Lonžování 1/3:
Proč a Jak začít

Slyšeli jste o lonžování a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nebo jste v této jezdecké disciplíně začátečník a potřebujete rozšířit své znalosti? Připravila jsem pro vás sérii článků o lonžování, kterému se věnuji již několik let. V tomto prvním článku se dozvíte základní informace o tomto typu tréninku koně. Popíšu vám základní vybavení, které potřebujete do začátků a také vás seznámím s voltiží, při které je lonžování nepostradatelnou součástí. I když se může na první pohled zdát, že je tato aktivita jednoduchá, práce s koněm má svá pravidla a zásady. U lonžování asi více než u jakékoliv jiné jezdecké aktivity platí – kolik lidí, tolik názorů. V druhém díle vám popíšu, jak konkrétně s koněm pracovat a ve třetím se budeme věnovat pomůckám, které vám mohou zrychlit a zefektivnit trénink, ale mají také svá úskalí.

lonžér

CO JE TO LONŽOVÁNÍ

Abychom vysvětlili tento pojem i těm, kteří o lonžování zatím nic nevědí, začneme od úplného začátku. Jedná se o práci koně ze země na dlouhém laně/provaze. Uprostřed kruhu o ideálním průměru přibližně 18 až 20 metrů (tento rozměr se využívá pro voltiž) nebo menším stojí lonžér který za pomoci hlasu, biče a řeči těla komunikuje s koněm. Provazu, který spojuje koně s lonžérem se říká lonž. Ta dává celé této aktivitě  jméno. 

PROČ KONĚ LONŽOVAT

Důvodů, proč koně lonžovat je mnoho. Může být přípravou na obsednutí nebo zapřahání mladého koně, který se při něm učí vnímat člověka a reagovat na jeho povely. Na lonži můžete koně opohybovat před vlastním ježděním v sedle nebo lonžovat ,,jen” místo ježdění. Jízda na lonžovaném koni je velmi často využívána při výcviku začínajících jezdců. Na lonži můžeme také naučit koně základy jízdárenské práce, které pak můžeme rozvíjet pod sedlem. Dále je lonžování využíváno při jedné z jezdeckých disciplín – voltiži. Správným lonžováním zvyšujeme fyzickou kondici koně, zlepšujeme jeho ohebnost a poslušnost. 

V první řadě je nezbytné si stanovit cíl a důvod, proč koně lonžovat, protože na základě cíle a důvodu se budete rozhodovat, jak často budete lonžovat nebo případně jaké pomůcky zvolíte. Jiný přístup vyžaduje mladý kůň při přípravě na obsedání a jiný zase kůň, kterého je třeba pouze opohybovat.

NEŽ VEZMU KONĚ POPRVÉ NA LONŽ

Ještě předtím, než se vydáte na první trénink, je potřeba mít kvalitní vybavení. Je třeba, abyste měli již od prvních momentů alespoň základní pomůcky v kvalitě, která vyhovuje vám i koni. Pokud se začnete učit s nevhodnou  nebo nepříjemnou výbavou, a to jak pro vás či vašeho koně, osvojíte si špatné návyky. Je důležité, aby nejen kůň, ale i lonžér se cítili ,,v pohodě”. Celková nálada a rozpoložení lonžéra ovlivní i výkon jeho koně. Základních pomůcek je skutečně pár, ale jejich výběru věnujte pozornost a vyzkoušejte jich co nejvíce. 

Kůň by měl mít na hlavě uzdečku, ohlávku nebo lonžovací obnosek. Neexistuje jednotná rada, kterou z těchto možností zvolit. Je to na vaší úvaze a zkušenostech. Já dávám přednost uzdečce nebo lonžovacímu obnosku. Záleží pak na citlivosti koně a komunikaci s ním. I obnosků je více typů a každý trochu jinak působí. Osobně bych se ale vyvarovala levným verzím nylonových obnosků. Další výbavou, která by koni neměla při lonžování a i jiné práci chybět, jsou chrániče. Výběr přizpůsobte potřebám koně. 

Nezbytnou složkou výbavy pro lonžování je pak lonž samotná. Při výběru je důležité, aby měla co nejlehčí karabinu nebo jen zapínací kožený řemínek na přezku. Ideální je, pokud lonž nemá jakýkoliv obrtlík navíc. Kůň jistě ocení, že je lonž lehčí a váha karabin a obrtlíků nepůsobí na jeho hubu . I kontakt s hubou koně je díky nepřerušované lonži přesnější. Lonž by měla být měkká do ruky, ideálně bavlněná, která vám při  rychlejším pohybu koně nespálí ruce. Pokud si nejste jisti chováním koně, určitě stojí za to, když si  ruce budete chránit jezdeckými  rukavicemi.

Mezi základní lonžovací pomůcky bych zařadila ještě lonžovací bič, případně obřišník. Ten se bude hodit v případě, že máte v plánu používat další lonžovací pomůcky, které se upevňují právě na obřišník.

Voltiž

Voltiž je jezdecká disciplína, u které se bez lonžování neobejdeme. Lonžér vede koně na kruhu o průměru 18 metrů a zároveň předvádí jezdec na koni gymnastické prvky. V nezávodním měřítku této disciplíny můžeme využít pro malé děti, kterým pomáhá k lepší stabilitě při prvních lekcích jízdy. V závodní oblasti se jedná o provádění cviků cvičenci, a to v kroku či ve cvalu. Cvičenci předvání povinnou a volnou sestavu, senioři pak i sestavu technickou. Na koni cvičí jak jednotlivci, tak dvojice či skupiny. Soutěží se v několika kategoriích, nejmenší jsou zařazeni v kategorii děti (D), dále mladší junioři (JB), starší junioři (JA) a senioři.

Od voltiže je pak odvozená paravoltiž, kterou cvičí děti s handicapem na koni vedeném na lonži v kroku. I tady jsou děti rozděleny do kategorií, avšak ne podle věku, ale dle jejich handicapu. Jedná se o jistou formu hiporehabilitace, která navazuje na hipoterapii. 

Každý kůň je stavbou těla i fyzickou zdatností jiný. Proto u jednoho koně  některé pomůcky fungovat mohou, ale u dalšího koně budete volit jiný postup práce i vybavení. A jaké jsou vaše zkušenosti s lonžováním? Máte vaše vlastní triky, které se vám osvědčily? Podělte se o ně v komentářích. Budu se na vás těšit u dalšího dílu, kde se zaměříme trochu blíže na konkrétní práci s koněm.

Voltiž
Voltiž
Kateřina Garetová
V Decathlonu pracuji od roku 2015, kdy jsem nastoupila brigádně ke studiu do prodejny na Černém mostě, a to konkrétně do oddělení jezdectví, které bylo odjakživa mým velkým koníčkem. Postupně jsem zvyšovala hodinový úvazek a nakonec jsem se, díky možnosti kariérního růstu, stala součástí týmu e-commerce a na plný úvazek jsem začala pracovat na webových stránkách, kde se starám o své oblíbené sporty. Ježdění na koni se věnuji pravidelně od 11 let, od 17 let pak voltiži. Dnes jsem lonžérkou a cvičitelkou ve voltižním a paravoltižním oddíle. Volný čas tedy trávím primárně ve stáji, ať už na tréninku s dětmi nebo ježděním. V případné volné chvíli pak ráda chodím na dlouhé procházky do přírody se psem.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.5 / 5. Počet hodnocení: 17

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

ochranný oblek pro koně proti hmyzu
Jak chránit koně před hmyzem

Jak chránit koně před hmyzem

Jak chránit koněpřed hmyzemZa hezkých dlouhých dní tráví většina milovníků koní v přírodě a u koní mnohem více času. Se stoupajícími teplotami se však začíná zvyšovat i množství otravného hmyzu, který znepříjemňuje život nejen lidem, ale i koním. Dotěrné mouchy,...

jezdecká udidla
Jak vybrat udidlo

Jak vybrat udidlo

Jak vybrat udidloPokud chcete svému koni koupit udidlo, určitě vás napadá, jak vlastně vybrat to správné? Může se to zdát jednoduché, ale sehnat padnoucí udidlo je pořádný oříšek. Mohli jste už vystřídat mnoho variant a kůň stále nereaguje, jak by měl, či mu něco...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!