Nástrahy na kapry:
Jak vybrat a která je nejlepší?

Kapři obecně dovedou přijímat potravu ve všech vrstvách vodního sloupce – přímo z hladiny, ve vodním sloupci, ale nejčastěji přijímají potravu ze dna, kde ryjí a nalézají různé drobné živočichy, sladkovodní měkkýše, rostlinné zbytky a další zdroje potravy. Těmto přirozeným zdrojům potravy se snaží konkurovat rybáři různými nástrahami, kterých se během desetiletí vývoje rybářského sportu a cíleného lovu kaprů objevilo bezpočet typů. Nelze obecně říci, která nástraha je nejlepší, protože pro každý styl rybolovu a každé přírodní podmínky se hodí jiný typ. Pojďme si teď představit ty nejzákladnější z nich. 

boilies

Boilies

Boilie je nástraha, která vstupem do rybářského sportu způsobila v lovu kaprů revoluci. Těžko byste v současnosti hledali rybáře, který by o těchto kuličkách alespoň neslyšel. Jejich základem jsou různé druhy rostlinných a živočišných mouček, které bývají doplněny dalšími složkami zvyšujícími atraktivitu pro ryby, jako jsou nutričně bohaté přísady, esence a aromata, sladidla, sůl, barviva, semínka a jiné hrubší složky. Do suché směsi se přidávají vejce a v případě potřeby i voda a zpracované těsto se poté tvaruje do podoby různě velkých kuliček nebo krátkých válečků (tzv. dumbells). Ty se nakonec povaří ve vodě. Z anglického slova „boil“, které znamená vařit, ostatně pochází i jejich název – boilies

Na trhu dnes najdeme boilies v široké škále aromat, barev a velikostí, takže na tyto nástrahy se dá chytat prakticky ve všech ročních obdobích a na všech typech vod. Podle stupně tvrdosti se rozlišují boilies měkké, které jsou vhodné na krátké vycházky nebo na zakrmení, a tvrdší, které vydrží ve vodě i několik desítek hodin a jsou vhodné na dlouhé výpravy. Boilies je také možné dále sušit a tím zvyšovat jejich tvrdost. 

V současnosti také existují boilies s různou úrovní potápivosti. Podle množství přidaných látek, které zvyšují jejich vznášivost, můžeme boilies rozlišovat na škále od klasických potápivých nástrah přes neutrálně vyvážené nástrahy, tzv. wafters, až po plovoucí boilies, tzv. Pop-up nástrahy. Neutrálně vyvážené nástrahy jsou vhodné na lov opatrných kaprů. Díky svému vyvážení nejsou potápivé ani plovoucí, takže mají ve vodě přirozenější pohyb a kapři je mohou snáze nasát. Plovoucí nástrahy často podněcují zvědavost kaprů, proto mají často syté nebo dokonce reflexní barvy. Hodí se také při lovu na bahnitém dně nebo v zarostlých vodách, kde se vznáší nad zvodnatělou vrstvou bahna nebo rostlinami a pro kapry jsou tak snáze viditelné. S těmito nástrahami samozřejmě nelze klasicky vnadit, používají se pouze jako součást montáže.

boilies
pelety

Pelety

Peleta je stlačená obilná nástraha, která se nejčastěji používá na začátku rybolovu pro nastartování krmného místa. Lze ji však použít i jako nástrahu pod háček při krátkých vycházkách. Je to „rychlá” nástraha, která se začíná rozpadat rychleji než třeba boilies, takže uvolňuje atraktanty ihned a má tedy okamžitou účinnost. Nevýhodou této rychlosti rozpadu je však potřeba častější výměny pod háčkem. Tato nástraha se vyrábí v mnoha průměrech, barvách a aromatech, může mít i otvor pro nastražení na vlasovou montáž.

Partikl

Partikl je souhrnný název pro různé druhy semínek, které jsou použité v krmení. Tvoří univerzální součást krmných směsí – lze je kombinovat s boilies nebo peletami i užívat samostatně nebo ve směsích různých zrn. Mohou se používat i na zakrmení nebo jako nástraha. Níže si uvedeme některé z nejpoužívanějších typů. 

Vlčí bob – semínka lupiny mnoholisté, někdy též zvané vlčí bob mnoholistý. Mají univerzální využití a díky svým relativně velkým rozměrům fungují jako selektivní nástraha na velké kapry.

Tygří ořech – semínka šáchoru jedlého. Jejich výhodou je, že i po uvaření jsou křupavá. Kapři jsou zvědaví tvorové a když se jeden začne krmit, ostatní se začnou o tutéž potravu také zajímat. 

Kukuřice – tato semínka jsou velmi rozšířená a používaná. Kukuřice se často používá jako nástraha na háčku či vlasovém přívěsu i jako součást zakrmovacích směsí. Sehnat ji můžete v klasické podobě i v různých barevných a aromatických úpravách. Je účinná hlavně na bílou rybu a samozřejmě i na kapry. 

partikly

Všechna semínka je nezbytné před použitím dostatečně uvařit, aby změkla a nebyla pro ryby nebezpečná. Například nevařený tygří ořech může mít po rozdrcení kaprovými požeráky tak ostré hrany, že mu při cestě trávicím traktem potrhají střevní sliznici a ryba poté hyne. Jiná nevařená semínka zase mohou v trávicím traktu ryby bobtnat, což může opět vést k jejímu úhynu. 

Aby byl partikl pro ryby ještě atraktivnější, často se k němu při vaření přidává cukr nebo různá aromata. Jeho výhodou navíc je, že přitahuje kapry na poměrně velké ploše, aniž by je překrmoval. Rybář si tak může dovolit několik zakrmení za sebou, aniž by si celé loviště „zničil” překrmením. 

lov kaprů

Přírodní nástrahy a návnady

Nejrozšířenějšími živými přírodními nástrahami jsou červi a žížaly. Jsou bohaté na bílkoviny a jsou velmi účinné. Jejich účinnost se nejvíce projevuje na málo prochytávaných vodách s malým nebo žádným rybářským tlakem, kde je velmi obtížné v kaprech vzbudit důvěru v komerčně vyráběné nástrahy. Jejich velkou nevýhodou je však jejich neselektivnost, jak co se týče lovených druhů, tak co se týče jejich velikosti. 

Doporučená strategie krmení je smíchat 80 % partiklu s 20 % boilies. Pro nástrahu pod háčkem je také možné kombinovat různé typy nástrah a tím využívat kombinace různých vlastností. Je například možné použít boilies v kombinaci s jedním nebo dvěma zrny partiklu, peletu s půlkou plovoucího boilies apod. Možností je nespočet a každý je může kombinovat, jak uzná za vhodné.

Představili jsme si základní a nejpoužívanější typy nástrah a návnad pro lov kaprů. Každý rybář se pak musí rozhodnout, která z nich nejlépe odpovídá zvoleným podmínkám, druhu a velikosti cílového úlovku. Doufám, že vám článek toto téma trochu osvětlil a těším se na případná setkání na chodovské prodejně nebo třeba přímo u vody!

Josef Vychytil
Rybářské zkušenosti jsem začal sbírat již na základní škole. Trošku netypicky mě k této zálibě nepřivedl nikdo z rodiny, ale spolužák ze školy. První rybářský lístek přišel o pár let později a já jsem mohl naplno začít objevovat taje pod hladinou Tiché a Divoké Orlice, které jsem měl nejblíže domovu. První sezóny jsem chytal pouze přívlač, postupem času jsem objevil techniku feeder, díky kterému jsem objevil pro mě naprosto nové rybí druhy. Do Decathlonu jsem se dostal v roce 2014 během studia hydrobiologie v Olomouci, když jsem hledal letní brigádu. Příjemný pro mě byl především mladý a energický kolektiv kolegů a také přátelské prostředí, jaké jsem do té doby v pracovním životě nepoznal. Díky mé zálibě v rybolovu a zvládání všech dalších povinností jsem dostal nabídku na pozici country sport lídra pro rybolov. Když pak po dvou letech přišla nabídka na pozici lídra oddělení rybolovu, lovu a jezdectví do Prahy, neváhal jsem. Od té doby mě můžete potkat v prodejně v Praze na Chodově.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

naviják
Jak vybrat naviják

Jak vybrat naviják

Jak vybrat navijákVýběr navijáku je pro rybáře jeden z nejdůležitějších aspektů a každý rybář klade na toto vybavení speciální důraz. Naviják může být alfou a omegou pro správné a úspěšné zdolání ryby. Naopak špatný výběr může být důvodem k neúspěchu, může vést ke...

rybář s úlovkem
Vícedenní rybolov

Vícedenní rybolov

Vícedenní rybolovKdysi někdo prohlásil, že čas strávený na rybách u vody se do života nepočítá a proto je pro každého rybáře svátkem, když se může vypravit k vodě na vícedenní rybářskou výpravu. V tomto krátkém článku se vám pokusím shrnout vše potřebné, bez čeho...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!