Recenze: Trailové boty Evadict XT8: Překvapení od prvního kroku

Decathlon se v poslední době netají ambicemi konkurovat svými běžeckými botami top světovým značkám. Trailový model Evadict XT8 přitom ukazuje, že to rozhodně není žádné plácání do větru. Svými vlastnostmi totiž uspokojí i velmi náročné běžce.

Nejvyšší trailová řada od Decathlonu měla slušnou úroveň už v minulosti – boty to byly sice poněkud těžkopádné, ale velice solidní, se slušnou stabilitou, gripem, ochranou nohy a hlavně trvanlivostí. Od novinky Evadict jsem proto očekával něco podobného, zvlášť když na první pohled působí trochu „traktorovitě“. Stačilo je ale vzít do ruky a dostavilo se první překvapení: vážily mnohem méně, než jsem čekal. 315 g je na trailovou objemovku poměrně slušné číslo (a je to momochodem o 10 g méně než verze XT7). A další překvapení následovala.
vzorek boty
Alt text

Záběr v každém terénu

Že bude mít bota dobrý záběr, to se při pohledu na výrazný vzorek dalo očekávat. Tady se tedy velké překvapení nekonalo. Skvěle si vedla zejména na měkčím a blátivém terénu, problémy jí ale nedělal ani terén kamenitý. Podklouzne maximálně na hladkém mokrém kameni, tam ale klouže jakákoliv bota. Pozitivně hodnotím také výrazné výstupky po stranách podešve, zejména v oblasti paty. Ty umožňují spolehlivý záběr i v těžším, členitém terénu, v traverzech svahů a v prudkých sebězích. Běh po silnici není vzhledem k mohutnosti vzorku příliš pohodlný, ale kratší přeběhy asfaltu se zvládnout dají. Velmi pozitivně hodnotím i stabilitu

Bota má vysokou torzní tuhost a k pocitu jistoty přispívá i dobrá stabilizace chodidla – kolem paty a po stranách je „ohrádka“ z polyuretanového pásu, která zadní část chodidla perfektně drží na místě i na terénních nerovnostech, při traverzech svahů apod. Nohu uvnitř pomáhají držet i postranní pruhy z pevného materiálu: jeden spojuje šněrování s mezipodešví, druhý vede od šněrování až k patě.

Pro klus i dlouhý závod

Co mě překvapilo asi nejvíc, to je chování modelu ve vyšších rychlostech běhu. Rozhodně to není bota jen na pomalé klusy terénem, ale velmi příjemně se v ní běží i ve svižném tempu. Tomu napomáhá zaprvé překvapivě vysoká flexibilita ve špičce, především ale velmi povedená tlumicí pěna. Pocitově je spíše tvrdší, což ale rozhodně není na škodu – velmi měkké pěny se dají použít na silničních botách, ale v terénu výrazně narušují stabilitu. Přes pocitovou tvrdost je ale tlumení slušné – nohy netrpí otřesy ani při dlouhých distancích. Zároveň má pěna velmi slušnou energetickou návratnost.

Dobře v tomto směru funguje i drop, který byl oproti modelu XT7 o dva milimetry snížen. Teď činí 8 mm, což je tak akorát – být nižší, tak by při dlouhých distancích příliš namáhal achilovky, vyšší hodnota by zase narušovala přirozenost kroku. Odvalení nohy při nižším i vyšším tempu napomáhá i mírně zvednutá špička. Model tedy lze směle použít nejen na trénink, ale i na závod. Na krátké rychlé traily to není, ale pro delší závody (pro pomalejší běžce od půlmaratonu výše, pro rychlejší na ultradistance) to může být velmi dobrá volba.

trailové boty XT8
trailové boty

Pohodlí a odolnost

Pro běhy na delších distancích model předurčuje i velmi pohodlný, bohatě polstrovaný svršek, který zároveň působí i velmi odolně. Na špičce má ochranu proti okopu, ale i zbylé materiály působí poměrně bytelně. Jedinou vadou na kráse je nepříliš vysoká prodyšnost, ale ta je u trailových bot vždy věcí kompromisu – příliš vysoká by vždy byla na úkor odolnosti i stabilizace chodidla. Praktické jsou i detaily. Ploché tkaničky mají strukturovaný povrch, díky kterému drží po zavázání velmi dobře. Jejich konce pak můžeš strčit do kapsičky na vršku jazyka, takže nehrozí jejich zachytávání o větvičky a další nástrahy terénu. 

Odolnost a trvanlivost lze vzhledem ke krátké době testování těžko hodnotit, troufám si ale odhadovat, že bude slušná. S botami z Decathlonu mám v tomto ohledu velmi dobrou zkušenost a na tomto modelu nevidím žádná kritická místa. Pro lehčí běžce bez výraznějších odchylek došlapu by proto výdrž mohla podle mě být i o dost vyšší, než je výrobcem deklarovaných tisíc kilometrů. Co je ale na modelu úplně nejlepší, to je jeho cena – 1 799 Kč. Vzhledem k tomu, že za boty jiných značek, jejichž vlastnosti jsou zcela srovnatelné, zaplatí člověk minimálně dvojnásobek (často i o dost víc), je to opravu bomba. Celkově tedy mohu model Evadict XT8 jen doporučit, a to pro běžce napříč celým výkonnostním spektrem.

Alt text
Run Magazine
Jediný český měsíčník o běhání je určen všem, kteří chtějí svůj život trávit v pohybu. Přináší tréninkové tipy, výživová doporučení i rady pro zdraví. Každý měsíc si můžete na 100 stranách přečíst reportáže z nejzajímavějších závodů, rozhovory se zajímavými osobnostmi a recenze běžeckého vybavení od našich profesionálních testerů.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.3 / 5. Počet hodnocení: 7

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Chvátej pomalu!

Chvátej pomalu!

Chvátej pomalu!Návod na spokojenost začínajícího běžceObyčejně chceme všechno hned, zázraky do pěti minut. Doba je dynamická, společnost nedočkavá. Nelze nezmínit ani nepochopený, kolektivně znásilňovaný zátopkovský bonmot, že když nemůžeš, přidej. V běhu to zase...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!