Jóga Dnes: Sportovní gigant myslí při výrobě i na ekologii

Decathlon je sportovní značka, která se zrodila v 70. letech na severu Francie. Z původní party nadšenců, kteří chtěli učinit sport dostupnějším, se stal světový sportovní řetězec, který je již 10 let známý také v České republice. Poslání firmy zůstává stále stejné: zpřístupnit sport co největšímu počtu lidí. K tomuto poslání však přibylo jedno důležité slovo: zpřístupnit všem radost ze sportu UDRŽITELNÝM způsobem.

Jóga při západu slunce

Udržitelnost je klíčová právě pro Kimjaly – jógovou značku Decathlonu, která se vydělila z původní fitness značky Domyos. Tomuto tématu se věnuje od prvopočátku svého působení a má řadu. Kimjaly vychází ze slova lotosový květ (kimjala) a smysl pro životní prostředí a přírodu nemá tato značka jen v názvu.

Výroba sportovního vybavení je náročná na energie a spotřebu vody. Designéři mají nelehký úkol – již při návrhu musí myslet na výrobní procesy a přijít s takovými výrobky, které jsou nejen udržitelné, ale také kvalitní a odolné. Jak taková práce probíhá? Vše začíná pečlivým pozorováním sportovců a vytvářením prvních modelů. Všechny prototypy před uvedením na trh testují jednak ambasadoři značky a jednak externí cvičitelé jógy. Může se klidně stát, že některý prototyp neuspěje, proto se na základě jejich zpětné vazby modely upravují, aby maximálně plnily svou funkci. Pokud projdou testy, mohou jít do výroby. Díky hodnocení sportovců a zákazníků se modely neustále inovují a vyvíjí se nové generace produktů, které jsou ještě techničtější a ekologičtější.

Použité materiály musí být šetrné k přírodě, tedy co nejvíce přírodní. Například dřevěný bloček na jógu je vyroben ze dřeva z lesů, které se už od počátku pěstují udržitelným způsobem. Průmyslová výroba má velký vliv na životní prostředí, proto je klíčová snaha zavádět do praxe takové procesy, které redukují vznik odpadu nebo nároky na energie. Kupříkladu pouhé odstranění švů u oblečení na jógu dokáže zjednodušit výrobu a ušetřit odpadní materiál narozdíl od tradičních střihů se švy. Takový produkt beze švů je navíc ještě pohodlnější, protože švy nikde netlačí, nejsou cítit a oblečení se dokonale přizpůsobí tělu. Kimjaly chce snížit na nulu obalové materiály, kartony a plasty – produkty se vyvíjí tak, aby nepotřebovaly žádný obal, případně aby jejich část sloužila jako ochrana. Nejproblematičtějším článkem výrobního řetězce je spotřeba vody, která je nutná ke zpracování materiálů a jejich barvení.

Jóga v lese
Jóga na podzim

Na obarvení kila textilie je často potřeba 100–150 litrů vody! Proto týmy pracují se speciálními technologickými postupy, které šetří přírodní zdroje. Jedná se například o metodu dope dye – při klasickém barvení se barví již upletená tkanina, při dope dye se barva přidává rovnou do granulátu na výrobu vláken a tudíž není nutné látku tolik proplachovat. Díky těmto metodám se daří ušetřit až 60 % vody a také emise CO²

Ačkoli je Decathlon velká společnost, udržitelnost jí není lhostejná a aktivně se snaží dopady na životní prostředí neustále snižovat. Využití nejrůznějších ekologických technologií a bezmála také striktní výběr výrobních partnerů umožňuje nabídnout ekologicky navržené produkty, a to navíc za dostupné ceny. Přesvědčte se sami.

Petra Baštanová
V Decathlonu pracuji od roku 2016. Nastoupila jsem na pozici překladatelky, protože jsem studovala francouzštinu a Decathlon je francouzská firma, která v té době potřebovala jazykové experty na překlad a lokalizaci (překlady produktů, návodů, školení, smluv, interních aplikací apod.). Po roce jsem dostala příležitost překladatelský tým vést. V rámci překladatelského a potažmo jazykového týmu jsem také byla u vzniku tohoto blogu - redigovala jsem první články. V roce 2019 jsem se přes překlad dostala k webmarketingu a o rok později jsem dostala nabídku převzít odpovědnost za interní komunikaci. Chytila jsem ji za pačesy. V rámci této výzvy také pomáhám ve zličínské prodejně v oddělení fitness. Mým nejoblíbenějším sportem je jóga, protože pro mě znamená trénink těla i ducha. Původně jsem ji začala cvičit kvůli zádům a postupně se stala nedílnou součástí mého života. Kromě jógy ráda lyžuji nebo prozkoumávám turististické stezky. Ve volném čase se také věnuji psaní.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 4

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

Běh v čistém prostředí
Náš eko-projekt

Náš eko-projekt

Náš eko-projektDecathlon je odpovědná firma. Tuto větu jste možná už někde slyšeli nebo četli. Buďme upřímní, v dnešní době si toto tvrzení přisvojuje velké množství firem. Avšak co to vlastně znamená „Odpovědná firma”? Z našeho pohledu je odpovědnost o splnění...

návrh a výroba produktů
Ekologické produkty v Decathlonu

Ekologické produkty v Decathlonu

Ekologické produkty v DecathlonuDecathlon je již 40 let zaměřený na sport a vždy měl jasný cíl: zpřístupnit sport co nejvíce lidem. To znamená vytvářet kvalitní produkty nejen pro začínající, ale i pokročilé sportovce s nízkou marží a tedy i nižší cenou, aby byl...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!