Recenze: Lovecký nůž Solognac Sika 90

Za poslední rok se mi několikrát stalo, že jsem v Decathlonu procházel okolo nože Solognac Sika 90. Už na první pohled vypadal sympaticky, takže když jsem dostal možnost jej otestovat, neváhal jsem ani minutu. Při svých výletech a výpravách jsem jej pak podrobil pořádné zátěži. Své zkušenosti a poznatky vám shrnu v této recenzi. 

nůž Sika 90
lovecký nůž Sika 90

Základní parametry

Solognac Sika 90 je full tang nůž, který je dle výrobce určený pro lovce na zpracování zvěřiny, ale je vhodný také na bushcraft. Jedná se o 140g těžký kousek železa, konkrétně nerez 5Cr13MoV o celkové délce 22 cm, z čehož 9 cm připadá na 3 mm silnou čepel a 13 cm na rukojeť. Čepel má výbrus podobný skandi typu s fazetkou. Celý kov má matnou povrchovou úpravu, plastové střenky s pryžovým gripem jsou přidělány dvěma zapuštěnými šrouby. V zadní části rukojeti je otvor, kterým je možné protáhnout například kožený provázek či paracord. Zajímavá je také možnost výběru ze dvou barevných variant střenek nože – černé nebo oranžové. 

Nůž je prodáván s nylonovým pouzdrem s vnitřní plastovou vložkou proti proříznutí. Pouzdro je opatřeno poutkem s X-Access systémem, díky němuž je možné jej připnout na jakýkoliv jiný výrobek značky Solognac i na velmi rozšířenou molle vazbu u výrobků jiných značek. Taktéž zde najdeme úchyt pro pevné připevnění nože v pouzdru. 

Zkušenosti z terénu

Nůž Sika 90 jsem testoval přibližně 2 měsíce při všech svých vandrech a bushcraft aktivitách. Co se týče schopnosti řezat potraviny, nenarazil jsem na žádnou, kterou by nůž mačkal či lámal, takže na zpracování potravin je nůž ideální. Stejné to bylo při řezání dřeva – ať už jsem řezal měkké či tvrdé, syrové či suché dřevo, Sika 90 vždy zastal svou práci, jak bylo potřeba. Vzhledem ke své velikosti se sice nehodí na sekání, ale slabší větve pro něj nejsou problém. Ostří vždy pěkně drželo a když náhodou došlo ke ztupení nože, díky tvrdosti materiálu kolem 57 HRC nebyl problém několika tahy brouskem nůž přímo na místě opět naostřit. Ocel 5Cr15MoV se dá totiž dobře brousit i v lese na kameni, není potřeba diamantový brousek jako u dražších ocelí. 

Střenky nože díky pogumování dobře drží v ruce jak v mokru, tak i v případě, že máte nůž třeba od krve. Po sundání střenek jsem s ním házel také jako s vrhacím nožem, takže jsem ověřil, že se hodí i na tuto kratochvíli. Co se týká matného opracování nože, dosud není poškrábané, a to jsem nůž rozhodně nijak nešetřil. Za zmínku stojí také přítomnost docela ostrého hřbetu, který potěší příznivce používání křesadel, jiskry totiž umí vytvořit opravdu skvělé. 

nůž Sika 90 za opaskem
lovecký nůž Sika 90

Shrnutí

Solognac Sika 90 můžu určitě zařadit k nožům s výborným poměrem cena/výkon. Během testování se mi nestalo, že by se nějak rychle tupil nebo by se dokonce na čepeli objevil zub. Jedná se o středně velký nůž s různorodou možností použití na lov, tramping, bushcraft a v podstatě jakékoliv aktivity v přírodě. Pouzdro se dá dobře připnout nejen na X-Access systém, ale i na jakoukoliv molle vazbu, pro připnutí na opasek jej nemusíte ani rozepínat. Mám však malou výtku týkající se vnitřního ochranného plastu v pouzdru, který občas při zasouvání nože překáží. Nůž odvede spoustu práce, která se od něj očekává. Shrnuto jednou větou: Sika 90 je dobrý univerzální pracant, kterého pořídíte za velmi přijatelnou cenu.

řezání nožem Sika 90

%

  • Zpracování 100% 100%
  • Výdrž ostří 85% 85%
  • Univerzálnost 95% 95%
  • Kvalita úchopu 90% 90%
  • Pouzdro 70% 70%

Dobré zpracování

Výdrž ostří

Protiskluzná úprava střenek

Horší zasouvání nože do pouzdra

Deflector Bushcraft
Jmenuji se Pavel Kovář a ve světě bushcraftu mi říkají Deflector neboli Def. Jako většina kluků jsem už od mala tíhnul k toulkám po našich luzích a hájích a od indiánských výprav s kamarády jsme postupně přešli až ke stavbám bunkrů či přístřešků všeho druhu. Postupně jsem vyzkoušel i jiné aktivity, například bojové sporty, skautské tábory, airsoft či myslivost. Co se týče mé odbornosti v dovednostech spojených s přírodou, tak jsem prošel všemi stupni vzdělávání se zaměřením na les, faunu a flóru. Poté co jsem nasbíral nějaké zkušenosti, začal jsem se více zajímat o možnosti přežívání v přírodě jen se základními nástroji jako je nůž či sekera a od tohoto mě dělil už jen krůček k prepperství nebo survivalu. Nicméně jsem dospěl do okamžiku, kdy bych se rád podělil o své zkušenosti a nápady i s ostatními, a tak vznikl můj Youtube kanál Deflector Bushcraft. Na tomto kanále se zabývám snad vším, s čím se můžete v přírodě setkat. Ať už je to vandrování, zálesáctví, bushcraft či survival – je jedno jak to pojmenujete, důležité je mít rád přírodu a starat se o ni.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.6 / 5. Počet hodnocení: 10

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte si dalekohled pro vaše potřeby
Jak vybrat dalekohled

Jak vybrat dalekohled

Jak vybrat dalekohledDalekohled: pomůcka, kterou můžeme využít všude, kde chceme pozorovat vzdálené předměty, živočichy nebo krajinu. Jeho využití najdeme v mnoha profesích, například u bezpečnostních složek. Bez dalekohledu se neobejde žádný myslivec ani ochránce...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!