Recenze: Běžecké boty
Kiprun KS Light

Označení KS u těchto bot znamená K jako Kiprun a S jako stabilita, která je jejich hlavní výhodou. K by v tomto případě mohlo stát i za použitými technologiemi a inovacemi, kterých je u tohoto modelu hned několik. Boty jsou vybaveny 3 K-vlastnostmi: pěnou Kalensole, tlumicím dílem K-ring a technologií K-only. Pojďme se na ně podívat podrobněji s naším expertem na běh Filipem! 

silniční běh

Co říká značka

Značka tento model popisuje jako lehké a stabilní boty na běh od 10 km až po maraton. Díky nízké hmotnosti 278 g (ve velikosti 42) jsou vhodné jak na tréninky, tak na závody. Tlumení zajišťuje zmíněná pěna Kalensole a K-ring, což je pěnové kolečko se vzduchovou kapsou. Tyto dva komponenty zaručují, že tlumení zůstane po 1000 uběhnutých km na stejně vysoké úrovni jako při prvním vyběhnutí. Pěna Kalensole zároveň umožňuje dynamičtější odraz. Široká podešev a zesílená pata zajišťují dobrou stabilitu. Díky strategicky rozmístěnému vzorku mají boty dobrou přilnavost i na mokrém povrchu. Díky technologii K-only je tato obuv vhodná pro každý typ došlapu. Drop mezi patou a špičkou podešve je celých 10 mm. Nyní se pojďme podívat, jak tyto boty vidím já po jejich vyzkoušení.

První pohled

Nabídka obsahující více barevných variací potěší asi každého. Vyberou si běžci, kteří se vyžívají v zářivých barvách, i běžci konzervativní, kteří se výrazným barvám spíše vyhýbají, což je i můj případ.

Jakmile jsem botu vzal poprvé do ruky, zaujala mě její dělená podrážka a zpevněná pata, která představuje oproti předchůdci tohoto modelu Kiprun Long velkou změnu. Jejich účelem je společně s novým, více běžeckým, svrškem zajistit dostatečnou stabilitu i pro těžší běžce. Vzhledem k masivnímu tlumení jsem se však trochu bál, jestli botu vůbec prošlápnu. Přece jenom dříve jsem běhal na dráze a na příliš odtlumené boty jsem nebyl zvyklý.

běžecká bota kiprun
detail běžeckých bot kiprun

Ošlapání

Poprvé jsem tyto boty pořádně protáhl při olomouckém půlmaratonu a musím říct, že jsem se s nimi tak trochu pral. Byly na mě byla příliš tuhé a těžké. Možná se mi zprotivily i kvůli dalším faktorům, jako bylo přílišné horko, ze kterého mi nebylo úplně nejlíp, a taky faktu, že se mi ten půlmaraton celkově moc nepovedl.

Bohužel se mi u nich nevyplatilo vyndat si vložku, což dělám jinak dost často. Jejich vnitřek je trochu jinak zpracovaný, než u ostatních modelů, na které jsem byl zvyklý, a toto zpracování mi nevyhovovalo. Mezipodešev je tu o něco měkčí a při vyndání vložky chodidlo nikam moc nepustí. Funguje v podstatě, jako kdybyste měli ponožky na jógu s gumovými protiskluzovými body. Kvůli tomu mi chodidlo ani trochu neklouzalo, naopak se spíš zadrhávalo a noha měla tendenci se více potit. Po tomto zážitku jsem na tyto boty na chvíli spíš zanevřel.

Druhá šance

Ale když už jsem si je jednou pořídil, nechtěl jsem je hned vyhodit a kupovat si jiné. I když je běh jedním z nejdostupnějších sportů, není to vždy levná záležitost, zvlášť když se mu věnujete na vyšší úrovni. Na zimu jsem jim tedy dal ještě druhou šanci.

Vložku jsem vrátil dovnitř a tím se problémy s botou vyřešily. Ukázalo se, že vyndání vložky kvůli odlehčení a mírnému snížení dropu nemusí být nejvhodnějším řešením u každé boty. Kilometry s nimi začaly bezproblémově naskakovat, zejména při nedělních výbězích s mojí tréninkovou skupinou, kdy jsme běhali kolem 15–30 km. Možná druhá zkušenost s botami byla lepší i proto, že mi po sezóně naskočilo pár kilo navíc a botu tak bylo snadnější prošlápnout.

Díky měkčí mezipodešvi je bota pohodlná a dobře tlumí nárazy. Právě díky tomuto tlumení jsem schopen po dostatečné regeneraci potřebné kilometry zaběhnout i přes to, že mám z přetížení mírné problémy s kloubním aparátem. V současnosti mám dva páry těchto bot a na každém mám naběháno zhruba 400 km po silnicích i po zpevněných cestách.

běžkyně

Závěr

Závěrem bych tedy rád shrnul, že ačkoliv jsou boty primárně silniční, zvládnete v nich i zpevněné lesní a polní cesty. Pokud tedy nejsou příliš bahnité, pak je to trochu jako běhat po ledu. Jinak bota opravdu dobře drží a zvládnete v nich zaběhnout i maraton. Pokud běháte mimo silnice, tak je praktičtější z hlediska viditelných nečistot zvolit černou barvu, která je také v nabídce.

Pro pořádné chlapy je to dobrá volba, běžci s nižší hmotností se s nimi budou muset chvíli sžívat, aby pro ně tlumení nebylo překážkou. Boty bych také úplně nedoporučil běžcům s širší ploskou. Mohly by jim být příliš těsné a neposkytovaly by dostatečný komfort. Bota vám nabídne ochranu kloubního aparátu zejména v oblasti kotníků, a to díky široké podešvi a její stabilitě, ale i svršku, který drží nohu pěkně na místě. I tak samozřejmě dávejte pozor na nerovnosti na cestě, před těmi vás žádná bota neochrání. 

%

  • Tlumení 80% 80%
  • Stabilita 90% 90%
  • Hmotnost 60% 60%
  • Dynamika 50% 50%
  • Přilnavost na mokrém povrchu 80% 80%

Tlumení

Stabilita

Více barevných provedení

Spíše pro užší chodidla

 

Menší pružnost boty

Filip Cenefels
V Decathlonu jsem od roku 2016 a jsem velice rád, že jsem se sem dostal, i když trošku spletitým způsobem. Ještě při studiu jsem hledal, co dělat za práci a i když jsem měl nějaké možnosti, co bych mohl dělat, až v Decathlonu jsem se opravdu našel. Hlavně asi z toho důvodu, že jsem mohl spojit svoji vášeň, kterou je běhání, se zaměstnáním. Před čtyřmi lety jsem si nedovedl představit reálně uběhnout maratón, ač jsem vždy běhal rád. Také díky Decathlonu jsem začal objevovat krásy běhu i mimo ovál, jak v městských ulicích, tak i po horských hřebenech. Miluji ty chvíle v uličce, kdy si můžu povídat s ostatními běžci o zážitcích a zkušenostech. Doufám, že se s vámi potkám, ať už na prodejně v Liberci nebo na nějakých závodech.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 5

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

orientační běh
Orientační běh

Orientační běh

Orientační běhJe možné, že si tento sport pamatujete ze svých školních let, kdy měl snad každý možnost účastnit se takového běhu v rámci školních aktivit. Někteří ji využili a jiní ne, ale věřím, že skoro všichni mají povědomí, že tento sport existuje a prakticky...

Jak vybrat správné běžecké oblečení
Jak se obléct na běh

Jak se obléct na běh

Jak se obléct na běhSprávně zvolené oblečení na váš běžecký trénink je naprosto zásadní. Pokud se oblečete špatně, čeká vás v lepším případě nepříjemný pocit z tréninku, v horším případě zdravotní komplikace. Dnes vám předám své zkušenosti ohledně toho, jak vybrat...

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!