Recenze: Lovecký nůž Sika 150 Solognac

Už před nějakou dobou jsem zahlédl v Decathlonu zajímavě vypadající nůž. Zprvu jsem jej pustil z hlavy, ale pak jsem měl možnost jej vidět, jak se říká „na živo”, a najednou mi ležel doma na stole. Následně jsem tedy zpracoval tuto krátkou recenzi, ve které se s vámi podělím o své dojmy a zkušenosti s tímto lovecký nožem. 

nůž Sika 150 Solognac

Představení nože

Jedná se o již docela velký nůž s označením Sika 150 značky Solognac. Dle výrobce je ideální na lov a bushcraft, případně zvládne hrubé tábornické práce. No, a jelikož má takový popis, tak mi věřte, že jsem ho chtěl otestovat bezesporu pořádně, protože takové věci toho musí opravdu hodně vydržet. 

Popis a komponenty nože

Tomuto určení také přispívá to, že je tento nůž vyroben z jednoho kusu oceli, tzv. fultang, a použité materiály nejsou také vůbec k zahození. Ocel má označení D2 a střenky jsou z G10, což je skelné vlákno s epoxidovou pryskyřicí. Fyzické vlastnosti nože jsou jako předurčeny pro všestranný nůž, který by měl zvládnout různé činnosti od štípání dříví (batonig) přes přesekávání větví a bujné vegetace až po přípravu pokrmů. S celkovou hmotností 460 g (z toho nůž má 332 g), délkou čepele 15 cm a celkovou délkou 30 cm se silou materiálu 4 mm to není drobek, ale díky vysokému plochému výbrusu s fazetou je dobře řezivý a i při krájení křehkých potravin je nijak neláme a jde dobře do řezu.

Rukojeť má dobrý ergonomický tvar a i v menší ruce se dobře drží. Navíc mi ani při zpocených rukou či rukou od krve, když jsem porcoval maso, nůž neklouzal.

Samotné pouzdro je vyrobeno ze 100% PVC a nůž v něm drží opravdu dobře včetně jednoduchého upevňování na opasek.

Na pouzdru je křesadlo z feroceria, které jsem taktéž pořádně otestoval s velmi pozitivním výsledkem. Ke škrtání je na noži cca 1 cm velký výbrus a při škrtání jsou jiskry velké a je jich dostatek. Vypíchnout musím upevnění křesadla v pouzdru, kdy je možnost po jeho spotřebování použít jakékoliv jiné o šířce 8 mm.

Klady a zápory

Tak a dostali jsme se ke shrnutí a k mým závěrům, co si o noži myslím a co je dobré a co naopak špatné.

Začnu pochopitelně klady. Těmi jsou bezesporu použitý materiál a to jak nože, tak i střenek. Bez problému je i velikost a váha, které jsou univerzální jak pro štípání, tak i sekání. Taky výbrus je dobrý a díky tomu i 4mm tlustá čepel, když je vybroušená o něco výš, nemá problém ani při řezání křehkých potravin.

No a co se týče pouzdra, tak to má jak klady, tak i zápory. Pozitivní je, že se do něj nůž dobře dává, dobře drží a nijak nehrká. Vypíchnout musím na pouzdru také akorát velkou opěrku na palec, díky které se nůž z pouzdra vytahuje opravdu pohodlně.

No a zápory? Ty tu taky nějaké jsou, ale nijak nůž jako takový nelimitují a jsou to opět takové kosmetické vady, tedy alespoň pro mě. Zaprvé výřez na křesání – pokud by se malinko dobrousil hřbet, tak není potřeba, jelikož 1cm výbrus je docela malý a stává se, že při křesání sjedete občas mimo něj.

Zadruhé je to pouzdro, které má docela dlouhý závěs a při dřepnutí může zavazet. Navíc délka tohoto závěsu bude náchylná k případnému poškození či zlomení, což by se dalo vyřešit, když ne zkrácením, tak třeba nějakým prolisem, který by to zpevnil.

nůž sika 150 v pouzdře

Shrnutí

Celkově bych mohl říct, že je to za tu cenu dobrý nůž z kvalitních materiálů, který splňuje, co slibuje – řeže, seká, štípe a křesá. A kdo by chtěl nějaký delší pracovní nůž, který toho hodně vydrží, tak toto je dozajista dobrá volba. No a v mém videu můžete vidět sami, co nůž zvládne v reálných podmínkách a co ne.

%

  • Zpracování 100% 100%
  • Výdrž ostří 90% 90%
  • Univerzálnost 95% 95%
  • Odolnost nože 90% 90%
  • Pouzdro 60% 60%

Dobré zpracování

Vysoká odolnost nože

Použité materiály

Křesadlo z feroceria

Konstrukce pouzdra

Deflector Bushcraft
Jmenuji se Pavel Kovář a ve světě bushcraftu mi říkají Deflector neboli Def. Jako většina kluků jsem už od mala tíhnul k toulkám po našich luzích a hájích a od indiánských výprav s kamarády jsme postupně přešli až ke stavbám bunkrů či přístřešků všeho druhu. Postupně jsem vyzkoušel i jiné aktivity, například bojové sporty, skautské tábory, airsoft či myslivost. Co se týče mé odbornosti v dovednostech spojených s přírodou, tak jsem prošel všemi stupni vzdělávání se zaměřením na les, faunu a flóru. Poté co jsem nasbíral nějaké zkušenosti, začal jsem se více zajímat o možnosti přežívání v přírodě jen se základními nástroji jako je nůž či sekera a od tohoto mě dělil už jen krůček k prepperství nebo survivalu. Nicméně jsem dospěl do okamžiku, kdy bych se rád podělil o své zkušenosti a nápady i s ostatními, a tak vznikl můj Youtube kanál Deflector Bushcraft. Na tomto kanále se zabývám snad vším, s čím se můžete v přírodě setkat. Ať už je to vandrování, zálesáctví, bushcraft či survival – je jedno jak to pojmenujete, důležité je mít rád přírodu a starat se o ni.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

myslivecký dalekohled
Jak správně nastavit dalekohled

Jak správně nastavit dalekohled

Jak správně nastavit dalekohledSeřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a...

relaxace v hamace
Bushcraft: přežití v přírodě

Bushcraft: přežití v přírodě

Bushcraft: Přežití v příroděZajímá vás umění přežití v přírodě neboli bushcraft? Rádi byste se vydali na své první dobrodružství, ale nevíte, jak na to? V tomto článku si vysvětlíme úplné základy, které se vám budou pro začátky s bushcraftem hodit. Pokud už teď...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!