Recenze: Tenisová Raketa Artengo TR 160 Graph

Dostala se mi do rukou zajímavá raketa od značky Artengo, kterou můžete nalézt v našich prodejnách Decathlon. Model TR 160 Graph byl dle informací kolegů ze značky vyvinut primárně pro ženy. Tomu nasvědčují nejen technické parametry, ale také design a rukojeť ve velikosti „0”. Raketa by měla vynikat dobrou ovladatelností, nízkou hmotností a tolerancí. Tomu odpovídá i zařazení rakety, která je určena pro začínající i středně pokročilé hráčky, které se chtějí dále zlepšovat. Za zmínku také stojí, že raketa byla testována skupinou nezávislých certifikovaných trenérů i partnerů značky Artengo. Teprve poté, co raketa testy prošla, zamířila do regálů prodejen. Pojďme se podívat na raketu Artengo TR 160 Graph důkladněji a zhodnotit, jak se povedla.

Tenisová raketa na zemi

Na první pohled

Model Artengo TR 160 Graph se vyrábí v bílo-růžové, oranžovo-černé a černo-zelené variantě. Já jsem zvolil pro test první barevnou kombinaci, jelikož se nejedná o úplně tradiční design. Na první pohled mě zaujala právě bílá barva, která v kombinaci s růžovými prvky působí decentně dámsky. Celý povrch rámu je v matné úpravě. Grip, který je tvořen bílou perforovanou omotávkou pro lepší odvod potu, není nikterak výjimečný. Bílá barva omotávky je na pohled hezká, ale je potřeba počítat s tím, že na ní budou brzy vidět nečistoty od potu, prachu i antuky. To však lze jednoduše vyřešit výměnou omotávky.

 Střed rámu rakety je bílo-černý s růžovým logem značky a nápisy ARTENGO a TR 160 GRAPH po stranách. To mi přijde decentní a  raketě to nijak na kráse neubírá. Na vnitřní straně ,,krčku” si můžeme všimnout technických parametrů (vyvážení, hmotnost, velikost hlavy, síla výpletu). 

Hlava je bílá se zajímavým růžovým designem v horní části. Raketu kryjí plastové půchodky v černé barvě. Vzhled rakety mě zaujal na první pohled a myslím, že perfektně sedí na cílového zákazníka. Raketa působí čistě, bez násilných grafických prvků a zároveň elegantně. Myslím si, že dámy budou nadšené. 

Poprvé v ruce

Když jsem raketu poprvé držel v ruce, jako první jsem si všiml toho, co je dominantou rakety. Tedy velice nízká hmotnost. Celý nástroj váží 270 g. Raketa je také vyvážena do hlavy. Uchycení výpletu a výplet samotný vypadají standardně a raketa je na první pohled dobře zpracovaná. 

Grip je příjemný a pokud zvolíte velikost „0”, ani pro útlou dámskou ručku nebude problém ji pevně sevřít. Na první pohled  je jasně vidět, že raketa je z grafitu, což jsem čekal už dle názvu. V této cenové relaci je většinou hlava rakety lepená ke krčku a je z hliníku. Zde je jasně poznat, že je rám grafitový a tudíž vyrobený v celku.

 Uvidíme, jak si povede při testech na kurtu.

Jdeme na kurt

Již během prvních odehraných míčů cítím další příjemný aspekt TR 160tky. Velká hlava o velikosti 660 cm² zajišťuje větší ,,sweet spot”, takže je raketa více tolerantní a odpouští nepřesnosti úderů, kterým se nevyhnou začátečníci, ale ani pokročilejší hráči. Zároveň jsem si také všiml šetrnosti rakety k ruce. Tento fakt je způsoben především materiálem rámu, který je dostatečně pružný, aby eliminoval vibrace a ruka tak zbytečně netrpěla. Další vlastnost, kterou ocení něžné pohlaví. Hra je tak daleko příjemnější.

Výplet tenisové rakety
Celkový pohled na tenisovou raketu

Pojďmě se nyní podívat na to, cose u rakety až tak nepovedlo. Co se týče vyvážení, vzhledem k charakteru rakety se mi nezdá ideální. Vyvážení do hlavy zde lehce brzdí švih, což je znát i přes příjemně pružný rám. Není to sice nic hrozného, ale pocítil jsem, že by mohlo být trochu více do hlavy. Co se týče razance, je u tohoto modelu od značky Artengo cítit, že hlavním cílem produktových inženýrů byla spíše ovladatelnost. I když jsem se snažil, raketa v razanci pokulhávala a nepodařilo se mi dosáhnout takové rychlosti jako u modelů pro silovější tenis. To je však daň za lepší ovladatelnost a komfort při hře. 

A ještě jedna poznámka k výpletu. Počet strun v raketě 16/19 je optimální a díky němu vám výplet nepovolí tak brzy. Pokud však plánujete intenzivnější hraní, doporučuji výplet hned přeplést. Obecně platí, že rakety vypletené předem nejsou tak kvalitně vypletené, jako když si necháte vyplést raketu až po její koupi. Navíc vám dokáže dobře proškolený personál v tenisové prodejně či servisu poradit, jaký výplet zvolit pro vaši hru.

Shrnutí

Tenisová raketa Artengo TR 160 Graph je ideální raketou pro začínající, ale i pokročilé tenistky. Kromě zajímavého a líbivého designu nabídne i rukojeť ve velikosti „0”, která je určena pro menší ruce. Zároveň jde o velice lehkou raketu díky grafitovému rámu. Vyniká především ovladatelností a tolerancí, kterou zajišťuje velká hlava. Zároveň je také citlivá k ruce, diky pohlcování vibrací. 

Na druhou stranu, pokud patříte mezi vyznavačky silového tenisu, tato raketa vás moc nepotěší. Razance při navrhování tohoto produktu cílem jednoduše nebyla. Navíc vyvážení do hlavy je trochu v rozporu s ostatními vlastnostmi. I když dobrá pružnost rámu tento zápor minimalizuje, pocítil jsem ho. 

Nakonec se ještě pojďme podívat na cenu. Tento model stojí 849 Kč, což je do očí bijící cena v poměru k vlastnostem rakety. Očekával bych podstatně vyšší cenovku. Snažil jsem se najít, kde se na raketě šetřilo, ale nic jsem za dobu mého testování nenašel. Když k ceně připočtu i přepletení rakety (cenu výpletu + cenu za vypletení), dostanu se k částce přibližně 1 100 až 1 200 Kč, což je pořád fantastická cena za raketu s takovými parametry.

To by bylo za mě asi vše. V případě dotazů mi neváhejte napsat dolů do komentářů. Já vám přeji šťastnou ruku při výběru tenisové rakety a spoustu příjemných zážitků na kurtu.

%

  • Design 90% 90%
  • Vyvážení 75% 75%
  • Kontrola 85% 85%
  • Přesnost 85% 85%
  • Razance 70% 70%

Velice tolerantní
raketa

Nízká
hmotnost
tlumení
vibrací

nízká
razance
vyvážení
do hlavy
Jaroslav Vondrášek
V Decathlonu v Teplicích pracuji od dubna 2019. Začínal jsem na oddělení fitness, ale za pár měsíců jsem se přestěhoval k raketovým sportům, kam patřím. Tenisu se věnuji od 5 let. Hrál jsem na profesionální úrovni a cestoval s tenisem po světě. Do osmnácti let jsem se držel jak evropské, tak světové špičky a mým největším úspěchem je stříbrná medaile z olympiády do 18 let. Bohužel v 19 letech jsem musel skončit, ale nechtěl jsem svůj sport opustit, tak jsem se stal tenisovým trenérem, kterým jsem již 5 let. Trenérství spolu s Decathlonem je skvělá kombinace. Když mě nenajdete na tenise, tak určitě u jiných raketových sportů. Moje momentální vášeň je padel, který je v ČR nový a všem ho vřele doporučuji. Díky práci v Decathlonu můžu propagovat můj milovaný sport a zpřístupnit ho lidem.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 6

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

vybavení na padel
Padel: propojení tenisu a squashe

Padel: propojení tenisu a squashe

Padel: Propojení tenisu a squasheMožná jste se s tímto názvem již setkali, možná vůbec netušíte, o co se jedná. V tomto článku si představíme raketový sport padel, který se těší stále větší oblibě a získává na populárnosti. Jak se hraje, co je k tomu potřeba za...

dětské boty na tělocvik
Jak vybrat boty na tělocvik

Jak vybrat boty na tělocvik

Jak vybrat boty na tělocvikNejen v období začátku školního roku se spoustu rodičů chystá vybavit své ratolesti na různé sportovní kroužky, tréninky či obyčejný tělocvik. Co se týče samotného oblečení, tam si většinou rady vědí: funkční oblečení – tričko, kraťasy,...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!