Vyberte stránku

Recenze: Dalekohled Solognac 500 10×42

Redakce Světa myslivosti měla možnost v polovině letošního srpna otestovat binokulár Solognac 500 10×42. Podle výroce by se mělo jednat o komplexní dalekohled, se ktrým lze pozorovat zvěř až do soumraku. Měli jsme možnost testovat tento dalekohled po dobu dvou týdnů. Pojďme se podívat, jak náš test dopadl

Dalekohled solognac 500
Dalekohled Solognac 500

Popis přístroje

Solognac 500 10×42 je kompaktní univerzální dalekohled, který lze využívat jak na čekaných, tak na šoulačkách. Přístroj má klasické ovládání – zaostřuje se jak centrálním středovým ostřením (obě části dalekohledu najednou), tak zvlášť každý okulár. Na pravém okuláru lze provést dioptrickou korekci. Vícevrstevná povrchová úprava čoček významně snižuje odraz světla a zvyšuje světelnost, jas a kontrast. V dalekohledu je použit střechový hranol BaK4.

Tělo přístroje je pogumované, takže při používání nehrozí nežádoucí „cinknutí“, když se uživatel nechtěně zavadí o dalekohled knoflíkem na oděvu, jezdcem zipu apod. Zorné pole v 1 000 metrech je 105 metrů. Přístroj je plněn dusíkem pro zamezení vnitřního zamlžování a je vodotěsný. Výrobce dodává dalekohled s pryžovou krytkou okulárů, krytkami objektivů, popruhem a pouzdrem.

Zkušenosti z terénu

Redakce měla přístroj zapůjčen v průběhu srpna, takže se logicky nabízelo jeho využití při srnčí říji. Dalekohled byl testován ve smíšené honitbě s výbornými stavy srnčí a černé zvěře, při večerních čekaných a ranních čekaných a šoulačkách. Přístroj měli kromě redaktora k dispozici postupně dva další myslivci.

Ovládání přístroje je snadné, zaostřování bezproblémové, plynulé, stejně jako dioptrická korekce. Jeden z testovačů nosí brýle a ani on neměl s používáním dalekohledu potíže. Všichni testovači se shodli na tom, že Solognac 500 10×42 je výborným pomocníkem hlavně na šoulačkách. Při tomto způsobu lovu vyniknou kompaktní rozměry a nízká hmotnost (610 g). Pogumování a ergonomický tvar těla se zdrsněním úchopových ploch usnadňují manipulaci s přístrojem. Dalekohled lze samozřejmě využívat také na čekaných, ale limitem jsou světelné podmínky. Použití je možné i za stmívání, ale v této fázi již většina myslivců volí raději dalekohled 8×56, nebo v dnešní době přístroj pro noční vidění či termovizi. Ale to už bychom se bavili o jiném způsobu lovu.

Jak již bylo uvedeno, přístroj je dodáván s krytkami okuláru a objektivů. Ty druhé však nejsou při lovu příliš praktické, neboť jsou upevněny tak, že překážejí, a proto nebyly při lovech používány.

Dalekohled Solognac 500
Vodotěsný dalekohled

Shrnutí

Solognac 500 10×42 se řadí mezi přístroje s výborným poměrem cena/výkon. Během čtrnáctidenního testování nebyly k prAáci s ním ze strany testovačů žádné připomínky. Přístroj je lehký, použitelný jak při lovu na čekané, tak zejména na šoulačkách. Svému majiteli odvede práci, kterou od něho očekává. Kdo hledá přístroj z kategorie cenově dostupných a přitom spolehlivých, pro něho je Solognac 500 10×42 dobrá volba.

%

  • Světlovodnost 90% 90%
  • Vodotěsnost 100% 100%
  • Odolnost 95% 95%
  • Výkon za šera 75% 75%
  • Hmotnost 90% 90%

Odolná
konstrukce
Snadné
ovládání
Nízká
hmotnost

Horší výkon
během stmívání
Svět Myslivosti
Svět myslivosti je nezávislý měsíčník pro myslivce a přátele přírody, který začal vycházet v roce 2000. Na 72 stranách přináší aktuální informace z myslivecké politiky, vědy a výzkumu, praxe v honitbě, lovecké kynologie, ale též informace ze zahraničí, rozhovory, reportáže, kalendář tuzemských i zahraničních mysliveckých akcí atd. Za dobu své existence se stal respektovaným a vyhledávaným periodikem. Autory textů jsou vedle redaktorů přední čeští a slovenští myslivečtí oborníci. Grafická podoba vzniká s využitím fotografií od významných českých a slovenských fotografů přírody. Čerstvé informace ze zahraničí jsou zajišťovány díky spolupráci s redakcemi tamních periodik. Vydavatel provozuje též zpravodajský web Svetmyslivosti.cz, který je úzce propojen s tištěným Světem myslivosti. Samozřejmostí jsou aktivní profily na nejvyužívanějších sociálních sítích – Facebooku a Instagramu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 3.8 / 5. Počet hodnocení: 6

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte si dalekohled pro vaše potřeby
Jak vybrat dalekohled

Jak vybrat dalekohled

Jak vybrat dalekohledDalekohled: pomůcka, kterou můžeme využít všude, kde chceme pozorovat vzdálené předměty, živočichy nebo krajinu. Jeho využití najdeme v mnoha profesích, například u bezpečnostních složek. Bez dalekohledu se neobejde žádný myslivec ani ochránce...

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!