Recenze: Nafukovací dvoumístný kajak Strenfit X500 Itiwit

Po otestování nafukovacího kajaku Strenfit X500 přichází redakce Světa Outdooru s další recenzí, a to na jeho parťáka: deblkajak Strenfit X500. Pojďte se s námi podívat, jak tento dvoumístný kajak obstál v našem testu a jaké z něj máme dojmy!

dvoumístný kajak strenfit x500
Jezdecké kalhoty se vyrábějí v různých variantách

První setkání

Když mi kajak přivezl kurýr, trochu jsem se vyplašil. Nepodíval jsem se totiž dopředu na rozměry balíku, který byl docela velký. I samotný zabalený kajak je hodně velký. Vše je uloženo v batohu na kolečkách, kterému jsem naměřil rozměry 120 x 50 x 25 cm. Celý zabalený kajak včetně futrálu váží 30,4 kg (vážil jsem). Ve výsledku to znamená, že tahle loď už není žádný drobeček a taky to znamená, že při transportu musíte trochu přemýšlet, kam se vám kajak vejde a taky jak ho dopravíte, protože tam, kde není možnost použít kolečka, se loď docela pronese. Třeba do kufru naší Kia Ceed (menší kombík) se zabalená loď nevejde a musel jsem ji vozit na zadních sedačkách.

V batohu je vše potřebné k sestavení lodi, včetně návodu, několika záplat a klíče pro případnou servisní práci s ventily. Pumpa součástí balení není. Z pouzdra jsem vybalil samotný kajak (navážil jsem mu 26,7 kg), dvě sedačky z EVA pěny a tvrdého polyetylenu a dvoje plastové opěrky pro nohy. Velmi příjemné je, že kromě nasazení nožních opěrek a uložení sedaček není třeba nic sestavovat, šroubovat nebo jinak kompletovat. Za to dávám palec nahoru. Pokud člověk není úplný začátečník a s nějakou tou (nafukovací) lodí už se někdy setkal, pak bude mít kajak brzy nafouknutý a připravený k vyplutí i bez použití návodu (tato věta nemá nabádat k tomu nečíst návody, jen ilustruje, jak snadné a intuitivní může sestavení kajaku být).

Popis kajaku a příprava k plavbě

Výše už jsem zmínil, že sestavení lodi je snadné a intuitivní. Když člověk ví, jak na to, má loď připravenou za 5 minut.

Konstrukčně se jedná o několik částí z materiálu PVC drop-stitch. Konkrétně jsou to dno a borty kajaku a potom tři menší části v okolí kokpitu, které vyztužují palubu a rozpírají kajak do správného tvaru. Dvě z těchto výztuží mají ventil vně lodi (na palubě), ale třetí (za zadákem) má ventil uvnitř, nezapomeňte tedy na něj, jako napoprvé já (to jsou ty návody). Palubu lodi pak tvoří jednovrstvé PVC, které se mezi nafouknuté drop-stitch části napne. V přední části je paluba opatřená kříženou kulatou pruženkou pro uložení drobnějších věcí a pruženka je také mezi kokpity, aby si mohl něco k ruce vzít i zadák. V zadní části je v palubě otvor s možností uzavření zarolováním a zajištěním pomocí plochých popruhů a plastových spon. Nošení kajaku je možné buď pomocí ok z plochých popruhů na špicích nebo pomocí madel z plochých popruhů na obou bocích lodi.

Límce okolo kokpitů jsou z gumy a lze na ně nasadit špricdeky s tenčí gumou. Límce nejsou kvůli použitému materiálu zcela pevné, ale na turistické ježdění bohatě postačí. Oba kokpity jsou i dostatečně velké, takže se člověk do kajaku nemusí složitě soukat. Shodli se na tom všichni testeři. Guma je použitá také na vyztužení špiček lodi. Zde má hlavně ochrannou funkci.

testování kajaku strenfit x500 itiwit
vnitřní konstrukce kajaku

Po nafouknutí všech komor se do kajaku umístí nožní opěrky z tvrdého plastu, které se nasouvají na jakési kolejničky (viz foto) a plochými popruhy se uchytí do plastových žebříčkových spon vedle nohou jezdce. Posun opěrek je možný i za jízdy, a to včetně dotažení spon. Je to velice funkční a pohodlné řešení. Chválil jsem to už u jednomístné verze, ale tady musím znovu.

Sedačky se do kajaku jen položí a usadí na předem připravené pěnové bločky, což je rychlé, a sedačky na svém místě drží, ale taky to znamená, že je můžete při zaplavání snadno ztratit! Sezení na sedačkách je pohodlné, zádové opěrky jsou opravdu velkorysé. Není problém sedět i několik hodin.

Kajak je na poměry nafukovaček úzký a velice dobře tvarovaný. Dno je ve tvaru hodně otevřeného písmene V, takže kajak má i kýl, což hodně zlepšuje jízdní vlastnosti. Špice lodi jsou poměrně ostré, takže dobře „krájí“ vodu a to výrazně zlepšuje rychlost.

Jak to jezdí?

U jednomístného modelu byla hlavním limitujícím faktorem stabilita, která kajak jasně vyřadila z použití pro úplné začátečníky. U dvoumístné verze je stabilita výrazně lepší a zákeřný „vakl“, který působil hlavní problémy u jednomístného kajaku, tady v podstatě není. Použití pro méně zkušené si tady umím představit o hodně líp.

Kajak jsme zkoušeli v různém obsazení. Dva dospělí chlapi, muž a žena, otec a děti… Ani v jedné z kombinací nebyl se stabilitou zásadní problém a nebyl problém ani s ničím jiným.

Osobně jsem si vyzkoušel pádlování vpředu i vzadu a každé je specifické. Vzadu má člověk sedačku poměrně vysoko. To mi pomáhalo při pádlování s manželkou, protože jsem přes ni viděl. Když jsme ale jeli dva chlapi, neviděl jsem skoro nic. Musel jsem se spoléhat na háčka. Nejsem nejvyššího vzrůstu (178 cm), ale v pohodě se mi do lodě vešly nohy a ještě zbylo místo, takže zadní pozici může obsadit i někdo vyšší. Skuteční čahouni ale asi na prostorový limit a záda jezdce vpředu narazí (výrobce udává, že loď je pro lidi do 190 cm). Sezení mi bylo velmi pohodlné. Jako zkušenému kajakáři mi chyběly opěrky pro kolena, které by výrazně pomohly i v ovládání lodi, ale i o drop-stitch výztuhy kokpitu se dá při pokrčených nohách a dost utažených opěrkách nohou docela slušně opřít. Nicméně určení lodi je takové, že nějaké zásadní náklony opravdu dělat nebudete.

jízda v kajaku strenfit x500

To samé platí pro sezení vpředu. Při něm jsem si navíc užíval radost z rychlosti, která se na této lodi dá pohodlně vyvinout a jezdec vpředu ji dokáže dobře vnímat. Tvar lodi vyvinutí rychlosti dost napomáhá a když se posádka opře do pádel, dá se jet opravdu svižně. Ve dvou chlapech jsme v klidné vodě a bezvětří jeli stabilní rychlostí 10 km/h a nijak extra jsme se nemuseli snažit. Taková rychlost už je u turistické nafukovačky velmi pěkná.

Mírným zklamáním jsou úložné prostory, kterých v kajaku není mnoho – v podstatě stejně, jako u verze jednomístné, akorát v deblu je potřeba uložit věci pro dva lidi. Kajak není určený na vícedenní výlety a podobné akce, takže úložné prostory tomu odpovídají, ale už na náročnější jednodenní výlet budete mít trochu honičku si do lodi všechno naskládat. Navíc si věci musíte zabalit do vodotěsných vaků, protože tady nejsou žádné utěsněné komory.

testování kajaku strenfit x500

Řízení lodi nebylo problémem v žádném složení posádek. Sehraná posádka si jízdu na kajaku vyloženě užívá a když umí oba jezdci pracovat s náklony, mohou je k manévrování dobře využít, což jsme si několikrát ověřili. Loď je v náklonech pořád dobře tuhá a obratně na ně reaguje. S dětmi, které pohybu vpřed ani manévrování moc nepomohou, nemá jeden dospělý člověk na pozici zadáka problém kajak uřídit. Jen tolik nevyužije náklony, aby děti neměly pocit, že se za chvíli vyklopí.

Shrnutí

Celkově tedy hodnotíme kajak kladně. Deblový Itiwit Strenfit X500 je velmi povedená nafukovací loď, která se ale svými vlastnostmi silně přibližuje lodím pevným a stačilo by jen pár drobností, aby se jim vyrovnala skoro úplně.

Pohodlná jízda na koni

Propracovaný tvar lodi

Rychlost kompletace a nafouknutí

Stabilita a ovladatelnost

Velikost úložných prostor

Časopis Pádler
Pádler je jediný vodácký časopis v Česku (a na Slovensku) a také druhý nejčtenější vodácký portál v Česku. Píšou ho vodáci pro vodáky a svoje si tady najdou všichni, kdo jsou rádi venku s pádlem v ruce.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Užijte si paddle jógu
Paddle jóga: úrovně a pozice

Paddle jóga: úrovně a pozice

Paddle jóga: Úrovně a poziceVe článku Paddle jóga: Posilování a relax na vodní hladině jsem vám představila paddle jógu jako sport na pomezí paddleboardingu a jógy. Paddle jóga je vynikající aktivita na léto, při které si odpočinete, vyčistíte si hlavu, ale i...

plavecká čepice
Jak vybrat plaveckou čepici

Jak vybrat plaveckou čepici

Jak vybrat plaveckou čepiciČlověk by řekl, že výběr plavecké čepice je samozřejmost, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet. Samozřejmě, že to není žádná věda, ale určitě je dobré vědět, že všechny čepice nejsou stejné – liší se například použitými materiály. Téměř ve...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!