Sportovní chůze:
Vytrvalostní chůze pro každého

Ptáte se, jaký je vlastně rozdíl mezi normální a sportovní chůzí? Vždyť tak jako tak přece chodíme, ne? To je sice pravda, pohyb jako takový je stejný, ale při sportovní chůzi se zaměřujeme na jiné aspekty. Obyčejná chůze, procházka, má za úkol především zajistit pohyb, přesun z místa na místo, uvolnění a požitek ze samotné fyzické aktivity, popřípadě přispívá k vyčištění mysli a psychickému odpočinku. Sportovní chůze má trochu jiné priority, které vám v tomto článku přiblíží naše expertka na chůzi Péťa!

sportovní chůze ve městěě

Rychlejší kolegyně každodenní chůze

Základním rozdílem je rychlost chůze. Při sportovní chůzi jdete rychleji než při každodenních procházkách. Zároveň více pracujete s dýcháním a vytrvalostí a zapojujete téměř každý sval v těle. Zatímco každodenní chůze je často automatická a na její provádění se nemusíme plně soustředit, sportovní chůze vyžaduje vědomou a soustředěnou akci, kontrolu dechu a rychlé tempo. Od turistiky se pak tato chůze liší prostředím a terénem. Turisté většinou chodí po nerovných površích, kdežto sportovní chodci volí rovný terén, nejčastěji ve městě: parky, nábřeží, stadiony, promenády, nebo i běžecké a chodicí pásy. 

Tempo je u sportovní chůze vyšší než u klasické, pohybuje se od 5 do 10 km/h. Samozřejmě záleží na preferencích a nastavených cílech jednotlivce, stejně jako frekvence tréninků. Ty mohou trvat 30 minut, ale u vytrvalejších sportovců klidně i několik hodin vícekrát týdně.

Proč tedy sportovní chůze?

Chodci, kteří volí vyšší tempo, než je u každodenní chůze běžné, to dělají nejčastěji ze 2 důvodů. Za prvé se chtějí dostat na čerstvý vzduch a postarat se o své tělo, aby zůstalo zdravé a silné, stejně jako sportovci, kteří preferují pomalejší klidnou procházku. Pokud je toto i váš primární cíl, pravděpodobně si vystačíte s dlouhými procházkami v rychlejším tempu. Zajistíte tak svému tělu dostatek pohybu a čerstvého vzduchu a zůstanete ve formě. 

Druhý důvod již vyžaduje pravidelnější trénink. Tito chodci chodí pravidelně, rychlým tempem, aby spálili kalorie, a mají nastavené určité cíle, kterých chtějí dosáhnout a překonat je. Neoddělitelnou součástí jejich úsilí je získávání a udržování svalové hmoty. Při pravidelných trénincích sportovní chůze na sebe výsledky nenechají dlouho čekat. I vy tak na sebe budete moci být hrdí, že jste se k pravidelným výkonům vyhecovali!

chodec na procházce
dvě chodkyně na pobřeží

Výhody, které chůzi neupřete

Stejně jako u jakéhokoliv jiného typu chůze, i zde je hlavní výhodou to, že ji můžete dělat prakticky kdekoliv, kdykoliv a co je nejpříjemnější – s velmi nízkou finanční investicí do vybavení. Prostě koupíte boty a jste pryč!

Chůze je velmi prospěšná pro naše fyzické i psychické zdraví, protože je to komplexní fyzická činnost, která zapojuje mnoho svalů v těle. Navíc má stejné výhody jako jiné, aktivnější a intenzivnější sporty, jako je běh nebo cyklistika. Jedná se například o prevenci diabetu a srdečních chorob, spalování kalorií, zpevňování svalů a další. Obrovskou výhodou je i to, že na rozdíl od jmenovaných sportů nemá prakticky žádné nevýhody. Nezatěžuje kloubní aparát, který dostává na frak třeba právě při běhu, a od cyklistiky se odlišuje například finanční investicí, která je u jízdních kol o poznání vyšší než u chůze. Chůze, ať už jakákoliv, je dostupná každému. Je to jeden z nejméně rizikových sportů pro vaše tělo a klouby a zároveň i pro vaši peněženku. Riziko zranění je zde minimální.

Chůze je nejlepší způsob, jak zůstat ve formě. Za hodinu chůze při průměrné rychlosti 6,5 km/h spálíte téměř 300 kalorií. A můžete jich spálit mnohem více, pokud to je váš primární cíl. Stačí jen přidat do kroku a jít rychleji. Pro představu: stejné množství kalorií spálíte za hodinu běhu stejnou rychlostí nebo při rychlém cvičení, např. aerobiku. Pokud by vás zajímaly ještě další možnosti jak si chůzi zpestřit, můžete se inspirovat článkem Nordic walking: Komplexní sport pro každého. Tak honem pro boty a pojďme začít!

Petra Píšová
V Decathlonu pracuji od začátku roku 2015 v prodejně Decathlon Chodov. Vedu zde oddělení aktivní chůze a nordic walkingu, kde radím zákazníkům nejen s výběrem správných produktů, ale také jak začít a jak se správně vybavit bez nutnosti závratných investic do vybavení. Miluju všechny možné sporty. Ráda si zahraju fotbálek, stolní tenis nebo si zajdu do bazénu. Mou největší láskou je však pobyt v přírodě, kde můžu dělat příjemný sport na čerstvém vzduchu a zároveň pořádně prověřit kvalitu našich produktů, především od značky NEWFEEL. Na základě mých testů a recenzí od mých kolegů vám poté ráda pomůžu vybrat vybavení, oblečení či doplňky na chůzi. Můžu přidat i pár svých rad a zkušeností s těmito sporty.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 4

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!