Spaní v přírodě v roce 2021

Pokud patříte mezi vášnivé turisty a kempingové nadšence, určitě už víte, jaké vybavení a oblečení si s sebou na výlety a nocování zabalit. Pokud jste jedni z těch odvážnějších turistů, kteří přespávají venku pod širákem nebo bivakují, určitě už víte, jak se při spaní venku zařídit. Někdy zkrátka není jiná možnost, než neplánovaně rozbalit stanoviště nebo ulehnout v lese či na louce pod širé nebe. Ale víte, co vše je povoleno a kde už si říkáte o malér? Kde se může spát a kde ne? Víte, co je v pořádku v chráněných krajinných oblastech, ale není to povolené v národních parcích? Nebo jaký je vlastně rozdíl mezi tábořením a nocováním? V tomto článku se vám pokusím představit obecné zásady stanování a spaní v přírodě a na některé výše položené otázky si společně odpovíme. Jelikož se legislativa stále mění je nutné na začátek uvést také to, že tento článek byl publikován 21. května 2021 a informace zde uvedené jsou tak platné k tomuto dni.

tábořiště v přírodě

Táboření vs. nocování

Možná si říkáte, že když potřebujete někde na noc složit hlavu, je přece jedno, jestli si lehnete do spacáku, nebo si postavíte stan. Ale není to tak. Právě postavení stanu tvoří spolu s plánovanou délkou pobytu na jednom místě zásadní rozdíly mezi tábořením a nocováním.

Nocování – tento typ přespání se vyznačuje spaním ve spacáku, bivakovacím vaku, tzv. žďáráku, nebo třeba v hamace. Jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobého pobytu, mezi které může v tomto případě patřit právě postavení stanu. České zákony nocování nijak nezakazují a ve volné přírodě vás nikdo omezovat nemůže. 

Táboření – v tomto případě se již jedná o dlouhodobější pobyt na jednom místě, který je mimo vyhrazená místa v České republice zakázán

Tyto pojmy nejsou v zákoně jasně definované, přesto se postavením pevného přístřešku, tedy i stanu, i při pouhém nocování dostáváte na tenký led. A to i pokud plánujete na daném místě strávit pouze jednu noc. 

Obecná pravidla pro pobyt v přírodě

Co se týče vstupu do lesa, a to i soukromého, platí, že bezdůvodně a dlouhodobě jej není možné nikomu zakázat. Výjimkou může být dočasné omezení přístupu, například v době páření zvěře.

Je však třeba dávat pozor na věci, které nejen do lesa, ale vůbec do přírody nepatří. Nejčastější a nejdiskutovanější téma je oheň. Jeho rozdělávání je povoleno 50 metrů od hranice lesa, obecně je však otevřený oheň v přírodě zakázán. Zejména v suchém období hrozí při rozdělávání ohňů v přírodě zvýšené nebezpečí požárů. S ohněm souvisí také dříví. Povolené je odnášet z lesa ležící větve do průměru 7 cm. Zbytek je považován za obchodovatelnou komoditu, takže majiteli pozemku by se jeho vynášení nemuselo líbit.

tábořiště v přírodě

Pokud jste už někdy do přírody vyrazili, určitě jste i bez nějakých návodů věděli, co se nesluší. Například že byste neměli dělat příliš velký hluk, který ruší nejen lesní zvěř, ale i ostatní návštěvníky lesa. Většina lidí si jde do lesa odpočinout a ne poslouchat pořvávající skupinky lidí. Sami jste určitě někdy v přírodě nějaký hluk zaslechli a asi jste také nebyli dvakrát nadšeni. Dále je důležité dát si pozor na všechny své věci a nenechávat po sobě nikde nepořádek. Zde platí jednoduché pravidlo: co jsem si do lesa přinesl, to si také odnesu. Na většině turistických tras najdete odpočívadla, altánky nebo aspoň lavičky, u kterých často bývá i odpadkový koš. A pokud na žádný nenarazíte, určitě obaly a ubrousky od svačiny unesete i zpátky a můžete je pak vyhodit do koše nebo popelnice při návratu z výletu. 

kempování

Národní park

V první zóně Národních parků je nařízeno pohybovat se pouze po vyznačených trasách a stezkách. Nocování bývá až na výjimky zakázáno úplně. Čistě teoreticky by asi bylo možné nocovat přímo na stezce, je to však otázka výkladu, se kterým byste nemuseli při konfrontaci uspět. Proto pro přespání doporučuji využít vyhrazená nocoviště, která najdete například v NP Šumava, a strážce Národního parku zbytečně neprovokovat. 

Chráněná krajinná oblast

V těchto oblastech je situace přívětivější a přenocovat můžete prakticky kdekoliv. V minulosti proběhly určité soudní procesy, kdy byla správa CHKO žádána o povolení 10 let bivakovat na jejich území. Po ujasnění definic bylo požadavkům vyhověno a tímto se nám všem otevřely dveře ke klidnému spánku v přírodě.

Přírodní rezervace a území obce

Přírodní rezervace a další typy chráněných oblastí ze svých nočních plánů raději vypusťte. Pravidla tam jsou přísnější než v CHKO. 

Obec může vydat zvláštní vyhlášku, kterou může zakázat táboření i nocování na celém svém území. Obvykle se tak ale neděje. Než vyrazíte, raději se však informujte na místním obecním úřadě, ať vás při spánku nikdo neruší.

Soukromý pozemek

Poslední oblastí, ve které by mohl při nocování a táboření nastat problém, je soukromý pozemek. Soukromým pozemkem může být samozřejmě i les nebo louka, a vaší povinností je získat před tábořením (!) souhlas vlastníka. Vlastník vám však nemůže zakázat vstup a zákony i postupy soudů naznačují, že k nocování žádný souhlas nepotřebujete. I přesto bych tuto variantu předem dobře zvážil a pokud je to možné, případné povolení k táboření si zajistil. Předpokládám, že se uprostřed noci nebudete chtít pouštět do sporů s vlastníkem pozemku, který vás se svým psem přišel důrazně požádat o jeho opuštění. Pokud to alespoň trochu jde a nepotřebujete nouzově přenocovat, zkuste se raději s majitelem dohodnout předem – třeba si domluvíte i možnost postavení nějakého atypického přístřešku. 

stanování v přírodě

Můj tip: Co se týče bivakování v lese, to vám nikdo zakázat nemůže. Pokud však budete mít postavený stan, nasekané dřevo a oheň uprostřed lesa, jasně si koledujete o pořádný malér. Pokud se přece jen ocitnete v situaci, kdy vás kontrolující orgány obviní z porušení jakýchkoliv výše uvedených pravidel a jste si jistí, že jste přitom žádná pravidla neporušili, snažte se vše slušně vysvětlit.

Tato problematika je poměrně složitá. Hranice mezi jednotlivými územími a pravidly je totiž velmi tenká. Proto doporučuji vše si předem zjistit a pokud nejste v nouzi, kdy musíte složit hlavu i tam, kde to nejspíš není v pořádku, vždy je lepší nejít problémům naproti a raději obětovat pár minut nebo kilometrů a přesunout se do jistějších krajin. Doufám, že vám tento článek pomohl zorientovat se v jednotlivých pravidlech a oblastech a na další nocování či táboření už budete zase o něco lépe připraveni!

Lukáš Kušička
V Decathlonu pracuji od června 2015 a to na oddělení turistiky. Potkat se můžeme v naší prodejně v Praze na Chodově, kde vám rád poradím nejen s výběrem správného vybavení, ale také můžu předat moje turistické tipy a vychytávky. Zároveň jsem také školitelem a expertem na produkty značek QUECHUA a FORCLAZ, tedy oblečení a vybavení na jednodenní turistiku i vícedenní trek. Moje hlavní záliby jsou samozřejmě výlety do lesa, kam se vydávám prakticky celé léto, a to nejraději na Šumavu a vlastně i celé jižní čechy. Dále jsem také fanoušek deskových her, stolního tenisu a volejbalu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 4.5 / 5. Počet hodnocení: 12

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

turitika s trekovými holemi
Jak vybrat trekové hole

Jak vybrat trekové hole

Jak vybrat trekové holeČím dál tím víc lidí nachází oblibu v turistice, a to jak v té nenáročné, tak i v té náročnější horské. Velkým pomocníkem jim při výletech a zejména při zdolávání horských vrcholů a rozmanitého terénu mohou být trekové hole. Jsou vhodné...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!