných dní tak díky využívání denního světla šetříme energií na našem osvětlení ještě více.

O projektu dálkového řízení prodejen se více dočtete v dalším článku v rubrice Ekologie v prodejnách. Věřím, že tyto projekty významně přispějí k naší udržitelnosti a ekologickému provozu a také doufám, že nebudou zdaleka poslední.

eko-koncept
Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

přeprava ramínek
Projekt Ramínka

Projekt Ramínka

Projekt RamínkaV běžném životě se každý den setkávám s věcmi a situacemi, které mi hlava prostě nebere. Určitě nejsem člověk, který by potřeboval boty z bambusu a místo auta koně, ale když vidím velkou papírovou krabici, v ní plastový pytlík a v něm bonbony...

recyklace a ekologie
Papírová taška

Papírová taška

Papírová taškaPapírová taška – je špatná, ale přesto lepší. Proč? V tomto článku vám představím papírové tašky v celé jejich kráse a tuto myšlenku vám podrobněji vysvětlím. Podíváme se například na to, zda je z hlediska výroby ekologičtější plastová nebo papírová...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!