Recenze: Sněžnice SH 100 Easy Quechua pro první krůčky do divočiny

Zima je v plném proudu a proto pro vás redakce magazínu Svět Outdooru otestovala a ohodnotila sněžnice SH100 Easy. Jednoduché, funkční a snadno ovladatelné sněžnice do mírného terénu, tak se dají ve zkratce charakterizovat. Jak se v nich chodí a mají nějaké mouchy? Pojďme si je představit podrobněji!

hroty sněžnic

První dojem

Sněžnice SH100 Easy značky Quechua z Decathlonu na první pohled působí trochu nekonvenčně a vlastně nezapadají do žádné z klasických kategorií sněžnic (rámové, plastové). Jednolitá plastová struktura s velmi jednoduchým upínacím systémem vzbudila v mé hlavě několik otazníků: Jak se v nich bude chodit? Budou držet na noze? Zvládnou prašan i přemrzlý sníh? No pojďte se jim podívat na zoubek!

Konstrukce

Většina moderních sněžnic je vyrobená z odolných plastů a u těchto sněžnic tomu není jinak. Oproti tvrdým plastovým rámům mají sněžnice z Decathlonu zcela jinou konstrukci. Lehké tělo z jednolitého kusu termoplastického polyuretanu budí dojem ploutve. Spodní díl má hrubší vzorek podobný jako u podešve boty (jen hlubší) a tři páry hrotů – čtyři hroty v přední části, dva ve střední části sněžnice.

Bota se upevňuje ke sněžnici třemi velcro pásky (suché zipy). I to je pro moderní sněžnice poměrně netypické – většina využívá systém podobný upínacímu vázání u snowboardů, které má volnou patu čili podobně jako u skialpů zvedáte jen nohu s vázáním a sněžnici táhnete po zemi. U sněžnic z Decathlonu je tomu jinak – zvedá se noha i s celou sněžnicí.

Sněžnice jsou k dostání ve dvou velikostech – M (40–75 kg, na boty vel. 36–42, 1555 g) a L (60–90 kg, na boty vel. 40–48, 1800 g). Tady podotýkám, že je při výběru třeba brát hmotnost ne z koupelnové váhy, ale připočíst také zimní oblečení a batoh (v mém případě dětskou krosničku i s potomkem), aby sněžnice správně fungovaly.

Jak se nasazují

Jakékoli složitosti a komplikace s nasazením u sněžnic z Decathlonu odpadají. Snad jen pokud zaměníte pravou a levou sněžnici – i to je ovšem dřina, označení chodidel je přímo na špičce každé sněžnice. Zapínání na tři velcro pásky je naprosto blbuvzdorné a zvládne ho každý během pěti minut. Zatímco sofistikované modely sněžnic doporučuji pečlivě nastavit už doma v teple, ne se s nimi prát až venku na mraze, tady není předchozí nácvik nutný. Rychlost obutí a zutí sněžnic je velkou výhodou.

Jak drží na noze

Upevnění pomocí suchých zipů budilo u mě trochu obavy. Pokud by totiž pata klouzala dolů, sněžnice by nedržela na noze. Naštěstí se mé obavy ukázaly zcela zbytečné, sněžnice výborně seděly. Dalším otazníkem bylo, jak bude poměrně hladký povrch sněžnice reagovat s botou, pokud se mezi podrážku a sněžnici dostane sníh. Při správném dotažení popruhů však nebyl nejmenší problém ani při výstupu ani při sestupu, noha ve sněžnici nijak neklouzala.

Nutno ještě dodat, že jak sněžnice sedí na noze, je do jisté míry dáno také velikostí a tvarem boty. Já pro tyto účely dostala k vyzkoušení zimní dámské turistické nepromokavé boty Quechua SH920 X-Warm, díky kterým byly nohy v teple a suchu po celou dobu sněžnicových radovánek. S botou o velikosti EU 40 měl zadní popruh sněžnic velikosti L ještě obrovskou rezervu, takže bezpochyby zvládne i mnohem větší pánské chodidlo.

zapínání sněžnice
ohyb sněžnic

Jak se v nich chodí

Ačkoli na mě na první pohled sněžnice působily trochu neohrabaně, na noze takový dojem vůbec nebudily. Obavy jsem měla především z pocitu „ploutví“, když se zvedá celá sněžnice spolu s botou. Po obutí jakýchkoli sněžnic vždy chvíli trvá zvyknout si na širší stopu při chůzi. Stopa v tomto případě ani není nijak nepřirozeně široká a po rozchození jsem se se sněžnicemi velmi rychle sžila.

Velmi příjemný je poddajný materiál z EVA pěny, díky kterému jsou sněžnice ohebné a umožňují přirozenou práci chodidla při chůzi. Zatímco pata se zvedá, špička na sněhu drží a poskytuje oporu pro odraz.

Do kopce je chůze v hlubokém sněhu vždy o něco náročnější, sněžnice jednodenní vrstvu prašanu zvládaly dobře a nijak nepříjemně jsem se nebořila. Na přemrzlém sněhu fungovaly dobře přední čtyři hroty, ale zadní dvojice hrotů už byla mimo plochu mého chodidla, a proto tak dobře nefungovala. Naopak při chůzi z kopce mám na sněhu přirozenou snahu se klouzat, což v prašanu skvěle fungovalo.

Velkou výhodu vidím v jednoduché ovladatelnosti pro naprosté začátečníky. Manévry jako couvání nebo skákání (např. přeskok přes potok apod.) nebo popoběhnutí jsou v těchto sněžnicích naprosto bezproblémové, zatímco s běžným vázáním sněžnic s volnou patou jsou tyhle pohyby častým důvodem karambolů. Sněžnice SH100 Easy jsou jako stvořené pro dovádění ve sněhu.

Limity použití

Sněžnice Decathlon SH100 Easy se hodí do lehčího terénu, na velehorská dobrodružství nejsou přichystané. Co mi na sněžnicích chybí pro chůzi v prudších svazích a na přemrzlém sněhu nebo ledu, jsou přední hroty a podpatek, proto bych je nedoporučila těm, kdo hledají sněžnice do náročných horských podmínek. Pro náročnější trasy a uživatele připravil Decathlon sněžnice Quechua 500 a 900.

Můj tip: Na co jsou přední hroty a podpatek? Přední dvojice nebo trojice zubů zpravidla pomáhá zakousnout se do tvrdého podkladu a dává špičce jistotu a odraz v prudším stoupání. Podpatek je vyklápěcí nástavec pod patu (podobně jako mají skialpy), který podloží patu při výstupu v prudkém svahu a usnadňuje chůzi, protože noha nemusí stát na špičce a nenamáhá se tak tolik lýtkové svalstvo.

sněžnice sh100 easy

Shrnutí

Decathlon přišel s vydařeným modelem sněžnic za přívětivou cenu. Pro všechny, kdo váhají a chtějí chůzi na sněžnicích vyzkoušet, budou dobrým společníkem. Oceňuji především nízkou hmotnost, jednoduchost nasazení a manipulace a příjemnou přirozenou chůzi. Pro toulání zasněženou krajinou – po loukách a lesích a v mírnějším terénu – skvěle poslouží všem milovníků přírody.

Pohodlná chůze

Jednoduché ovládání

Nízká hmotnost

Chybí přední hroty a podpatek

Spíše do lehčího terénu

Svět Outdooru
Časopis Svět outdooru zpracovává články na téma outdoorových sportů včetně recenzí na jednotlivé produkty. Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 500 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.2 / 5. Počet hodnocení: 5

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Jak vybrat tu nejlepší bundu na turistiku
Jak vybrat turistickou bundu

Jak vybrat turistickou bundu

Jak vybrat turistickou bunduMohli bychom říci, že bunda je nejdůležitější součást vašeho turistického outfitu. Potřebujete ji mít u sebe prakticky celý rok. V horách se počasí mění skutečně velice rychle. I v horkém létě vás tam může chytnout silný vítr nebo...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!