Techniky barvení látek

V rámci udržitelné výroby a snahy o co největší snížení jejího dopadu na životní prostředí se snažíme všechny procesy optimalizovat, abychom ulehčili naší planetě. V tomto článku vám představím nové techniky barvení látek, které Decathlon při výrobě používá a které jsou dobrým příkladem naší snahy chovat se při výrobě ekologičtěji. 

batohy Quechua

Situace, která mne donutila k zamyšlení

Mé děti vždy chtějí, abych vše vysvětlil na příkladu. Začnu tedy krátkým příběhem, který se mi stal:

„Prosím vás, chtěla bych tento batoh. Již jeden mám, ale tady v regálu máte jenom takový, který je mu podobný. Podívejte se – když ho otevřu, můj batoh je uvnitř tmavý, a tento nový je světlý. Ten já nechci, ten bude hned špinavý. Snažíte se snad ušetřit na barvě?” Upřímně, paní ten den s novým batohem neodešla. A já jsem celý den přemýšlel, jestli skutečně šetříme na barvě. 

Jak barvíme vlákna

Důvod světlého vnitřku batohu mě opravdu zajímal. Stačil jeden telefonát tomu nejpovolanějšímu a hned jsem věděl, jak to je. 

V Decathlonu funguje skvělý systém, kde každý může dosáhnout, čeho si usmyslí – pokud má dostatek odhodlání. A tak tu máme tisíce ekologicky smýšlejících zaměstnanců, kteří každým rokem poukazují na ekologické dopady výroby různých výrobků. Díky tomu se před lety začala používat technika Dope Dye, což je technika barvení odolného polyesteru, při které se ušetří až 70 % vody. 

schéma techniky dope dyed

Jak tato technika funguje? Úplně zjednodušeně: povrch látky se nebarví máčením v barvě, místo toho se barví samotná vlákna. Díky tomu výrobek nikdy neztratí barvu. V další vlně přišla nová technologie barvení Dry Dyed, při níž dochází k úspoře dalších procent vody, a také technologie Bi-ton. Ta je má oblíbená: využívají se při ní vlákna obarvená technikou Dope nebo Dry Dyed, přičemž každé druhé vlákno ve výsledné látce je čisté, nebarvené. Výsledkem jsou specificky světlejší barvy, které však dále neblednou a podle mého celkově působí ekologičtějším dojmem. Díky této technologii se tedy ušetří dalších 50 % vody

A co dál? Odpověď již znáte. Nebarvit, kde není potřeba. Díky světlejší barvě alespoň uvidíte, kdy je třeba batoh vyprat. Toto opravdu není o ceně. Všechny nové technologie něco stojí, takže náklady jsou zatím dokonce o 10 % vyšší než při barvení zavedenými procesy. Věřím ale, že kdybych důvod světlejší barvy tenkrát znal a mohl ho paní vysvětlit, tak by s batohem nakonec přece jen odešla.

Tomáš Chmelař
Studoval jsem střední školu zaměřenou na ekologii. Po ní jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole. To jsem však přerušil a poté i ukončil, když jsem se vydal na rok do zahraničí, kde jsem nakonec zůstal 7 let. Fascinovala mě zvířata a příroda obecně, takže jsem cestoval po celém světě a objevoval různá místa. Do Decathlonu jsem nastoupil v roce 2016, kdy jsem po návratu do ČR a neúspěšných pokusech ve vlastním podnikání hledal novou práci. Nyní v Decathlonu sportuji se zákazníky a jako co-lídr ekologie firmy v práci šířím sport i ekologickou vlnu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!