Recenze: Nafukovací kajak Strenfit X500 Itiwit

Nafukovací kajak s drop-stitch prvky od Itiwitu nazvaný Strenfit X500 je na trhu už nějaký pátek a kromě naší redakce zaujal i mnoho dalších pádlerů. Dotazy, zda jsme kajak testovali nebo testovat budeme, se objevovaly poměrně často. Nakonec se zadařilo, kajak na test dorazil a my do něj nadšeně naskákali. Jaký je? Čtěte a dočtete se.

zabalený kajak strenfit x500
rozbalený kajak strenfit x500

Rozbalujeme

Kajak Strenfit X500 se k nám dostal v transportním vaku určeném pro nošení na zádech a na boku bylo připevněné půlené pádlo s kovovou žerdí a plastovými listy rovněž od výrobce Itiwit. Pádlo nebylo hlavním předmětem testu, ale i zkušení pádleři jej zhodnotili kladně. Pádlo také není součástí kajaku, musíte jej koupit zvlášť.

Transportní batoh se jednoduše rozepne centrálním plastovým zipem. Z vaku na vás vypadne kajak, návod k použití, opravná sada obsahující dokonce „fajfku“ pro případnou práci s ventily, které jsou všechny stejné – typu push-push, sedačka a opěrky nohou. Kajak stačí rozbalit, podívat se do návodu, jaké je pořadí nafukování, a pomocí vysokotlaké pumpy nafouknout na požadovaný tlak. Pumpa není součástí balení. Nafouknutí je otázkou chvilky a určitě se hravě dostanete i pod výrobcem udávané tři minuty.

Konstrukce

Domníváme se, že kajak zaujal mnoho pádlerů tím, jak vypadá. U nafukovacích lodí, a dokonce i těch s použitím drop-stitch technologie, zatím není vůbec typické, aby byly tvarem tak blízko pevným jezerním nebo mořským kajakům. Tím máme na mysli hlavně profil dna, který je zde parádně vyveden do tvaru otevřeného písmene V, které dále přechází v pevné borty. Znamená to, že kajak má odpředu dozadu výrazný kýl (ten se trochu ztrácí jen ve střední části lodě), který výrazně pomáhá nejen rovné jízdě, jež je s kajakem opravdu bezproblémová, ale také s držením směru ve větru. Přechod dna na borty pak tvoří poměrně ostré hrany, u nafukovacích lodí opět něco nevídaného, které dobře fungují a kajak je díky nim krásně řiditelný náklony.

Samotný trup lodi je kombinací prvků z PVC v drop-stitch technologii (dno, borty, části paluby před a za límcem) a jednoduchého PVC, které se v podstatě stará o vykrytí míst mezi drop-stitch prvky.

konstrukce kajaku strenfit x500
kajak strenfit x500 itiwit

Jak už bylo napsáno, kajak se tvarem blíží klasickým jezerním nebo mořským kajakům. Délkou je ale o něco kratší. Špice lodi jsou dobře profilované, aby rozrážely vodu, což výrazně dopomáhá, aby byla loď rychlá, a navíc jsou poctivě kryté gumovou výztuhou, která určitě najde uplatnění. Paluba lodi je tvořena zejména PVC materiálem a je plochá, po nafouknutí lodi dobře vypnutá, nehrozí žádné lavory, ve kterých by měla stát voda. 

Okolo kokpitu je límec z lité gumy, který je poměrně pružný, ale nasadit na něj jednodušší špricdeku s tenčí gumou bez problémů jde. Silnější gumu a neoprenovou špricdeku jsme na límec nasadit nesvedli. V zadní části paluby je otvor (otevírá se rolováním a ještě ho jistí dvě plastové přezky), kterým se uživatel dostane k ventilům pro nafukování dna a bortů a také si přes něj může naložit náklad do zadní části lodi. Velikost úložného prostoru není nijak závratná, ale na jednodenní vyjížďku se sem zabalíte bohatě a i nějaká ta dvoj až třídenka by se s touhle lodí v pohodě zvládla. Další věci by šlo zabalit před nohy jezdce, ale k těmto věcem se dostanete jen z kokpitu. Pro uložení denních věcí dobře poslouží křížená pruženka před kokpitem, které je ovšem poměrně daleko a pro věci, které do ní umístíte, se musíte trochu natáhnout. Před i za límcem jsou ještě drobné drop-stitch prvky s ventily vyvedenými na palubu, které dodávají celé lodi tuhost.

Posaďte se

Sezení v kajaku je hodně pohodlné, člověk si připadá jako v křesle. Široká sedačka je tvořena profilovanou pěnou, která je nalepená na tuhé plastové díly. K upevnění sedačky slouží dva výstupky tvaru hranolu, které jsou připevněny ke dnu lodi a na které se sedačka nasadí. Trochu jsme se báli, že sedačka nebude držet, ale i při nošení lodi, vylívání nebo když někdo zaplaval, držela na svém místě. Sedačka je dost široká a opravdu pohodlná, to samé platí pro zádovou opěrku, která se opře o drop-stitch díl za límcem. U zádové opěrky je škoda, že není nastavovací, protože pro svižnější pádlování by se určitě vzpřímenější sezení hodilo. Jediné řešení je si za zádovou opěrku něco vložit. Třeba se u další verze této lodi stavitelné zádové opěrky dočkáme.

Opěrky nohou jsou plastové a poměrně bytelné a taky pohodlné i pro bosé nohy. Snadno se do lodi nasadí úplně jednoduchým navléknutím na připravené kolejničky umístěné na bortech lodi – tenhle systém nás opravdu zaujal! Pomocí plochých popruhů jsou opěrky nohou připevněny k plastovým žebříčkovým sponám umístěným na bortech před sedačkou a jejich nastavení máte hotové během chvíle. Při jízdě pak nemají tendenci se povolovat. U sezení nám poměrně chyběla možnost opřít si kolena / stehna, což by u kajaku pro pokročilé jezdce už měla být samozřejmost. I nyní se dalo s kajakem krásně manévrovat, ale s opřenými koleny bychom dokázali tvar lodi využít ještě mnohem víc. Ve výsledku jsme se shodli, že by stačilo, aby paluba okolo límce byla stejně vyztužená jako před ním a za ním (tedy pomocí drop-stitch prvků), už to by pro lepší opření kolen stačilo.

opěrky nohou v kajaku strenfit x500
kajak strenfit x500 itiwit

Jak kajak jede a funguje?

Všechny testery při prvním usednutí do lodě překvapila nižší primární stabilita. Tady se také ukázalo, že loď je skutečně určená pro zkušenější jezdce. Kajak jsme nechali osedlat i tři začátečníky, dva z nich se hned koupali a jeden velmi nejistě objel krátké kolečko s tím, že „asi stačilo“. Zkušený jezdec si během chvíle na prvek nestability zvykne, osáhne si sekundární stabilitu, která je zde velmi dobrá, a může vyrazit vpřed, aniž by měl při jízdě jakékoliv nepříjemné pocity. Co se týká rychlosti, tak ta je opravdu skvělá a na segment nafukovacích lodí asi bezkonkurenční, alespoň nikdo z nás doposud v rychlejší nafukovače neseděl. Špice krásně krájejí vodu a vy se prostě vezete.

Manévrování je také jednoduché a jak už bylo zmíněno výše, všem testerům se loď krásně řídila pomocí náklonů, na které reaguje velice dobře a poměrně svižně. Tady nás kajak opravdu překvapil. Loď bez problémů obstojí i v menších vlnách, kde je ku prospěchu také její tuhost. Ve větru nás pozitivně překvapilo, že kajak nemá tendence k zatáčení. Loď jsme pro zajímavost zkusili také na výrazně náročnějším terénu, než kam je určena – proudící voda okolo WW II a tady už kajak přestával stíhat, hlavně v manévrování. Lehké peřeje na klasických českých turistických řekách s ním ale nebudou vůbec žádný problém. U zkušených pádlerů by se možná snesla i menší šířka okolo límce, ale to už bychom asi chtěli moc. Průšvih to rozhodně není.

Co se týká dalších částí lodi, tak se testeři shodli, že jim chybí výše zmíněné opěrky kolen a štelování zádové opěrky. U přístupu do zadního podpalubí není žádný problém, ale je třeba počítat s tím, že zarolování nebude vodotěsné. Přední i zadní madlo lodi je v pořádku, trochu zbytečná nám přišla dlouhá madla na bocích lodi. Určitě by ubrala hmotnost a kajak by se bez nich v pohodě obešel, my jsme je nevyužili vůbec. Párkrát bylo potřeba loď vylít a tady se nám nikdy nepovedlo udělat to do sucha. Vždy bylo potřeba zbytky vody, cca 0,5 litru, vysušit houbičkou. Celkovému vylévání nejspíš vadí drop-stitch prvky okolo límce.

Shrnutí

Jak to tedy zhodnotit? Kajak Itiwit Strenfit X500 v našem testu jednoznačně obstál. Jeho určení je dobře trefené a kajak plní vše, co se od něj očekává, na jedničku. Překvapil nás rychlostí a ovladatelností, a kdyby výrobce doladil pár detailů, mohlo by se jednat o špičkovou loď.

kajak strenfit x500 itiwit
kajaky strenfit x500

Ovladatelnost

Design a práce s drop-stitch technologií

Rychlost

Opěrky

Časopis Pádler
Pádler je jediný vodácký časopis v Česku (a na Slovensku) a také druhý nejčtenější vodácký portál v Česku. Píšou ho vodáci pro vodáky a svoje si tady najdou všichni, kdo jsou rádi venku s pádlem v ruce.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte si plavky na pláž
Jak vybrat dámské plavky

Jak vybrat dámské plavky

Jak vybrat dámské plavkyLéto je tu a s ním výlety k vodě. Každá žena jistě dobře zná ten pocit, který před dovolenou nastane: „loňské plavky jsou vybledlé, nelíbí se mi a já nemám co na sebe“. Najít ty správné plavky může být dlouhý proces. Na trhu je totiž...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!