Projekt Ramínka

V běžném životě se každý den setkávám s věcmi a situacemi, které mi hlava prostě nebere. Určitě nejsem člověk, který by potřeboval boty z bambusu a místo auta koně, ale když vidím velkou papírovou krabici, v ní plastový pytlík a v něm bonbony jednotlivě balené v dalších plastových obalech, tak prostě nevím, co si o tom mám myslet. Naštěstí pracuji tam, kde pracuji, a jelikož je Decathlon jeden z největších světových prodejců sportovních potřeb, mohu se na určité věci podívat více do hloubky.

plastové ramínko

Proces zpracování ramínek

Bonbonů v regálech sice moc nemáme, zato máme tuny plastových černých ramínek. Pokladny pípají a ramínka plní jednu krabici za druhou. Ano, pokud o ně zákazník vyloženě nestojí, nestrkáme mu je s výrobky do tašky, ale bereme si je zpět! Potom je sesypáváme do velké znovupoužitelné kartonové krabice na europaletě. Když je tato krabice plná, naskenujeme z ní QR kód a pošleme ji do centrálního skladu, kde se ramínka znovu zpracovávají.

Nevím, jestli mám zabíhat do detailů, každopádně proces funguje parádně: logistika s co nejkratší přepravou, třídicí roboti, čištění, sortování… a ramínka jsou zpět v prodejně! V Česku takto dokážeme vrátit do oběhu přes 90 % ramínek a v Itálii dokonce dosáhli na 98 %! Ramínka se takto zpracovávají již dlouhá léta. 

Situace v oblasti zpracování ramínek

A teď proč o tom všem vlastně píši. Myslel jsem si, že je tento proces normální, že takto s ramínky nakládají všechny firmy. Bohužel tomu tak není. Jsou firmy, které ramínka třídí a mají na tomto faktu dokonce založený eko-marketing (těmi jsem se dnes inspiroval). Mysleme proto při nakupování i na ramínka – pokud je nepotřebujeme, nechme je v prodejně. Pokud si nějaké omylem odneseme domů, přidejme je, prosím, alespoň k vytříděným plastům, ať neskončí v popelnici na směsný odpad.

Na závěr malá zajímavost: průměrné ramínko z Decathlonu je vyrobené z 22 g recyklovaného plastu. Každé ramínko, které dokážeme vrátit zpět do oběhu představuje úsporu 90 % emisí CO2 oproti výrobě nového ramínka. A do tohoto výpočtu spotřeby CO2 je zahrnuta i doprava a znovunavrácení do procesu. 

Co z toho vyplývá? Nejlepší je vyrobit jeden velký bonbon a zabalit ho do papíru!

přeprava ramínek
Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 4

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

recyklace a ekologie
Papírová taška

Papírová taška

Papírová taškaPapírová taška – je špatná, ale přesto lepší. Proč? V tomto článku vám představím papírové tašky v celé jejich kráse a tuto myšlenku vám podrobněji vysvětlím. Podíváme se například na to, zda je z hlediska výroby ekologičtější plastová nebo papírová...

ekologie
LED osvětlení v našich prodejnách

LED osvětlení v našich prodejnách

LED osvětlení v našich prodejnáchV rámci naší snahy o udržitelnost a ochranu životního prostředí hraje velkou roli ekologicky šetrný provoz našich prodejen. Každá budova má své provozní potřeby – osvětlení, vytápění a klimatizaci, zásobování spotřebním materiálem a...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!