Orientační běh

Je možné, že si tento sport pamatujete ze svých školních let, kdy měl snad každý možnost účastnit se takového běhu v rámci školních aktivit. Někteří ji využili a jiní ne, ale věřím, že skoro všichni mají povědomí, že tento sport existuje a prakticky všichni vědí, že tato běžecká disciplína není jen o běhu, pohybu v terénu, ale také, jak již název napovídá, o orientačním smyslu.

orientační běh v lese

Charakteristika disciplíny

Orientační běh je sport, který spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i technickou zdatností. Je ideálním sportem pro celou rodinu, protože sdružuje nejen všechny věkové kategorie, ale i různé výkonnostní skupiny. Je jen na vás, jakou kategorii si zvolíte, jakým tempem se budete na trati pohybovat a jak dlouhou dobu v lese strávíte.

 

Trať pro orientační běh je vždy jasně definovánakontroly jsou pospojované a musíte je absolvovat v daném pořadí. Počet kontrol vidíte na mapě i v popisech. Ty vám navíc říkají, na kterých objektech kontroly stojí a kde přesně jsou umístěny, aby byly jednoduše dohledatelné. Jak se dostanete na jednotlivé kontroly je již na vás. Vždy existuje nějaký ideální postup, který ale ne vždy vede přímo rovně.

Vybavení na orientační běh

K orientačnímu běhu potřebujeme několik nezbytných pomůcek: mapu, buzolu, čip a popisník. Mapa nám říká, kam a jak přesně máme běžet. Dostáváme ji až na startu a nikdy dopředu nevíme, co je na ní pro nás nachystáno. Buzolu používáme při korekci našeho směru a při orientaci mapy na sever. S čipem a popisníkem pak jsou nezbytnou výbavou každého orientačního běžce. Oblečení a obuv jsou pro náš sport poměrně specifické. Oblečení se vyrábí převážně z dederonu, což je lehká, vzdušná a odolná látka. Boty pro orientační běh pak nejvíce připomínají atletické tretry. Největším rozdílem je robustnost boty a množství špuntů s hřebíky nejen v přední části chodidla. 

vybavení na orientační běh
orientační běh ve městě

Disciplíny orientačního běhu

Je třeba zmínit, že v orientačním běhu existuje několik různých disciplín: sprint, knock-out sprint, sprintové štafety, krátká trať, zkrácená trať, klasická trať, noční závod a lesní štafeta

Sprintové závody jsou většinou organizovány ve městě a směrné časy pro vítěze se pohybují kolem 15 minut. Knock-out sprint je nejnovější disciplínou ze všech výše uvedených a troufám si říct, že je zároveň divácky nejatraktivnější. Běží se většinou 4 kola v jeden den a systém je velmi podobný jako v běžeckém lyžování. 

Zbytek disciplín se již odehrává převážně v lese. Krátká trať je nejtechničtější disciplínou a směrný čas se pohybuje kolem 35 minut pro většinu kategorií. Stejný čas pak platí pro závody štafet, kde je potřeba celkem tří závodníků v týmu. Královskou disciplínou je pak klasická trať. Zde se směrný čas vítěze mění podle kategorie. Hlavní ženská trať má vítězný čas někde mezi 70–80 minutami, pánská trať mezi 90–100 minutami. 

Mistrovství světa v orientačním běhu 2021

Stejně jako jiné sportovní disciplíny, i orientační běh má své mistrovství světa. V tomto roce se koná u nás v České republice v jizerských kamenitých terénech a v pískovcových lesích kolem Kokořínska. Toto domácí mistrovství světa je důvodem veškerého mého snažení za poslední dva roky, mého stěhování a vlastně i toho, že jsem součástí modré Decathlon rodiny. Domácí šampionát je něco, co láká snad každého sportovce a já nejsem výjimkou. 

A kdy to celé proběhne? Mistrovství světa začíná 3.7. sprintem v Terezíně. Já osobně začínám až 6.7. na krátké trati a pak pokračuji 8.7. a 9.7. ve štafetě a na klasické trati. Pokud vás tento sport zaujal nebo vás již dlouhodobě zajímá, nezapomeňte nás sledovat live na ČT sport a fandit!

orientační běh
Denisa Kosová
Členkou modré rodiny jsem od roku 2019. Kvůli konání Mistrovství světa v orientačním běhu v okolí Doks jsem se přestěhovala z Rychnova nad Kněžnou do Turnova. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v Hradci Králové a mám magisterský titul v oboru dějepis a tělesná výchova. V budoucnu bych ráda učila, ale momentálně má přednost sportovní kariéra. S orientačním během jsem začala již v první třídě a hned jsem si ho oblíbila. Členkou reprezentace jsem se stala v dorosteneckém věku a kromě jednoho roku jsem její stálou součástí. Mezi mé největší úspěchy patří dvě stříbrné medaile z juniorského mistrovství světa ve štafetě, 6. místo na krátké trati na SP, 8. místo na krátké trati na MS a několik 4. a 5. Míst se štafetou na ME a MS.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Sledujte své pokroky

Sledujte své pokroky

Sledujte své pokrokyJiž nějakou dobu pravidelně běháte, a tak je dosti pravděpodobné, že se také lepšíte. Doběhnete dále, s menší námahou a s velkou pravděpodobností také rychleji. Je ale tempo vašeho zlepšování dostatečné, nebo spíš stále připomínáte ufuněnou...

Jak vybrat správné běžecké oblečení
Jak se obléct na běh

Jak se obléct na běh

Jak se obléct na běhSprávně zvolené oblečení na váš běžecký trénink je naprosto zásadní. Pokud se oblečete špatně, čeká vás v lepším případě nepříjemný pocit z tréninku, v horším případě zdravotní komplikace. Dnes vám předám své zkušenosti ohledně toho, jak vybrat...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!