Revoluce ve stanech:
Staví se dvě sekundy
a v létě chladí

Říkáte si někdy, co se dá stihnout za 2 vteřiny? Co takhle postavit stan? Ukážeme vám, jakou roli hrají ve vývoji a výrobě inovace a jak jeden dobrý nápad může změnit celý trh. Jako třeba vynález samorozkládacího stanu, který v roce 2005 způsobil ve světě turistiky nebývalý poprask. Dá se vůbec u stanu vymyslet ještě něco převratného? A kam vývoj dále pokračuje? Na to se podíváme v tomto článku!

Neustálá práce na vylepšování produktů značky Quechua či Forclaz je zakořeněná v samotné DNA Decathlonu více než 20 let. V roce 2005 byla dokonce uspořádaná soutěž s cílem motivovat každou značku, aby navrhla inovativní výrobek. Tehdy to byla velmi skromná událost. Sklidila však obrovský úspěch a tak se zrodil nový koncept Decathlon Innovation Awards. Od té doby byly vyhlašovány nejinovativnější produkty vyvinuté v Decathlonu a řada z nich je patentovaná. Příkladem je šnorchlovací maska Easybreath, která umožňuje dýchat nosem i pusou. Výjimkou není ani stan 2 Seconds, který změnil dějiny stanování.

rozložení stanu 2 seconds

Příběh stanu 2 Seconds

Turisté po celém světě během svých dobrodružství určitě nejednou snili o kouzelné hůlce (nebo ještě lépe, o dálkovém ovládání), díky které se jejich stan sám postaví. Možná i vy znáte ten pocit, kdy jste po cestě znavení a přáli byste si už jen odpočívat. Tehdejší produktový manažer Jean-Francois Ratel testoval s kolegy nové produkty v horách, když najednou dostal nápad. Co kdyby existoval stan, který se vyhodí do vzduchu a sám se rozloží?

Všem připadal nápad neuskutečnitelný, ale Jean se nebál tento úkol vzít na sebe. Dva roky poté, co přišla prvotní myšlenka, po 18 730 hodinách navrhování, vývoje a testování, se jeho sen stal skutečností. První samonosný a samorozkládací stan byl v roce 2005 uveden na trh a zaznamenal ohromný úspěch. Zavládlo kolem něj nadšení, které spustilo doslova revoluci v kempování. Stan 2 Seconds disponuje konstrukcí, která funguje na principu pružení. Stačí povolit zajišťovací popruhy a stan se během pár sekund sám postaví. 

Cesta inovativního výrobku však pokračovala dál. V roce 2016 byla představena technologie Fresh&Black. Tento patent dokáže díky vícevrstvé tkanině zajistit až 99% tmu i za bílého dne a vzduch uvnitř umí udržet až o 17 °C chladnější v porovnání s klasickým stanem. Ve stanu tak můžete být v maximálním pohodlí i za parných letních dnů. 

Revoluce v kempování stále pokračuje!

V roce 2020 spatřil světlo světa stan 2 Seconds EASY. Ještě skladnější, ještě jednodušší na postavení i sbalení. Oproti původnímu modelu má stan mnohem dynamičtější tvar a díky patentované samonosné konstrukci je zejména jeho složení mnohem rychlejší. Stačí zatáhnout za dva provázky. Vývojáři Decathlonu také kladou důraz na to, aby byly výrobky produkovány udržitelným způsobem. Proto přišli s další inovací, a sice technologií Dope Dye, při níž je vlákno barveno již při jeho předení a oproti běžným způsobům barvení umožňuje snížit množství použité vody

Všechny stany jsou mimo jiné navrženy tak, aby je bylo možné opravit. Servis v prodejnách Decathlon nabízí opravy a náhradní díly, které jsou také dostupné na decathlon.cz. V případě, že je stan zcela neopravitelný, jeho cesta stále nekončí. Zaměstnanci dávají věcem druhý život. Ze stanů se šijí vratné tašky, které si zákazník může koupit a pokud ji už nebude chtít, na zákaznickém servisu jakékoli prodejny je přijata zpět do prodeje. Značka šitím eliminuje odpad a zároveň podporuje ženy z farní charity, které jsou na českém trhu práce znevýhodněné.

vratné tašky ze stanů
turistické boty Trek 500

Zase o krok dál, zvláště v technologiích

Decathlon postupem let zaznamenává významný nárůst investic do nápadů a inovací. Především značka Quechua, která se zaměřuje zejména na výrobky pro jednodenní turistiku (jak nenáročnou, tak i horskou) a také značka Forclaz vyvíjející výrobky pro vícedenní trek, zažívají obrovský rozmach v oblasti technologií. Díky vlastním výzkumným a vývojovým centrům mají možnost propojovat výzkum, vývoj a design. Využívají celosvětovou síť vědeckých laboratoří, výzkumných organizací, univerzit a spolupráci s odbornými průmyslovými partnery. V takzvaném SportsLabu se například provádí analýzy těla v pohybu. 

Jedním z mnoha dalších inovativních výrobků jsou například trekové boty Trek 500 Matryx značky Forclaz. Tyto boty byly vyrobeny ve spolupráci se společností Rekord (specializující se na výrobu obuvi na treking) a disponují patentovanou technologií Matryx® a Vibram®.

Tímto veškeré inovace Decathlonu určitě nekončí a věřím, že budou přicházet další a další novinky, které budou i nadále zvyšovat požitek a radost ze sportu a ulehčovat používání různého vybavení. Stejně tak věřím, že všechny tyto inovace budou zdokonalovány udržitelným způsobem, aby stále méně zatěžovaly životní prostředí a radost z jejich používání to tak jen násobilo. 

Kateřina Tlachová
Moje cesta v Decathlonu odstartovala na začátku roku 2018 na oddělení raketových sportů. Ačkoli byl tým na Zličíně jako moje druhá (modrá) rodina, ambice mě po čase posunuly na centrálu. Při studiu marketingu jsem tedy měla parádní příležitost propojit teorii s praxí. Nyní mám na starosti specializovaná média, která se zaměřují na pokročilé sportovce. Mým úkolem je ukázat naše nejlepší modely z nabídky a přiblížit lidem, co vše stojí za vývojem a testováním našich produktů. Za pomocí článků, bannerů či recenzí chci sportovce přesvědčit o tom, že i za dostupnou cenu dokáže Decathlon nabídnout velmi kvalitní vybavení. Sama ho využívám poměrně často, zvláště při turistice v horách, na lyžích anebo na ulítaných (no dobrá, spíše ufuněných) soubojích v badmintonu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.6 / 5. Počet hodnocení: 8

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Vyberte si ty pravé turistické boty pro vás
Jak vybrat turistické boty

Jak vybrat turistické boty

Jak vybrat turistické botyTuristická obuv je nejdůležitější částí vašeho outfitu a společně se správným batohem také nejdůležitějším vybavením vůbec. Boty na turistiku vám musí nejen zajistit pohodlí, ale také bezpečnost a stabilitu v terénu. Pokud vám bota někde v...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!