Recenze: Turistická bunda Trek 500 Quechua

Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 000 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Turistickou bundu Trek 500 Quechua jsem testoval v zimních podmínkách, vystavil jsem ji i přímému působení vody a to nejen v podobě sněhu nebo deště, ale i krátkým pobytem pod vodopádem. I to bunda vydržela a já bych se nyní rád podělil se svými zkušenostmi a dojmy k tomuto modelu v následující recenzi. Tak pojďme na to!

testování bundy Trek 500
svět outdooru

První dojem

Pozitivní – při převzetí bundy mě zaujaly funkční detaily i kvalitní dílenské zpracování. Tento první dojem se potvrdil i v rámci testování. 

Koncept hybridní konstrukce realizuje nasazení rozdílných materiálů v různých částech bundy. To je velkou výhodou, kdy je možné využít jejich nejlepších vlastností. Hlavní část bundy je složena ze dvou materiálů s odolností vůči 25 000–20 000 mm sloupce vody, přičemž odolnější materiál je umístěn na nejvíce namáhaných místech (ramena, paže, bedra a břicho).

Charakteristika

Rukávy – Dostatečně dlouhé a stažení v oblasti rukou je řešeno velcro panely (suchými zipy) dobře ovladatelnými v rukavicích. Zipy byly funkční i při námraze a jejich zanesení sněhem.

Ventilace – Ventilace je zajištěna 42 cm dlouhými zipy. Umístění je dobře promyšlené a ventilace je za aktivního pohybu funkční.

Zipy – V konstrukci bundy jsou použity kvalitní vodotěsné zipy YKK AquaGuard. Pro zapínání vnějších kapes a centrálního zipu jsou použity dvoucestné kostěné zipy. Pro ventilaci dvoucestné spirálové. Zipy se nezadrhávají a snesou hrubé zacházení. Využití dvoucestných zipů zvyšuje komfort ovládání bundy uživatelem.

Kapuce a límec – Kapuce se štítkem je dostatečně veliká a vejde se pod ní horolezecká přilba s čelovou svítilnou. Nastavení hloubky a šířky je možné z přední i zadní části kapuce pomocí gumových tkanic a samosvorných svorek. Gumové tkanice v přední části jsou vyvedeny mimo prostor obličeje, což je velmi výhodné za silného větru. Není šance, že vás švihnou do tváře. Štítek kapuce přispívá k ochraně obličeje. Konstrukce je vyřešena chytře. Štítek je vždy správně zakulacen pro krytí hlavy, neohne se ani pod náporem silného větru. Límec je vysoký a schová kompletně celý obličej. Krycí léga centrálního zipu je v části styku s bradou (nosem) podšitá příjemným materiálem. Pocitově je zapnutí límce a stažení kapuce příjemné.

Kapsy – Na bundě nalezneme celkem tři kapsy (dvě vnější + jednu vnitřní). Jedna z vnějších kapes je vybavena síťovanou kapsičkou pro lepší organizaci uložených věcí. Dvě vnější kapsy jsou dostatečně prostorné a dostupné s nasazeným batohem nebo horolezeckým úvazkem.Velikost vnějších kapes je natolik dostatečná, že je sem možné bez potíží uložit mapu, GPS, skialpové pásy, případně další vybavení. Vstup je možný i v zimních rukavicích, s nimiž budete bez problému ovládat i jezdce zipů. Vnitřní síťovaná kapsa je umístěná v levé části na hrudi. Rozměry jsou cca 20×14 cm při délce zipu 17 cm. Díky síťovému provedení je potřeba myslet na to, že není voděodolná a uložené věci se mohou za zhoršených podmínek poškodit (například uložený mobilní telefon).

testování bundy Forclaz Trek 500
testování bundy pod vodopádem

Nepromokavost a vodoodpudivost

Výrobce uvádí tyto parametry nepromokavosti materiálu a bundy: 

25 000 mm před praním u nejlehčího materiálu (11 000 po 5 praních).

20 000 mm před praním u nejodolnějšího materiálu (17 000 mm po 5 praních).

– Nepromokavost byla testována pod proudem 450 litrů vody/m²/h po dobu 4 hodin. Tento test simuluje intenzivní bouřku v horách.

Bundu společně s kalhotami Quechua X-Warm SH520 jsem podrobil simulaci bouřky v horách. Konkrétně jsem v celém kompletu vlezl do vodopádu, který se při změně teplot objevil v rámci zimního testování. Materiál, jeho úprava, dílenské zpracování bundy a kvalitní návrh konstrukce se osvědčil. Pětiminutový pobyt pod hlavním proudem vodopádu byl komfortní a do bundy nikde nezateklo. Testování proběhlo v zimních podmínkách, kdy se bunda setkala pouze se sněžením. Nicméně parametry bundy a její zpracování garantují, že bunda obstojí i v reálném dešti.

Bunda do hor i do města

Bunda se stala součástí mojí výstroje v zimě 2020/2021. Poskytovala kvalitní ochranu při soukromém, ale i pracovním pobytu v horách. Nejčastější využití bylo na sněžnicích, skialpech a při vzdělávání a zkouškách horských průvodců, kdy se velmi často střídá aktivní pohyb se stabilním. Primárně je však určena na trekování a treking.

Barevné provedení bundy je konzervativní. Nikoho neurazíte a nedostanete se do hledáčku módní policie, když bundu budete využívat i mimo přírodu, ve městě. Pokud vysloveně nechcete při pohybu v přírodě svítit, je barevné provedení ideální.

Z informací distributora vyplývá, že bunda byla testována a schválena pro prodej po zkouškách v terénu za skutečných podmínek použití. Pět týdnů ji nosili účastníci pochodu Grande Traversée des Alpes (GTA) na konci jara 2017.

bunda forclaz trek 500
turistická bunda trek 500 forclaz

Shrnutí

Hybridní konstrukce bundy Trek 500 Forclaz je cílena na vysoký komfort a ochranu uživatele při zachování nižší váhy a parametrů maximální odolnosti/prodyšnosti na treku nebo výpravě do hor či do divočiny.

Pánská bunda Trek 500 Forclaz se osvědčila v kombinaci s trekovými kalhotami Quechua X-Warm SH520 jako slušivá, fungující ochranná vrstva při zhoršených podmínkách. Parametry i konstrukcí je vhodná na jednodenní akce, přechody hor, zajištěné cesty i vysokohorskou turistiku. S bundou neuděláte ostudu ani ve městě. Pokud hledáte kvalitní bundu na trekování v příznivé cenové hladině, je TREK 500 dobrým řešením.

svět outdooru
Svět Outdooru
Časopis Svět outdooru zpracovává články na téma outdoorových sportů včetně recenzí na jednotlivé produkty. Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 500 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

zimní sporty
Netradiční zimní aktivity

Netradiční zimní aktivity

Netradiční zimní aktivityOBSAH SNĚŽNICE | SKIALPY | SPLITBOARD | SNOW KOLEČKA DO KOLOBĚŽEKVyrazit na hory na lyže či snowboard, to je už je v dnešní době klasika. Nenechte se však omezovat těmito tradičními zimními sporty. Prozkoumejte netradiční možnosti jako jsou...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!