Recenze: Tenisová raketa Artengo TR 990 PRO

Tentokrát tady máme něco pro pokročilé a závodní tenisty. Testoval jsem pro vás raketu Artengo TR 990 PRO, která by měla být určena pro hráče, kteří jsou na kurtu jako doma. Jakožto bývalý profesionální tenista jsem byl na tuto raketu obzvlášť zvědavý. Artengo u tohoto modelu upozorňuje na vysoce kvalitní karbonový rám (HMC) a také na technologii Spin Concept, která by měla usnadňovat rotaci míče. TR 990 PRO byla testována profesionálními hráči jako například Nicolas Escudé (bývalý 17. hráč ATP v singlu), Steve Darcis (38. hráč ATP v singlu) nebo Oliver Marach (2. hráč ATP v deblu). Očekávání jsou vysoká, tak se pojďme podívat, jak to lítá.

Olivier March

Na první pohled

První pohled odhaluje jednoduchý design, který sází na kombinaci černé barvy s grafitově šedými a oranžovými prvky. Omotávka je vyhotovena v černé barvě a je jemně perforovaná. Hned nad rukojetí je na krčku hrdě přiznaná značka Artengo, na druhé straně pak nalezeneme název modelu, tedy TR 990 PRO. Krček je dále z vnitřní strany jasně oranžový a rozbíjí nenápadnost černé rakety. Na rámu můžeme najít nejrůznější údaje upozorňující na jednotlivé parametry a technologie rakety (HMC, vyvážení, hmotnost, velikost hlavy, SCT a mnoho dalších). 

Hned na první pohled jsem si všiml ještě jednoho netradičního prvku, tedy poněkud kulatější hlavy. Osobně jsem velice zvědavý, jaký vliv bude mít tento aspekt na topspin při úderu. Výplet tvoří 16 svislých a 19 vodorovných strun, což je celkem běžný vzorec. Struna je černá s bílým logem Artengo uprostřed výpletu. Na svršku hlavy můžeme najít oranžové pruhy, které navazují na černou plastovou průchodku na svrchní části.

Je očividné, že design směřoval spíše na muže. Tmavé a nenápadné barvy se zdají být skvělou volbou v kombinaci právě se svítivě oranžovou.

Poprvé v ruce

Raketa váží 300 g a už na první pohled je vidět, že rám je vyroben z grafitu. Díky tomuto materiálu očekáváme větší tlumení vibrací při úderů a tedy menší šok pro ruku. Omotávka jde perfektně do ruky a raketa vůbec neklouže, ale to u takhle ambiciózního modelu očekávám a  považuji za samozřejmost . 

Vyvážení je do ruky, což by mohlo být velice příjemné vzhledem k váze rakety, ale nebudeme předbíhat. Výplet se zdá být naprosto v pořádku a celkově je raketa velice pěkně zpracovaná

Jdeme na kurt

Hrál jsem za svou kariéru s velkou spoustou raket pro profesionální tenis, takže když jsem byl postavený před test rakety za 1 999 Kč, neměl jsem moc velká očekávání. I když papírově a na pohled vypadala dobře, někde musel být zakopaný pes.

Už během prvních úderů jsem však byl velice mile překvapen. Díky vyvážení do ruky není raketa o váze 300 g vůbec v ruce znát. Je potřeba se s raketou dobře seznámit, než se vydáte na váš první zápas. Ovšem pružný grafitový rám a výplet 16/19 zajišťují vynikající kombinaci, od které míček odletí prakticky bez námahy. Raketa má sice o něco menší přesnost, ale to je daň za perfektní razanci, které jste schopni s tímto modelem dosáhnout. Tlumení vibrací také není vůbec zlé, což je  ostatně jeden ze základních požadavků na grafit. 

To nejlepší jsem si nechal na konec. Netradiční tvar hlavy rakety umožňuje naprosto lehce pracovat s topspinem a to i pro hráče, kteří míček neumí tolik ,,roztočit”. Hlava rakety má díky svému tvaru také větší ,,sweet spot”, díky kterému dokážete do úderu dostat ještě více razance a trefit míč čistě. Za mě hlavní dominanta tohoto nástroje a velké překvapení. Zdá se, že Spin Concept Technology funguje výborně. 

Logo Artengo ve středu rakety
Spodní část rakety TR 990 PRO

Shrnutí

Raketa Artengo TR 990 PRO je, jak už název napovídá, raketa určená pro silový mužský tenis. Tomu nasvědčuje nejen design, ale také vlastnosti, z nichž nejdominantnější je razance a ovladatelnost. To je však vykoupeno menší přesností a potřebou déle se s raketou sehrávat, než si zvyknete na vyvážení do ruky a budete míče trefovat správně. Pak se vám podaří i díky Spin Concept Technology perfektní kontrola míče a  fantastické top spiny, které potěší všechny milovníky technické hry od základná čáry. 

I když je raketa určena pro profesionály a závodní tenisty, rozhodně bych ji mohl doporučit i mírně či středně pokročilým tenistům, a to díky široké hlavě a většímu ,,sweet spotu”. I když se s ní budete muset sžívat, rozhodně nepůjde o žádné dlouhé trápení. 

A na závěr se nemohu nezmínit o ceně. I když jsem byl ze začátku skeptický, vlastnosti rakety mě vzhledem k ceně 1 999 Kč naprosto uchvátily. Pokud tedy trávíte na kurtu hodně času a chcete spolehlivého parťáka pro tvrdší a točivější rány, bude Artengo TR 990 PRO ten pravý společník. 

%

  • Design 90% 90%
  • Vyvážení 85% 85%
  • Kontrola 95% 95%
  • Přesnost 75% 75%
  • Razance 90% 90%

Spin Concept
Technology
Tolerantní
raketa
Razantní
údery

Nižší
přesnost
Jaroslav Vondrášek
V Decathlonu v Teplicích pracuji od dubna 2019. Začínal jsem na oddělení fitness, ale za pár měsíců jsem se přestěhoval k raketovým sportům, kam patřím. Tenisu se věnuji od 5 let. Hrál jsem na profesionální úrovni a cestoval s tenisem po světě. Do osmnácti let jsem se držel jak evropské, tak světové špičky a mým největším úspěchem je stříbrná medaile z olympiády do 18 let. Bohužel v 19 letech jsem musel skončit, ale nechtěl jsem svůj sport opustit, tak jsem se stal tenisovým trenérem, kterým jsem již 5 let. Trenérství spolu s Decathlonem je skvělá kombinace. Když mě nenajdete na tenise, tak určitě u jiných raketových sportů. Moje momentální vášeň je padel, který je v ČR nový a všem ho vřele doporučuji. Díky práci v Decathlonu můžu propagovat můj milovaný sport a zpřístupnit ho lidem.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 11

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Jak vybrat tenisovou raketu
Jak vybrat tenisovou raketu

Jak vybrat tenisovou raketu

Jak vybrat tenisovou raketuTenisová raketa a hráč musí tvořit dokonalý pár. Tenista musí svou raketu dobře znát, aby dokázal vždy umístit míček přesně tam, kam chce. Správný výběr tenisové rakety se řídí především šesti technickými parametry. Na základě těchto...

dětské boty na tělocvik
Jak vybrat boty na tělocvik

Jak vybrat boty na tělocvik

Jak vybrat boty na tělocvikNejen v období začátku školního roku se spoustu rodičů chystá vybavit své ratolesti na různé sportovní kroužky, tréninky či obyčejný tělocvik. Co se týče samotného oblečení, tam si většinou rady vědí: funkční oblečení – tričko, kraťasy,...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!