Recenze: Turfy Kipsta Agility 900 Mid Mesh HG

Turfy Agility 900 od značky Kipsta by dle informací ze značky měly být určeny pro intenzivní a soutěžní použití. Odborníci z řad fotbalistů, designérů a produktových inženýrů spojili síly s cílem vytvořit fotbalovou obuv, která uspokojí požadavky hráčů na nejvyšší úrovni. V zátěžovém testu byly boty testovány hráči první a druhé francouzské ligy. Teprve s jejich požehnáním byl vývoj dokončen. Pojďme se podívat, jak se tvůrcům jejich snažení povedlo. Turfy jsem testoval během sedmi zápasů a pokusil jsem se je vystavit všem nástrahám, které na fotbalisty během hry čekají.

Jezdecké kalhoty se vyrábějí v různých variantách

Nejprve vzhled

Ještě před tím, než jsem boty vzal do rukou, zaujal mě zajímavý a nápadný design. Boty se vyrábí v bílém a oranžovo-vínovém provedení a já jsem si pro svůj test vybral druhou, barevnější variantu.

Špička boty je celá vínová a už na první pohled jsem si všiml, že její vzorek není tradiční. Jedná se o technologii Kipsta Air Mesh, která by měla zajistit lepší kontakt s míčem. K jejímu hodnocení se dostanu později. Od středu k patě pak přechází tečkovaný vzorek z vínové do jasně oranžové. Myslím, že vzheld boty se tvůrcům velice povedl.

Šněrování je řešeno za pomocí čtyř klasických ok a dvou speciálních oček, které jsou ukotvené až u podrážky. To by mělo vylepšit zpevnění chodidla a držení na noze. Nad patou je nápadná lamela, která by dle tvůrců z Kipsty měla usnadňovat nazouvání.  

První dotyk

Když jsem botu držel poprvé v rukou, všiml jsem si, že není nějak zvlášť lehká ani těžká. Po položení na váhu na mě vyskočilo číslo 285 g (1 bota ve velikosti 43). Zároveň jsem vyzkoušel pružnost a ohebnost. Oba dva parametry dopadly velice slušně. Bota také velice dobře držela tvar. Materiál na dotek působí kvalitně.  Všechny švy a spoje také vypadají, jak mají. Uvidíme, jak obstojí při samotné hře. 

Když jsem si turfy obouval, přišly první problémy. U kotníkových kopaček obecně platí, že nazouvání je komplikované. I když jsem ocenil vnitřní botičku a systém dvou poutek, s jejichž pomocí se mi povedlo botu roztáhnout a usnadnit nazutí, i tak to nebyl úplně příjemný zážitek. Po obutí si také nelze nevšimnout, že bota je celkem úzká. Pro mě to zas taková překážka nebyla, ale majitelé širších chodidel by mohli mít velké problémy. Jinak jsou kopačky pohodlné, nikde nejsou žádné nepohodlné švy ani hrbolky, které by měly překážet. Potěšila mě také absence jazyka, který má tendenci během hry ,,utíkat” a vy si ho pak musíte rovnat. Po zavázání cítím, že bota příjemně obepíná nohu. Zdá se, že systém dvou oček uchycených až u podrážky funguje dobře. 

Turfy Kipsta Agility 900
Turfy Kipsta Agility 900

Jdeme na hřiště

Turfy máme obuté, zavázané a je na čase vyzkoušet jejich herní vlastnosti. Ještě než se pustím do hodnocení samotného kontaktu s míčem, musím vyzdvihnout velice pohodlné tlumení, které ani po několika zápasech neztratilo na účinnosti. Důvodem je stélka ze speciálního materiálu PORON v kombinaci s EVA pěnou, což se ukázalo jako dobrá volba. Pocit pohodlí umocnila ještě příjemně polstrovaná pata. Ta je vyhotovená z materiálu, který by měl zabraňovat tvorbě puchýřů. U mě to fungovalo. 

A nyní pojďme na to, na co jsem se těšil nejvíce ze všeho. Tedy zhodnotit kontakt s míčem a úspěch či neúspěch nové technologie Kipsta Air Mesh, kterou tento nejvyšší model v řadě Agility disponuje. Jedná se o syntetický materiál s malými důlky (vzdáleně může připomínat golfový míček), který by díky svému tvaru měl vylepšovat herní zážitek, a to především kontakt s míčem. Boty jsem testoval za sucha i za mokra, za tepla i za zimy, a musím říct, že tato technologie má skutečně velmi pozitivní vliv na kontakt s míčem. Měl jsem možnost vyzkoušet trénink s i bez této technologie a musím říct, že rozdíl je skutečně velice znát. Tohle se tedy kolegům z Kipsty opravdu povedlo.

I když jsem boty testoval po dobu pouhých sedmi zápasů, materiál se jeví jako velice odolný. Nejsou na něm žádné známky prasklin nebo jiných vad. Přihrávky, střelbu i dribling zvládly tyto botky tak, jak se od bot pro pravidelné použití sluší, a stále neztrácejí své vlastnosti. Ani po devadesáti minutách mě jakkoliv neomezují. 

Shrnutí

Turfy Kipsta Agility 900 Mid Mesh HG jsou boty, na které může být Kipsta právem hrdá. Vytvořila vzhledově povedené a technické boty, které v sobě snoubí pohodlí a funkčnost. Systém Kipsta Air Mash funguje na jedničku a pozná ho každý fotbalista. Tlumící systém ve vložce a na patě plní svou funkci také velice dobře. Abychom jenom nechválili, je tu důležitý aspekt v podobě celkem nepohodlného nazouvání, kterému sice pomáhají vychytávky v podobě botičky a poutek, ale ani tak to není žádná sláva. A také není bota vhodná pro širší chodidla. To je ale obecně problém některých bot z Decathlonu.

V této recenzi jsem testoval pouze turfy Agility 900, ale ve stejné řadě nabízí značka také lisovky Kipsta Agility 900 Mid Mesh FG a liso-kolíky Kipsta Agility 900 Mid Mesh SG. Tyto boty se od sebe liší pouze podrážkou, všechny ostatní technologie zůstávají stejné. Důležitým aspektem je cena. Tyto kopačky pořídíte za 999 Kč (1 299 Kč v případě modelu SG). Když srovnám tyto turfy s modely stejné technické úrovně napříč trhem, cenově jsou o více než polovinu níže. 

Pokud se rozhodnete pro turfy Agility 900 od Kipsty, doporučuji je vyzkoušet a pohlídat si tak úzké chodidlo. Pokud vás systém nazouvání neobtěžuje a chodilo se vám pohodlně do boty vejde, získáte za minimální částku boty, které vám mohou být společníkem na hřišti mnoho let bez jakýchkoliv obav. Doufám, že vám má recenze pomohla a přeji vám šťastnou ruku při výběru kopaček pro vaši hru.

%

  • Pohodlí 90% 90%
  • Přilnavost 85% 85%
  • Kontakt s míčem 90% 90%
  • Nazouvání / Vyzouvání 70% 70%
  • Design 85% 85%

kontakt
s míčem
pohodlí
Bezkonkurenční
cena

Systém
nazouvání
úzká
bota
Jakub Kuchař
V Decathlonu pracuji od roku 2014. Začínal jsem v prodejně v Praze na Černém Mostě, kde jsem, jako většina mých kolegů, hledal brigádu ke studiu. Vzhledem k mým fotbalovým zkušenostem vedly mé kroky logicky na oddělení kolektivních a raketových sportů. Decathlon mě velice zaujal, takže brzy vzala brigáda za své a já jsem získal pozici lídra tohoto úžasného oddělení. Po několika letech jsem využil možnost nasbírat zkušenosti jako vedoucí většího oddělení, konkrétně vodních sportů. Po necelých šesti letech na prodejně jsem se přesunul do velmi dynamického a rostoucího sektoru e-commerce, kde pracuji jako webmarketer a současně působím jako školitel fotbalu pro mé kolegy v celé republice. Tomuto sportu se intenzivně věnuji od svých pěti let, když jsem začínal v přípravce v Litoměřicích, odkud pocházím. Mezi mé další záliby patří tenis nebo beachvolejbal.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 8

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

dEkáč
dEkáč

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Dáváme druhý život vráceným výrobkům

Najdete zde různé produkty Decathlonu, které mají drobné vizuální vady způsobené během manipulace ve skladu nebo při přepravě k zákazníkovi. Může to být například škrábanec, skvrna, porušení obalu, otevřený balíček, chybějící obal nebo chybějící drobná dekorační část výrobku. 

Plně funkční produkty vracíme zpět do hry

Produkty jsou plně funkční a vady nemají vliv na bezpečnost, a proto je nechceme vyhazovat a produkovat tak zbytečný odpad. Tím, že je vrátíme do hry snížíme negativní dopad na životní prostředí a poskytneme vám prostřednictvím udržitelného produktu radost ze sportu za skvělou cenu.

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!