Vše o kamufláži
Kamufláž neboli maskování je důležitou podmínkou pro nepozorované přiblížení se ke zvířatům. Ať už chcete fotografovat, nebo lovit, maskování a nehlučný pohyb jsou klíčové k tomu, abyste se ke zvířatům dostali co nejblíže. Jak by měl vypadat ideální outfit pro myslivce, aby zůstali v přírodě co možná nejvíce nenápadní? Pojďme se na to podívat blíže.
Maskovací výrobky, ať už určené přímo na lov, nebo třeba na fotografování zvěře, jsou navržené s hlavním cílem: umožnit co nejbližší setkání člověka s divokým zvířetem v jeho přirozeném prostředí. Proto musí poskytovat maskování a nehlučný pohyb. Právě na tyto klíčové vlastnosti se zaměřují designéři při vývoji stále techničtějších výrobků, aby byly přizpůsobené skutečným potřebám myslivců.

Maskování
Hlavním účelem kamufláže je tedy co největší přiblížení se divoké zvěři. Maskování umožňuje viditelnému organismu nebo předmětu zůstat bez povšimnutí a splynout s okolím. Tuto metodu využívají i zvířata – mnohá z nich mají vlastní maskovací mechanismy. Jako příklady kamufláže můžeme uvést pruhy tygra, vojenský maskáč nebo motýla vypadajícího jako list.
Typy kamufláže
Aby se vytvořila vysoce účinná kamufláž, je důležité rozbít linii lidského těla a schovat tím jeho siluetu. Toho se dosahuje s využitím realistické kamufláže s různými vzory a pečlivě vybranými barvami. Tento typ kamufláže se nazývá Furtiv. Jde o technickou a účinnou kamufláž, která je inspirována přírodou. Obsahuje hloubku, která narušuje lidskou siluetu díky složité geometrii, a zároveň zahrnuje hru světla a stínu, která působí dojmem transparentnosti. Díky zvoleným barvám je univerzální ve vztahu k biotopu i ročnímu období.
Jiným typem je například kamufláž čistě hnědá s podzimními barvami. Ta je ideální na lovy na konci léta. Hodí se také na lov holubů a kachen.
Třetí častou barvou při kamufláži je zelená. Ta je ideální na letní lovy, protože splývá s hustou vegetací.
Čtvrtým typem je kamufláž reflexní, která je vhodná na společné lovy a naháňky, kde je velmi důležité zůstat viditelný pro ostatní lovce. Umožní vám tedy při skrývání se při lovu zůstat nadále viditelný pro lovce, což může zabránit mnoha problémům či zraněním.
Ticho na lovu
Aby bylo možné zajistit nešustivost oděvů a zároveň poskytnout jejich dobrou odolnost a ochranu před okolními vlivy, je výzkum jednotlivých složek extrémně důležitý. Díly, které se využívají, splňují většinou tři kritéria: nehlučnost, voděodolnost a prodyšnost, odolnost.
Pro nehlučnost je vnější síťovina velmi měkká, aby produkovala co nejméně hluku. Nepropustnost a prodyšnost většinou zajišťují membrány přítomné na vnitřní straně látky.


Design
Pro snížení hluku je důležitý také celkový design výrobků. Čím lépe totiž sedí výrobek na těle, tím méně volných dílů může hluk vytvářet. Odstraněním materiálu z míst, kde dochází ke tření, se eliminuje nadměrné šustění. U kalhot například napomáhá snížení hluku stahovací manžeta kolem kotníků, nastavitelný pas či tvarovaná kolena pro lepší padnutí. Snížení množství látky v podpaží také značně eliminuje tření a následný hluk.
Na českém trhu je velký výběr oblečení v různých kamuflážních vzorech, různých barvách a designu, který je přizpůsobený ročnímu období, ve kterém se zvěř loví nebo fotí. A je jen na vás, abyste si vybrali to nejvhodnější!
Ohodnoťte článek
Podobné články
Jak správně nastavit dalekohled
Jak správně nastavit dalekohledSeřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a...
Jak začít se sportovní (brokovou) střelbou
Jak začít se sportovní (brokovou) střelbouLáká vás vyzkoušet si sportovní střelbu, ale nejste si jistí, jak začít? Dobrá zpráva je, že s touto sportovní disciplínou můžete začít v každém věku. Pokud budete chodit střílet a trénovat pravidelně, budete se muset...
Recenze: Lovecký nůž Sika 150 Solognac
Recenze: Lovecký nůž Sika 150 SolognacUž před nějakou dobou jsem zahlédl v Decathlonu zajímavě vypadající nůž. Zprvu jsem jej pustil z hlavy, ale pak jsem měl možnost jej vidět, jak se říká „na živo”, a najednou mi ležel doma na stole. Následně jsem tedy zpracoval...
Autor tohoto článku, stejně tak jako výrobce tohoto oblečení vychází z jiných tradic, než je česká myslivost. Možná by měli pravdu na severu Evropy, kde je pojem “myslivec” neznámý a zastupuje jej poje “lovec”. Tam je opravdu velkou módou nosit maskovací oblečení na lov a usnadnit tak přiblížení ke zvěři.
Nicméně u nás – rozuměj v České republice – je tento oděv oděvem vojáků. A naši myslivci nejsou vojáci, ani pouze lovci. Český myslivec je něco víc, než jen lovec, je to mimo jiné i chovatel zvěře a ochránce přírody, ve které žijeme, my i naše zvěř. A barva českého myslivce je zelená – v různých odstínech od tmavozelené po olivy, popř. hnědá. Ale vždy celistvá barva bez maskovacích vzorů. Nepopírám, že i takovéto oblečení má spol. Decathlon ve své nabídce.
A že má česká myslivost “něco do sebe” – o to svědčí i fakt, že byla zapsána jako národní dědictví Unesco. Važme si tohoto dědictví – i vhodným oblékáním….