Recenze: Turistické kalhoty Forclaz MT 500

Testeři z redakce časopisu Svět outdooru pro vás otestovali a zhodnotili lehké turistické kalhoty Forclaz MT 500. Přečtěte si, jak kalhoty v testu obstály!

turistické kalhoty
Jezdecké kalhoty se vyrábějí v různých variantách

Na úvod

V nabídce jsou v pěti barvách, a dokonce až v osmi velikostech, takže si může vybrat snad opravdu každý podle libosti, na ven i do města. K velikostem S až 3XL udává prodejce i klasické konfekční údaje (například velikost M má šířku 31 / délku 33) a hned první test dopadl dobře, protože doručená velikost dobře odpovídá tomu, co jsem při výběru očekával.

Testování a využití

Letošní březen a duben nabídly pro testování širokou škálu podmínek, od teplot pod nulou až ke slunečným dnům s 18 °C. Kalhoty jsem nosil v teplotách pod nulou, ve sněhu i v dešti, v silném větru i za teplých dní při lezení na Suškách. Snesou všechno možné počasí, ale primárně jsou to lehké kalhoty s nejlepším využitím na jarní a podzimní akce s teplotami od cca 10 do 25 °C. Co se mokra týče, tak žádnou membránu nemají, pouze DWR úpravu některých částí. Jako jiné podobné lehké kalhoty vydrží krátký deštík nebo sníh a když člověk zmokne více, tak při dalším pohybu zase kalhoty rozumně rychle vyschnou.

Střih a materiály

Střihově jsou to technické velmi dobře padnoucí kalhoty s kombinací tří materiálů (i když prodejce zmiňuje dva materiály, tak funkčně jsou tam materiály tři). Nejsilnější (207 g/m²) je materiál na zadku až do boků plus v přední části nohavic odspodu až nad kolena plus na zadní části nohavic od achilovek dolů. Tyto partie jsou nejvíc vystaveny různému tření a použitý silnější materiál je dobře odolný a také vodoodpudivý, takže třeba chůze v mokré trávě až po kolena není problém. Tento silnější materiál je také pružný v obou směrech, takže dovoluje neomezený pohyb například při lezení a podobných aktivitách.

Další (druhý) materiál je použit na přední části od pasu až nad kolena a v zadní části na stehnech až po achilovky. Jde o lehký a prodyšný materiál (125 g/m²) příjemný na nošení, který umí rychle uschnout, když se člověk neumí rychle schovat před deštěm. Myslím, že díky těmto lehkým a prodyšným partiím budou kalhoty použitelné a příjemné i v teplých podmínkách. Testy s vyšší intenzitou pohybu na kole i při běhu to naznačují. Tento druhý materiál elastický není. Třetí lehký prodyšný materiál je použit na klínu v rozkroku a vede až ke kolenům a tento opět elastický je, takže vhodně doplňuje celou funkční kombinaci tak, aby kalhoty byly odolné v místech největšího tření a pružné a co nejvíce prodyšné tam, kde je to potřeba.

lehké turistické kalhoty
kapsa turistických kalhot

V pase

Kalhoty jsou klasické s poklopcem na zip, nahoře je větší druk pojištěný ještě suchým zipem. Pas je v zadní části opatřen vnitřní širokou pruženkou a pro doladění obvodu jsou vybaveny poctivým PES páskem s plastovou zacvakávací sponou.

Kapsy

Technický střih kalhot je doplněn pěti praktickými kapsami (dvě klasické boční, dvě stehenní a jedna zadní). Všechny kapsy jsou zapínací pro větší bezpečí nošených věcí. Levá stehenní kapsa je zajištěna klopou se dvěma druky a všechny ostatní kapsy mají zip s taháčkem z tenké repky. Stehenní kapsy jsou lehce nabrané, tak akorát aby pojmuly i větší věci, když je potřeba, ale abyste o nich ani nevěděli, když jsou kapsy prázdné. Pravá stehenní má uvnitř ještě další menší kapsičku. K další vychytávce patří možnost stahování spodního lemu nohavic na gumičku.

Verdikt testera

Celkově jsem s kalhotami Forclaz MT 500 opravdu spokojen. Je to hlavně tím, že materiál je po všech stránkách funkční, a protože mi pohodlně padnou a při žádném sportu či práci jsem nezaznamenal jakékoli pnutí či omezení v pohybu. Určitě mi ještě pár let vydrží a dobře poslouží.

Shrnutí

Turistické kalhoty MT 500 značky Forclaz s cenovkou 749 Kč? Při zkušenostech s podobným typem kalhot jiných značek ale za dvojnásobnou cenu, jsem si říkal, kde bude problém, co nezvládnou, kde a při čem „rupnou“. Veškeré obavy byly opravdu zbytečné, jde skutečně o poctivé, velmi univerzální a odolné outdoorové kalhoty, které se hodí na všechny možné aktivity.

Rajtky s rajtfleky
stahování nohavic
Svět Outdooru
Časopis Svět outdooru zpracovává články na téma outdoorových sportů včetně recenzí na jednotlivé produkty. Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 500 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

spaní ve stanu
Spaní v přírodě v roce 2021

Spaní v přírodě v roce 2021

Spaní v přírodě v roce 2021Pokud patříte mezi vášnivé turisty a kempingové nadšence, určitě už víte, jaké vybavení a oblečení si s sebou na výlety a nocování zabalit. Pokud jste jedni z těch odvážnějších turistů, kteří přespávají venku pod širákem nebo bivakují,...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!