Recenze: Lovecký nůž Sika 150 Solognac

Už před nějakou dobou jsem zahlédl v Decathlonu zajímavě vypadající nůž. Zprvu jsem jej pustil z hlavy, ale pak jsem měl možnost jej vidět, jak se říká „na živo”, a najednou mi ležel doma na stole. Následně jsem tedy zpracoval tuto krátkou recenzi, ve které se s vámi podělím o své dojmy a zkušenosti s tímto lovecký nožem. 

nůž Sika 150 Solognac

Představení nože

Jedná se o již docela velký nůž s označením Sika 150 značky Solognac. Dle výrobce je ideální na lov a bushcraft, případně zvládne hrubé tábornické práce. No, a jelikož má takový popis, tak mi věřte, že jsem ho chtěl otestovat bezesporu pořádně, protože takové věci toho musí opravdu hodně vydržet. 

Popis a komponenty nože

Tomuto určení také přispívá to, že je tento nůž vyroben z jednoho kusu oceli, tzv. fultang, a použité materiály nejsou také vůbec k zahození. Ocel má označení D2 a střenky jsou z G10, což je skelné vlákno s epoxidovou pryskyřicí. Fyzické vlastnosti nože jsou jako předurčeny pro všestranný nůž, který by měl zvládnout různé činnosti od štípání dříví (batonig) přes přesekávání větví a bujné vegetace až po přípravu pokrmů. S celkovou hmotností 460 g (z toho nůž má 332 g), délkou čepele 15 cm a celkovou délkou 30 cm se silou materiálu 4 mm to není drobek, ale díky vysokému plochému výbrusu s fazetou je dobře řezivý a i při krájení křehkých potravin je nijak neláme a jde dobře do řezu.

Rukojeť má dobrý ergonomický tvar a i v menší ruce se dobře drží. Navíc mi ani při zpocených rukou či rukou od krve, když jsem porcoval maso, nůž neklouzal.

Samotné pouzdro je vyrobeno ze 100% PVC a nůž v něm drží opravdu dobře včetně jednoduchého upevňování na opasek.

Na pouzdru je křesadlo z feroceria, které jsem taktéž pořádně otestoval s velmi pozitivním výsledkem. Ke škrtání je na noži cca 1 cm velký výbrus a při škrtání jsou jiskry velké a je jich dostatek. Vypíchnout musím upevnění křesadla v pouzdru, kdy je možnost po jeho spotřebování použít jakékoliv jiné o šířce 8 mm.

Klady a zápory

Tak a dostali jsme se ke shrnutí a k mým závěrům, co si o noži myslím a co je dobré a co naopak špatné.

Začnu pochopitelně klady. Těmi jsou bezesporu použitý materiál a to jak nože, tak i střenek. Bez problému je i velikost a váha, které jsou univerzální jak pro štípání, tak i sekání. Taky výbrus je dobrý a díky tomu i 4mm tlustá čepel, když je vybroušená o něco výš, nemá problém ani při řezání křehkých potravin.

No a co se týče pouzdra, tak to má jak klady, tak i zápory. Pozitivní je, že se do něj nůž dobře dává, dobře drží a nijak nehrká. Vypíchnout musím na pouzdru také akorát velkou opěrku na palec, díky které se nůž z pouzdra vytahuje opravdu pohodlně.

No a zápory? Ty tu taky nějaké jsou, ale nijak nůž jako takový nelimitují a jsou to opět takové kosmetické vady, tedy alespoň pro mě. Zaprvé výřez na křesání – pokud by se malinko dobrousil hřbet, tak není potřeba, jelikož 1cm výbrus je docela malý a stává se, že při křesání sjedete občas mimo něj.

Zadruhé je to pouzdro, které má docela dlouhý závěs a při dřepnutí může zavazet. Navíc délka tohoto závěsu bude náchylná k případnému poškození či zlomení, což by se dalo vyřešit, když ne zkrácením, tak třeba nějakým prolisem, který by to zpevnil.

nůž sika 150 v pouzdře

Shrnutí

Celkově bych mohl říct, že je to za tu cenu dobrý nůž z kvalitních materiálů, který splňuje, co slibuje – řeže, seká, štípe a křesá. A kdo by chtěl nějaký delší pracovní nůž, který toho hodně vydrží, tak toto je dozajista dobrá volba. No a v mém videu můžete vidět sami, co nůž zvládne v reálných podmínkách a co ne.

%

  • Zpracování 100% 100%
  • Výdrž ostří 90% 90%
  • Univerzálnost 95% 95%
  • Odolnost nože 90% 90%
  • Pouzdro 60% 60%

Dobré zpracování

Vysoká odolnost nože

Použité materiály

Křesadlo z feroceria

Konstrukce pouzdra

Deflector Bushcraft
Jmenuji se Pavel Kovář a ve světě bushcraftu mi říkají Deflector neboli Def. Jako většina kluků jsem už od mala tíhnul k toulkám po našich luzích a hájích a od indiánských výprav s kamarády jsme postupně přešli až ke stavbám bunkrů či přístřešků všeho druhu. Postupně jsem vyzkoušel i jiné aktivity, například bojové sporty, skautské tábory, airsoft či myslivost. Co se týče mé odbornosti v dovednostech spojených s přírodou, tak jsem prošel všemi stupni vzdělávání se zaměřením na les, faunu a flóru. Poté co jsem nasbíral nějaké zkušenosti, začal jsem se více zajímat o možnosti přežívání v přírodě jen se základními nástroji jako je nůž či sekera a od tohoto mě dělil už jen krůček k prepperství nebo survivalu. Nicméně jsem dospěl do okamžiku, kdy bych se rád podělil o své zkušenosti a nápady i s ostatními, a tak vznikl můj Youtube kanál Deflector Bushcraft. Na tomto kanále se zabývám snad vším, s čím se můžete v přírodě setkat. Ať už je to vandrování, zálesáctví, bushcraft či survival – je jedno jak to pojmenujete, důležité je mít rád přírodu a starat se o ni.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

maskovaní myslivci
Vše o kamufláži

Vše o kamufláži

Vše o kamuflážiKamufláž neboli maskování je důležitou podmínkou pro nepozorované přiblížení se ke zvířatům. Ať už chcete fotografovat, nebo lovit, maskování a nehlučný pohyb jsou klíčové k tomu, abyste se ke zvířatům dostali co nejblíže. Jak by měl vypadat ideální...

relaxace v hamace
Bushcraft: přežití v přírodě

Bushcraft: přežití v přírodě

Bushcraft: Přežití v příroděZajímá vás umění přežití v přírodě neboli bushcraft? Rádi byste se vydali na své první dobrodružství, ale nevíte, jak na to? V tomto článku si vysvětlíme úplné základy, které se vám budou pro začátky s bushcraftem hodit. Pokud už teď...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!